ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2014
DIN: Rm Valcea
ÎNSCRIS: 23.12.09
APR-2014

Cu masina la Praga

Traseu cu masina Romania - Cehia (Praga)

Salut dragilor

Tocmai ce m am intors din vacanta de la Praga si am zis sa impartasesc cu voi cateva informatii utile despre transport in caz ca alegeti sa va deplasati cu masina.

Traseul este urmatorul:

Valcea – Sibiu –Deva-Arad – Nadlac – Mako- Budapesta – Gyor – Bratislava – Brno- Praga.

( (Alternativa este: Budapesta- Viena- Praga)).

Un total de 1200 de km parcursi in 14 ore dupa cum urmeaza:

In Romania:

Valcea – Nadlac: cca 420 km, aprox 6 ore cu pauzele de rigoare. Traseul implica Valea Oltului, centura Sibiu, doua petice de autostrada pana in Deva. Apoi DN7 Deva – Savarsin- Arad- Nadlac.

In afara Romaniei: cca 800 km in restul de 8 ore (cu pauze de 10 min la 2 ore).

In Ungaria se intra pe autostrada la Mako, cautati M43, apoi la Szeged continuati pe M5 pana la Budapesta (cam 200 km). In apropiere de Budapesta alegeti M0 (centura orasului) si apoi M1 / Gyor. Dupa Gyor urmariti indicatoarele cu Bratislava (o portiune de drum national de 10 km pana la granita cu Slovacia), apoi se intra din nou pe autostrada. De la Bratislava veti continua pe malul Dunarii si apoi veti urmari Brno (Cehia). Odata ajunsi in Brno urmariti Praha. Drumul este impecabil intre Mako (Ungaria) si Brno (Cehia). In Romania nu are rost sa discutam iar de la Brno la Praga autostrada este construita din placi de beton, zgomotul la rulare este infernal, banda 1 usor denivelata iar per total reparatii din loc in loc, viteza se limiteaza la 80 km/h pe aceste portiuni.

De retinut:

-odata iesiti din Romania, pana la Praga este numai autostrada (exceptie 10 km intre Gyor si granita cu Slovacia unde este limitare de 90 km /k).

-vignetele le puteti cumpara si este indicat sa faceti asta chiar la Nadlac / Pecica sau Arad de la chioscurile de acolo. Preturile sunt: Ungaria 50 lei, Cehia 55, Slovacia 66 (+/- 5 lei).

-Vigneta de Slovacia se lipeste in geam pe partea dreapta sus, cea de Cehia pe partea dreapta jos. Cea de Ungaria este in format electronic, pastrati chitanta.

- Moneda: fornit in Ungaria, euro in Slovacia si coroana ceha in Cehia (in caz ca aveti nevoie de ceva din statiile peco de pe autostrada puteti plati cu cardul).

Carburantii: benzina/motorina in Cehia 38 CZK = 6,13 RON (la cursul CKZ de astazi).

Returul:

Praga- Brno- Bratislava-Gyor- Budapesta – Mako – Nadlac – Arad etc.

Ca remarca: sunt profund dezgustat de starea drumurilor din tara noastra. Ca exemplu, la Arad, soseaua de centura este un dezastru. Nici un indicator, te invarti printr un santier si treci niste cai ferate. Deci mai bine o luati pe centru. GPS ul l am folosit la intrare in Praga sa gasesc hotelul unde eram cazat si surpriza … la Arad, sa gasesc iesirea spre Deva. Nici un indicator. Rusine! Ca remarca DN7 pe toata lungimea lui este plin de capcane: gropi pe carosabil sau la imbinarile podurilor pe care nu cred ca le va repara nimeni in viitorul apropiat. Deci mare atentie.

Drumuri bune va doresc.

Trimis de gigioc in 05.05.14 10:26:27
Validat / Publicat: 05.05.14 12:20:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CEHIA.

VIZUALIZĂRI: 38448 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gigioc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Rodel [05.05.14 16:32:26] »

Un review util pentru cei care vor să meargă cu mașina. Subscriu la remarca ta referitoare la DN7. Indicatoarele ar trebui să avertizeze și gropile periculoase.

LuluAbbas77* [03.05.15 21:13:46] »

Salut,

La sfarsitul lunii mai intentionez sa plec intr-o vacanta cu sotul meu. Plecare din Targu-mures spre Praga. Vrem sa vizitam budapesta-viena. Ce traseu imi recomandati cu masina si care ar fi costul drumului. E mai convenabil cu autocarul sau cu masina? Astept pareri.

Va multumesc din suflet.

gigioc [03.05.15 21:48:32] »

Bună. Pentru costuri îți recomand site ul via Michelin. îți faci itinerarul și îți calculează la fix costurile. Prețul carburanților variază. Mai sunt taxe de drum pe care poți sa le plătești și la noi la Nădlac sau borș.

Poți sa stai în Budapesta apoi îți recomand pt o zi Bratislava. De acolo mergi spre brno și Praga. După Praga va puteți întoarce pe Viena.

E foarte simplu cu un program gen Igo instalat pe un dispozitiv android.

Depinde ce buget aveți, totuși e mai ok cu mașina. Nu depinzi de nimeni și faci ce vrei când vrei. Succes

zlatna [18.12.15 19:27:04] »

Votul 14 pentru un articol foarte bun si util (si pentru superbonus).Abia astazi (18 decembrie 2015) am gasit acest articol pe site. Uite cum un valcean ma poate ajuta sa ajung cu bine la Praga. Informatile sunt foarte utile, Am atatea intrebari sa -ti pun : Unde ai schimbat bani in coroane, in Romania sau in Cehia. La ce hotel te-ai cazat, unde ai parcat masina?

Cata2015scris / TELEFON [02.11.23 21:01:52] »

@Rodel: vizavii de gasit autostrazi (traseu) nu gaseste automat google Maps sau waze?

Nasshu [03.11.23 08:19:46] »

@Cata2015: review-ul este din 2014.

Cata2015, gigioc, LuluAbbas77*, Rodel, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂCu mașina spre / prin Praga: