ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2014
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 04.10.09

Iepuraș 2014

În mod normal n-ar trebui să scriu aici pe site, poate pe blog sau pe forum, însă nu știu câți dintre voi găsiți timpul necesar pentru a răsfoi acele facilități oferite de către site, astfel că am decis, cu permisiunea conducerii site-ului să postez câteva speranțe pentru Iepurașul din acest an.

Cunoașteți faptul că AmFostAcolo s-a implicat mereu pentru cauze umanitare, trăsătura de bază a comunității este latura sufletistă, ceea ce face ca orice acțiune gândită pentru cei cu mai puțină șansă, să fie o reușită deplină și o bucurie pentru cei fără speranță.

În acest an vă provoc la o schimbare de proiect, în sensul în care fiecare deveniți propriul organizator, pentru cazuri sociale deosebite, din zonele voastre, practic nu mai există timpul efectiv pentru a descoperi cazuri sociale, pentru a face anchete sau pentru a strânge lucruri utile. Schimbăm conceptul si mi-aș dori ca fiecare în orașul vostru, să deveniți un pol de atragere al celor care doresc să ajute și să se implice pentru a oferi bucurie și speranță.

Personal, voi continua să vizitez familiile din Tortomanu, Mihai Viteazu și Sinoe, am lângă mine o echipă de oameni sufletiști, care se implică cu multă dăruire, acei copii ne așteaptă cu emoție, iar Iepurașul a promis că nu-i va ocoli.

Vă rog, în măsura în care puteți, haideți să ajutăm câte o familie apăsată de grijile traiului cotidian, să ajutăm copiii care așteaptă o bucurie de la o zi sfântă, și fiecare să ne organizăm pentru a aduce un miracol cu ocazia Învierii Domnului. O speranță și o minune!

Trimis de pepsi70ro in 27.03.14 18:33:18
Validat / Publicat: 27.03.14 18:35:22

VIZUALIZĂRI: 1781 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2023 PMA (din 23 voturi)

adri-nico [28.03.14 09:02:19] »

Draga Ovidiu,

Ma trece emotia de fiecare data cind imi amintesc de fetitele cele curatele carora le-am dus darurile noatre in vara aia... de demult, dar si dispretul fata de unele 'stapine' ale unor case. As vrea sa vad daca ceva s-a schimbat in bine pentru acesti copilasi.

Sint sigura ca multi dintre semenii nostri sintem Iepurasi pentru familii nevoiase dar care din lipsa de timp sau din modestie nu posteaza si articole pentru ca ceilalti sa ia aminte de gesturile noastre.

Dragii mei, hai sa fimi Iepurasi, hai sa fim Mosi Craciuni, hai sa fim OAMENI! (cu suflet mare!)

Sanatate si bucurii!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
pepsi70ro [28.03.14 12:05:47] »

Adri-Nico, eşti binevenită întotdeuna în grupul nostru, de fapt cred că eşti membru fondator al "direcţiei" Mihai Viteazu-Sinoe, mulţumesc pentru implicare.

Sţiu că fiecare dintre voi ajutaţi câte o familie, un bătrân cu speranţe năruite sau copii fără copilărie sau zâmbet, poate reuşim să concretizăm acest lucru şi acum, cu prilejul unei zile care aduce în sine un miracol, o speranţă.

Intenţionez ca pe 12 aprilie să pot ajunge din nou în Mihai Viteazu, cine doreşte să mă însoţească este binevenit.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
adri-nico [28.03.14 12:15:41] »

@pepsi70ro: Ma bucur ca m-ai denumit membru fondator.

As face cu mare placere 'alipirea' asta de grupul vostru, dar, din pacate, distanta este foarte mare si nici cu mijlocul de transport nu stau foarte bine. Anul asta, ca si in alti ani, am decis ca impreuna cu familia mea, sa ajutam un camin de batrini aflat in judet, la Naeni. Daca o sa am timp, o sa revin si cu poze sau detalii. Mi-a venit si o idee, cine doreste se poate alatura grupului meu.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
roth [29.03.14 22:14:16] »

Ma bucur cu sufletul si cand spun asta ma refer la acel ceva interior care stie cand sa se bucure cu adevarat nu doar de complezenta.

Spun prezent actiunii si mai spun prezent pt data de 12... bifez in agenda si ne auzim la telefon... stiu ca @ileanaxperta aevea ceva hainute de la fata... tocmai ce ma intrebase asa ca o sa o sun sa vad daca le mai are sau nu, mai dau si eu sfoara intre prieteni... vedem ce iese

Tinem aproape.

@adri-nico

daca vrei si te ajuta din Bucuresti te pot lua eu insa totul e sa ajungi cumva in Bucuresti.

PS

O nulata... ceva acolo si pt mine?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
maria55 † [30.03.14 19:10:38] »

@roth: nici nu stii cat m-am bucurat cand am aflat ca participi! Abia astept sa va revad!

adri-nico [30.03.14 20:39:25] »

@roth: o nulata si candrata la orice ora vrei tu...

Ajutoarele cu imbracaminte, incaltaminte si jucarii au plecat catre Rimnicu Sarat. De acolo le distribuie o prietena catre citeva familii mai saracute. Cu alimente voi pleca la Naeni.

Nu am cum sa ajung la Bucuresti. Next time!

roth [09.04.14 17:08:20] »

cu regret anunt ca nu se leaga si pace sa ajung la malul marii, insa cu ajutor de la prieteni pleaca astazi... mai la drum de seara cate ceva pt cei ce au nevoie.

Am vorbit cu @pepsi si am spus cat regret ca nu pot ajunge dar sunt alaturi de voi cu tot sufletul.

Deci de la mine... cu ajutor de la niste prieteni, precum si de la o colega de sait pleaca hainute, o sa mai ajunga la @pepsi si o suma de bani care sper sa aduca un zambet dulce pe fetele celor ce vor primii cadouri de la Iepuras.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
pepsi70ro [12.04.14 21:09:09] »

Astăzi Iepuraşul a ajuns la cele trei familii din Mihai Viteazu şi Sinoe, detalii aici cu o mulţime de bucurii pentru cei 17 copii fără copilărie.

Îi mulţumesc din suflet @mariei55 care m-a însoţit, implicându-se necondiţionat, lui @roth, care ca întotdeuna a răspuns prezent iniţiativei, @ileaneixperta, cu aceeaşi dăruire pentru cei cu mai puţin noroc şi altor prieteni, @Mirela Iordan, Justin şi doamna Trofin, care au dorit să participe la această acţiune.

Sunt convins că fiecare dintre voi puteţi împărţi ceva din puţinul vostru cu cineva lipsit de un trai decent sau copilărie fericită. Sunt convins că in fiecare din noi există suflet care să încăltească şi să bucure un semen lipsit de speranţă, trebuie doar să credem că putem aduce un zâmbet şi o mică bucurie! Vă doresc Sărbători fericite!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
maria55 † [12.04.14 21:45:41] »

@pepsi70ro: "sunt convins ca in fiecare din noi exista suflet"... da, exista, doar pt al tau nu avem unitate de masura! Este incomensurabil! Rar mi-a fost dat sa intalnesc o persoana, asa cum esti tu, de o generozitate si o modestie care -mi umpu sufletul de bucurie! Sunt onorata si-ti multumesc pt faptul ca mi-ai dat ocazia sa te cunosc!

roth [12.04.14 22:23:24] »

@pepsi

nici nu stiu ce sa spun mai intai, mai ales ca vorbind cu @maria55 in cursul diminetii am aflat ca tu abia iesit din tura de noapte lasi tot ce tine de tine/pentru tine deoparte si te dedici cu trup si suflet unei astfel de actiuni.

ma bucur ca ati reusit sa aduceti putina bucurie in suflet celor carora le-ati trecut pragul, de la noi putin cite putin pentru ei inseamna mult si asta se vede in zambetul copiilor din pozele urcate.

respectul meu neconditionat pentru toti cei ce au participat activ, contributii si/sau prezenta alaturi de tine.

sa ai sarbatori fericite, casa plina de bucurie si liniste in suflet si viata.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]

adri-nico, maria55, roth