ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2014
DIN: Falticeni - Suceava
ÎNSCRIS: 05.05.14
APR-2014

La plimbare prin Sintra si la Cabo da Roca

Odihna binemeritata dupa un drum lung pana la Bucuresti, un zbor de 4 ore si ceva pana la Lisabona si o prima zi plina, in care aerul umed din capitala Portugaliei ne-a stors si ultimele puteri, ne-a facut sa incepem ziua a doua cu forte proaspete.

Desi ne planificasem sa facem un cu totul alt traseu in acea zi (marti, 8 aprilie), soarele diminetii si prognoza putin sumbra pentru ziua de miercuri ne-au facut sa ne schimbam brusc planurile si am ales sa mergem in Sintra. Cum, nu stiti ce e Sintra? Sintra in Portugalia e ceea ce e Sinaia in Romania (mai putin partiile de schi). Clasificata de UNESCO ca "World Heritage Site" Sintra nu poate lipsi de pe lista unui vizitator al Portugaliei.

Sintra a fost resedinta regilor Portugaliei care au facut din aceasta localitate aflata la 25 de km de Lisabona o frumusete de parc in care si-au costruit cateva palate, resedinte in diferite perioade de glorie ale monarhiei lusitane. Si cum in imensul verde al Sintrei nu te descurci fara o harta, la coborarea din tren am luat una si ne-am minunat cu totii, desi eu eram oarecum pregatit, de lungimea traseului ce trebuia parcurs. Aveam de ales intre doua linii de autoacre (fara geamuri si cu acoperisul din sticla!) cu care sa mergem. Am ales linia albastra si am mers, trecand pe langa Palacio National Sintra, direct la Palacio National da Pena, castelul construit, pe la 1850 de regele Ferdinand al II-lea pe un deal, astfel incat sa fie vizibil din orice colt al parcului luxuriant ce adaposteste peste 500 specii de copaci, din toate cele 4 colturi ale lumii. Un palat plin de culoare ce ne-a atras atentia in mod deosebit atat prin exteriorul sau, dar mai ales prin ceea ce am descoperit in interior, de la candelabre imense de aur, mesele din lemn masiv si pana la vesela din argint si cristal scump.

Am ales sa mergem pe jos pana la urmatorul nostru obiectiv, Quinta da Regaleira, un castel aflat in imediata apropiere a centrului. Dar cum drumul in serpentine ne-a facut sa strabatem cei 2-3 km in aproape o ora, am ajuns destul de epuizati inapoi in Sintra, unde am cerut informatii de la un localnic ce s-a dovedit a fi, pana la urma, un roman originar din Campulung Moldovenesc care s-a bucurat la randu-i ca ne-a intalnit. Quinta da Regaleira este, alaturi de celelalte palate din zona, una din cele mai mari atractii din zona. Pe langa palatul mult mai mic decat da Pena, are si capela, dar si o foarte frumoasa gradina cu lacuri, cascade, tuneluri si grote. Daca in palat am zabovit foarte putin pentru ca doar parterul cu putinele lui camere se poate vizita, precum si terasa de pe acoperis, in parc am petrecut mai mult de 2 ore pentru ca descoperirea tunelurilor subterane si a turnului inversat ("initiatic wells" in descrierea de pe harta parcului) au facut din noi, de la mic la mare, sa ne dorim sa nu fi trebuit sa plecam de acolo. Dar ne vom aminti de ele din fotografii si totodata recomand acest parc pentru a fi vizitat ca un prim obiectiv in Sintra, inaintea Palatului Pena.

Cu parere de rau ca nu am avut decat o jumatate de zi pentru a vizita Sintra, ne-am urcat in autocar, de aceasta data pe linia rosie, si am trecut incet incet pe langa celelalte palate, gradini si monumente din Sintra in drumul nostru spre cel mai vestic punct de pe continentul european, Cabo da Roca. Vant, valuri, stanci si un far. Asta gasesti cand ajungi la Cabo da Roca. Noi am avut noroc si am gasit si soare, desi umiditatea adusa de ocean face ca acest loc, in majoritatea timpului, sa fie blocat de ceturi. 15 minute, fotografii si din nou la drum. Ne-am fi dorit sa ne luam de la "Camara Municipal" (cladirea oficiului de turism portughez aflata in vecinatatea farului) diploma care demonstra ca am ajuns in vestul Europei, dar soferul autocarului tocmai ne spusese ca exista riscul sa nu mai prindem cursa inapoi spre Sintra, asa ca ne-am propus ca data viitoare sa ne intoarcem acasa si cu diploma meritorie.

Frumos. Frumoasa Sintra. Frumoase stradutele inguste (ca in Venetia, dar fara apa) pe care ne-am plimbat. Buna mancarea portugheza, dar si berea lor, desi plecasem de acasa cu alta imagine despre berea portugheza.

Imi inchipui ca intr-o luna de vara nu prea ai pe unde sa pasesti prin Sintra, iar cozile la intrarea in palate, dar si in autocare, sunt imense. Deci, va recomand sa vizitati Portugalia primavara sau toamna, cu specificatia ca s-ar putea insa sa prindeti si ceva vreme proasta, ceea ce insa nu a fost cazul nostru, din fericire.

Trimis de CodrinAnton in 05.05.14 13:26:10
Validat / Publicat: 05.05.14 15:25:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PORTUGALIA.

VIZUALIZĂRI: 6858 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CodrinAnton); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

danezu008
[02.09.15 12:11:32]

@CodrinAnton - salut. cat era autocarul pe liniile albastra si rosie? ati avut lisabona card?

CodrinAntonAUTOR REVIEW
[02.09.15 17:26:24]

@danezu008 - preturile le gasesti actualizate pe net. e de preferat sa cumperi un card.

CodrinAnton, danezu008
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sintra şi împrejurimile: