SUS

înscris/ă în 22.04.14
MEMBRU: PREMIUM
APR-2014

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Mostar - un oras unde istoria se scrie inca...

Ilustrație muzicală - fond sonor/video consultare impresii:
Hari Mata (Bosnia Heze

Pentru ca ne doream o vacanta placuta, dar nu foarte costisitoare si pentru ca am mai vizitat tari din aceasta zona (Serbia, Muntenegru, Croatia) si pentru ca am citit cateva articole interesante despre acest oras, am ales sa descoperim si noi istoria acestui orasel. Am gasit un loc cu oameni calzi si primitori, dar incercati de un razboi pe care nu l-au dorit, dar ale carui efecte dainuie inca, cu stradute vechi, cu case si moschei de alta data, cu cimitire parca prea multe, cu cladiri ciuruite de gloante, si ruine ce amintesc de cele intamplate nu demult, dar si cu case si blocuri noi ce ne readuc in prezent, dupa o calatorie inapoi in timp.

In Mostar am ajuns intr-o zi de luni, pe la pranz si dupa ce ne-am cazat intr-o vila cocheta cu vedere la vechiul pod "Stari Most" si gazde amabile am pornit in explorarea orasului si imprejurimilor sale. Am inceput cu Cascada Kravice, aflata la aprox. 35-40 km de Mostar. Pentru a ajunge la aceasta din Mostar se merge in directia Citluk - Ljubuski pana la o intersectie, unde se face stanga spre satul Studenice, dupa care la un moment dat pe partea stanga a drumului se observa un indicator de lemn, care ne arata sa facem dreapta spre cascada si ne continuam drumul pana la parcarea amenajata de unde putem cobori la cascada. Daca aveti GPS coordonatele pentru cascada sunt N43.15846 si E17.60785 (au fost verificate de sotul meu, ca el este soferul si sunt in regula, deci ajungeti cu siguranta unde trebuie). Cascada este impresionanta, localnicii o numesc si "Mica Niagara", deoarece este destul de intinsa 120m, iar inaltimea caderii cred ca este de vreo 25- 28m, iar drumul pana la baza ei este bine amenajat cu locuri de belvedere si popas. Ne-am plimbat, am facut fotografii si ne-am bucurat de vremea frumoasa, am observat si cativa curajosi care faceau baie, dar apa era totusi rece.

Cand ne-am intors am colindat prin zona vestitului pod pentru a ne face o idee despre ce avem de vazut ziua urmatoare. Mi-a placut mult zona aceea de o parte si alta a raului Neretva, cu case vechi de piatra, cu stradute ce serpuiau pe malul apei, cu 2-3 moschei ce-si inaltau minaretele spre cer si podurile renascute dupa razboi. Intr-o alta zi am aflat si istoria lor, de la gazda noastra: inainte de razboiul cu croatii au fost 7 poduri peste rau, toate distruse, apoi s-au refacut doar sase. Cel mai cunoscut "Stari most" dateaza din 1566, fiind construit din ordinul sultanului Soliman, apoi refacut de mai multe ori, ultima data in 2004 cu pietrele originale, care au fost scoase din rau si refolosite. O contributie importanta la restaurare a avut-o Turcia, la inaugurarea sa fiind prezente si oficialitatile acesteia. Aceste lucruri le-am aflat din expozitia organizata intr-o cladire de la capatul podului (e un magazin cu suveniruri, dar inlauntru se afla expozitia de fotografie cu istoria podului si se prezinta un film documentar despre razboiul din 92- '93), intrarea este gratuita. De asemenea am mai vizitat un muzeu aflat in aceeasi zona si am urcat sus intr-un turn de unde se vede tot orasul. Nu mai retin exact cat era intrarea, cred ca in jur de 2 euro. Se mai pot vizita cateva moschei, se poate urca si sus in minaret (noi am urcat in una dintre ele) si acestea sunt cu intrare spre deosebire de Istanbul, unde intrarea e libera o Casa otomana veche, aflata pe o straduta la capatul orasului vechi si cam atat am vazut noi prin zona. De la receptia vilei unde am stat am aflat ca in apropiere de Mostar, la 2 km se afla Blagaj, unde exista o Casa a dervisilor rotitori si aceasta putand fi vizitata, noi nu am fost acolo, asa ca nu pot da alte detalii (din pliantul pe care ni l-a aratat era undeva sapata intr-o stanca, la malul unui rau, probabil Neretva).

Acestea sunt cateva impresii despre calatoria noastra in Mostar, un oras unde timpul parca s-a oprit cu sute de ani in urma, invitandu-ne sa traim atunci intr-o frumoasa poveste.

Nu am postat inca nicio poza, dar promit sa revin si cu acestea.

Impresii încărcate de Gabi Georgeta in 22.04.2014 12:58:10

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 22.04.14 / 14:02:11

VIZUALIZARI: 4207

A fost prima sa vizită/vacanţă în BOSNIA-HERZEGOVINA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Gabi Georgeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7200 PMA (din 11 voturi) nota2

[22.04.14 13:29:22]

@Gabi Georgeta: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[22.04.14 13:34:12]

@webmaster14: multumesc pentru urari, sa inteleg ca articolul va fi publicat?

[22.04.14 14:04:28]

@Gabi Georgeta: desigur, de ce nu?! Ne-am bucura dacă ai putea să ne arăți și ceva poze, dar nu-i musai. La fel cum nu e nici să ne povestești despre cazare, separat. Cu toate astea, ar fi util pentru mulți să afle unde ar putea sta dacă merg acolo...

- Dabator
[22.04.14 20:57:16]

@Gabi Georgeta: Să știi că mie mi-a plăcut foarte mult articolul tău, de aceea ți-am acordat punctajul maxim. Unde mai pui că este și primul. Pozele sunt și ele uimitoare. Aș remarca, fără a fi nici pe departe singurele poze care mi-au plăcut: P02, P05, P06. Ai reușit să mă vrăjești atât de tare încât îmi vine să mă urc în mașină și să merg într-acolo.

[22.04.14 21:17:27]

@Dabator: Multumesc frumos pentru aprecieri, sper ca si urmatoarele articole sa fie interesante pentru cititori si utile pentru idei de calatorii.

De multa vreme imi doream sa impart si cu alti pasionati de colindat prin lume (mai aproape sau mai departe) experientele noastre din vacante si acum se pare ca s-a ivit momentul, cum primul pas a fost facut vor urma si altii.

[23.04.14 11:06:03]

Articolul a "primit" o ilustraţie muzicală sau video-muzicală - vezi mai sus, imediat sub titlu.

Daca autorul preferă o altă melodie sau un alt videoclip, este rugat să ne scrie (aici, ca ecou, ori pe PM)

- ioan_paul
[18.01.15 22:27:31]

@luci63

Localizare cascada Kravice

Am citit impresiile dvs. si a celorlalti care au postat aici despre Mostar, ceea ce m-a determinat sa-l vizitez si eu, precum si imprejurimile, Cascada Kravice si Manastirea si Cetatea de la Blagaj.

Nu stiu daca inainte de a posta ati citit si review-ul d-lui Marius Covaci din Galati, postat in 3 august 2010, care afirma ca pozitia cascadei se afla la: N 43.09390; E 17.36458.

Dupa cum ati afirmat indicatoarele spre cascada nu prea sunt, si o adresa (oras, strada) nu exixta pentru cascada, nu stiu acuma care este cea corecta. A dvs. sau a d-lui Covaci. Sau pot incerca sa merg in localitatea Blagaj si de acolo, cu indrumari de la localnici, spre cascada.

V-am scris dvs. pentru ca ati fost acolo anul trecut.

Cu respect si multumiri,

Ioan Paul

p.s.

Scuze webmaster. Din greseala am adresat aceiasi intrebare si lui @luci63.

[19.01.15 20:09:01]

@ioan_paul - Buna seara, nu-mi mai amintesc ce review- uri am citit pentru ca au fost mai multe, dar stiu ca si noi am incercat sa ne orientam dupa niste coordonate luate de pe net si nu ne-au fost de ajutor. Acesta a si fost motivul pentru care le-am postat pe cele gasite de noi la fata locului. Cat despre drumul prin localitatea Blagaj si de acolo mai departe nu am ce sa va spun pentru ca noi nu am fost. Oricum doamna de la receptia pensiunii unde am stat ne-a vorbit foarte frumos de acest loc si considera ca merita vazut. Va doresc sa aveti o vacanta frumoasa si sa alegeti drumul pe care-l considerati cel mai potrivit.

• Mostar, orașul renăscut din propria cenușă (Aug.2012) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 02.08.16 de Costi din PITEşTI) - RECOMANDĂ
    [Selectat ca MINI-GHID AmFostAcolo ptr această destinaţie]
  • Mostar (May.2014) - punctaj satisfactie: 9.25 (scris in 08.08.15 de Nicu din TIMISOARA) - RECOMANDĂ
    [Selectat ca MINI-GHID AmFostAcolo ptr această destinaţie]
  • Mostar - orasul care merge inainte! (May.2014) - punctaj satisfactie: 9.75 (scris in 08.06.14 de luci63 din BABADAG) - RECOMANDĂ
  • Mostar (Sep.2013) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 04.01.13 de Bula din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Mostar (Jul.2012) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 18.07.12 de anca.bucur din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Mostar, orasul care trebuie vizitat! (Jul.2011) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 02.08.11 de dan16 din CAMPULUNG MUSCEL) - RECOMANDĂ
  • Locul sfant Medjugorje (Oct.2010) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 06.10.10 de sylvya04 din PASCANI) - RECOMANDĂ

• Vezi MG AFA pentru această destinaţie
  • INFO:

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[9] foto. Click pe poze pentru a le mări

P01 [APR-2014] Cascada Kravice
# [50 PMA, fara bonus]

fotografii din vacanta la Descoperă Mostar şi împrejurimileFoto VOTATĂ de mine!
P02 [APR-2014] un ponton la baza cascadei Kravice- minunata ideea de a-l amenaja cu materiale naturale (lemn si o roca foarte poroasa, probabil din zona)

P03 [APR-2014] din nou cascada, un alt unghi

fotografii din vacanta la Descoperă Mostar şi împrejurimileFoto VOTATĂ de mine!
P04 [APR-2014] Mostar- zona orasului vechi "Stari grad"

P05 [APR-2014] Stari most- podul distrus in 1992 si refacut in 2004

P06 [APR-2014] Orasul vechi de pe malurile Neretvei