ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2014
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 07.09.10
MAY-2014

La inaltime

Titlul ales are dubla conotatie, asa cum veti vedea in acest review.

Niciodata nu stiu cum sa incep, care sa fie primele idei, cum sa ma fac mai inteleasa. Pana la urma incep cu momentul in care am aflat de locatie.

Nici de data aceasta n-am ales eu pensiunea si nici zona, prietenii cu care am mers s-au ocupat din timp cu rezervarile. Eu, ca de foarte multe ori am aflat ca mergem undeva in Valcea cu 2 zile inaintea plecarii.

Drumul de la Ploiesti la Fantanita Haiducului a fost destul de lung, pentru mine 5 ore pe scaunul din dreapta inseamna plictiseala, chiar daca peisajul e frumos.

Noi am luat-o pe traseul Targoviste - Gaiesti - Pitesti - Ramnicu Valcea.

Din Ciunget-Malaia pana la pensiunea am facut 40 de minute, pe un drum destul de dificil dar rezonabil. Prietenii nostri au un Pajero destul de inalt, pt ei a fost o mare placere sa parcurga acest traseu, insa noi am avut ceva emotii deoarece Skoda3 noastra era ceva mai joasa, si la un moment dat intr-o zona in care se strangeau lemnele taiate, parea ca ne cufundam putin in noroi (plouase).

Nu asta a fost momentul cel mai greu, ci atunci cand am vazut cateva pietre uriase picate in mijlocul drumului. Ne-am rugat la Dumnezeu, sa nu cada vreuna in secunda in care treceam.

O parte din drum se face prin niste chei, adica ai doi pereti naturali, si probabilitatea de a cadea pietre e foarte mica, insa exista.

In cele din urma am ajuns la pensiune. Primul lucru pe care l-am sesizat a fost splendida priveliste pe care o aveam, o sa vedeti din poze la ce ma refeream.

Pensiunea Fantanita Haiducului, da, da, un nume destul de original, eram sigura ca nu mai exista in tara vreuna cu acelasi nume, dar m-am inselat.

Aceasta are o capacitate de 10 camere duble plus o mansarda spatioasa, noi am stat aici.

Camera

Noi am rezervat mansarda, deoarece aveam nevoie de 2 paturi.

Prima impresie a fost "Oau, ce mare e!!! ", da, cam cat 3 camere.

Cum intrai era primul dormitor, daca ii pot spune asa, dupa livingul cu o canapea si in capatul celalalt inca un pat, tot dublu.

Fiind mansarda avea acoperisul inclinat si fereste (4 pe fata, 1 pe spate) sus pe tavan, dimineata razele umpleau incaperea. Minunat!!!

Un adevarat apartament, luminos, extrem de primitor. Daca sunteti grup mic, puteti petrece serile acolo, e loc mai mult decat suficient.

E prima data cand vad o icoana intr-o camera de pensiune/hotel (baietelul meu m-a rugat sa amintesc acest amanunt), pentru noi important.

Pe jos era mocheta, curata si fara o pata.

In camera mai erau 2 dulapuri pt haine, fiecare pat avea propria noptiera, ambele obiecte de calitate.

Baia

Curat luna!!!

Extrem de mare (mai ales dupa ce vezi pseudobaia, pe care am avut-o la Cheile Gradistei in Ianuarie).

Avea cabina de dus, cu usite care se trageau, Wc, bideu si bineinteles o chiuveta si oglinda.

Faianta si gresie in culori placute si fereastra tot pe tavan.

Masa

Am mancat doar de 2 ori pe zi, dimineata si seara.

Mancarea era facuta chiar de proprietara, ce sa spun, delicioasa, facuta cu suflet.

In fiecare dimineata primeam un platou de bunataturi, in mare facute de manutele lor:

toba;

lebar;

sunculita

muschi uscat (delicios!!!)

drob

branzica naturala100%

si cumparate, dar de calitate:

salam de sibiu

rosii si castraveti

ceapa verde

Lapte si ceai, unt, omleta, dulceata de afine, gem de prune, despre care sotul meu a spus ca e identic cu cel pe care il facea bunica lui.

La pranz

Aveam de ales in fiecare zi, dintre 2 ciorbe (miel sau curcan), (pui sau curcan), si la felul 2, am avut tocanita de pui, pomana porcului (DELIOASA) si pui cu orez la cuptor.

Desert: placinta cu branza, chec si clatite cu afine, toate delicioase.

Proprietarii sunt niste oameni muncitori, au porci, gaini, iepurasi. Domnul ne-a povestit ca au avut 100 de capre, dar la seceta din 2012, a trebuit sa le vanda deoarece nu avea fan.

Pe magarita Tamara n-am vazut-o, poate era pe acolo.

Erau si vaci (10) si cai (vreo 10).

Pensiunea e amplasata la 1250 m altitudine.

Am gasit ce doream, aer curat, peisaje incredibile, curatenie.

Ca minusuri, ar cam trebui zugravit, e pacat, camerele sunt luna, insa peretii nu arata extraordinar.

Cand ne intoarcem, am dori sa gasim o terasa acoperita afara, acum a plouat mult si nu puteam sta afara fara sa fim udati.

Oricum fac o treaba minunata, preturile sunt mai mult decat decente.

3 nopti/4 zile 975 la mansarda

825 camera dubla

Mancarea a fost mai mult decat suficienta, daca mai cereai ceva, ti se aducea cu mare drag, fara sa creasca factura. (Un ex, la Vama, dc cereai un pachetel de unt, din acela minuscul, l-a pus imediat la socoteala, va dati seama, penibil).

Pe drum am intalnit un grup de polonezi, cu masini OFF-ROAD, care veneau de la pensiune, aici fusesera cazati, si anul trecut tot la F Haiducului au stat.

Daca va place muntele si vreti o cazare placuta, cu siguranta aici e locul.

Din poze o sa vedeti, ca e chiar in varful muntelui.

Nu credeam ca zona are atatea locuri frumoase, o sa scriu despre ele intr-un alt review.

Trimis de DanaRO in 05.05.14 21:28:48
Validat / Publicat: 05.05.14 22:55:21

VIZUALIZĂRI: 5224 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DanaRO); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

danamandache
[06.05.14 19:19:33]

Interesanta locatia. Posibilitati de distractie exista?

DanaROAUTOR REVIEW
[06.05.14 20:40:59]

@danamandache: Daca va referiti strict la pensiune, nu prea. Adica nu au masa de biliard, de tenis sau alte distractii!!!

Noi ne-am simtit foarte bine in imprejurimi.

Lacul si barajul Vidra, Lacul Petrimanu, Cheile Latoritei, Obrarsia Lotrului sunt doar cateva locuri pe care le puteti vedea.

Cu acordul directorului am vizitat Hidrocentrala Lotru, trebuie neaparat s-o vedeti daca ajungeti acolo.

danamandache
[06.05.14 21:24:22]

@DanaRO: Da, la masa de biliard, ping-pong sau alte distractii de acest gen ma refeream. Multumesc pentru raspuns!

danamandache, DanaRO
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Fântânița Haiducului [Ciunget, VL]: