ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.04.2014
ÎNSCRIS: 22.04.12
APR-2014
single

Un hotel inedit

Inca o tura de deplasari prin tara in interes de servici. Compania la care lucrez contracteaza servicii de cazare la angajatii sai, adica si eu, trebuie sa ne cazam atunci cand ne deplasam in interes de servici. De curand in lista de hoteluri contractate s-a adaugat pentru Iasi si hotel Zimbru. Am ales sa ma cazez pentru o noapte aici.

Hotelul este situat pe malul Bahluiului, pe Bulevardul Chimiei nr. 2 (la intersectia cu Bd. Tudor Vladimirescu, care este de fapt iesirea din Iasi pe DN 24, spre Vaslui.

Este un hotel vechi, renovat, si la primul contact cu acesta, nu se poate ascunde acest aspect.

Parcarea se face in spatii amenjate, marcate in fata hotelului.

Incaperea de la intrare foarte larga si primitoare. Undeva in centru spate fata de usa de acces in hotel este situata receptia. Serviciul de receptie este ok, nu iese in evidenta in vreun fel, isi treaba bine si atat.

Am urcat in camera sa imi las bagajele, sa ma improspatez putin, ca veneam de la drum lung din Bucuresti, urmand apoi sa ies la treaba, urma inca o intalnire de afaceri pe ziua respectiva.

Camera, care se numeste garsoniera, era intr-adevar speciala. Ideea de garsoniera ii era atribuita de la faptul ca din holul de intrare in camera se deschidea un spatiu unde gasesti o mini bucatarie si un fel de sufragerie / birou. In dreapta acesteia, foarte bine delimitata de un perte fals cu o anume deschidere in loc de usa, era dormitorul, si el foarte spatios. Camera prin spatiul si dispunerea ei, au fost cu adevarat deosebite, in putine locuri cred ca exista un asemenea spatiu alocat la categoria de 3 stele si la pretul de 130 RON. Patul dublu, foarte comod, baia cu toate cele necesare, standard, putin mica. Televizorul LCD era dispus in camera birou astfel ca daca doreai sa urmaresti programe TV din pat, distanta da televizor era apreciabila, dar telecomanda batea si puteai transmite comenzile fara probleme. O mentijune trebuie facuta: izolatia fonica lasa de dorit, s-au auzit toate glasurile altor persoane de pe hol.

A doua revelatie (dupa foarte placuta impreise lasata de camera) am trait-o la micul dejun.

Acesta se servea in Beraria Zimbru, care era si restaurant. Un decor specific si o arhitectura spectaculoasa, m-a facut sa regret ca nu am serfvit cina din seara anterioara in berarie. Micul dejun avea variante din care puteaiu alege un meniu. Am ales, fiind pentru mine ceva inedit. meniul incluzand ochiuri Benedict (prajite practic fara ulei). Si a meritat.

Hotelul dispune si de alte restaurante si gradina de vara, dar despre care nu pot sa adaug imresiii neavand posibilitatea sa le vizitez.

Pe traseul de iseire din sala de mic dejun, din berarie, m-a atras un indicator catre salina.

Da! O alta usa de conducea intr-un spatiu imens unde era cateva echipamente pentru gimnastica, masa de biliard si ping pong si de aici intr-o alta incapere: salina. Era o sala catusita cu blocuri de sare si cu un aparat de umidificare a aerului si cu vapori salini. Inca un motiv sa regret ca nu trecuesm aseara pe aici sa descopar aceste posibilitati de relaxare si petrecere a timpului liber.

Nu imi mai permiteam sa raman, avand alte obligatii de servici, dar am retinut ca la urmatoare deplasare la Iasi sa savurez o seara la ping pong, in salina sau in berarie.

Voi reveni si recomand cu caldura acest hotel inedit crescut pe terenul fabricii de bere Zimbru.

Dan

Trimis de Dan&Ema in 20.04.14 16:16:05
Validat / Publicat: 20.04.14 20:36:17

VIZUALIZĂRI: 1649 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Poza realizata din holul de intrare in camera cu vedere spre ""birou""
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.00 EUR pe cameră

ANILU
    [19.08.16 08:00:51]

@Dan&Ema - Acum îţi pot confirma că soţul meu a stat noaptea trecută în acest hotel.

După articolul cu piţeria din Iaşi unde ne reaminteai de acest hotel, i-am dat "pontul" şi mi-a urmat recomandarea.

Chiar i-a prins bine când i-am spus, pentru că are mult de alergat şi să nu stea să mai caute.

A recunoscut şi el că contează mult când îţi recomandă cineva o locaţie pentru cazare.

A fost mulţumit, i-a plăcut.

Toate cele bune.

Dan&EmaAUTOR REVIEW
    [19.08.16 08:53:23]

@ANILU:

Ma bucur daca articolele mele au fost de folos

ANILU, Dan&Ema
    Alte impresii din această RUBRICĂZimbru Hotel: