ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.04.2014
DIN: Cluj
ÎNSCRIS: 19.05.13
FEB-2014

ISRAEL - rețetă "Low Cost"

Buna tuturor celor ce vor citi aceasta reteta de vacanta.

In aceasta impresie de vacanta pe care o scriu am sa vorbesc despre costuri si experienta personala legat de partea financiara a unei astfel de excursie si nu despre sentimentele personale profunde care mi-a lasat aceasta destinatie pronind de la faptul ca, inainte sa plec cautam o recenzie in genu si nu am gasit centralizat nimic... ci doar am cules de pe la unu altu.

INTRODUCERE:

Dupa cum am mai scris și prin alte postări pentru cei ce doresc o excursie ieftina, este important sa iți faci concediu în funcție de zbor și nu luate zborurile de avion în funcție de concediu.

DETALIERE:

Legat de zbor, am cautat cel mai mic preț pe care l-a avut compania low-cost care zboară de la Cluj la Tel-Aviv si am găsit într-o zi promoțională prețul de 325 RON/persoana dus-întors în luna septembrie pentru luna februarie.

Cazarea am cautat-o pe la sfârșit de decembrie și am hotărât la jumătatea lui ianuarie unde sa luam: lucru care mi-a dat putin de furca deoarece nu eram sigur cate persoane o sa fim și cum sa ne împărțim, asa ca am luat pe rând varianta hotel, varianta "pensiune", Hostel, și pana la urma am hotărât ca suntem 5 persoane (noi doi și familia soției) care vom călătorii și ne-am oprit la varianta apartament în regim hotelier. Prețul la care am găsit a fost de 466 Euro/7 zile/ 5 persoane Apartamentul a fost luat în orașul Ierusalim zona Colonia Germana la o distanta de 3,5 - 4 km de orașul vechi. Recomand sa va mișcați mai repede legat de cazarea în regim hotelier ca sa aveți de unde alege și sa aveți loc în acelea pe care va plac, deoarece cazarea on-line la astfel de cazare durează pana pe la 3-4 zile, pana iți răspunde proprietarul și te accepta în locație. Orientează-te sa fie loc de parcare gratuit și la discreție, într-o zona liniștita (nu zona araba și nu zona ultra ortodoxa) și sa ai magazin alimentar în zona dacă mergi în regim propriu.

Mașina se va cauta și aceasta cel putin cu o luna înainte ca sa găsești disponibila și urmărește și promoțiile care le au companiile, prețul la care am găsit sa închiriez un Suzuki SX4 la prețul de 321 US Dollar / 7 Zile

Găsești și mai ieftin dar eu am luat aceasta mașina deoarece aveam nevoie de o mașina pentru 5 persoane și am bifat absolut toate asigurările posibile ca în caz de ceva sa nu plătesc nici un ban pentru franciza care în general e de pana la 400 euro și cu toate acestea dedesubtul mașinii, plafonul parbrizul și cauciucurile nu sunt asigurate. Aceasta optiune de a lua toate asigurările a dublat prețul de închiriere a mașinii și ar fi fost și mai mare dacă as fi avut sub 24 ani sau dacă puneam 2 șoferi sau dacă as fi luat de la ei un GPS sau ori ce altceva. Mașina a avut 2932 KM în total (nici rodajul nu avea făcut) toate sunt pe benzina, și ceva ce nu am găsit în nici o recenzie e faptul ca majoritatea sunt cu cutie de viteza automata și consumul mediu pentru cei 1000 de km parcurși în 7 zile a fost de 8 l /100 km (mi-am pus soția sa ma tina de mana dreapta și am pus piciorul stâng sub scaun pentru primii 100 km, asta sa nu fiu tentat de diverse reflexe inconștiente sa fac vreo măgărie). în general dacă nu bifezi toate asigurările prețul garanției care ți se cere este de peste 800 Us Dollar, bani pe care vi returnează înapoi după 3 zile lucrătoare în caz de ceva.

ATENTIE! daca nu ai card de credit sau card de debit EMBOSAT nu te baga nimeni in seama.

Dacă dorești sa cunoști firma de la care am închiriat mașina și/sau dacă dorești sa iți dau harta GPS a tarii pt IGO platforma android, scrie-mi în privat.

Paritatea ron- shekel 1 RON = 0.93 ILS (Israel new shekel) (foarte ușor de înțeles preturile) Motiv pentru care mama soacra abia dacă s-a indurat sa bea o cafea (~15 ils) in cele 7 zile :)

- o shaorma în orașul vechi in jur de ~45 ILS

- kg de piept de pui la magazin ~50 ILS

- cafea la benzinărie ~15 ILS

- fructele sunt ca la noi

- benzina 7,36 ILS

- muzeul istoriei israelieni 50 ILS

In general am folosit cardul de debit Embosat, ce a fost mega ciudat e ca nicăieri nu mi s-a cerut codul pin, având în vedere acestea, recomand ca sa aveți un card cu suma de bani limitata sa nu cumva sa nu iți fie clonat.

IMPORTANT: Nu menționați în aeroport și nici nu va recomand sa vizitați zonele cu autonomie palestiniana, asta ca sa nu va trimită acasă a doua zi și sa ramai cu bani dați.

Drumurile prin Israel sunt sigure și fluidizate, mai putin în zona araba în intervalul 11 - 14:30 cam pe atunci când merg și vin de la rugăciune. In bazar și în general femeile e bine sa aibă o ținuta decenta fie ca merg în bazar fie ca sunt în drum spre marea moarta la plaja, deoarece nu se știe când ratezi vreo indicație GPS și te trezești ori intre arabi (si o sa fi violata vizual) ori intre ultra-ortodocsi care sunt în stare la propriu sa te scuipe si sa te loveasca cu pietre.

Cauta sa te încadrezi pe banda corecta a intenției de mers deoarece nu sunt foarte benevoli în trafic sa te lase în cazul în care ai greșit banda.

Legat de ghid: dacă ești genu de persoana ce ai orientare turistica și în spațiu cu o harta la mana și un Smartphone cu baterie buna garantat te descurci. noi am avut o carte de la biblioteca împrumutata cu și despre Israel și a fost suficiente pentru a ajunge sa vad mormântul ale lui Isus și Iisus, dacă nu știai sunt doua, unu merge pe traseul clasic al viei dolorosa si celalalt merge de unde o plâns femeile pe Fiul spre dreapta înspre poarta Damascului/ detalii in alta postare sau pe privat.

Parcarea cea mai libera (excepție ora de rugăciune) și mai aproape de intrarea în oraș din greșeala și apoi benevol a fost cea de lângă poarta Damascului 10 ILS/ora, cam atâta e în general peste tot în zona respectiva, dar acea parcare era supravegheata video și am vrut sa fie în siguranța. DA e adevarat ca e în zona araba dar pentru cei care au fost in tari arabe... gen Tunisia o sa realizeze ca arabi din Israel sunt mai domestici decât de prin alte tari și fiți liniștiți ca nu o sa va aibă nimeni treaba atâta timp cât ești un turist decent îmbrăcat și civilizat, nu acceptați oferte de ghid turistic sau alte treburi de genu ca sunt sigur ca o sa va descurcați.

Romani ca și nație sunt respectați de către palestinieni asa ca sa nu va surprindă ca cei ce vând vor ști și romana (am fost țara care am acceptat Palestinei refugiați și cei ce au fost la munca în construcții au cumpărat cu sutele haine de piele de la ei) se merita cumpărat saboți de piele și sandale, sunt de buna calitate.

La marea moarta înainte de localitatea En Ghedi pentru 20 ILS/ mașina ai intrare libera la mare și dus la discreție. Am facut plaja si baie in 20 feb la 28-33 grade celsius (din cauza vântului o sa vi sa para mai putin folosiți pălărie și crema de protecție deși pare ca nu ar fi nevoie, era sa facem insolatie)

La zidul plângerii recomand sa ajungeți vineri seara, e mai spectaculos

Daca vrei sa vezi ruine de excepție mergi la pompei - italia mai ieftin decât la Masada unde nu m-am indurat sa le dau 25 euro/ persoana pentru telecabina sa ma plimb printre ruine, dacă totuși doresti acea plimbare faci 60 km în plus și alți 2 km pe jos traseu și ajungi acolo unde se ajunge direct cu telecabina.

Încercați sa va faceți timp sa ajungeți în Nazareth Village ca se merita experiența, se face programare pentru vizita și au și ghid roman.

Cel mai innesiguranta ne-am simțit când am venit de la plaja și în Ierusalim am intrat din greseala in zona evreilor Ultra-Ortodocsi care se uitau urat la noi in masina cand au vazut sa suntem in tinute lejere cu maneci si picioare goale...

In mod normal nu ai asigurare la mașina de nici o forma in teritoriul sub autonomie palestiniana (ex. betleem, ierihon) eu am aflat doar in ultima zi, a fost Domnu cu noi si nu am pățit nimic, Betleemul e un orășel tipic arab și are o bazilica unde se presupune ca e "ieslea"

Unde se zice "Muntele... ex. maslinilor, thabor, etc. " pentru cei ce au trecut prin Cluj din centru spre Turda și au urcat dealu Feleacului sa știți ca, cam atâta e tot și "marea galilei" e gen barajul de la bicaz, asta asa sa nu rămâneți dezamăgiți :)

E târziu și deja aproape am scris vreo 3 pagini A4, nu vreau sa fie o postare pre obositoare, asa ca am sa trag o concluzie cât de cât și am sa închei.

CONCLUZIE:

Daca se iau biletele în zi de promoție din timp și se merge în grup de 4-5 persoane in regim propriu in "apartament in regim hotelier" e ieftin.

Un calcul rotunjit in cazul nostru arata cam asa: Zbor + Mașina Închiriata + benzina pentru 1000 Km + Cazare, "împărțite și luate" am ieșit la SUMA de 300 euro/ persoana dacă nu credeți asta e :) nu o sa caut sa ma justific în fata nimănui.

Daca am omis ceva sa va spun am sa mai adaug și am sa va răspund la întrebării.

Trimis de Flystar in 07.04.14 00:24:46
Validat / Publicat: 07.04.14 06:31:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 4900 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Flystar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [07.04.14 09:46:30] »

mariana.olaru [07.04.14 13:12:23] »

În afară de disconfortul (personal) de a parcurge o naraţiune scrisă cu un evident dezinteres pentru respectarea ortografiei şi caligrafiei române (nume proprii scrise cu literă mică, folosirea majusculelor acolo unde nu e cazul, cacofonii, dezacorduri subiect-predicat, nearticulări, evitarea punctului pentru marcarea finalului de frază-propoziţie, ş. a.), nu insist pentru că cineva scria într-un oarecare ecou, cum că aceste pretenţii nu-şi au rostul pe un site de turism, importante sunt doar impresiile, indiferent cum sunt ele prezentate, ei bine, tema review-ului tău m-a incitat la a citi fiecare rând, până la ultimul cuvânt, căci deşi am vizitat şi eu Israelul, acesta rămâne un reper de suflet al călătoriilor mele, la care m-aş reîntoarce nu o dată. Am aflat astfel lucruri noi şi interesante, pentru care îţi mulţumesc. Totuşi, am şi câteva nedumeriri. Citez:

Cum adică, sunt două morminte sau două trasee de acces, că exprimarea ta e destul de ambiguă, ţinând cont că faci şi nominalizările stricte: Isus şi Iisus? Eu pot să bag mâna în foc că nu există decât un singur mormânt al Mântuitorului şi că la el se poate ajunge dinspre toate cele patru puncte cardinale, traseele de acces fiind aşadar mai multe, depinde din ce direcţie vii. Spun asta cu harta în faţă, dar admit că probabil cele două trasee indicate de tine sunt cele mai frecventate, în special de grupurile de turişti.

Citez iar:

Aţi avut vreo experienţă proprie care să vă determine a vă teme de un astfel de tratament? Cum spuneam, am fost şi eu în Israel, am avut ocazia de mai multe ori să stau în proxima vecinătate a unor ultra-ortodocşi evrei (nu doar unul-doi, ci mai mulţi) şi în afara faptului că ne-au ignorat cu desăvârşire ca şi cum n-am fi existat, altă reacţie vis-a-vis de prezenţa noastră, n-am observat.

Şi iar citez:

La zidul plângerii recomand sa ajungeți vineri seara, e mai spectaculos

Ce înseamnă în viziunea ta "mai spectaculos"? Ce se întâmplă acolo, cu deosebire vinerea seara, care să ne dea satisfacţia unui spectacol?

În speranţa că ecoul meu nu te-a deranjat, îţi mulţumesc pentru aşteptatele răspunsuri!

ariciu [07.04.14 13:12:40] »

Da, am văzut acum şi rw pe Malta... exact pe gustul meu. Pe acelaşi principiu cu "concediul în funcţie de avion", funcţionăm şi noi în 90% din cazuri şi tare bine ne-a fost până acum! Să vedem anul ăsta ce va fi, pentru că preţurile la low cost au cam luat avânt... Felicitări pentru abordare şi pentru rw. Puţini sunt cei care judecă aşa!

Flystar [07.04.14 13:50:24] »

@mariana. olaru: scriu de pe telefon si o sa va raspund cate o postare pentru fiecare intrebare...

Accept sa imi trimiteti varianta corectata ortografic si caligrafic si gramatical corect sa o postez... personal cam asta imi e nivelul legat de scrierea limbii romane si sincer in meseria mea ce o am de mai bine de 10 ani nu cred ca voi fi nevoit sa cresc nivelul... am terminat politehnica nu litere.

Flystar [07.04.14 14:43:31] »

@mariana. olaru:

Carea a fost imprumutata de la bibleoteca judeteana din baia mare

m.buybooks.ro/ghid-complet-israel.html

Biserica traditionala spune ca mormantul lui Iisus este cel din capatul traseului viei dolorosa...

iar locatia exacta a celui de-al doilea mormant este:

The Garden Tomb (Jerusalem) goo.gl/maps/pzPgx

Nu intru in polemici religioase... personal stiu sigur ca cel peezentat de biserica traditionala nu e cel in care a fost ingropat Isus

Flystar [07.04.14 14:52:55] »

@mariana. olaru:

Nu stiu experienta dumneavoastra legata de ultraortodocsi... dar noi din cauza ca am ratat o strada am nimerit fix in centru cartierului ulta si pe niste stradute de numai masina si cate un om de o parte si de alta si eram imbracati in masina in haine europene de vara... veniti de la plaja... se uitau urat la noi de erau gata gata sa tabarasca... sau cel putin asa credeam noi... oricum sunt mai de evitat decat palestinieni israeliti

Vineri seara se celebreaza intrarea in ziua sabatului... si merg super multi la zid si dupa ce isi fac rugaciunile se apuca de cantat... si sincer suna bine cantecele evreiesti mai ales ca stii ca slavesc pe Dumnezeu...

Daca sunt de neiertat legat de modul in care am scris gramatical recenzile si raspunsurile... merg la ambasada sa imi depun cerere de pasaport unguresc

Flystar [07.04.14 17:09:21] »

@ariciu: astept si eu rw-urile tale... noi am gasit si prin agentie skiatos cu avion din cluj si cazare la vila 584 euro/2p/7zile dupa cum ii spuneam doamnei mariana... am terminat politehnica nu litere

Costi [07.04.14 17:55:19] »

@Flystar:

... am terminat politehnica nu litere...

La secția cu limba de predare maghiară, presupun

Nu că ar fi vreo problemă...

P.S. Apreciez dorința de a împărtăși și altora informații utile și deschiderea față de critici ...

mariana.olaru [07.04.14 19:04:27] »

Mulțumesc pentru răspunsuri, în mare parte m-am dumirit despre ce e vorba.

Îmi pare rău că te-ai simțit ofensat în legătură cu remarcile mele despre calitățile gramaticale ale review-ului tău. Nu asta am dorit și nici nu așteptam un dialog pe această temă. Dar dacă tot ai dorit să-mi dai o replică, mi s-ar fi părut corect să-ți asumi aceste minusuri, remarcând cu alte cuvinte, într-un mod care mi-ar fi plăcut și m-ar fi amuzat, că ”ăsta sunt, altul mama nu mai face”, sau orice altă justificare. Un mod onest de a-ți recunoaște limitele si care merită respectat! Din păcate, ecoul tău dovedește că am reușit doar să-ți rănesc orgoliul și sincer, îmi pare rău, căci nu asta am dorit.

Nu vreau nici să-ți dau lecții, nici să-ți corectez textul și să ți-l dau ca exemplu, consider că fiecare e liber să-l parcurgă ca atare, să culeagă din el ceea ce-l interesează și-i place, după cum este liber și să dea deoparte sau să ignore pasajele care îi diplac.

De aceea, apreciez că nu este de neiertat modul cum redactezi textul, oricare ar fi el, de neiertat este gândul că amîndoi, și eu, și tu, ne întrecem în a ne etala trufia: unul cu convingerea că lecțiile sale sunt juste și corecte, celălat cu convingerea că mai degrabă e demn de laudă, decât de critică. Și pentru că amândoi greșim, iar eu îmi asum partea mea de eroare, mă opresc aici.

Ba nu, voiam să te mai întreb ceva: ca să capeți pașaport unguresc ajunge să mutilezi puțin limba română?

TraianS [07.04.14 23:13:02] »

@flystar

Niste poze nu incarci?

ariciu [07.04.14 23:58:17] »

@Flystar: Rw mele sunt deja postate. Mai am puțin și o să le scriu înainte să plec...

Pe mine nu m-a deranjat foarte tare gramatica pentru că am învățat să citesc în diagonală genul acesta de rw. Sintetizez, îmi iau info și restul dau la spate. Cred că scopul autorului acesta a și fost: furnizarea informațiilor și atât. Și, trebuie să recunoaștem, sunt informații foarte corecte. Din acest punct de vedere, este un rw mai mult decât ok. Din păcate, învățământul nostru este deficitar. Cunosc oameni care au terminat politehnica și scriu de te doare capul. Sunt totuși păreri care merită să fie luate în seamă.

@mariana. olaru: Doamnă, știți că am un deosebit respect pentru dumneavoastră. Nu contest gramatica deficitară, dar... a terminat Politehnica! ) Știți de ce sunt atât de nearicioasă? (în mod normal poate n-aș fi fost atât de îngăduitoare) Am notat câteva idei din acest rw în primul rând și, în al doilea rând, pentru că zilele trecute am aflat că învățătoarea fiicei mele scrie: "Să de-a Dumnezeu! ". Și ea nu a terminat Politehnica!!! Ceea ce s-a întâmplat în acest review e floare la ureche, credeți-mă!

Flystar [08.04.14 09:05:12] »

@TraianS: din februarie abia acum am reusit sa incarc acest rw... sper sa nu imi ia tot atata pana il postez si pozele

elenaadina [12.04.14 09:54:22] »

Multumim pentru informatii! Cred ca asta este cel mai important pentru ,,amfostacolo ,,si nicidecum gramatica limbii romane, perioada examenelor la scoala a apus... asa ca, bravo pentru rw. !...

roth [12.04.14 11:11:52] »

Trecand peste una alta si ajugand la esenta aceste randuri contin o multime de informatii ceea ce este de bine.

@mariana.olaru

Am avut eu o astfel de experienta si cred ca am povestit-o in rw. E drept nu a dat cu pietre insa a scuipat de ziceai ca are furnici pe limba. Din povestile maicutelor de la Biserica Romaneasca din Ierusalim reiese ca se intampla destul de des sa fie lovite cu pietre de catre copii cei drept, reamintesc ca acest asezamant este situat in cartierul ultra-religiosilor.

@flystar

eu pot sa spun cam atat... MULTUMESC... chiar am unele chestii la care ma tot gandeam cum sa le bughisesc tinand cont ca revizitez Israelul atat in Mai (cu familia) cat si in Iunie (cu grup de prieteni pentru care o sa fiu un mic ghid), iar Nazaret-ul este pe lista la prioritati in ambele vizite. O sa te rog sa imi dai si mie pe privat ceva link unde sa fac rezervare, precum si alte detalii utile daca crezi ca ar prinde bine.

@all

din ultimele convorbiri cu maicuta care se ocupa de cazare la biserica am aflat ca pretul este de 20e/zi/persoana fara mancare. Anul trecut era 15e.

ar mai fi si varianta hostelului aflat foarte aproape unde un pat in dormitor comun este pe la 17e daca iei din timp si ai inclus mic dejun ceea ce este un plus.

trebuie mentionat ca ambele locatii de cazare sunt foarte aproape de Poarta Yaffo.

in piata centrala care este la ceva distanta de cetate sunt preturi destul de prietenoase la fructe si legume, adesea chiar mai mici ca la noi.

mancarea de strada pentru cei ce o agreaza este varianta cea mai low pt multe locatii in lume, mai ales ca aici ai ceva varietate la preturi modice.

Flystar [16.04.14 09:59:22] »

@roth: inainte sa caut apartament in regim hotelier am sunat si eu pe doua din maicute sa imi fac rezervare, auzind ca e ieftin si bun, dar ne-au refuzat cand am mentionat ca suntem crestini ai primelor 6 sinoade... . Asa ca am ales varianta cu apartament in regim hotelier si a fost foarte bine... plus ca, daca imparti 466 la 7 zile apoi la 5 persoane cate am fost noi... eu zic ca am iesit foarte bine. P. s. am lasat in pm datele mele... contactati-ma pt mai multe detalii. O zi buna

ariciu, dianette, elenaadina, Flystar, mariana.olaru, roth
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind Israelul: