ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.04.2014
    ÎNSCRIS: 01.08.13
    OCT-2011

Riga intre nou si vechi

Prāta Vētra - Rudens

Nu as descrie Riga ca fiind un oras magnific, ci mai degraba un oras deosebit care incearca sa-si gaseasca identitatea.

Prima impresie pe care ti-o lasa este una amara, cladirile cu o istorie bogata incercand sa-si inalte turlele alaturi de cladirile din beton ce amintesc de perioada ocupatiei sovietice.

Am decis sa ii dau totusi o sansa acestui orasel de numai 6 sute de mii de locuitori... si bine am facut.

Ce ar fi de vazut: Monumentul libertatii, Catedrala din Riga, House of Blackheads - o cladire frumoasa si ingrijita, Powder Tower - o constructie pe 5 nivele si incarcata de istorie, Casa cu pisici (sunt un simbol al Rigai, regasit pe mai toate suvenirurile de aici).

Ca si muzee am vizitat: Muzeul Ocupatiei - un loc emotionant, Muzeul de Navigatie - cu exponate deosebite, Muzeul de Istorie Naturala, Muzeul Paul Stradins - muzeul istoriei medicinei - extraordinar de interesant ce prezinta tehnici medicale din epoca bronzului pana in prezent.

Insa de departe in topul preferintelor mele se afla Riga Motormuzejs - muzeul motoarelor cu un numar larg de vehicule, unele unicat, cum ar fi un Rolls Royce al lui Brejnev sau o limuzina blindata apartinand lui Stalin.

Pentru cei intersati de partea aceasta, in Riga gasiti si un muzeu al Cailor Ferate.

Au si o gradina zoologica, micuta, dar cu animale bine intretinute si unitati de servit masa.

Ca si locuri de servit masa, am cautat, ca de altfel in fiecare tara straina, sa mancam ceva specific locului. Nu veti gasi asa ceva, dat fiind faptul ca Letonia, ca si celelalte tari baltice, s-au inspirat, au fost influentate in cultura, respectiv gastronomia lor de tarile care le-au dominat sau cu care s-au invecinat. Veti gasi mult peste si un fel de tocanita gatita in oale de lut, buna la gust.

In privinta costurilor (ma refer aici la alimente, haine, masa la restaurant, bilete de autobuz), acestea sunt mari.

Trimis de kathya* in 02.04.14 17:09:10
    Validat / Publicat: 02.04.14 19:03:44
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE BALTICE

VIZUALIZĂRI: 3810 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kathya*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Riga- la pas prin oras

[02.04.14 19:19:19]

Dragoș_MD
    [02.04.14 19:22:01]

@kathya: Mă bucur pentru tine și te invidiez (prietenește) pentru că ai reușit să ajungi acolo și ai putut vizita acest frumos oraș. Era și mai interesant să te fi repezit și până pe malul mării, la Jurmala. E foarte frumos și se ajunge numaidecât.

... am cautat, ca de altfel in fiecare tara straina, sa mancam ceva specific locului. Nu veti gasi asa ceva, dat fiind faptul ca Letonia, ca si celelalte tari baltice, s-au inspirat, au fost influentate in cultura, respectiv gastronomia lor de tarile care le-au dominat sau cu care s-au invecinat.

Păi așa, nici bucătăria românească nu are nimic original, că doar sarmalele le-am furat de la turci, gulașul de la unguri și borșul de la ruși, iar de la nemți am reușit să șterpelim cu brio și șnițelul, și ștrudelul. Și totuși... eu îndrăznesc să spun că nu-i deloc așa.

Am avut ocazia să mănânc într-o cârciumioară din Jurmala un fel de mâncare excelent - rugând chelnerița exact asta: să ne servească un fel de mâncare specific leton. Fiind în anul de grație 1990, când mândria lor națională era la cote maxime și căuta cu orice chip să se afirme și să scape de marele URS de la răsărit, am fost chiar răsfățat...

Din păcate am uitat cum se numea acel fel de mâncare, dar aș putea povesti cam în ce consta: erau niște găluști cu prune, daaar... prunele erau din cele afumate, fiind puse în centrul unui fel de chiftea din carne tocată, învelită la rândul său de coca fragedă acoperită de pesmet rumenit exact cât trebuie.

Și, pentru conformitate, se mai pot citi amănunte aici sau aici.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind Riga: