ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2014
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 16.04.09
AUG-2013

Merita vazut

Anul trecut am facut concediul in Turcia.

Am auzit de frumusetea Cappadociei si am dorit sa vad acest lucru cu ochii mei. M-am interest pe net despre traseu si am rezervat cazarea.

Drumul l-am facut cu masina personala impreuna cu sotia si fiica mea in varsta de 15 ani. Am plecat din Targoviste la ora 4 dimineata si dupa circa 1000 de km m-am cazat la hotelul Highway din localitatea Bolu. A doua zi la ora 9 dimineata am plecat si dupa aproximativ 500 de km am ajuns la hotelul Uchisar Kaya unde ne-am cazat pentru a vizita Cappadocia.

In prima zi am vizitat localitatea si "castelul" din Uchisar. Este de fapt o stanca din roca vulcanica in care fostii locuitori au sapat trepte si camera. Se urca pana in varf de unde se admira toata rezervatia Goreme.

A doua zi dimineata la ora 5 am fost luati de la hotel de o masina pentru plimbarea cu balonul. A costat 100 de euro de persoana dar a meritat. In aer erau aproape 100 de baloane care zburau la diverse inaltimi. De sus se vedea cum natura a sculptat relieful in diverse forme.

Dupa plimbarea cu balonul ne-am intors la hotel de unde am plecat sa vizitam locuintele si bisericile sapate in stanca din Goreme. Localitatea Goreme se afla intr-o depresiune in care se intra printr-un defileu. Sunt mii de locuinte sapate in stanca subterane si supraterate. Goreme se traduce prin "nu ne poti vedea" si intradevar localitatea nu se poate vedea din exterior. In Goreme sunt o multime de pensiuni si hoteluri cu camera sapate in stanca.

A treia zi dimineata am plecat din Uchisar spre Antalya unde urma sa ne intalnim cu niste prieteni. Vacanta continua...

Trimis de dorupetre in 05.05.14 17:59:00
Validat / Publicat: 05.05.14 21:39:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2728 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dorupetre); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Castelul din Uchisar

roth
[06.05.14 18:29:53]

Astept alte povesti/detalii despre zona fiindca pentru mine pare rupta din basme. Nu am ajuns inca, insa ma fascineaza tot ce aflu despre aceasta parte a Turciei.

[06.05.14 20:34:12]

@roth: Intradevar podisul Anatoliei este deosebit. Aici se afla muntele Aksaray (pe langa care am trecut) si Konya (regiunea dervisilor rotitori). Cappadocia inseamna "tara cailor frumosi".

dana_iancu2001
[16.05.14 23:04:57]

@dorupetre: Buna seara! Imi puteti spune, va rog, cu ce firma ati zburat, cu balonul cu aer cald? Am citit ca multi proprietari ofera acest serviciu...

Detalii legate de zbor... cat a durat si care este capacitatea balonului?

Multumesc anticipat!

[16.05.14 23:34:08]

@dana_iancu2001: buna. Zborul a durat o ora cu un balon ce avea o capacitate de 20 persoane. A costat 100 euro/pers. Compania cu care am zburat se chema Sultan balon.

Ionut Alex
[19.05.14 22:10:46]

@dorupetre: Buna seara! Urmeaza sa mergem si noi in Cappadocia cu masina si vroiam sa ma pregatesc mental pentru drumul pe care il am de parcurs.

Imi poti spune niste pareri legate de drum? Ma intereseaza in special portiunea de la Ankara la Cappadocia, pe care Google Maps mi-o estimeaza la 5 ore, portiune de drum in lungime de 280 km. Asa rau este drumul? De la Edirne pana la Ankara am vazut ca sunt numai autostrazi, deci nu vor fi probleme.

Multumesc anticipat!

[20.05.14 09:47:37]

@Ionut Alex: Salut. Drumul de la Ankara la Goreme este foarte bun, drum national in general cu doua benzi pe sens. Va recomand drumul care trece pe langa un lac de sare secat (Tuz Golu). Noi am oprit la Tuz Golu care este ceva deosebit (o intindere imensa alba de sare) in genul marelui lac sarat din SUA.

dana_iancu2001, dorupetre, Ionut Alex, roth
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Cappadocia, o zonă magică: