ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2014
ÎNSCRIS: 04.05.14
MAY-2014

Foarte nemulțumit

Un restaurant de evitat in Balcic

In data de 3 mai, profitand de vremea frumoasa de afara am hotarat sa plecam intr-o scurta vizita la Balcic. Am plecat din Bucuresti pe la 11.30 si pe la ora 16.00 am parcat masina in fata intrarii de la gradina botanica. Parcarea este cu plata si costa 2 leva pe ora. Dupa ce am vizitat castelul si imprejurimile care sunt foarte frumoase am hotarat sa merem sa mancam.

Cand am iesit din curtea castelului, inainte de restarantul Ariciul pe partea stanga se afla un minunat restaurant in care va sfatuiesc sa nu mergeti niciodata. Nu am retinut cum se numeste, cred ca nici nu avea denumirea afisata, ca semn distinctiv are la intrare niste umbrele mari verzi pe terasa. Initial intentia noastra a fost sa mergem sa mancam la restaurantul Ariciul, dar in fata acestui "minunat " restaurant am fost abordat de un chelner roman, din Buzau care ne-a ademenit spunand ca au preturi foarte bune si putem plati chiar si in lei. Cursul de schimb era de 2.5 lei pe leva, destul de bun tinand cont ca noi am schimbat in vama cu 2,38 lei leva. La masa am cerut sa ni se recomande ce au mai proaspat si ne-a recomandat sa luam peste, lufar de mare (22 leva portia) + garnitura inclusa in pret. Ca garnitura cartofi prajiti, cartofi natur sau legume. Asadar, noi fiind 4 persoane am cerut 4 portii de lufar, 2 cu cartofi natur, una cu legume si una cu cartofi prajiti. Ni s-a adus 2 cu cartofi prajiti si 2 cu cartofi natur. Am trecut peste acest incident, chelnerul spunand ca poate nu a inteles bine bucatareasa comanda primita.

Surpriza insa a fost la peste... ni s-a adus in loc de lufar pastrav. Am chemat din nou chelnerul roman si i-am aratat pestele. Bineinteles ca se uita uimit si incerca sa ma convinga ce de fapt nu e pastav. Am chemat si seful de sala sau patronul restaurantului si i-am aratat si lui pestele si pentru ca totusi era destul de bun la gust i-am spus ca il pastram dar sa ni-l factureze la pret de pastrav. Bineinteles ca a incercat si acesta sa ma convinga ca de fapt e lufar si nu pastrav. Cum vorbea o englezo-bulgara-romana stricata, i-am facut semn sa o lase balta si ne-am intors la masa. Dupa ce am mancat, i-am cerut chelnerului roman sa ne aduca nota de plata.

Aici, alta "surpiza frumoasa": pe nota de plata era facturata si garnitura! Cand i-am spus chelnerului ne-a spus ca el nu ne-a zis ca la peste e inclusa garnitura ci la mancarurile traditionale bulgaresti, ceea ce era o mare minciuna, deoarece sotia l-a intrebat de doua ori daca e inclusa garnitura in pret si a raspuns afirmativ.

CONCLUZIA: daca mergeti la Balcic evitati restaurantul care este pe partea stanga cum veniti de la castel, putin mai jos de restaurantul Ariciul, pentru ca va veti lua o mare teapa si riscati sa va stricati o zi care pana la acel monent poate fi minunata.

Trimis de ionut.amalia in 04.05.14 14:00:00
Validat / Publicat: 04.05.14 15:26:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 6187 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionut.amalia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.05.14 15:25:44]

@ionut.amalia: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Balcic şi împrejurimi?: