ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.11.2009
    DIN: Craiova
    ÎNSCRIS: 18.01.09
    JUL-2002

Tacerea care ne sopteste

Timpul trece, imbatranim si cautam din ce in ce mai mult luxul, rasfatul sau pur si simplu evadarea din cotidian, ne facem planuri pentru calatorii in lumi paradisiace mult laudate si dupa ani tragem linie si ne amintim, despre orase, arta, obiceiuri ciudate, chipuri, intamplari neprevazute, cum am fost rasfatati sau inselati, incantati sau dezamagiti, si eu ca toata lumea am patit toate acestea, dar pentru mine exista un loc, un munte care-mi evoca de cate ori il vizitez acelasi lucru, ma face sa ma gandesc ca inca pot fi tanar, ma face sa ma bucur de viata si ma face sa ma gandesc la cat de inegala este o comparatie intre ce a creat natura si ce a creat omul.

Aleluia... vor zice unii... iar a luat-o pe panta siropoasa... pe acestea ii rog sa se opreasca aici si sa treaca mai departe!!! Multumesc!

Este vorba de muntele Retezat. Am citit de curand un articol despre Retezat si titlul suna precum titlul de mai sus Tacerea care ne sopteste, asa este toate acele creste, lacuri, rauri, flori, paduri mie imi soptesc despre tinerete, despre momente de beatitudine, despre hohote de ras, despre fum cu miros de cetina, despre un pahar de palinca oferit din toata inima cand esti ud leoarca si obosit, despre capre negre si campanule ce atarna sub povara picaturilor de roua, despre conserva de sardine si botzul de paine impartit cu inca trei prieteni, despre sunetele talangilor atarnate la gatul animalelor, despre noptile in jurul focului la gura cortului, despre baia in lacuri atat de limpezi si reci si depre cat de putin iti trebuie ca macar sa gusti din fericire

Nu am mai fost de mult timp in Retezat, ma invinovatesc pentru asta, am fost de mai mult de 10 ori incepand cu anii studentiei si de fiecare data nu pot sa-mi aduc aminte nimic neplacut, este adevarat ultimele dati am cautat cat de cat confortul cabanelor dar asta nu a stirbit cu nimic farmecul acestui munte, sunt multe cai de acces spre Retezat nu cred ca trebuie sa le enumar cum nu voi posta nici poze, ramane la latitudinea dumneavoastra sa descoperiti toate acestea, a acelora dintre dumneavoastra care au inteles ce am vrut sa spun!!!

Trimis de Cristian_h* in 02.11.09 20:51:14

VIZUALIZĂRI: 1869 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristian_h*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

lizuk
    [02.11.09 23:48:30]

Fara suparare, dar acum chiar ai fost pe langa... scopul siteului. Am fost acolo, stii...

Iubesc Retezatul pentru starea de bine, de relaxare si detasare pe care mi-o da - pentru mine Retezatul si Delta Dunarii sunt locurile cele mai frumoase din Romania. Si-atunci tocmai de aceea am deschis dintr-o suflare materialul tau. Speram sa gasesc impresii ale altor turisti care iubesc aceasta zona, poate poze din zone pe care le-am batut si eu cu piciorul. Ba chiar idei pentru trasee viitoare, sau sfaturi pentru cei care nu au ajuns inca pe aici. Efectiv ma asteptam la altceva...

Asta inseamna ca fac parte dintre cei care nu au inteles ce ai vrut sa spui? Banuiesc ca da...

Sa nu te superi daca o sa adaug eu poze din Retezat. Mi s-ar parea nedrept fata de cei care n-au ajuns sa vada aceste locuri si deschid acest review ca sa cunoasca cat de cat locul

Cristian_h*AUTOR REVIEW
    [03.11.09 08:44:31]

nu este nici o suparare, probabil aveti dreptate, insa nu stiu cu ce sa incep mai intai, asta este ce simt eu fata de acest loc, ce am vrut sa spun este ca, eu cel putin caut mereu destinatii noi cu toate ca stiu ca locul in care nu am cum sa dau gres este aproape si la indemana in cazul de fata Parcul National Retezat.

Pozele sunt foarte frumoase

bogdan2677
    [03.11.09 09:06:51]

Eu cind citesc posturile acestui site vreau sa aflu ceva concret despre zona respectiva, ceva practic si util. Daca fiecare va incepe sa-si expuna ceea ce a expus domnul C mai sus as propune sa se mai creeze o rubrica de genul "Vise....neimplinite". Rog frumos webmasterul sa ia atitudine fata de acest gen de post!

[03.11.09 09:26:43]

bogdan: te-as ruga sa nu te superi, dar esti prea subiectiv/patimas: texte precum cel de sus al lui cristian sunt, totusi, destule pe site. Cum se face totusi ca tu doar asupra celor ale lui cristian ai, des, de obiectat?

Daca ecoul lui lizuk il percep ca o critica utila si constructiva, postul tau sfarseste in atacuri voalate, usor asimilabile unor jigniri si nelalocul lor pe acest site.

Din punctul meu de vedere (vezi si mai jos), singura atitudine care poate fi luata este crearea unei sectiuni care sa se adreseze unei *eventuale* minoritati care apreciaza totusi acest gen de postari. Aceasta sectiune ar asigura o anume delimitare a acestui tip de impresii (si va fi probabil implementata, insa nu in viitorul apropiat - din lipsa cronica de timp si datorita prioritatii mici fata de alte lucruri, mult mai utile si mai importante pentru site, ma refer la partea de dezvoltare a lui), insa NU ar rezolva problemele de fond ale unei alte minoritati (in opinia mea) - ceea care se simte deranjata de unele postari pe acest site, indiferent unde vor fi ele, va asigur! . Repet a mia oara: sincer nu inteleg de ce, si eu, in postura de cititor, vad multe texte care nu-mi plac, insa pur si simplu sar peste ele si citesc ceea ce imi place.

Rog retineti: aprecierile asupra calitatii si utilitatii unui text nu pot fi decat subiective (de exemplu eu unul am citit cu placere textul de mai sus) ; "imi place / gasesc util" pot sa insemne lucruri FOARTE diferite pentru persoana X comparativ cu persoana Y. Mi-ar place sa pot face ceva ca atat X cat si Y sa fie multumiti, intotdeauna si oricine ar fi X si Y, dar acest lucru in mod evident nu se va putea intampla niciodata.

In mod categoric notez si TIN seama de dorintele si preferintele voastre, insa in ce priveste hotarirea asupra continutului site-ului (interzicerea unui anumit tip de texte, de exemplu, sau stergerea unor impresii particulare) - decizia imi este rezervata in totalitate.

[03.11.09 13:24:19]

Subscriu la tot ce a scris aici WM. In plus, parerea mea este ca aici, cristian si-a impartasit in scris o stare a dansului de acum, in prezent, o mare nostalgie referitoare la Retezat. Mie mi-a placut f. mult aceasta relatare a simturilor si nu doar a unor impresii standard despre turism. De ce trebuie sa fie "criticate" simtamintele unora care mai scriu aici si cu sufletul, nu doar cu ratiunea (si sunt destui, slava Domnului) referitoare la locurile pe unde au calatorit?! Ba mai mult, cristian a scris "de bine" despre Retezat. Atunci, care-i problema?! Si unde este ea?! Nu vreau sa supar pe nimeni, este doar opinia mea si atat...

bogdan2677
    [03.11.09 13:40:08]

@ileanaexperta : Dar daca tie iti place....trebuie sa-mi placa si mie?

lizuk
    [03.11.09 13:45:56]

Singura mea obiectie a fost aceea ca aici Cristian nu a scris despre Retezat, ci despre ce simte el despre Retezat. Diferenta e mare.

Despre Retezat nici nu ai ce sa scrii de rau. Daca e sa te referi strict la zona de munte, la zona care e parc national, acolo orice ai critica inseamna ca ai critica natura. Pentru ca acolo interventia omului este minima sau chiar absenta (interventie in mod organizat, nu ma refer la ce pot schimba in rau unii turisti, desi cei care ajung acolo sunt oameni de munte, cu un respect pentru natura).

Tocmai de asta, pentru ca si eu stiu ca in Retezat poti avea vacante minunate fara sa trebuiasca sa faci mii de kilometri, speram sa gasesc un material care sa ii convinga si pe altii sa mearga in aceste locuri. Pentru ca tu, Cristian, ai descoperit acest loc in anii studentiei, cand posibilitatile de a face turism se limitau pentru multi strict la Romania, si atunci era mai usor sa afli de aceste locuri de la un prieten sau un coleg. Dar un tanar de 20 de ani, care in ultimii 8 sa zicem a fost cu parintii doar in Turcia, Bulgaria sau Grecia (sau orice alta destinatie mai accesibila ca pret) probabil ar gasi utile informatii referitoare la locuri de campare, cabane, refugii sau locuri de acces in Retezat.

Eu ma opresc aici cu discutia pe acest subiect, nu de alta dar nu vreau sa o transformam in telenovela (cum am vazut ca s-a mai intamplat la alt post de-al tau). Sper doar ca am fost bine inteleasa. Numai bine!

[03.11.09 13:46:55]

bogdane: e absurd sa citesti aceasta cerinta ("trebuie sa-ti placa si tie") in ecoul ilenei sau oricarui altcuiva.

uite un exemplu, poate intelegi intr-un final: ai, probabil, un ziar pe care-l citesti mai des, sa zicem ziarul X. Sunt sigur ca tu acolo citesti toate articolele care-ti plac si le sari pe cele care nu acopera subiecte de interes pentru tine, corect? Ei bine, n inteleg de ce nu vrei sa vezi acest site ca pe un ziar / post TV / etc - favorit sau nu -, unde citesti cu placere anumite impresii si pe altele pur si simplu nu le urmaresti / citesti!

ps: am incercat sa-ti raspund mesajului privat, dar primesc mesajul ca adresa ta de mail figureaza ca incorecta. Poti te rog sa verifici (in sectiunea CONTUL MEU) daca aceasta informatie e corecta sau nu? Daca evnetual, adresa e incorecta, ti-o poti schimba.

[03.11.09 14:37:59]

bogdan, dar nici n-am scris ca daca mie-mi place trebuie sa-ti placa si tie sau altuia. Mi-am exprimat doar o parere vis-a-vis de aceasta impresie. Stii, aici e o chestie mai mult de respect...

lizuc: si eu am fost in Retezat, oho, demult de tot, pe vremea taberelor si asa este, precum scrii... dar poate ca noi, astia mai "trecutii" devenim nostalgici in fata acestor minunatii ale noastre (ma refer, bineinteles la Retezat).

[03.11.09 14:51:26]

Ah, lizuc, si apropos de poze, f. frumoase. Si eu am cateva de peste 30 de ani, pe hartie lucioasa, in alb-negru, format 6/9, cum se faceau atunci la centrele de specialitate...iti dai seama ce schimbare...of, in bine, de data asta, pt. dezvoltarea artei foto!...

Cristian_h*, ileanaxperta*, lizuk
    Alte impresii din această RUBRICĂDrumeții prin Parcul Național Retezat: