ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.04.2014
ÎNSCRIS: 06.11.08
APR-2014

Paste fericit

Christos a inviat! Nu mai fusesem de patru ani in Bulgaria de Paste si prin februarie ne-am gandit la un sejur in Nisipurile de Aur, la un hotel rezonabil ca pret, cu un peisaj frumos si conditii bune. Nu santem pretentiosi, nu santem dispusi sa dam foarte multi bani pe cazare, am ales acest hotel. Stiu ca sant in acesta statiune hoteluri mai bune, dar care ne-ar fi costat 150 euro de persoana. Asa ca, 100 euro am preferat sa-i pastram pentru altceva si am cumparat un pachet de trei zile cu autocarul la acest hotel.

Am plecat din Bucuresti la 6.30, de la Gara de Nord, vis-a-vis de coloane, cu un autocar ca vai de el, nu voia cu nici un chip sa urce pantele, se zgaltaia, se poticnea si-i murea motorul. Si uite asa, pe la ora 14 am ajuns in statiune, deci dupa 7 ore si jumatate. Normal ca oamenii s-au suparat si s-au speriat. La intoarcere totul a fost reparat si drumul a fost facut in sase ore.

De la Melia, de unde opreste autocarul, am coborat pe malul marii, apoi am facut stanga pana la hotel Lilia. Am luat-o pe langa Lilia si am urcat scarile spre hotel Park Golden Beach. Drumul nu a durat mai mult de 10 minute, sa zicem 15 maxim. Nu mai ploua, vremea dadea semne de inbunatatire, mirosea a mare... frumos. Ne-a intampinat santierul din fata hotelului, o imensa macara si zgomotul aferent lucrului pe un santier. S-a lucrat si a doua zi de Paste. Voi posta cateva poze, eu cred ca acolo se fac ceva topogane si terase de agrement. Am vazut un zid din care ieseau capete de dus si robineti. Nu stiu daca este tot al hotelului, dar e de bine. In ritmul in care lucreaza cred ca vor sa termine cat mai repede. Singura problema a fost acea macara care ne-a iesit in toate pozele facute din balcon, inclusiv cu rasaritul.

Am plecat din Bucuresti pe data de 18, adica vineri. Cand am intrat in receptie mi s-a parut cam pustiu, prea multa liniste. In parcare erau putine masini. La receptie am dat 5 euro si am cerut o camera la etajul 8 sau 9 si cada. Am primit un apartament la etajul 8, cu cada si chiuveta intr-o parte, iar in alta parte era toaleta si o chiuveta micuta. Televizorul nu era in dormitor, ci in camera de zi. Am intins canapeaua micuta, dar cam uzata si nu prea confortabila. Asta asa, pentru a sta putin si la tv, mai ales seara ne uitam la stirile protv. Ne-am obisnuit destul de repede cu dormitorul fara tv, cu baia in care era doar cada si chiuveta, cu soarele care batea dimineta in geamuri si incalzea tare de ne gandeam cum vor sta oamenii aia la vara aici?

Pentru nevoile noastre era foarte bine si frumos... doar macaraua aia o vedeam si din pat. In baie bateria era defecta, se cam zgaltaia din perete, dusul nu mergea. Ne-am descurcat cum am putut. Cada era mare, curatenie. Am gasit doar sapun lichid sau gel de dus, nu stiu ce era, in aparatele din perete. Pe chiuveta nu era decat o punga din aia de o pui pe cap la dus. Feonul mergea, dar mirosea a ars. Nu l-am folosit, doar l-am probat. Lenjeria foarte curata, pernele foarte moi, cam subtirele, prosoapele nu erau chiar albe, acel alb impecabil, mai atarnau si atele pe margine la unele, dar erau curate. Ne-a facut lebede pe pat, ne-a asezat hainele, curatenie se facea. Doar ca hotelul are nevoie de o innoire a lucrurilor. Totul stralucea de curatenie, dar se cunostea totusi nevoie de reparatii. Aerul conditionat a mers pe cald in prima zi, noroc ca s-a incalzit vremea si nu mai aveam nevoie de el, caci nu mai arunca caldura apoi. Pe holuri era foarte cald, cu lifturile ne-am descurcat. Noua nu ne-a parut intortocheat hotelul, ne-am descurcat. Internetul costa 5 leva pe zi. De la receptie se cumpara niste cartele (voi posta poza) valabile 24 ore. Pentru fiecare 24 ore, se razuie ca la loz in plic, o zona in care este userul si parola. Se introduc si ai net wi-fi 24 ore. Mai vrei, mai cumperi o cartela cu 5 leva.

In prima zi am incarcat poze pe facebook, a mers bine. A doua zi hotelul cred ca s-a umplut, a venit un val mare de turisti, iar semnalul a inceput sa scada. Abia mai puteam incarca o poza. Nu e tocmai placut sa dai 5 leva pe zi si sa ai semnal slab cand hotelul e plin.

Piscina interioara era destul de solicitata. Era amuzant cum copiii se incapatanau sa stea in apa pana tremurau din toate incheieturile. Apa nu era rece, dar nici calda. Era bunicica, nu pot spune cu exactitate cam cate grade avea, dar era buna de folosit si avea destul succes. Pentru jacuzzi venea cineva si pornea. Daca observa ca ai plecat de acolo imediat oprea.

Mesele... micul dejun consta in mezeluri, nu stiu cum sant, caci noi nu mancam, branzeturi si oua pregatite ochiuri, fierte, omleta, salate. N-am vazut unt la cubulete, era vrac. Nu l-am incercat. Mai erau diverse cornuri, biscuti si cozonac fara umplutura. In doua dimineti au facut clatite. Bauturile erau cele obisnuite. La pranz era ciorba, niciodata gratar, doar din carne tocata, mancaruri cu carne de pui, peste in fiecare zi, salate. Nu am murit de foame in nici un caz. Este adevarat ca nu au fost ornamente frumoase nici macar in ziua de Paste. Au fost oua vopsite rosii, verzi, miel, ciorba de miel, oamenii s-au straduit. Erau numai tineri care debarasau imediat, liniste si curatenie. Mesele nu au excelat in nici un fel, dar mancaruri erau destule. Pentru pretul platit a fost in regula. Inghetata a fost foarte buna si cremoasa, parca de vreo cinci feluri. N-am vazut nicaieri sa ia lumea in camera sau la piscina ca aici, de toate. Nimeni nu zicea nimic.

Bauturile le prepara cum dorea fiecare. Nu santem cunoscatori, deci nu ma pot pronunta referitor la calitate. Dar noi am baut gin cu 7up, gheata si lamaie, era excelent. Ne-a mai facut ceva cu vodca, ceva suc de potocale si Cinzano, erau bune. Dar repet, nu santem amatori de tarie, nu ne pricepem. In rest, frumos, curat, nu lipsea nimic. Pentru cine e amator de distractii cu animatori, nu a fost asa ceva. Seara era cam galagie in receptie si la bar, dar noi ne luam ceva de baut in camera, nu stateam acolo. In seara de Paste a fost un DJ, de la ora 21. Asta am vazut afise in lifturi, caci n-am coborat... Ne-ar fi placut ceva cu formatie, asa cum a fost in Albena la Kaliakra, poate alta data.

Scarile acelea vestite... se urcau destul de greu, dar nu sant ceva de speriat. In fond nu ne grabeste nimeni. Acum erau strajuite de paravanele metalice ale santierului si de padurea nu tocmai curata.

Ne-am simtit bine, ne-a placut totul. Intotdeauna apreciez lucrurile in functie de pretul pe care l-am platit. Daca am fi platit mai mult, pretentiile ar fi fost mai mari. Atmosfera in hotel era placuta, curatenie, mancare si bautura cat sa nu duci lipsa de nimic. Oamenii deja faceau plaja la piscina exterioara, vreo doi curajosi au facut si baie. Oamenii pareau ca se simt bine, noi la fel.

Nu pot reprosa nimic in afara de faptul ca e nevoie de reparatii la aerul conditionat si bateria de la baie, de faptul ca internetul se plateste si semnalul a scazut cand hotelul s-a umplut. Nu regretam alegerea facuta. Nu stiu cum e vara la etaj, probabil ca foarte cald, piscinele exterioare par cam mici pentru capacitatea hotelului.

Din puctul meu de vedere, pentru Paste, hotelul e o alegere buna tinand cont de pret. Pentru vara, fiecare apreciaza cum considera in functie de nevoi si preferine.

Vacante frumoase va doresc!

Trimis de sniga in 28.04.14 11:57:58
Validat / Publicat: 28.04.14 19:19:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2324 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sniga); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂPark Hotel Golden Beach: