ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.11.2009
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 23.03.09
OCT-2009

O imbinare de istorie si magie

"Muzica turceasca"

Primele poze din Cappadocia le-am vazut acum 15 ani intr-un catalog de turism ale unei firme germane si de atunci mi-am promis ca intr-o zi o voi vizita.

Celor care nu au inca dubii daca merita efortul, le spun sincer ca merita. Drumul pana acolo poate fi facut in 2 zile.

Din nefericire, noi nu am stat decat 2 zile (din care una singura a fost cu adevarat de vizite) si ne-am promis ca vom reveni.

Am stat in Urgup, la hotel Akuzun, pe care l-am descris in alt post. Avand in vedere timpul f. scurt si numarul mare de obiective de vizitat, am apelat la o agentie, care avea in ziua respectiva un tur cuprinzand cateva din formatiunile vulcanice din apropiere (Familia sau Cele 3 gratii), Derinkuyu (orasul subteran), Ihlara Valley (unde s-a servit si masa de pranz).

Nu prea poti cuprinde in cuvinte ceea ce a reusit sa creeze natura in zona aceea. Sunt in fapt formatiuni vulcanice, desavarsit de frumoase.

Unele dintre regretele mele le constituie faptul ca nu am reusit sa mergem si cu balonul (cred ca este absolut superb), nu am vizitat Goreme si Castelul Urchisar. De aceea, neaparat vom reveni si vom sta cel putin o saptamana.

Ne-am urcat intr-o astfel de formatiune stancoasa, care fusese folosita si de caravane in trecerea spre Orient. Zona este plina de istorie crestina, pe care cred totusi ca turcii incearca s-o minimizeze un pic.

Ihlara Valley a reprezentat o surpriza placuta pentru sotul meu (care dorea sa mergem la munte, in Austria sau Germania), fiind un canion impresionant, pe care l-am strabatut pe jos, iar la finalul lui era un restaurant unde am vazut ca a fost si rodidoina, parca, care a postat unele poze. Pentru cei care iubesc campingul, am retinut ca acolo erau indicatoare ca exista asa ceva.

Cu privire la cazare:

Puteti alege si hoteluri care au camere in stancile respective: Cave rooms. Dar sunt ceva mai scumpe. Multe din astfel de hoteluri sunt in Goreme (data viitoare vom sta si in Goreme si in Urchisar, pe care nu l-am vizitat, dar este impresionant).

Urgup e un orasel cu destule restaurante si pentru toate buzunarele. Noi am ales in prima seara restaurantul Han Ciragan, care era aproape de noi, unde va recomand sa luati Testi Kebap (sunt 2 portii de carne cu legume, gatite intr-un ulcior sigilat, al carui dop este retezat in fata voastra-sunt convinsa insa ca ulciorul este refolosit). E un restaurant mai scump, dar noua ne-a placut. Are o atmosfera f. placuta, dar mai ales seara. In timpul zilei, cand l-am vazut, nu ne-a mai placut la fel de mult.

O sa incerc sa postez ceva mai multe poze, pentru fac mai mult decat 1000 de cuvinte.

Oricum, gradul de satisfactie este: 100%.

Trimis de chrismo in 01.11.09 00:59:06

VIZUALIZĂRI: 4369 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chrismo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Cristian_h*
[01.11.09 16:02:19]

in vitrinele agentiilor de turism din Kusadasi acum 3 ani erau oferte de 3/4 zile in Cappadocia plecand de la 350 euro cursa charter. O zona deosebita, felicitari!

crinatudosie
[02.11.09 11:52:52]

Ai fost special in Turcia ptr aceasta zona sau ai fost in sejur si v-ati plimbat? Imi poti da o zona de reper? Anul acesta practic am traversat Turcia cu masina in drum spre Antalya si am ramas placut impresionata de tara asta; nu ma asteptam sa vad atitia munti, serpentine, canioane, etc.

[02.11.09 12:15:28]

crina: uite o harta interactiva a zonei. Micsoreaza zoom-ul si vei putea vedea cu usurinta cam pe unde e in Turcia.

Cristian_h*
[24.11.09 00:03:10]

un taram magic cu un farmec aparte

poze super care nu pot fi vizionate in tacere :

webmasterXY*
[24.11.09 09:26:34]

Atasat melodia propusa de Cristian.

travoice
[09.05.11 12:53:54]

frumos. pentru cei care vor sa ajunga in zona, le recomand sa nu rateze un zbor cu balonul, deasupra intregii regiuni. e incununarea vacantei in zona. daca doriti sa vedeti foto, intrati pe net si tastati: safari pe 4 roti turcia acolo o sa vedetifoto din zona, din turcia, si din balon. bafta

batalion
[04.07.12 23:29:20]

As vrea sa intreb pe cineva care a fost cu balonul: cum trebuie sa ne imbracam in balon? E frig acolo la 1000 m inaltime?

Multumesc.

travoice
[06.07.12 14:35:24]

@batalion: pt batalion

depinde in ce tara te dai cu balonul si de anotimp. in turcia in plina vara a fost ok. nu e frig. nu se ajunge la 1000m inaltime. max. 600m. in ungaria, la debrecen te poti da cu balonul

batalion, crinatudosie, Cristian_h*, travoice
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Cappadocia, o zonă magică: