ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.04.2014
ÎNSCRIS: 08.07.10
APR-2014

De ce Kaliakra ?

De 6 ani tot mergem pe la vecini fie vara, fie iarna. Dupa negocieri indelungate cu niste amici am ales Kaliakra superior cu toate ca nu tin nici la o camera spatioasa, super paturi, baia spatioasa si cu toate nebunelile, mancare variata ca nu stiai ce sa iei, muzica la masa de seara sau bauturi non stop.

Sunt conservator de fel si am mers cum merg intotdeauna Ruse – Shumen – Varna – Albena. Ca timp 4 ore si 30 minute cu vama si doua opriri. Din poarta in poarta 303 Km dupa bordul masini si 310 dupa GPS. Au largit soselele pe doua benzi mai ales cand drumul este in rampa. Inainte de Shumen este un sens giratoriu care daca faci stanga (a 3-a iesire) intri pe autostrada Sofa – Varna pe care au lungit-o ca noi cu inca 10 Km, adica nu mai treci pe langa Shumen. Soselele au fost cam goale fata de anul trecut. As putea spune ca si Albena a fost cam goala. Poate anul trecut a fost Pastele de 1 Mai si au fost mai multi turisti.

Am fost primiti la Kaliakra la 10,30 cu un pahar de sampanie. Imediat ne-au dat camerele si am putut sa mergem la bar. Mancare pentru toate gusturile, bauturi la fel, cafea de la dozator sau de la expresor din cafea proaspat macinata. In fiecare seara am avut muzica cu Frenesy. In 20 Aprilie, cei din Albena au organizat un spectacol muzical in fata centrului cultural vis a vis de Dobrudja, de la ora 8 pana la 9,30. A fost probabil organizat ca sa se scape de noi din hotel. Nu a fost rau dar erau cantaretii de la alte hoteluri din Albena.

De anul asta Kalikra va avea biciclete pentru clienti. Sunt 3 modele mari cu cadru pentru barbati, mijlocii cu suspensii pentru femei sau copii mai mari si altele mai mici care sunt pentru pitici. In prima zi le-am luat aratand cheia de la camera. A doua zi le-am luat dupa ce am lasat o garantie de 20 leva pentru fiecare bicicleta. Nu se compara cu cele care sunt la centrele de inchiriat biciclete. Cei care vor merge la Kaliakra din 1 Mai si pana la sfarsitul sezonului 2014 vor avea o noua distractie, bicicleta.

Nu stiu daca anul trecut au fost dar anul asta au adaugat un rand de baldachine. Sunt curios cum vor fi rezervate??prin metoda prosopul, cu bani, sau de la receptie??

Trimis de fanespoitorul in 22.04.14 11:10:06
Validat / Publicat: 22.04.14 12:10:55

VIZUALIZĂRI: 4676 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fanespoitorul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Ultima zi intotdeauna este cea mai frumoasa

mmierla
    [22.04.14 12:32:51]

@fanespoitorul,

Ati fost la Kaliakra de la albena... cred. Review-ul este pus la Kaliara de la Nisipuri.

fanespoitorulAUTOR REVIEW
    [22.04.14 13:12:31]

@mmierla: Corect. M-a indus in eroare cel care a scris de Kaliakra Palace si era suparat. Am dat mesaj lui webmaster sa-l relocheze cu bagaj cu tot. In curand apar si pozele.

[22.04.14 13:37:27]

@fanespoitorul: și după cum vedeți, s-a rezolvat.

M'Liviu
    [10.05.14 12:18:19]

Ptr cei mici exista mancare... ma refer la legume fierte... fructe... merci frumos

[05.05.16 21:16:40]

Autorul acestui articol a încărcat recent un al patrulea set de impresii din această destinație.

AmFostAcolo sprijină și încurajează astfel de "actualizări", considerându-le benefice pentru evidențierea evoluției în timp a calității serviciilor și condițiilor oferite etc.

Cum însă Regulamentul nu admite 3 sau mai multe seturi de impresii CU NOTE din partea aceluiași autor (vezi punctul B. 10) - articolul de față va fi republicat FĂRĂ NOTE (ptr a respecta regula "maxim 2 seturi de evaluări ale unei destinații de cazare din partea aceluiași "evaluator").

fanespoitorul, M'Liviu, mmierla
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Superior Hotel: