ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2014
MAR-2014

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Am fost in Sardinia - partea I

Desi am fost in martie (15-22) in Sardinia vremea a tinut cu noi., temperaturile au fost intre 18 si 24 grade. Daca impreuna cu sotul eram imbracati in tricouri (in unele zile sotul chiar in pantaloni scurti) majoritatea localnicilor inca nu se debarasasera de hainele de iarna si de cizme (cred ca pentru ei noi eram o aparitie mai insolita). Diminetile si serile au fost racoroase, dar in timpul zilei puteai sa faci si insolatie!

Aceasta excursie nu a fost planificata …drept urmare nu am fost pregatiti foarte bine cu informatile, dar sotul a achizitionat o harta a Sardiniei in format off-line si impreuna cu GPS – ul si cu informatiile date de gazda noastra am reusit sa petrecem o saptamana minunata, plina.

Sa incepem cu inceputul:

Foarte aproape de orasul ALGHERO (unde am aterizat) la aproximativ 24 de km pe drumul de coasta spre FERTILIA pe SP 127 bis pana la Capo Caccia, este o destinatie care sub nicio forma nu trebuie ratata: Grotte di Nettuno. Pretul de intrare cu ghid turistic vorbitor in limba engleza a fost de 12 euro. Pana la pestera trebuie sa cobori pe trepte foarte bine amenajate cam 650 de trepte (si la intoarcere automat sa le si urci…. daca nu optezi pentru abordarea pesterii de pe mare.)

Cred ca este poate cea mai frumosa pestera pe care am vizitat-o vreodata. ! Cu o vechime de 2 milioane de ani si cu vestigii umane de aprox. 12 mii de ani, pestera te lasa mut de uimire: stalactitele, stalagmitele, lacul interior, coloanele …. totul foarte bine intretinut, fara deteriorari importante ale formatiunilor, fara vandalizari din partea turistilor dornici de suveniruri …absolut magnific!

Intr-o alta zi am fost in oraselul Cala Gonone de unde dupa ce am servit un cappuccino (cum numai in Italia poti sa bei) de la un punct de informare turistica am primit indicatii pentru a ajunge la canionul Gola di Gorropu. De la punctul de unde am lasat masina (am primit informatia sa mergem cu masina pana suntem pe drum asfaltat) intr-o parcare amenajata, am parcurs aproximativ 8 km pe jos pe un drum amenajat marcat cu sageata verde pana am ajuns la intrarea in canion. Drumul in sine este foarte frumos…. pe carari de munte, in padure …urmand calea raului Flumineddu. Vegetatia este absolute minunata: am vazut flori salbatice de cyclamen, tufe de rozmarin inflorit… Cui ii place sa mearga in excursii pe munte, nu trebuie sa rateze o astfel de excursie. Traseul nu este dificil (pana la canion).

Teoretic se percepe o taxa de intrare …dar noi nu ne-am intalnit cu nicio persoana pe tot traseul. Am inteles ca in sezon sunt si ghizi

In canion fiecare merge pana unde crede de cuvinta ca poate sa inainteze: in urma ciclonului Cleopatra din toamna trecuta s-a modificat accesul in canion: stanci mari s-au rostogolit si au blocat sau schimbat traseul. Noi am mers cam 2,5 ore dus si cam tot atat si la intoarcere pana la parcare.

Oricum locul este absolut maiestuos! A meritat!

Urmeaza si alte locuri vizitate …

Trimis de edith simon in 27.03.14 14:38:40
    Validat / Publicat: 27.03.14 17:13:20
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 5968 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (edith simon); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P16 "pietricele" reflectate in apa cristalina

Costi
    [27.03.14 19:33:02]

@edith simon:

Ai niște poze splendide! Felicitări!

[27.03.14 21:32:57]

mprofeanu
    [28.03.14 11:47:15]

Mi-am amintit cu placere despre Sardinia citind reviewul tau. Noi am stat in Olbia si am vazut Alghero mergand cu trenul pana la Sassari 13,5 euro de persoana dus intors si 5,5 euro tot dus intors cu autobuzul Sassari - Alghero.

Am vazut orasul si ne-a placut, dupa care am mers la grota lui Neptun cu Navissarda, pe mare 2,5 ore, 15 euro dus intors de persoana. Este superba calatoria pe langa capul Caccia si am vizitat si pestera dar tariful a fost de 13 euro de persoana, am fost in aprilie.

[28.03.14 15:21:55]

@mprofeanu:

Ne-am bucura să citim în detaliu despre lucrurile pe care le-ai văzut în Sardinia. Poate-ți faci timp să ne povestești...

mprofeanu
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în #Sardinia: