ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2014
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 07.09.11
APR-2014

Un concept nou

Nou hotel, noi viziuni arhitecturale camera 5114 intrare stanga 2 paturi single, baie chiuveta central, dreapta scaun WC in spatele unui perete de sticla tip cabina a dus, stanga o cabina de dus identica avand in interior doar para de dus cu robineti si o scurgere in pardoseala spatiul baii fiind delimitat de in toc de usa, usa inexisteta urmeaza un dormitor conform poze prezentare, aceiasi arhitectura de camera se gaseste pe aripa dreapta si stanga a hotel.

Hotelul are in comun superba gradina a vechiului hotel Delphin Botanik. Privind serviciile totul la superlativ, piscina interioara-exterioara incalzita, aquaparc cu apa incalzita, o armata de personal de deservire la restauranul interior, piscina, plaja, amfiteatre cu o atentie deosebita.

Plaja din pacate ingusta si cu pietre, compensata de o multime de piscine.

Restaurantul climatizat, preparate culinare diversificate, prajituri, fructe la discretie, bauturile aduse la mese de personal, recomand seara restaurantele A la carte cu rezervare cu o zi inainte.

Echipa de animatie numeroasa uneori prea zgomotoasa. In fiecare seara spectacole de buna calitate sustinute de profesionisti urmate de discoteca muzica live instumentisti.

O alta experimenta neplacuta, in prima noapte cadere de tensiune, au pornit generatoarele care au cantat in linistea noptii o serenada pana la ivirea zorilor, fenomenul nefiind unic dar pe termen mai scurt.

In general toate numai de bine, nu recomand in varf de sezon, va fi o aglomeratie...

Trimis de gabdanz in 05.05.14 18:21:29
Validat / Publicat: 05.05.14 20:55:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Belek, Bodrum, kusadasi

VIZUALIZĂRI: 5237 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabdanz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Masterchef hotel si noi

[05.05.14 19:32:29]

Aţi trecut la durată sejur 49 de nopţi şi cred că este o greşeală.

[05.05.14 19:51:13]

[05.05.14 21:11:34]

Primul vot pentru impresii pe care le astept de multa vreme! Felicitari pentru vacanta!

[05.05.14 23:02:34]

@webmaster14:

Chiar dacă întrebarea nu mi-a fost adresată mie, îndrăznesc să-mi dau cu părerea, deoarece am trecut și eu pe acolo la jumătatea lunii septembrie anul trecut, propunând:

36.658093,31.661482 ca fiind mai aproape de realitate.

Dând click pe linkul de mai sus, punctul roșu se află în mijlocul grădinii vechiului Botanik, în timp ce noul hotel este amplasat în spatele acestuia cum privești dinspre mare, mai exact în spatele corpurilor Tropik și cel de alături până în șosea.

De asemenea, propun modificarea adresei oficiale a hotelului cu: www.botanikplatinum.com/‎

[05.05.14 23:14:57]

@gabdanz:

Ai notat condițiile de cazare cu doar 37,5 % doar pentru că nu ai avut ușă la baie???

Conceptul arhitectural descris mai sus în review nu este tocmai nou, el a fost aplicat și în cazul hotelului Delphin DeLuxe la corpul nou construit anul trecut. Am stat într-o cameră family foarte asemănătoare cu cea descrisă de tine, tot fără ușă la baie, dar mie mi-a plăcut ideea. În plus aveam o ușă la intrarea în dormitorul cu pat matrimonial, două televizoare, două frigidere (și le completau zilnic pe ambele!), două panouri de control al aerului condiționat, câte unul în fiecare cameră.

va21li
    [06.05.14 10:00:46]

Multumim pentru primele impresii, plecam si noi pe 10 mai si ne doream sa avem cat de cat idee despre ce ofera acest hotel nou. Este adevarat ca baia fara usa si dusul acela fara o cadita mica macar nu ma inspira foarte tare. Din cate vad in poze si camera este destul de mica. Legat de servire... ma bucur sa aud ca nu sunt chelneri grabiti si plictisiti asa cum intalnim de regula vara. Revin si eu in curand cu impresii si poze noi de la Delphin Botanik Platinum

[06.05.14 10:18:14]

@nicole33: Daca la primirea camerei a-ti fi receptionat camera cu cos gunoi baie plin, nu decriu ce era in el, zgomotul produs de auto de pe soseaua din apropiere dotata cu intersectie la aprox 300 m de hotel in care Schumacharii locali verificau daca mai aveau motoarele la ei, salvarile cu sirena in plina noapte, generatoarele puse strategic sub geam competat totul cu o tamplarie fara efect fonic.

Va placut ideea dar mirosul???

Nu am plecat in concediu sa ma uit la televizor, al doilea frigider???

De ce nu comentati si pretul raportat la sezon, asta a umplut frigiderul.

Eu cred ca AC este un lucru normal la 5 stele, este adevarat avea o telecomanda sclpitore, ia ochii, si culmea erau doua.

Multumesc pt informatie voi evita Delphin DeLuxe.

Imi cer scuze eu sunt de moda veche.

De gustibus non est disputandum.

[06.05.14 10:25:43]

@va21li: Recomandari:

Luati si un aparat antiTantari in bagaj.

Camerele de pe fata hotel si cele cu vedere la mare sunt normale in conceptia mea despre hoteluri dar cadita, lighean inauntru nu-i, merita o atentie... la receptie .

[06.05.14 10:28:41]

@webmaster14: Rog modificati: 7 nopti.

BY WM: corectat! Mulțumim.

[06.05.14 10:45:02]

@webmaster14: pozitoonare oK dar daca ridicati marcheri putin mai sud pe hotel e super

[06.05.14 11:34:08]

@webmaster14: deasemeni pretul este /persoana total 1250 euro

BY WM: corectat! Mulțumim.

[07.05.14 10:01:37]

@gabdanz: La sugestia lui @nicole33, am schimbat pagina oficială in http://www.botanikplatinum.com si am mutat cursorul GPS rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Ne puteţi spune dacă-i ok?

[07.05.14 20:32:13]

@gabdanz:

Nu am stat la acest hotel, aflat încă în construcție la data vizitei mele precedente în Alanya, dar sunt surprinsă să aflu ce probleme ai întâmpinat. Nu mă așteptam ca un hotel nou nouț, chiar sclipitor aș putea spune privind pozele, să creeze atâtea nemulțumiri, majoritatea justificate. Poziționarea acestuia la doi pași de o șosea extrem de circulată ar fi trebuit să te determine să eviți camerele cu land view. Faptul că izolarea fonică a termopanelor este nesatisfăcătoare este o problemă.

Noi am stat două hoteluri mai departe la Delphin Deluxe. Inițial, mi-au oferit o cameră dublă cu vedere laterală la mare (așa cum plătisem) pe partea spre Mukarnas, pe care am refuzat-o din start chiar înainte de a o vedea, deoarece știam că pot fi deranjată de zgomotul aparatelor de aer condiționat și am solicitat una pe partea cu piscina de relaxare pentru că doream liniște și ziua și noaptea. Atunci mi-au oferit acea cameră family de patru persoane, chiar dacă eram doar doi adulți, care mie mi-a plăcut la maxim și nu am avut niciun motiv de nemulțumire. Camerele duble standard de la Deluxe au băi „normale”, în sensul de clasice.

Și noi am avut o problemă când a căzut curentul pentru vreo patru ore în jurul prânzului, singurul disconfort pentru noi a constat în faptul că a trebui să urcăm pe scări, dar nu ne-a stricat puțină mișcare.

Referitor la preț, fiecare decide dacă acesta este sau nu acceptabil pentru el.

@wm 69:

Acum este perfect.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [07.05.14 22:30:52]

Confirm si eu tampenia de a nu pune usa la baie in camerele family. Camerele standard in schimb au usa la baie.

Deasemenea izolarea fonica la camerele apropiate de sosea este proasta, se aud noaptea masinile destul de tare, asa ca daca puteti evitati aceste camere.

Plaja este comuna cu cei de la Delphin Botanik.

In rest hotelul este excelent insa atentie este doar ALL INCLUSIVE deci nu va asteptati la bauturi straine. Mancare foarte buna.

In alta ordine de idei managementul a interzis anul acesta vizitele neprogramate ale turistilor cazati la Delphin de Luxe la Platinum si invers.

Se poate vizita totusi hotelul cu programare intre orele 16-18.

[07.05.14 22:47:20]

@Andox:

Există brățări de culori diferite pentru cei cazați la Platinum și cei de la vechiul Botanik?

Ți-am admirat pozele postate. Mi-au plăcut. Mulțumesc.

Off

Mi-e mi-a plăcut ideea cu baia. Dacă ventilația este corespunzătoare, și la DeLuxe era, nu văd care ar fi problema, geamul fiind mat. Am avut și un tablou pe care îl admiram stând pe tron. Noi am avut în plus și o ușă intermediară la intrarea în dormitorul matrimonial, dar pe care am ținut-o în permanență deschisă.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [07.05.14 23:03:42]

@nicole33: Da, sunt bratari diferite. Teoretic cei de la Botanik nu au voie la Platinum dar practic in afara de restaurante si baruri nu stiu cum poate sa-i opreasca cineva.

Si aici era usa la intrarea în dormitorul matrimonial plus o usa de sticla mata la wc si dus.

Voi fiind 2 probabil ca nu ati fost deranjati insa destinatia acestor camere este pentru familile cu copii si imagineza-ti ca se aude totul din WC in camera unde teoretic ar trebui sa fie copiii. Practic nu ai nici o intimitate.

[07.05.14 23:24:42]

@Andox:

Da, sunt bratari diferite. Teoretic cei de la Botanik nu au voie la Platinum

Bănuiam că reciproca nu este valabilă, de aceea te-am întrebat.

Cu copii este puțin mai delicat. Mie mi s-a părut mai aiurea faptul că acea cameră destinată copiilor nu are nicio fereastră, astfel fiind lipsită de aerisire directă, exclud aici aerul condiționat, nu tocmai recomandabil în cazul copiilor.

[08.05.14 22:37:35]

@nicole33: Practic cei de la Botanik nu au voie la Platinum nici macar cei cu bratari galbene cum cred ca aveti si dvs, gardian la intrarea de la piscina.

(bratara de fidelizare alaturi de un card de discounturi Delphin Resort.

Credeam ca dai cu parerea doar daca ai fost acolo.

Nu suntem atat de inteligenti sa analizam daca este feng shui camera, sau cel putin eu.

Referitor la pret, fiecare intelege ce poate...

Bagatul in seama sport national.

[09.05.14 06:42:45]

@gabdanz: ecoul tau este cel putin deplasat! In primul rand, vorbesti cu o doamna! In al doilea rand vorbesti cu o doamna care stie foarte bine ce spune atunci cand este vorba de Turcia si Bulgaria! Si in al treilea rand, oricine poate sa isi spuna parerea si sa aiba un dialog constructiv.

[09.05.14 07:04:12]

@gabdanz:

Credeam ca dai cu parerea doar daca ai fost acolo.

Hotelul este nou deschis. Puțini români i-au călcat deja pragul. Se vede și din poza P11 cu numărul de camere pe naționalități, ca să nu mai vorbim că perioada nu este tocmai de sezon.

Nu văd ce este rău în a cere informații suplimentare despre un hotel sau altul.

Mi-am exprimat părerea despre poziționarea pe hartă a acestuia pentru că l-am văzut anul trecut când era deja construit, în faza de montare a termopanelor. Am postat și poze de la fața locului aici pe site. Dacă le-ai fi studiat înainte de a face rezervarea, ai fi înțeles că este fix într-o șosea foarte circulată (D 400) și că pot exista inconveniente serioase pentru cei cazați în camere land view, respectiv peisaj dezolant cu numărarea mașinilor, praf, zgomot etc.

Și da, eram curioasă cum arată în interior, curiozitate care mi-a fost satisfăcută de @Andox care a pus o sumedenie de poze elocvente.

Puteam să-mi dau cu părerea și despre restul facilităților comune cu ale vechiului Delphin Botanik la care am stat acum doi ani: plaja, piscină de relaxare, amfiteatru etc.

Ironia de mai sus este stupidă și gratuită.

Este la mintea cocoșului că o cameră fără ferestre nu beneficiază de lumină naturală și nici nu poate fi aerisită direct. Atât.

Îți doresc alegeri mai inspirate pentru viitoarele vacanțe!

[09.05.14 15:17:31]

@danamandache: Credeam ca raspundeam unui user name scuze nu stiam, o doamna are respecta opiniile celor din jur despre ce doresc de la un sejur, daca faci lobby unui resort nu am mimic impotriva.

[09.05.14 16:17:51]

@gabdanz: am sa te las pe dumneata sa ai ultimul cuvant. Sincer, nu inteleg nimic din ultimul ecou. Da, facem lobby resortului, impreuna. Poate cei din conducerea lui citesc ecourile noastre si primim cate un sejur gratuit. : -).

[09.05.14 19:57:11]

@gabdanz:

Nu este vorba de a face lobby pentru un hotel sau altul, ideea este că pe aici sunt mulți useri care au fost foarte mulțumiți de serviciile lanțului Delphin la care au revenit și care sunt în măsură să aprecieze un review lipsit de o minimă obiectivitate, fără a fi considerați simpli băgători în seamă.

djmario2001
    [09.06.14 02:03:21]

Bună seara. Puteți să îmi dați mai multe detalii despre aquaparkul hotelului? Mulțumesc.

nialcos
    [18.01.15 20:00:34]

cum a fost vremea in aprilie?

danamandache, djmario2001, gabdanz, nialcos, nicole33, va21li
    Alte impresii din această RUBRICĂBotanik Platinum Resort [Okurcalar]: