ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.04.2014
DIN: Păuleşti [PH]
ÎNSCRIS: 22.09.10
AUG-2012

O alegere inspirata pentru petrecerea unui sejur in Sunny Beach

Avand in vedere ca, eu una, astept cu nerabdare vara ce va sa vina, m-am gandit ca ar fi bine sa va povestesc despre un week-end prelungit din august 2012 petrecut in superba statiune bulgara. Este vorba, mai precis, de perioada 11.08-15.08.2012 pentru care am facut rezervare pe booking la complexul Sunny Dreams pentru un apartament cu capacitatea de 4 persoane. La fel ca si in cazul hotelului Avalon, am ales acest complex de apartamente tot datorita pretului avantajos (tariful de aprox. 100 lei/noapte/2 persoane nu-l gaseam pe litoralul nostru in plin sezon sau daca il gaseam, nu la conditiile oferite de acest hotel) si pozitionarii sale fata de centrul statiunii.

Am ajuns mai de vreme de ora 14.00, ora de check-in, am parcat in fata hotelului si ne-am indreptat catre receptie unde ni s-a comunicat ca ne putem caza imediat, iar masina o putem lasa in parcarea imprejmuita a hotelului, aflata in lateral. Asa am si procedat, acest lucru ajutandu-ne la caratul bagajelor prin usa din spate a hotelului, iar de la receptie ni s-a inmanat cheia apartamentului, indicandu-ni-se liftul pe care trebuie sa-l luam pentru a ajunge la ,,locul cu pricina”. Odata ajunsi in apartament am avut o surpriza foarte frumoasa: apartamentul fiind situat la ultimul etaj avea o terasa foarte mare, iar panorama statiunii vazuta de acolo, era pe masura.

Apartamentul nu este decomandat, in sensul ca pentru a ajunge in dormitor trebuie traversat livingul, cat despre baie, aceasta este situata tot in living. Chicineta este parte integranta a livingului fiind dotata cu tot necesarul unei bucatarii (farfurii, oale, tacamuri, pahare, cani, etc, cafetiera, toaster) mai putin, un cuptor cu microunde. In living se afla o canapea extensibila, o masa cu 4 scaune, televizor si unitate de aer conditionat.

Baia este suficient de spatioasa, singurul dezavantaj fiind lipsa unei cabine de dus sau a unei cazi (mie imi pare destul de ciudata solutia acesta destul de uzitata la vecinii nostril bulgari). Dormitorul era dotat cu pat dublu, televizor, sifonier, mai putin o unitate de aer conditionat, din cate imi amintesc. Curatenia se facea in fiecare zi, prosoapele fiind schimbate dupa regula bine cunoscuta (cele lasate pe jos).

Am avut o singura intamplare mai putin placuta pe durata sejurului, cu una dintre receptionere, in sensul ca ne-am trezit cu ea la usa, insotita de bodyguard pentru a ne cere imperios sa facem imediat plata. Recunosc, in euforia sosirii acolo, pana ne-am asezat bagajele si ne-am instalat si noi, am amanat plata sejurului pana a doua zi si ne-am trezit cu ei la usa! Totusi, nu cred ca trebuia procedat de maniera asta dar, acest lucru nu a stat in calea bunei noaste dispozitii si nici nu ne-a impiedicat, o luna si jumatate mai tarziu, la intoarcerea noastra de pe meleaguri turcesti, sa ne mai cazam o data, deoarece am fost foarte multumiti de conditiile oferite si de amabilitatea personalului de la receptie,cu EXCEPTIA individei descrise mai sus.

Recomand acest complex de apartamente din Sunny Beach daca, sunteti in cautarea unui loc curat, cu conditii bune de cazare dar, nu de lux si preturi decente!

P.S. In data de 27 septembrie 2012, am ajuns la o ora destul de tarzie in statiune dupa traversarea granitei Tucia-Bulgaria, prin punctul de frontiera Malko Tarnovo si pentru ca ne simtisem atat de bine in acest hotel, am ales sa ne cazam tot aici. Am stat intr-un studio la pretul de 40 leva/noapte, iar concediul l-am incheiat cu o zi superba de plaja, a doua zi, pe un litoral neaglomerat, scaldandu-ne in apa calda si limpede a Marii Negre si mangaiati de razele blande ale soarelui intr-un inceput de toamna tarzie.

Trimis de adry24 in 04.04.14 13:13:45
Validat / Publicat: 04.04.14 14:56:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1623 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adry24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in apartament se face printr-un mic hol, parte integranta a livingului - aug. 2012

• SOCIALs