ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.04.2014
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 12.04.14
MAR-2014

Paradisul

Am ales Mauritius ca si destinatie in urma unei lungi documentari despre mai multe locuri, cautam oferte pentru Yucatan, apoi Zanzibar, Kenya si tot ce mai gaseam cu plaja in luna martie printre ofertele last minute.

Desi citisem pe mai multe site-uri de traveling ca martie nu e tocmai cea mai buna luna de vizitat deoarece sunt sanse foarte mari de ploaie zilnic sau chiar de ciclon, ne-am luat inima in dinti si am hotarat sa platim excursia cu data de incepere a sejurului 25 martie.

Pentru ca oferta nu includea zbor direct din Bucuresti am avut o escala la Munchen de 9 ore, destul de greu de suportat mai ales ca urma un zbor de 11 ore. Dar timpul a trecut repede cu gandul la plaja si prima baie in ocean, dupa 24 de ore plecati din Bucuresti iata-ne pe aeroport in insoritul Port Louis.

Transportul dinspre aeroport catre hotel a fost asigurat de firma de turism, am urcat bagajele si dupa circa o ora am ajuns la hotel unde am fost intampinati cu multa caldura de catre angajati, zambete peste zambete, un bun venit extrem de sincer, descoperind mai tarziu aceste zambete pe fetele tuturor localnicilor insulei (mauritanii sunt foarte prietenosi, calzi si zambitori)

Hotelul extrem de frumos, gradina de palmieri, mancarea destul de variata, curry, peste, fructe exotice (regim all inclusive), plaja una dintre cele mai frumoase de pe insula, nisipul alb si fin, apa oceanului super limpede si calda (in jur de 26 de grade).

A doua zi am hotarat sa vizitam un pic insula asa ca am profitat de oferta hotelului si anume vizitarea catorva atractii turistice (jardin pamplemousses, Grand Bay, red church si o fabrica de textile) cu taxiul pentru 2000 rupii, circa 50 de euro, pretul fiind mai mult decat convenabil deoarece soferul sta o zi intreaga la dispozitia ta (noi l-am invitat la masa dupa ce ne-a recomandat unul din cele mai bune restaurante care servesc fructe de mare)

Gradina Pamplemousses a fost cu adevarat unul din cele mai exotice locuri pe care le-am vazut, un loc care merita vizitat, dar neaparat cu ghid deoarece povestile din spatele fiecarei plante/copac merita ascultate.

Grand Bay, un port turistic, cu piete de fructe, pesti exotici, peisaje din paradis.

Am uitat sa mentionez a doua zi, tot soare, 28 de grade, vreme superba, nici urma de ploaie cum de altfel a fost tot sejurul, deci sfarsit de martie este pana la urma perfect pentru a vizita Mauritius.

A treia zi (deja simteam ca mai avem mult prea putin de stat, trebuie sa mentionez ca 7 zile nu sunt sub nici o forma suficiente :), am hotarat sa ne bucuram de plaja hotelului, am vizitat imprejurimile, am descoperit acvarii naturale langa plaja, locuri superbe in Trou d'eau douce, stele de mare, corali in forme si culori cat mai deosebite, paradisul mai exact :), am facut snorkeling .

In cea de a patra zi am hotarat sa mai vizitam cate ceva in partea de sud a insulei asa ca ne-am urcat in taxi si dupa circa o ora am ajuns in Grand Basin, unde am fost intampinati de o statuie uriasa (33m) a lordului Shiva, peisaje impresionante, un lac sacru pe care par ca plutesc cateva statui hindu. O experienta unica. A urmat cascada Tamarind extrem de spectaculoasa, Chamarel cu formatiunile geologice in 7 culori ce merita neaparat o vizita, cascada Black river intr-un peisaj de vis.

In cea de a cincea zi am ales pescuitul, o experienta de neuitat, desi fara nici o captura. Timp de opt ore am mers impreuna cu 3 localnici pe o barca de viteza in speranta ca norocul va fi de partea nostra, insa nu a fost sa fie, poate data viitoare :P

Ultima zi, am ales sa vizitam insula Ille aux cerfs, desi se numeste asa nici urma de cerbi sau caprioare, insa plajele, apa si peisajul ar putea schimba numele insulei in poate insula paradisului pe pamant, asa am ales sa o denumim, si voi exemplifica prin imagini.

Cam atat despre Mauritius un loc care trebuie vazut cel putin o data in viata si o destinatie perfecta pentru luna de miere.

Trimis de madalinap in 12.04.14 18:40:16
Validat / Publicat: 12.04.14 19:47:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAURITIUS

VIZUALIZĂRI: 9043 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (madalinap); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [12.04.14 18:50:05] »

@madalinap: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Hotelul extrem de frumos,

așteptăm un review cu detalii și despre hotel.

webmaster [12.04.14 23:37:46] »

le_maitre [13.04.14 23:19:55] »

@madalinap: Bine ai venit pe sait și din partea mea, exotismul destinației mi-a atras atenția imediat astfel încât îmi permit să te întreb câte ceva.

Din câte văd, ați ales o ofertă a unei agenții de turism... m-ar interesa dacă poți extrage din total pentru a-mi spune suma plătită doar pentru biletele de avion ori două persoane Munchen-Port Louis și compania de zbor. Numele agenției este irelevant, oricum regulile AmFostAcolo nu permit publicarea într-un ecou a numelor operatorilor turistici din România.

De asemenea aș fi interesat și de prețul biletelor București-Munchen plus când le-ați achiziționat.

Aș cârcoti doar atât: mai multe detalii și fotografii ar fi fost binevenite, dar fiind prima postare mă opresc aici

Cu mulțumiri anticipate și felicitări pentru sejur!

madalinap [14.04.14 00:14:04] »

@le_maitre: Din pacate pretul biletelor Munchen-Port Louis nu-l cunosc deoarece a fost inclus in oferta last minute, insa pretul biletului Bucuresti-Munchen a fost de 190 euro cu o saptamana si ceva inainte de plecare.

As fi putut detalia intr-adevar mult mai mult dar m-am rezumat la a enumera activitatile mai importante ,,sperand sa fiu de ajutor celor interesati de aceasta destinatie.

Tot aici (pe acest site) am gasit detalii si fotografii in perioada in care eram nehotarati in alegerea vacantei asa ca m-am decis inca de pe atunci sa revin cu un review.

Va multumesc pentru felicitari si sper sa fiu de ajutor celor interesati de aceasta destinatie de vis!!

le_maitre [14.04.14 11:08:07] »

@madalinap: Mulţumesc şi vacanţe exotice numeroase pe viitor!

andra_c [12.01.15 13:45:50] »

Buna,

Multumim pentru review! Imi poti spune pretul excursiei pe Iles aux Cerfs (a fost cu catamaran, toata ziua, mancare si bautura, nu?) si cea pentru pescuit? Merci

madalinap [12.01.15 15:55:43] »

@andra_c:

Buna, in jur de 50$ pe zi de persoana, cu barca normala nu catamaran, o masa inclusa pe insula

redog81 [21.05.15 17:36:21] »

Buna! Hotelul la care ai stat se numeste Le Meridien Ile Maurice? As dori sa ajung acolo dar ma sperie impresiile oamenilor despre plaja... ca nu este ok... multe pietre s. a ms mult!

laura_modjo [28.12.15 20:08:12] »

@madalinap: Buna. In ianuarie o sa mergem si noi in Mauritius si am o nedumerire, oare nu ar trebui sa facem ceva vaccinuri specifice zonei aceea. Dumneavoastra ati facut? Doamna de la agentia de turism prin care mergem a zis ca nu e cazul, dar pe internet am mai citit pareri si e recomandat... multumesc mult!

madalinap [29.12.15 17:50:50] »

@laura_modjo:

Buna, m-am interesat si eu inainte de a pleca dar nu este cazul, cel putin noua nu ni s-a recomandat atunci si nici nu am avut probleme. Iti urez vacanta placuta, este o destinatie de vis!!!

andra_c, laura_modjo, le_maitre, madalinap, redog81
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Mauritius: