ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.04.2014
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 12.02.08
SEP-2013

Aventura indoneziana -partea X, Sanur

Dupa atata explorat, pentru ca eram totusi in concediu de odihna, am decis sa incheiem aventura in Indonezia, la ocean, la plaja in Sanur-am ales Sanur, pentru ca ne doream liniste, plaja curata, mare, nisip fin, o statiune relaxata si relaxanta, activitati de zi, mai putin de noapte, cu ocean calm, nu cu valuri pentru sporturi extreme si agitate!

Noua ne-a placut foarte mult alegerea pe care am facut-o -statiunea e curata, verde, frumos mirositoare, o poti strabate cu piciorul de la un capat la celalalt, are restaurante dragute, cochete, multe, mancare buna cu preturi pentru toate buzunarele - este aproape plina de australieni, ei fiind foarte aproape de Bali, dar si de francezi si italieni (cam acesta era topul turistilor), nu am auzit alti romani in toata excursia, si nici in Sanur in perioada in care am fost noi!

Plaja este minunata, absolut minunata si incredibil, era toata doar a noastra! Eram singurii turisti de pe plaja, e adevarat ca aproape tpate hotelurile au piscina, si al nostru avea, dar pentru noi nu e deloc importanta, si nu zburam atatia km pana la oceanu lindian, ca sa stam la o piscina!

Exista si pe malul oceanului hoteluri, foarte frumoase, cu curti interiaore si gradini de exceptie, acestea ofera cateva sezlonguri gratuit pe o bucatica de plaja proprie, pentru turistii cazati acolo, dar preturile sunt pe masura!

Noi am stat la Puri Sading hotel (vezi impresii) -un hotel situat de-alungul strazii principale a statiunii, extrem de bine pozitionat foarte aproape de restaurante, magazine, banci, si la 3 minute de plaja- doar traversam strada si mergeam pe un drum de 3 minute pana la plaja!

Primul drum a fost pe acolo, apoi pentru ca se lucra in zona, am vrut sa vedem daca putem trece prin gradina hotelului de langa, si nimeni nu are nimic cu tine, nu te intreaba, nu te controleaza- era gradina noastra, ne plimbam pe acolo si era o placere sa admiri totul pana ajungeai la plaja!

Plaja publica era intre aceste mici parti inchiriate de hotelurile mari de pe malul oceanului, sezlongurile si umbrela se inchiriau la preturi modice! Masajul era ieftin si bun, oferit la malul oceanului, o relxare totala si bine meritata!

Pentru prima oara am vazut un reflux atat de mare, diferenta era imensa intre dimineata-pranz si seara! Cand veneam dupa pranz inapoi la plaja, oceanul era undeva departe, mergeam pe mini insulitele de nisip formate pana har departe, iar senzatia e unica si incredibila, sa stii ca ai ajuns extrem de departe in inima oceanului - apa era atat de calda, nici nu-ti vine sa crezi, dupa amiaza nu prea mai aveai unde sa inoti, doar sa te balacesti in micile ochiuri formate, unde am gasit stelute de mare, corali, o nebunie de culori!

De-alungul promenadei ce serpuieste pe langa plaja, se gasesc o gramada de restaurante, care mai de care incercand sa te castige drept client- preturile erau mai mari decat in oras, in centru, aproape duble! Nu stiu cum arata in sezon, dar in septembrie erau cam goale.

Seara se organizau mese tematice, gratare in aer liber cu peste si fructe de mare la alegere, concerte de muzica si dans.

Unul dintre cele mai cunoscute restaurante din Sanur este faimosul Warung Little bird, un mic restaurant hipiot cu mancare excelenta, portii mari, gustoase, la preturi foarte mici, cele mai mici din toata excursia, fara taxe adaugate (singurul restaurant unde preturile cuprindeau tot), motiv pentru care era singurul restaurant unde era coada, lumea astepta la rand sa se elibereze o masa, si asteptarea merita! este pe locul 2 in tripadvisor, lucru care spune multe despre acest restaurant, va recomand din toata inima sa mergeti acolo -pentru ca noi luam cina in jur de 19, nu am stat la coada, ajungeam la fix sa gasim o masa pentru 2 persoane!

Am mai mancat la Monalisa cafe, o atmosfera romantica, mancarea gustoasa, in special micul dejun, si la Three Monkeys Sanur, o pizza delicioasa, pofta dupa atata mancare indoneziana))

Dar pe locul 1 in preferinte este Littel Bird, si acolo am revenit pentru fiecare cina si pranz ramase!

Seara, faceam plimbari pe malul oceanului, apoi prin oras, prin targ, magazine- tigarile sunt extrem de ieftine, la mai puitn de jumatate de pret ca la noi=aviz amatorilor! (asta, cu conditia sa nu mergeti in Singapore de acolo, pentru ca taxele sunt uriase, si nu merita -am avut o aventura legata de acest subiect!!!

Ne-am simtit foarte bine in Sanur si a fost perfect pentru ce ne-am dorit noi!

Trimis de andreea72 in 15.04.14 20:09:28
Validat / Publicat: 15.04.14 21:59:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în INDONEZIA.

VIZUALIZĂRI: 3851 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 oceanul indian

gigiiuti
[21.01.20 14:51:02]

Sunteți autoarea unuia dintre foarte puținele ecouri integral POZITIVE despre Bali!

Cum aș putea să dau și eu de acest șofer+ ghid, pentru a beneficia de serviciile sale?

Mulțumesc!

gigiiuti