ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2014
MAY-2014

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit
Către satisfăcător

Clasa 'investitii minime', pret de premium fara acte

Desi nu am fost la Bran, ci la, Lacul Rosu, proprietarul s-a dovedit a fi un "branean" veritabil (cunoscatorii stiu despre ce este vorba). A parut amabil cand ne-am intalnit, usor conservator pe parcurs si de-a dreptul nesimtit in ultimele zile.

Intr-una din seri, in timp ce el statea ca o tzatza la masa, ne-a solicitat sa eliberam masa ca trebuie sa facem loc vecinilor din celelalte 2 cabane pentru a lua masa. Asta dupa ce anterior (practic in a 2-a zi din cele 4 ale sejurului) ne-a cerut sa achitam plata in avans a intregului sejur, fara a ne elibera o minima forma de factura/act. Foarte neplacut! Apoi, vecinii nostri au solicitat la un momendat proprietarului, cand se pregateau sa puna masa, o fata de masa pentru una din mesele care nu avea. A fost repezita cu o replica de genul - "la mine nu e restaurant, descurcati-va fara ca toate sunt murdare; daca vreti conditii, mergeti in alta parte". Nu se face asa ceva, ca proprietar de bussines, pentru ca vei inchide "mustaria" mai repede decat te astepti!

Tot ce tine de resturile ambalaje erau bagate pe foc (inclusiv cele de plastic, lucru nu foarte prietenos cu mediul).

Calea de acces in complex este slab amenajata si marcajul catre parcarea unitatii lipseste. Parcarea este amplasata pe un deal in spatele pensiunii, iar catre aceasta nu ar strica un marcaj.

Trecem peste faptul ca nu erau inca pregatite camerele pentru oaspeti, desi se stia ca vom veni pe 1 mai, pentru ca in timpul zabovit pe terasa am apreciat vizual peisajul montan, superb de altfel.

Camerele - eu unul am fost cazat intr-o camera la etajul cabanei - in primul rand, lampa din camera este foarte slaba din punct de vedere al intensitatii luminoase - poate ca, desi amuzanta situatia, nu ar strica, ca, oaspetii sa aiba 1-2 becuri de intensitate medie in bagaje. Podeaua, este din lemn. La orisice miscare, scartaie destul de tare, iar din lipsa de izolare fonica, acest scartait deranjeaza si vecinii din camerele de la parter. Un alt aspect de luat in calcul, nu cereti sau nu acceptati o camera la etaj daca sunteti o persoana inalta... sau ma rog... peste 1,65-1,75m. Tavanul camerei urmeaza atent linia celor 2 "ape" ale acoperisului (in centrul camerei este drept, iar pe laterale, unde sunt amplasate si paturile, este foarte inclinat si are o inaltime mica), iar cand va ridicati din pat aveti toate sansele sa dati cu capul in tavan (eu am reusit performanta sa ma lovesc doar de 2 ori). Intre camera si baie, intre camera mea si a vecinilor de la parter, intre baia mea si a vecinilor de la parter, lipseste orice urma de izolare fonica. Televizorul, a fost pus daca nu ma insel, doar ca sa iasa margaretele la numar - este foarte mic, prost amplasat (pe un sifonier, aproape lipit de tavan, foarte incomod de privit), receptiona 3 canale de toate (nu, nu pentru a ma uita la TV am fost in vacanta, dar daca seara am chef sa vad niste stiri sau un meci cu prietenii, am pretentia sa pot). Prizele de curent in camera, foarte prost amplasate si putine ca numar - inacceptabil sa nu ai la fiecare pat macar o priza - in camera exista 2 prize, una dubla, una simpla. Una era ocupata de radiatorul, care este de tip electric (nu exista incalzire centralizata), una de boilerul electric, care era amplasat in baie la noi, si una mai ramanea libera sa punem 1 telefon la incarcat (celelalte ramanand in asteptare). Deci practic, putem sa spunem ca avem doar o priza utila in camera (la 3 paturi). In sifonier, un singur cuier (la 3 persoane) - probabil s-a presupus ca 2 vin in pantaloni scurti si doar unul vine imbracat cu un pantalon, o bluza, etc.

In baie, lipsesc foarte multe/sunt foarte multe inconveniente - lipseste cuierul in care sa iti pui un halat de baie, un prosop, lipseste o etajera sau un dulapior in care sa iti pui o pasta de dinti si o periuta, un deodorant, un shampon, etc. Closetul este pus chiar sub boiler - este foarte incomod de folosit! Pana si hartia igienica a fost la clasa "economic"! Boilerul practic acopera 20% din spatiul util al baii, care oricum este mica. Cabina de dus este foarte mica, bateria pentru apa este foarte prost amplasata, in centrul spatiului din dus, usor iesita inafara peretelui - ce vreau sa punctez, este foarte usor ca in timp ce te speli sa dai peste "cursorul" bateriei si sa-l comuti pe apa, fie rece, fie oparita, si sa te alegi cu o arsura. Scurgerea la dus era infundata, sifonul de pardoseala la fel.

Nu vreau sa fiu doar "gigi-contra", asa incat am sa enumar si cateva puncte pozitive... peisajul din jur este foarte frumos, se aude shushurul apei daca stai cu geamul deschis (recomandat celor care adora acest tip de "simfonie").

Pretul corect, comparativ cu, conditiile avute, consider ca era maxim 80roni pentru camera tripla (nu 120roni).

Recomandarea mea este sa mergeti in statiune, pentru ca este superba, dar sa cautati o cazare pe masura acesteia!!!

Trimis de speedman99 in 05.05.14 15:19:46
Validat / Publicat: 05.05.14 16:52:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în LACU ROȘU. A mai fost în/la: Cheile Nerei - Caras Severin, Busteni, Timisoara, Sighisoara, etc.

VIZUALIZĂRI: 1761 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (speedman99); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [05.05.14 15:43:29] »

@speedman99: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Minotty* [16.08.16 22:14:31] »

Patron Neserios

Vreau sa va spun experiența mea la Pensiunea Ștefania.

Am sunat sa fac o rezervare oprind in Bicaz la o cafea ajungând din Câmpulung Moldovenesc in drum spre Constanta. Domnul Patron mi-a confirmat ca are camere si nu este nici o problema.

Am ajuns in fata pensiunii dupa 2 ore, având trafic îngreunat si plin de turiști, apoi l-am sunat pe Domnul Patron sa văd unde il pot găsi.

Fara nici o jena, ne-a spus ca a dat camera ca nu am ajuns in 30 de min din Bicaz, in opinia dinsului trebuia sa facem 30 min in condițiile in care nu eram din zona si drumul a fost foarte aglomerat.

Fiind ora 18.00 seara si neavând cazare, doar l-am întrebat de camera si i-am spus ca este neserios si ca voi scrie pe internet impresiile mele personale, mi-a transmis ca nu este acasa si ca daca il mai ameninț cu Internetul ii va trimite pe baietii dinsului in parcare sa ne "liniștească", bineinteles ca nu aveam cu cine discuta la telefon.

Țin sa Menționez ca majoritatea rezervărilor le fac pe Booking dar nu am gasit aceasta pensiune iar peste tot a fost ocupat.

Am fost obligați sa continuam drumul si sa ne cazam in alta parte.

Aveti grija cu Domnii "Patroni".

by WEBM: textul de mai sus a fost trimis spre publicare ca review şi mutat de noi aici, ca ecou, pentru că:

AmFostAcolo nu recomandă rezervările "verbale" și nu sprijină plângerile referitoare la nerespectarea unor astfel de rezervări. Vezi prevederile punctului 1. B. 11 din Regulament, detaliate pe larg pe blog.

Dacă puteați dovedi rezervarea prin orice document (de exemplu prin emailurile schimbate cu proprietarul) - cu totul alta era situația. Iar dacă ați fi plătit avans și rezervarea nu era respectată - unitatea de cazare în cauză ar fi fost inclusă pe Lista neagră AmFostAcolo!

webmasterX [16.08.16 22:16:04] »

@Minotty

Am fost obligați sa continuam drumul si sa ne cazam in alta parte.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

speedman99
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Ștefania: