ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2014
DIN: Constanța
ÎNSCRIS: 30.09.10
AUG-2012

Pension Dorfkrug lux si relaxare in Seefeld Tirol

Salutare tuturor membrilor AFA dar si vizitatorilor! Pentru ca nu am gasit nici un review despre aceasta locatie m-am gandit sa povestesc cateva lucruri poate in viitor va ajuta pe cineva sa isi gasesca linistea in paradisul de la Dorfkug.

Am studiat mai multe oferte din Tirol si dupa o cazare in Kaprun am descis sa vedem si alta zone frumoasa din Tirol de aceea am cautat cazare si alta parte. Aceasta locatie nu este una ieftina, dar conditiile excelente de cazare justifica pe deplin pretul. Am fost cazati la aceasta pensiune in august 2012, in perioada de sezon considerata, 3 pers, 2 adulti si un copil de 14 ani.

Pension Dorfkrug este situata in localitatea Moser la 1200m altitudine, la cativa km mai exact 7, exact la intrarea in localitate venind dispre Seefeld in Tirol, o statiune de iarna, Accesul se face usor dinspre Insbruk, sunt multe indicatoare catre Seefeld in Tirol. Accesul dinspre nord: 1) Munich - Autobahn A95 to Garmisch - Seefeld - Mösern sau acces dinspre sud: The Brenner autobahn A13 - The Inntal autobahn A12-Direction Bregenz - Exit Telfs - East

Pensiunea dispune de un restaurant elegant unde se pot servi produse traditionale (am vazut multi turisti venind de la alte pensiuni dar si localnici care veneau si serveau masa aici), noi nu am servit masa acolo deoarece eram mai tot timpul plecati in alte locatii.

Gazdele sunt discrete, nu iti sar in cale sa te imbratiseze sau sa te astepte cu un toi de rachiu, dar nici nu le vezi toata ziua dandu-ti tarcoale, si supraveghindu-te.

Apartamentul se compunea dintr-un hol mare la intrare cu mobilier pentru haine, umbrele si adaptat oarecum conditiilor de iarna, cand lumea intra cu zapada sau cel putin uzi, in lateral stanga era baia si in fata catre dreapta era sufrageria iar spre stanga dormitorul.

Ce ne-a placut noua a fost faptul ca am avut un apartament cu 2 camere»In camera de zi, intr-o parte era incadrata si, bucataria care era foarte bine utilata cu absolut tot ce este nevoie pentru a pregati de mancare, (oale, tigai, ustensile fel de fel) inclusiv masina de spalat, aragaz cuptor, fierbator, cuptor cu microunde, mixer. Vesela sclipea de curatenie, totul era de inox si calitate si culmea nu aveau urme de folosire atat de curate erau de parca erau noi.

Dormitorul avea un pat matrimonial mare plus un fotoliu extensibil separat pentru o persoana, avea televizor, asemenea lenjeria impecabil de alba si curata.

Baia era mare, cu accesorii si ele de calitate, de apreciat a fost ca aveau doua chiuvete, oglinzi separat si noua ne-a placut asta. De curatenie nu mai incape vorba, pentru ca era ireprosabila!!! Absolut toate parea ca sunt noi noute, cum de le-or fi intretinut asa imi e greu de explicat... dar se poate... fara pete de apa pe perdeaua de la dus, fara par prin colturi, fara mirosuri neplacute, fara sa se auda zgomote cand vecinul de camera trage apa...

In living erau o canapea,extensibil in care mai incapeau lejer inca 2 persoane, fotolii, un alt tv LCD, si intr-un colt, cu vedere catre munte era pozitionat masa si scaunele pentru servit masa. Era o placere deosebita sa deschidem geamul si sa ascultam pasarelele, si nimic altceva. La fel si ceilalti locatari deosebit de discreti si linistiti. Tot din living era acces catre balcon, care iti oferea o priveliste superba si in acelasi timp si oarecare discretie fata de ceilalti locatari deoarece erau construite special ca sa nu se vada dintr-un balcon in celalalt. Am remarcat la receptie faptul ca desi era destul de populata pensiunea, gazdele aranjau turistii pe camere asa incat sa existe oarece distante intre camerele locuite pentru intimitate.

In fiecare dimineata gaseam pe hol pliante destule pentru excursii, dar si interesant din partea gazdelor cateva foi cu activitatile si distractiile locale.

Pensiunea, de fapt un minihotel, avea undeva la demisol-parter, deoarece este construita cumva in terasament avea un garaj foarte incapator acoperit pentru masini, iar acum am vazut ca o noutate ca au si Tv cu circuit inchis pentru ca fiecare sa isi supravegheze masina din camera (nu ca s-ar fura vreodata ceva.)

Pensiunea era cotata la 3 stele, dar cu siguranta, curatenia, calitatea buna a materialelor serviciile, dotarile, o putem asimila cu una de 5 stele, numai ca la ei stelele se capata foarte greu dupa cum ne spuneau si gazdele, dar si mai greu este sa pastrezi acest standard in urma controalelor si omologarilor date de autoritatea competenta.

Din pensiune plecam dis-de dimineata dupa ce studiam programele gazdelor, iar seara la intoarcere ne plimbam prin micuta dar cocheta statiune Seefeld in Tirol, de unde ne si aprovizionam de la un supermarket, cu preturi acceptabile.

In pretul pe noapte intra si o taxa de statiune de 3 euro de persoana, si de asemeni o taxa de curatenie finala de 33 de euro de persoana si astfel pretul per total a a juns 321 de euro pentru 3 persoane pentru un apartament, 3 nopti de cazare. Fata de alte locatii pretul a fost mai mare dar repet este justificat de lux si conditiile excelente de cazare.

Locatia este oarecum izolata, fara vecini apropiati, dar ca si un detaliu este vecina cu un fost ministru deal nostru al transporturilor care are un ditamai viloiul si el acolo si care pozeaza drept om de succes de afaceri (asa il stiu vecinii) am vazut un reportaj la noi la tv despre aceasta investigatie.

Vara poate este putin plicticoasa locatia ,dar iarna cred ca este deosebit de frumos, mai ales pentru iubitorii de schi, deoarece sunt multe partii amenajate, una chiar vis-a vis de pensiune (nu foarte mare), iar in Seefeld in Tirol nu mai spun, partii, trambuline samd.

Asadar Pension Dorfkrug-Moser-Seefeld in Tirol, se incadreaza ca si o locatie excelenta din toate punctele de vedere pe care si le poate dori cineva oricat de pretentios ar fi, avand in acelasi timp si liniste, confort, lux, ambient, siguranta, distractie (in special iarna) cu acces facil si rapid pentru sporturi de iarna, gazde primitoare si discrete. O recomand celor interesati. Ca o paranteza, in Austria si numai, sunt atat de multe locatii cu aceste standarde de cazare incat acolo este absolut o normalitate, diferind doar perceptia fiecaruia dintre noi despre locatie...

Concediu placut oriunde v-ati afla! Iar daca sunteti inca nedecisi sau acasa, macar visati :))) !

Trimis de alunelu69 in 08.05.14 14:50:47
Validat / Publicat: 08.05.14 22:19:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 1857 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alunelu69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bucataria pensiunii Dorfkrug

[08.05.14 22:19:27]

Mutat în rubrica "Dorfkrug Appartements [Mosern]" (nou-creată pe sait)

alunelu69AUTOR REVIEW
[09.05.14 10:55:16]

@webmaster: Aceasta este locatia. Coordonatele sunt corecte. Multumesc.

alunelu69