ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.11.2009
  • --- F ---
    DIN: Mannheim Germania
    ÎNSCRIS: 23.10.09
    FEB-2009

Chicago...pe urmele lui “al Capone”

Bang, Bang, Bang

Chicago este un oras al extremelor. Aici se află printre cele mai inalte clădiri zgârâie nori dar si adunări de barăci la marginea orasului -- o asociere cu Barack O. care a trait in acest oras este nedorita; -)… Lacul Michigan, pe malul caruia a fost construit acest oras, este atit de mare incât iti da impresia ca te afli pe malul mării.

Dar Chicago este in primul rând un oras al temperaturilor extreme. Temperaturile in vară urcă nu de putine ori peste 30 de grade iar in iarnă scad până la minus 20 de grade – temperatura simtita fiind, din cauza vânturilor reci si aspre ce bat in iarna dinspre Canada (a doua denumire a orasului este “ the windy city “), cu mult mai scăzută. Si in luna februarie a acestui an temperaturile au intrecut orice record – negativ vorbind. Iar noi luasem bilet de drum cu escalare in Chicago si voiam sa rămânem peste noapte sa vizităm acest oras. Coborând din avion fusesem intâmpinati de un soare blând si temperaturi plăcute, era prima zi când dupa săptămâni de viscol si inghet temperaturile urcasera peste zero grade, ce noroc… la iesire din aeroport eram deja asteptati de un minibus care ne ducea la hotel.

O mica descriere a hotelului in care am inoptat – Sofitel (unul dintre hotelurile retelei Accor) - ofera transport gratuit intre aeroport si hotel si este plasat in apropierea aeroportului international O´Hara, insa la marginea orasului. Camerele sunt tipice hotelurilor americane, cu doua paturi imense in care pot dormi patru persoane fara probleme (in America se plateste doar pe camera si nu conteaza câte persoane inopteaza in camera) Pentru un stopover il pot recomanda, pentru o vizita a orasului din pacate nu - din cauza distantei mari pâna in centrul orasului.

Intr-un trenulet / tramvai scârzâitor cu geamuri murdare si usi care nu inchideau bine, bănci de lemn de parca era rămas de pe vremea lui “al Capone” am călătorit aproape o ora până am ajuns in centrul orasului. Centrul orasului a ramas intact asa cum a fost construit in anii 20-30 ai secolului trecut. Tramvaiul trece prin centrul orasului suspendat pe schele de metal. Cladiri cu zeci de etaje au si acum scarile de evacuare in caz de incendiu pe dinafara. Suierand printre crăpăturile asfaltului, aburi albi imprăştie un miros neplăcut si penetrant de canal. Curtiile interioare ascund misterii si in spatele cortinelor care si acum acopera geamurile restaurantelor italiene se mai fac si acum afaceri periculoase... Perindând printre aceste strazi in cautarea muzeului de arta moderna unde voiam sa ne mai si incălzim putin arunc o privire spre ceas care imi arată ca este aproape de ora 12 in miezul noptii…tresar …norocul meu ca doar uitasem sa-mi mut ceasul...

Trimis de Pami* in 02.11.09 13:08:01

VIZUALIZĂRI: 3393 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pami*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P03 "oul" din Chicago noul semn al orasului

[02.11.09 18:17:44]

imi cer scuze pentru acest review ce da impresia ca Chicago ar fi un oras neplacut. Dimpotriva - Chicago este un oras fermecator. Mai revin cu detalii pozitive si descrieri concrete despre locurile de interes turistic.

ileanaxperta*
    [02.11.09 21:49:52]

Draga pami, nu trebuie sa-ti ceri scuze. pt. ca n-ai facut absolut nimic rau. Mie nu mi-a dat aceasta impresie deloc si chiar mi-au placut impresiile tale despre Chicago-ul de azi, care poate ca a ramas ca cel de demult si ai relatat in fond realitatea si pt. asta te-am si punctat. Daca sunt unii cititori care nu sunt, poate de acord cu parerile tale, asta nu inseamna ca ele nu sunt bune. Stii cum e, ce-i bun sau frumos pt. tine nu este la fel si pt. altii. Deci, continua sa scrii asa cum simti tu si cum iti place si stii mai bine. De abia astept alte impresii si le voi citi cu drag si cu interes. Numai bine si o seara linistita.

[04.11.09 10:33:44]

Ileana, iti multumesc, nici nu stii ce bine mi-au facut cuvintele tale...totusi scuza mea ramane si promit sa nu mai scriu reviewuri in pauza de masa la servici ;-)

Cristian_h*
    [13.11.09 20:32:28]

idem..

webmasterXY*
    [13.11.09 20:53:07]

Bang, Bang, Bang...sa colindam printre zgarie nori, pe urmele lui "al Capone"....

Sper sa iti placa si aceasta propunere muzicala, Pami!

Diaura*
    [27.12.09 15:40:06]

Pami, este minunat ca ai ajuns acolo.

Ca centrul orasului a ramas ca la inceputul secolului trecut e ok... e perioada lui de glorie si are un anume farmec. Probabil asa cum in Europa se pastreaza castele de sute de ani, asa vor pastra si ei blocuri cu scara exterioara ptr. evacuare in caz de incendiu si tramvaie si trenuri veci, a caror sine ruginesc si scartaie.

Ai idee de ce au ales un ou sa simbolizeze orasul?

[25.01.10 18:05:52]

“Oul” din Chicago poarta denumirea oficiala “Cloud Gate” - poarta norilor. A fost construit între 2004 şi 2006 de artistul britanic Anish Kapoor si este elementul central în parcul Mileniului. Sculptura este formată din 168 plăci de oţel inoxidabil sudate împreună, imbinarea plăcilor fiind insă invizibilă. Aduce aminte de o boabă de mercur lichid.

Imi permit să cred că autorul a dorit să creeze o imagine absolut imaculată a zonei de “zgaraie –nori” din Chicago, care se reflecta perfect pe supafata sculpturii.

Darklocks CONS. ONORIFIC AFA / AMERICA DE NORD
    [17.10.10 13:24:51]

Pami, felicitari pentru review. Interesant este ca ce numesti tu "trenulet/tramvai" este unul dintre chestiile care imi place cel mai mult in Chicago. Cu alte cuvinte, transportul public...

De fapt nu este tramvai, ci un "hibrid" intre metrou/subway (adica pe sub pamant) si tren (la suprafata). Localnicii il numesc "El" (scurt pentru "elevated") sau si mai simplu "L" (pronuntat "El"). "Hibridul" merge si sub pamant, si la suprafata (mai ales in centrul orasului). Este de fapt o retea de mai multe linii identificate prin culori: Blue Line (albastra), Orange Line (portocalie), Red Line (rosie), Green Line (verde), Purple Line (mov), Brown Line (maron). Cred ca astea sunt toate Liniile astea strabat orasul in lung si un lat, vertical, orizontal, diagonal, facand posibil sa ajungi aproape oriunde cu un pret modic. Blue Line merge de la O'Hare Airport pana aproape de centru, iar Orange Line merge de la Midway Airport in centru.

De la L se ajunge usor la Union Station unde se pot lua trenurile Metra, care fac legatura intre orasul propriu zis si suburbii (majoritatea celor care lucreaza in oras locuiesc in suburbii si merg cu trenul), si trenuri Amtrak care leaga Chicago de alte orase din Statele Unite.

MCM
    [16.03.12 17:57:44]

Iata ca mai avem un numitor comun. Chicago. Cand voi termina cu Beijing, voi scrie si eu despre aceasta calatorie.

Ma bucur pentru tine, ca ai calatorit cat altii in 3 vieti.

Poate imi spui si mie care este formula secreta

cu drag,

C