ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2014
ÎNSCRIS: 23.08.11
MAY-2014

Neasteptat de frumos

Stiut fiind faptul, ca de 1 mai o sa avem doua zile libere, in urma cu doua luni am facut o rezervare la Hotel Arena (o sa fac o recenzie si la hotel, cat de curand) in Veliko Tarnovo. Am plecat la drum cu o oarecare strangere de inima, crezand ca am gresit in momentul in care am ales sa stam 4 zile aici, crezand ca o sa ne plictisim ingrozitor. Insa spre marea noastra surprindere, ne-am simtit extraordinar de bine, Veliko Tarnovo este mult peste Sighisoara noastra, iar satul Arbanasi, este ceva ce la noi in tara nu prea gasesti, un sat extraordinar de curat, de frumos asezat si cu un aer de sat boieresc, intesat de pensiuni cochete si hanuri primitoare.

Veliko, ne-a surprins cu extraordinara cetate, care se intinde pe o suprafata imensa si ticsita de vizitatori, multi dintre ei romani de bun simt, cu carciumioarele din centrul orasului, cu mancaruri delicioase si la preturi decente, cu oamenii de o simplitate si de un bunsimt cum pe la noi nu prea mai gasesti!

In concluzie, dabia astept Rusaliile, sa mai facem un sejur de 3 zile, dar de data aceasta cu cazare in Arbanasi.

Trimis de mircea rpd in 05.05.14 22:12:00
Validat / Publicat: 06.05.14 00:08:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4171 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mircea rpd); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Veliko Tarnovo

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[06.05.14 00:22:26]

Veliko Tarnovo este mult peste Sighisoara noastra

Poți te rog, dezvolta acest subiect?

Dabator
[06.05.14 07:50:11]

@pepsi70ro: Eu m-am gândit că era vorba de altitudine. Din păcate nici asta nu se susține

Sighișoara este la 350 m altitudine pe când Veliko Tarnovo este doar la 325 m.

Totuși fiecare are dreptul la propria opinie, chiar dacă contravine cu a noastră. Cu a mea contravine sigur, dar și pentru că Sighișoara este localitatea din România pe care o iubesc cel mai mult. Scuze @mircea rpd!

[06.05.14 08:09:07]

Pai hai sa va spun, de ce mie mi-a parut Veliko, mult peste Sighisoara:

1. Serviciile sunt cu mult peste ce exista in Sighisoara (cazare, mancare, parking...);

2. Cetatea din Veliko impresionanta ca marime si arhitectura;

3. Imprejurimile (Arbanasi un sat cum nu prea vezi in Romania);

Si pot continua, nu vreau sa par ipocrit, poate nu credeti, dar chiar sunt nationalist, insa, spre surprinderea mea in Bulgaria m-am simtit mai turist, decat la noi in tara, unde toata lumea vrea sa te japcuiasca! Este parerea mea si atat .

ariciu
[06.05.14 15:30:26]

Nu cred că între Sighişoara şi Veliko există comparaţie. Am fost în ambele, ba la Veliko chiar mai des că e mai aproape. În Arbanassi mă cazez de 2-3 ori pe an...

Spun că nu se pot compara pentru că Sighişoara este o cetate medievală locuită!!! Tsaravets-ul doar se vizitează... Să stai practic peste noapte în Sighişoara, în cetate, e ca o întoarcere în timp din toate punctele de vedere. Veliko în sine, nu este o cetate, deci este ca şi cum ai compara mere cu pere...

În rest sunt de acord, zona este superbă!

[06.05.14 15:31:58]

@ariciu: corect!

Dragoș_MD
[06.05.14 15:32:59]

@ariciu:

... Sighişoara este o cetate medievală locuită!!!

dacă e pe-așa, atunci și Arbanassi e un sat medieval locuit. Și din câte știu, nu e singurul la ei.

ariciu
[06.05.14 15:46:52]

@Dragos: Da, sunt de acord, Arbanassi este un sat medieval locuit, dar în Arbanassi se construieşte, din câte am văzut eu. E adevărat, în stilul tradiţional, totul se potriveşte în PUZ-ul zonei la fix. Hotelul Kaloyanova chiar m-a păcălit, am crezut că e ceva original. Ulterior am aflat că nu e chiar aşa... În plus @mircearpd se referea la Veliko, nu la Arbanassi.

Sighişoara - cetatea, este altceva. Acolo sunt reamenajate clădirile vechi, originale, dar nu cred că se construieşte în plus. Subliniez, mă refer la partea veche, la cetate exclusiv, nu la oraşul Sighişoara în ansamblu.

P. S. Cu mâncarea... hmmm... nu numai la Veliko se mănâncă mai bine ca în Sighişoara, ci în Bulgaria se mănâncă mai bine ca în România (raport calitate-preţ)... )

johnnyredlabel †
[06.05.14 15:51:58]

@Dragos: Cred că dacă s-ar face un clasament al amatorilor de turism la vecinii bulgari, aș ieși lejer pe ultimul loc! Însă asta nu mă face să nu recunosc că V. T. este o destinație ok. Iar faptul că omul s-a simțit bine acolo iarăși e ok, nu trebuie să dăm cu pietre... Poate comparația cu Sighișoara e un pic forțată dar în rest ceea ce spune este de bun simț... Părerea mea!

PS. Nu comparăm mere cu pere, corect, dar la servicii, din păcate, suntem în urma vecinilor de la sud... spun asta și-mi pare rău... Iar respectul față de turiști... Citiți ce-au pățit alții la Uzlina de 1 mai...

[06.05.14 20:29:21]

Urmatiti acest video si apoi spuneti-mi daca ati mai vazut asa ceva, undeva, unde?

youtube

[06.05.14 21:14:30]

@ionescunic: Spectacolul de lumini din acest video observ ca se desfasoara in jurul monumentului fratilor Asenov.

Am mai vazut asa ceva (si inca de trei ori) la Cetatea Tsaravets.

A patra oara am fost cu niste prieteni si l-am ratat, pentru ca nu au un program si nu se stie cand are loc acest spectacol.

[06.05.14 21:29:15]

@traian. leuca: ce e la Tsaravets e apa de ploaie: youtube

Ca sa fii sigur macar de unul dintre spectacole trebuie sa mergi de ziua orasului sau de ziua independentei Bulgariei, 22, septembrie sau martie, insa nu gasesti cazare in oras sau macar la 20 km distanta in acele perioade.

[06.05.14 22:00:46]

@ionescunic: o spun cu mare ciuda, dar si cu respect in acelasi timp: bulgarii sunt mult peste noi, in tot ceea ce inseamna turism!

[06.05.14 23:35:11]

@ionescunic: Am vazut spectacolul cu 3D mapping + artificii in direct, in 2012 (exact cel de la link). Cred ca era un festival de film + zilele orasului. Proiectia a fost pe cladirea muzeului din spatele monumentului Asenilor.

Eram cazati la family hotel Gurko, pe strada cu acelasi nume. In primul rind, la cea mai buna loja, cum s-ar zice

Spectacolul l-am urmarit din balcon, aveam camera la etajul 1, si ne-a cam stat inima cind au inceput sa tune artificiile la doi pasi de noi, ne-a curs si ceva var in cap...

O sa atasez si niste poze ca "dovezi", dar au iesit infiorator cu antichitatea noastra de aparat foto pe timp de noapte...

Rezervarea am facut-o online, si tot online si pentru ziua nationala din septembrie 2013 in Arbanasi (nu pun link la impresii, ca deja m-ati votat: P), ambele cam cu 2-3 saptamini inainte. Deci se poate gasi cazare, cu ceva noroc (pentru ca n-am stiut de niciunul dintre cele doua evenimente, asa s-a nimerit). Mentionez ca la data evenimentelor hotelurile unde ne-am cazat erau, intr-adevar, pline.

Culmea norocului: cind ne-am cazat la Gurko, nu mai aveau camera pe care o rezervasem, in schimb ne-au dat-o pe asta cu vedere spre strada/riu, si avea si balcon. La acelasi pret cu cel stabilit inainte (adica mai mic!). Si room service gratis

EDIT: Pina la urma tot pun si link catre impresii, ca sa puteti vedea "tentativele de poze" P28 si P29 (inca nu s-au validat).

[07.05.14 09:14:48]

@F2A1C: Clar hotelul Gurko este cel mai bun pentru acest fel de spectacol si pare unul din cele mai bune hoteluri din Veliko, insa nimeni nu stie cu precizie cand se tin aceste spectacole inafara de cele doua zile ale orasului si Bulgariei.

Despre spectacolul de la Tsaravets nici atat nu se stie, de ziua Bulgariei acolo se tine dineul oficial unde participa presedintele si tot guvernul.

De paste sigur se tine spectacol la Tsaravets, apoi se trage cu artificii.

Mie imi place foarte mult Sighisoara pentru care am aprecieri multiple si cu ocazia asta il salut pe prietenul meu de aici @Andox, insa Veliko totusi este ceva mai mult, este cetatea de scaun, un oras medieval, nu doar o cetate, un oras european, pe sub care trec doua sosele, cu o infrastructura deosebita, un oras care in orice moment se poate lauda cu turisti din intreaga lume, turisti care au la indemana extrem de multe atractii, in oras, langa oras sau in imediata apropiere.

In plus as nota multitudinea de spatii de cazare de diferite clasificari si cu dotari ce acopera toate gusturile, mai putin cel avid al allincusivistilor si magazinele de haine si incaltaminte productie locala, care la noi au cam disparut din peisaj.

[07.05.14 12:41:26]

@ionescunic: Si o paranteza: laserele din deschiderea spectacolului cu 3D mapping sint opera unor romani

Revenind cit de cit la subiect: ma simt bine si in Romania, si in Bulgaria, dar

1) ma costa mai mult in Romania sa ma simt la fel de bine ca in Bulgaria

2) Bulgaria m-a surprins inca de la prima vizita, si de atunci n-a incetat sa ma surprinda; la fiecare sejur sau excursie am nimerit la diverse manifestari locale sau alte actiuni/activitati ce fac din monotonie un concept pur teoretic

3) Peisajele din Romania au un farmec aparte, datorita alternantei rapide a formelor de relief - acum esti la ses, 1-2 ore mai tirziu esti intr-un defileu, la mare sau pe un virf de munte; ca bucurestean te poti bucura de asta mai degraba in Romania decit in Bulgaria (ma refer la distante)

crima
[07.05.14 16:23:11]

@ionescunic: Și eu am văzut show-ul de la monumentul Asenilor, de Paște, în 2012. Superb! Șiii... da, eram cazat la hotel Gurko

@F2A1C: Toate camerele de la hotel Gurko (ambele corpuri) sunt cu vedere la strada/râu

[07.05.14 17:30:41]

@F2A1C:

laserele din deschiderea spectacolului cu 3D mapping sint opera unor romani

iar regia spectacolului de la Tsaravets aparţine unor ingineri cehi şi bulgari.

[07.05.14 17:47:23]

@crima: Nu bag mina in foc, ma iau doar dupa ce scrie pe site-ul lor: au mai multe camere

Overlooking an inner yard.

spre deosebire de cele unde e notat

Overlooking the Yantra river

crima
[07.05.14 18:55:41]

@F2A1C: Da, corect, așa scrie, așa o fi. Eram convins că-s camere doar cu vedere "pe față". În corpul B (aici am fost cazat, de două ori) sunt doar cu vedere/balcon la stradă/râu, iar geamul de la baie (inclusiv la etajul 3, de exemplu) dă într-un zid, cel din spatele clădirii. Nu-mi imaginam că ar fi și camere cu vedere "pe spate" sau în/la vreo curte interioară.

georgel
[14.05.14 12:36:05]

@traian. leuca: Chiar erau parcate langa muzeu doua microbuze Mecrcedes (albe) cu nr. de Bucuresti si niste baieti (romanasi) intindeau cabluri si faceau ultimele pregatiri. Am fost cazat la hotel Lucky si am venit special sa vad spectacolul de lumini.

[14.05.14 19:10:12]

@georgel, F2A1C a spus:

laserele din deschiderea spectacolului cu 3D mapping sint opera unor romani

, iar eu am completat cu ce am citit pe un site (sau pliant) acum 2 ani,

iar regia spectacolului de la Tsaravets aparţine unor ingineri cehi şi bulgari.

daf434
[24.06.15 10:43:41]

@mircea rpd:

Asa este. Sunt 100% de acord!

Imi place si Sighisoara, am vizitat-o, e ok, atat...

Ma simt mai relaxata si mai "in vacanta" acolo si sunt o " fanatica" Arbanassi!

Daaaaa, iubesc Arbanassi!

Am fost de vreo 8 ori si ma pregatesc pt a noua oara!

SUPERB!

daf434