ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.03.2014
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 23.01.12
JUL-2009

Groaznic

Am fost cu bilet de tratament 18 zile la Hotel Traian.

Dupa o noapte pe tren si alte ore si ore pierdute prin "gara" Piatra Olt deoarece pierdusem legatura din Craiova datorita ca (pe atunci) Trenul Rapid a avut intarziere Timisoara-Craiova "doar" 3 ore (de parca a parcurs saracu' vre-o 3000km), iar eu nu prevazusem ca "nesimtitul" atat, am ajuns intr-un sfarsit si la hotel.

Doamna de la receptie vazandu-ma mai tanar, profitand si de faptul ca dabea tineam si buletinu' in mana de somn ce imi era, imi ofera cu zambetul pe gura o camera cu numarul 1008 (parca, nu mai retin exact). In timp ce urc cu liftul imi dau seama ca asta vine undeva la etajul 10. "No problem" imi zic... urca liftul doar, ce mai conteaza...

Ajung si dabea nimeresc patul... cad rupt in el... deodata... zzzzzz... zbufff... zzzz... zbuuufff... zzzzz... zzzzbbbuuff... x non-stop.

Cu ultimele forte ridic capul sa vad ce se petrece, e cutremur cumva si nu stiu? Dah, de unde, era doar liftul care era la 2 camere de mine mai incolo, iar mai sus era casa liftului, de acolo veneau bufniturile alea. Pai cum sa ma odihnesc eu daca ala facea asa un zgomot infernal?

Cu toate fortele ma ridic, imi iau bagajul si cobor.

"-Doamna, unde mi-ai dat camera? Sus la 10? Pai eu am rau de inaltime, daca de la etajul 2 ma uit in jos lesin... " zic eu revoltat, in timp ce imping vre-o 2-3 batrene care zbierau si ele p'acolo de nu-mi auzeam nici gandurile...

Probabil ca asa de nervos am fost ca in 3 secunde primesc o cheie cu numarul 3xx (nu mai retin exact, fara relevanta...). Imi zic in gand, parca copiindu-l pe " tovarasu' " nostru marinar: " - Etajul 3 nu e 10... totusi" :)

Dapoi sa nu va zic ce c***t de camera am gasit... Telecomanda de la tv care nu mergea, Usile de la intrare si de la balcon ruginite si vechi de 50 de ani, duhoareaq din camera ca si cum nu s-a deschis un geam vre-o 20 de ani, fara bec in baie, apa la robinet curgea non-stop, rezervorul de la wc facea ca toti dracii. mobilierul anii '50 (nu ala fain din '70), etc- nici nu vreau sa-mi mai aduc aminte...

Dupa un nou scandal la receptie unele probleme s-au mai rezolvat (cum ar fii problemele de la baie, becul si telecomanda).

In hotel galagie multa nici vorba de relaxare si odihna...

Mancarea destul de proasta... dar nici cu restaurantele nu imi este rusine... cu banii in buzunar am c-am facut foamea p'acolo.

Dupa ce am testat 2 terase -restaurant si un restaurant m-am lasat pagubas si sa nu credeti ca-s vre-un pretentios... nici nu ma prea pricep la mancare, buna sa fie doar.

O singura terasa-restaurant a rusit sa ma multumeasca, era o terasa cu niste tipi care faceau galagie pe post de muzica, cica... Asta era undeva pe langa Cozia.

Despre hotel nu va mai zic nimic... poate doar... EVITATI-L!!!

(Unele voci spun ca s-ar mai fii modernizat cica... eu n-as prea crede... confirmati voi, va rog)

Trimis de felixtm in 26.03.14 02:09:41
Validat / Publicat: 26.03.14 13:21:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA.

VIZUALIZĂRI: 4045 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (felixtm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pe malul Oltului, in spate "GRAND" INFERNAL TRAIAN HOTEL :)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[26.03.14 08:03:33]

Fiind vorba despre un set de impresii de cazare şi un sejur mai vechi de 3 ani, în conformitate cu Regulamentul saitului (vezi Capitolul 1, lit. B, pct. 4), articolul se publică fără PMA std (fără "votul saitului"), el putând fi votat doar simbolic, cu +/-1.

Notă: prevederile punctului mai sus menţionat se aplică doar impresiilor de tip "de cazare", ele nefiind aplicabile articolelor de călătorie.

[26.03.14 15:31:18]

@felixtm: m-am distrat citindu-ti review-ul. Imi place cum reusesti sa faci haz de necaz. Recunosc ca din pacate nu am acest dar...

Motivul ptr. care te contactez este altul si anume faptul ca in prima propozitie spui ca ai fost la tratament. Am inteles bine?

Fi bun si spune-mi cum a fost. Nu indraznesc sa te intreb ce tratament ai urmat pentru ca nu vreau sa fiu prea indiscret dar mi-ar ajunge o scurta descriere generala despre conditiile si felul cum ai fost trata si bineinteles daca ai simtit vre-un efect.

Multumesc.

PS

Imi place poza P01. Un peisaj foarte frumos. Il cunosc din tinerete. La fel si manastirile Cozia. Folosesc plurarul ptr. ca, pe linga cea de jos, mai este una si sus in munti.

[26.03.14 17:33:13]

@Michaell:

Multumesc pentru aprecieri.

Intreadevar, am fost cu bilet de tratament prin casa de pensii. Orice angajat putea beneficia de un astfel de bilet daca platea 50% din pretul biletului (daca imi aduc eu bine aminte) - acum nu mai stiu cum se procedeaza dar se poate.

Caciulata-Calimanesti are profil REUMATIC-DIGESTIV deci tratamentul consta in diferite bai si alte proceduri utile pentru acest profil. Eu nu sufar de vre-o boala inafara de cea a calatoriilor (asta fiind singurul motiv de ce ma aflam acolo .

Sincer nu prea am urmat vre-un tratament, lasandu-ma pagubas din primele zile, satul sa stau la cozi de SUTE de persoane care zbierau, vorbeau urat se impingeau si nu respectau nici o ordine. O procedura dureaza in medie 15-20 minute, nu stiu cat poate ajuta o procedura facuta in fuga...

Unii batrani se puneau la coada inca pe cand eu dabea mergeam la somn si dimineata ii gaseam stand cuminti in fata usii.

M-am tratat singur cu peisajul, excursiile organizate prin zona, drumetiile pe jos in diferite locatii, si sincer pot spune ca ma simpt "refacut" mult mai bine decat cei care stau 4 ore la rand pentru 2 proceduri...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[26.03.14 19:09:46]

@felixtm: Mie aceste hoteluri ex-comuniste cumva imi plac. O fi doar nostalgie, nu stiu...

Bineinteles ca de zbieraturi si stat la cozi nu am chef, in schimb sa sti ca citeva sedinte de namol sau alte leacuri asemanatoare pot provoca adevarate minuni. Vorbesc din experienta. Obijunuiesc sa merg in fiecare vara citeva zile la Centrul balnear din Neptun unde in mare am fost foarte multumit.

Dar ptr. ca cunosc valea oltului si aveam de gand sa arat si familiei aceasta zona a Romaniei, m-ar fi interesat citeva zile de tratament in Calimanesti.

Iti multumesc ptr. raspuns.

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[26.03.14 20:10:01]

@felixtm: Ai descris amuzant atmosfera dintr-un hotel unde merg la tratament pensionarii cu bilete reduse, luate prin casele de pensii. La costuri mici nu se prea înghesuie nimeni să facă îmbunătăţiri. Pensionarii sunt modeşti şi obişnuiţi cu mai puţin.

Sincer nu prea am urmat vre-un tratament, lasandu-ma pagubas din primele zile

Mi-ai amintit de vremurile trecute (prin anul 1988) când nereuşind să prindem un bilet la mare, iar vara era aproape de sfârşit, am luat şi noi ce s-a mai găsit: un bilet de 18 zile la tratament, la Felix. Eram tineri. Ce tratament ne trebuia? Dar…, am fost în concediu.

@Michaell:

… si manastirile Cozia. Folosesc plurarul ptr. ca, pe linga cea de jos, mai este una si sus in munti.

Mănăstirea Cozia de pe Valea Oltului este doar una. Ea are trei biserici (Biserica mare – aflată în incintă şi unde este înmormântat Mircea cel Bătrân, Cozia Veche – aflată cam la 1 km, spre Sibiu, refăcută după construirea barajului şi Bolniţa sau biserica din deal, cea de peste drum, acolo unde este şi cimitirul), precum şi două paraclise aflate tot în incintă.

Te referi la Bolniţă atunci când spui "mai este una si sus in munti"?

[26.03.14 20:21:42]

@iulianic: Asa e... important e ca am fost in concediu

Se mai poate vizita Manastirea Turnu si Schitul Ostrov.

Oricum, oficial am inteles ca e judetul cu cele mai multe manastiri pe metru patrat

Nasshu
[26.03.14 20:29:58]

@felixtm: daca bagi la gramada mănăstiri, schituri şi troiţe, si avem incredere in acel reporter/jurnalist pesemne ca da.

Insa astia nu sunt de aceeasi parere si se pare ca Argesul - si poate si alte judete sunt mai sus in top.

[26.03.14 20:35:26]

@Nasshu:

La cat ma pricep eu...

Oricum mersi de informatie!

[26.03.14 20:37:01]

@iulianic:

Bolnita? Nu stiu, denumirea nu-mi spune nimic, nu cunosc.

Imi pare rau dar a trecut mai mult de 30 de ani de cand am fost ultima data in zona. Mai stiu doar ca exista o manastirea sus in munti care parca se numea tot Cozia si la care puteai ajunge din doua parti. Odata imi amintesc ca, venind cu trenul dinspre Sibiu, ne-am oprit parca la Turnu (dar nu sunt sigur) si am urcat o leaca pe o poteca pe munte pina am ajuns la manastire. La aceasi manastire am ajuns cu citva an mai tirziu si mult mult mai jos, deci spre sud, dar de data aceasta urcind pe un drum forestier foarte prost. Din pacate asta-i tot de ce-mi amintesc.

Manastirea din munti stiu ca avea calugari care locuiau in niste locuinte mici sapate in munte. Mai jos de manastire, intr-un fel de cabana din lemn, era un chiosc unde am cumparat pepsi, pe vremea acea ceva rara...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[26.03.14 21:09:14]

@Michaell: Din descrierea ta înţeleg că te referi la Mănăstirea Turnu. Aceasta se află într-adevăr pe munte, dincolo de Olt. Se trece peste baraj şi se continuă pe un drum neasfaltat, apoi - pietonal - pe o potecă sau tot cu maşina înconjurând şi parcând mai sus de mănăstire. La Turnu sunt şi acum peşterile în care au sălăşluit primii călugări. Pe lângă biserica veche, mai mică, acum au şi una relativ nouă, construită într-un stil mai atipic.

Bolnita? Nu stiu, denumirea nu-mi spune nimic, nu cunosc.

Bolniţele mănăstireşti erau spitale, infirmerii şi azile pentru bătrânii şi bolnavii din mănăstiri şi din împrejurimi. Aici, în vechime, cei cu cunoştinţe medicale asigurau îngrijire trupească, iar biserica oferea tămăduire şi mângâiere sufletească.

La Cozia, în trecut, bolniţa era cuprinsă în incinta mănăstirii. Spărgându-se zidurile împrejmuitoare pentru a se construi actualul drum naţional, bolniţa a rămas separată pe muchea dealului care se ridică spre apus.

Dacă te interesează, îţi pot spune şi alte amănunte despre Cozia. În orice caz, dacă ajungi prin zonă, merită să vezi şi biserica bolniţei.

felixtm, iulianic, Michaell
Alte impresii din această RUBRICĂTraian Hotel [Căciulata]: