ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.04.2014
ÎNSCRIS: 19.01.14
JUN-2013
team-building

Mini ghid al statiunii Vourvourou

Aceasta statiune este la o aruncare de bat de unde locuiesc, cand da o raza de soare peste munti si ape, ne avantam impreuna cu prietenii la o plimbare catre bratul Sithoniei si nu numai. In cazul in care o regiune ar putea oferi mare cu asemanarile unui lac, munti acoperiti cu paduri dese si 9 insule unice, vizibile de la plaja, ai mai ezita vacantele tale de vară?

Vourvourou se afla la 10 km de Aghios Nikolaos (Sf. Nicolae), la 120 km de Salonic, pe peninsula Sithonia va veti indragosti de imaginile pe care natura le ofera. La orice pas veti gasi camere pentru inchiriat in apropiere de plaja. Pe langa culoarea minunata a apei si pestele proaspat al tavernelor, nu ezitati sa va plimbati cu barca la Diaporos, este una dintre cele 9 insule din Vourvourou aflata in golf. Va veti indragosti imediat de apa marii foarte limpede si perfect clare, in acelasi timp veti descoperi plajele virgine din Halkidiki.

In Vourvourou, direct din port sau prin localitate, puteti cumpara peste proaspat de la pescarii veniti de pe mare. Mergeti de-a lungul plajei si veti ajunge intr-o peninsula mai ingusta al Xifarei si apoi a unui golf izolat numita plaja Karidi. Veti avea in zona un mic beach bar aproape de plaja. Aveti grija in mare caci sunt destui arici de mare. Deplasarea o puteti face si cu barca, nu numai cu masina. Inchiriatul unei barci pe intreaga zi este de 20 euro.

Cei care prefera drumetiile pe munte, pot merge de-a lungul traseelor marcate spre Muntele Itamos, unde va v-a fascina golful Vourvourou vazut de la inaltime si daca sunteti printre norocosi sa dati peste un cerb salbatic sau acoperisurile imbracate de razele de soare din Agios Nikolaos.

Zona este impanzita de supermarketuri, taverne, pizzerii, cafenele, baruri cat si cele de pe plaja, agentii pentru inchirieri auto, magazine de arta populara, chioscuri cu tot felul de suveniruri, presa si tot felul de maruntisuri etc si in comuna Agios Nikolaos la 14 km distanta veti gasi un centru medical, farmacii, oficiu postal si o sectie de politie.

Ce mai puteti vizita?

- Complexul de vacanta al cadrelor didactice de la Universitatea Aristotelous din Salonic

-Insulele

-Ruinele bisericii pro bizantine Agios Andreas (Sf. Andrei) de pe insula Diaporos

-Capela Maicii Domnului din Vourvourou

-Cel mai faimos zid: reprezentand o lucrare de epoca necunoscuta, divizarea Sithoniei de restul peninsulei Halkidiki

-Panorama de pe Mt Itamos, oferind o priveliste la tot Halkidiki-ul si o parte din Marea Egee

Trimis de Mixaela in 24.04.14 14:34:13
Validat / Publicat: 24.04.14 16:07:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 9690 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mixaela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaka Karidi (Paralia Karidi), Vourvourou

[24.04.14 17:22:30]

Am sters P02, din pacate, desi foarte frumoasa ilustra alt loc paradisiac: - Antipaxi, Voutoumi beach, care nu are legatura cu Vourvouroul in discutie.

Lyssys
[24.04.14 20:24:32]

@Mixaela: Hristos a înviat! Bine ați revenit cu informații "de acolo"!

Am fost astă-vară în Sarti, și am făcut o incursiune la Vourvourou, Karidi Beach și Armenistis.

Am rămas cu o nedumerire: există sau nu o plajă publică (a stațiunii) în Vourvourou?!

Noi am intrat în localitate venind de la Karidi Beach, și am coborât la mare pe prima cărare, exact în capătul sudic. Toată distanța parcursă pe linia țărmului mi s-a părut constituită din fâșiuțe de nisip arondate locațiilor de cazare, nici nu am știut dacă avem voie să mergem pe acolo sau e proprietate privată... drept care am renunțat după 200-300 de metri.

Localitatea este frumoasă, pe măsura ideii de la care a luat naștere (oare cum ar fi dacă s-ar proceda așa și cu dascălii noștri?), dar soțul meu a zis că dacă ne luam cazare acolo, ne ratam concediul. Nu se prea potrivește cu ideea de vacanță dacă nu ești cu un grup de prieteni, sau măcar cu încă un cuplu... Cred că și cu copii mici e destul de plicticos, nu vreau să supăr pe nimeni, este doar impresia pe care ne-a lăsat-o nouă...

Deci, există o plajă?!?

MixaelaAUTOR REVIEW
[24.04.14 20:36:55]

Adevarat a Inviat! Plaji exista peste tot, nu trebuie sa de ghidezi vezi o casa, gata din start e plaja privata, nici vorba! Sa nu va asteptati la plajile de pe litoralul Mamaia sau din Paralia Katerini de exemplu, aglomerat, astfel de plaji in Vourvourou poarta inca naturaletea, libere, virgine, doar in cazul unde sunt pensiunile ori hotelele apropiate de plaja si au amenajat cu sezlonguri, in rest gasiti la tot pasul cum s-ar spune. Daca veti inchiria o barca va veti gasi singuri plaja dorita fara ca nimeni sa va deranjeze.

calatorul
[28.04.16 15:11:26]

@Mixaela - O statiune frumoasa si linistita, cu tot mai multe pensiuni, iar plaja Karidi si toata zona este incantatoare.

calatorul, Lyssys, Mixaela
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Vourvourou: