ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.04.2014
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 12.02.08
SEP-2013

Singapore-dragoste la prima vedere

Singapore- ce stiam inainte de a ajunge acolo? Stiam ca e un stat in Asia, ca e unul din cele mai bogate din lume, ca e o forma de dictatura pentru ca sunt extrem de multe reguli si sunt respectate datorita amenzilor uriase existente (oare ar mai trebui undeva implementat acest sistem?), ca e un punct strategic economic, si cam atat! Ce am aflat dupa ce am fost acolo? Ca m-am indragostit pe loc de el, ca nu pot sa cred ca in aceasta lume exista un oras-stat atat de curat de poti manca de pe jos, atat de modern ca poti sa te uiti in sus si sa nu vezi varful zgarie norilor, atat de verde ca ai impresia ca esti intr-o continua gradina botanica oriunde te-ai afla pe strada, atat de avansat ca poti sa vizitezi locuri pe care le-ai vazut doar in filmele SF (vezi Avatar-se spune ca de aici s-a inspirat filmul, din Garden by the bay si cand ajungi acolo, exact asa este!), atat de emancipat incat toti oamenii, de diferite varste, de la copii la varsta a treia, folosesc telefoane inteligente, fara a te ignora daca ai nevoie de ajutor (vorbesc engleza toti si te ajuta, te indruma, ba chiar te conduc catre locatia/statia unde vrei sa ajungi - noua ni s-a intamplat, o doamna a coborat din metrou si ne-a condus pe noi catre peronul corect!! gratis, fara sa-i cerem acest lucru), atat de chic incat poti merge din mall in mall, fara sa iesi pe strada, poti strabate orasul daca asta vrei!

E absolut incredibil, m-a fascinat din prima clipa, de cand am ajuns acolo, incepand cu poarta de intrare-aeroportul Changi mi s-a parut incredibil de mare, frumos, curat, sigur - nu te poti rataci nici daca vrei, iar timpul petrecut acolo nici nu stii cand trece: ai gradina botanica, gradina cu fluturi, sala de 'cinema'-fotolii si un ecran mare unde poti vedea documentare diverse, restaurante, locuri pt internet gratuit, magazine, o nebunie!

Aeroportul este legat direct cu metroul, lucru care mi=a placut foarte mult, drumul dureaza cam o jumatate de ora din zona Buggis unde am fost noi cazati, dar exista si autobuze, taxi, otul este foarte bine pus la punct!

Nu am avut foarte mult timp la dispozitie, din pacate pentru noi, si a trebuit sa strabatem Singapore doar in doua zile! E adevarat ca am vazut extrem de putin, dar tot ce am vazut ne-a placut la nebunie si cu siguranta vom reveni sa descoperim cat mai multe!

Povestea statului Singapore este relativ noua, in 1819 SIr Stamford Raffles a debarcat in lcul unde este acum statuia lui, intr-un loc cu 150 locuitori, pescari de meserie. Cand Raffles a ajuns aici, sultanul murise, el a facut un joc politic genial si a reusit sa obtina palma de pamant de la capatul penisulei Malay, drumul obligatoriu al vaselor comerciale dintre Europa si China pentru Marea Britanie pe vesnicie!!

Intr-un timp scurt, 10000 colonisti chinezi, maly, indonezieni au fost adusi aici, unde sub conducerea lui SIr Raffles au inceput sa construiasca strazi largi, porturi, biserici, gradina botanica, totul pt un loc magnific! S-a muncit mult, greu, fara pauza, fara plangeri - nu s-ar fi putut face nimic fara dictatura, iar prim-minstrul Lee si-a dat seama de acest lucru si a dat multe legi extrem de dure care au dus la prosperitate; fumatul e interzis pe strada, scuipatul pe jos, aruncatul gunoaielor pe strada, mancatul -bautul pe strada, sau in metrou, mestecatul gumei e interzis, traversarea pietonilor pe rosu sau la distanta de trecerea de pietoni, totul se pedepseste cu amenzi uriase de sute de dolari singaporezi!! Si politia e peste tot, sa nu crezi ca nu te vede nimeni, pt ca te inseli!

Alcoolul si tutunul au taxe uriase, asa ca mare grija cu ce si de unde veniti in Singapore! Cu toate acestea, SIngapore te fascineaza si ai vrea sa traiesti aici ~

In prima zi am umblat in zona Central Business District, am strabatut pe jos zeci de km cred, mai ales ca am nimerit in timpul pregatirilor pt cursa de formula 1, si pe masura ce ne plimbam, se mai inchidea cate un drum, un pod, o trecere, facand astfel totul mult mai complicat, dar mai interesant))

Am admirat faimosul si elegantul hotel Raffles, am strabatut bulevardele intinse si aerisite, am ramas fara cuvinte in fata unuia dintre cele mai mari hoteluri din lume Marina bay sands. vaporul ce vegheaza bay-ul, am facut un 'dus ' langa Merlion, am admirat Esplanade - teatrul in forma de durian, si floarea de lotus a ArtScience Musem, nea-m urcat in cea mai mare roata Ferris din lume- singapore flyer, ne-am plimbat prin mall-urile din bay, am vazut jocul de lumini seara, dupa care am mers in gradinile ireale -Gardens by the bay, unde am avut parte de un show de muzica si lumini, s i de festivalul lampioanelor chinezesti, o feerie de culori pe care nu le-am uitat nici acum si probabil niciodata!

“Super Copacii” – unul din cele mai noi concepte ecologice si estetice a autoritatilor locale -vizita la Singapore nu este completa fara o plimbare pe langa gigantii copaci sau pe pasarelele ce ii leaga unii de altii. Pe timpul noptii imaginea este incredibila pentru ca sunt luminati printr-un sistem de luminite multi colore. Sistemele de iluminat sunt alimentate 100% de energia solara, iar pe timp de ploaie sunt conceputi sa colecteze apa pentru a uda serele ce ii inconjoara. In acelasi timp sunt prevazute cu un sistem ce filtreza si improspateaza aerul inconjurator. Aici experimentezi pe pielea ta AVATAR -ul, si e o experienta unica, pe care o vei duce cu tine mult timp, poate toata viata!

Nu am simtit cat am umblat decat noaptea tarziu in pat, cand nu ma mai ascultau picioarele))

Am adormit intr-un final, cu atatea amintiri in suflet si cu gandul la a doua zi cand aveam in plan excursia la gradina zoologica, una dintre cele mai mari si mai frumoase din lume!

Despre ea voi povesti intr-un episod nou, pt ca merita.

Singapore, te iubesc si sper sa ne revedem in curand!!

Trimis de andreea72 in 16.04.14 20:18:30
Validat / Publicat: 16.04.14 22:07:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI.

VIZUALIZĂRI: 3922 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 si mai aproape

Rodel
[16.04.14 22:24:25]

Felicitări pentru excursie și pentru review. E un privilegiu să ajungi în Singapore, eu nu cred că voi ajunge, de aceea mă bucur să-l văd prin prisma unui review bine scris. Aștept continuarea.

mprofeanu
[04.12.14 21:10:07]

Buna Andreea,

Vom ajunge si noi in Singapore in data de 14 dec. si vom sta 4 nopti. Am inteles dar nu stiu sigur ca prizele lor sunt de tip englezesc. Au la hotel adaptoare sau trebuie sa iau din tara?

Multumim pentru reviewul tau.

Cu bine,

Marilena

andreea72AUTOR REVIEW
[05.12.14 07:15:09]

@mprofeanu: buna! , nu am avut probleme si nici nevoie de adaptor, si era un hostel ieftin. Cu placere. vacanta placuta!

Cucu Bau
[10.02.15 07:21:25]

Wow, ce experienta deosebita! Felicitari! Superbe P18 si P19.

andreea72AUTOR REVIEW
[10.02.15 07:29:00]