ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.03.2014
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    ÎNSCRIS: 06.01.12
    SEP-2013

Kuşadasi – Insula păsărilor

Situată la cca. 650 de km. de Istanbul si la cca. 100 km de Izmir, Kuşadasi este una dintre cele mai cunoscute dintre staţiunile de pe litoralul Turciei.

Pe ţărmul mării Egee, este aşezată în golful Kuşadasi…sau “Insula păsărilor” pentru că se află în apropierea unei insule care are forma unui cap de pasăre, ce are legătură cu uscatul prin intermediul unui pod.

Oraşul Kuşadasi a fost înfiinţat în secolul al XVI lea şi a fost colonie veneţiană, făcând parte din Republica Veneţiană şi Genova. Pe atunci se numea Skala Noua. Oraşul era inconjurat de zidurile unei cetăţi, împotriva ataculuilor piraţilor.

Surse istorice spun că în acea vreme cetatea Kucukada Kalesi situată pe o insulă mică ce avea legătură cu partea centrală a oraşului printr-un drum îngust, a găzduit pe piratul Hai ad Din cunoscut mai mult sub numele de Barbarosa. Se stie că acest pirat a avut legătură cu nenumăratele atacuri în zona Africii de Nord, din acea perioadă. Sultanul turc Suleyman, în baza unui ordin al marinei otomane (1533), l-a trimis pe Barbarosa să lupte împotriva republicii marine Veneţia şi Genova, iar acesta a reuşit să îşi ţină adversarul pe uscat, câştigând astfel bogăţie imensă şi un mare prestigiu.

In calitate de turist, pot să spun că am văzut o mică parte din această staţiune. Am ales Hotelul Surtel deoarece este situat în zona centrală a staţiunii, vis a vis de port, având în spate bazarul.

In faţa hotelului este strada principală şi dincolo de stradă este un fel de dig de beton unde am văzut foarte des oameni pescuind. Practic acest hotel nu are acces la plajă. Totuşi are o piscină destul de mică pe terasă, unde nu am stat niciodată. Dacă vrei să faci plajă în apropiere există cateva zone foarte mici unde pe mal există mai mult pietris.

Contra cost se poate merge către cele trei plaje situate cam la 7-10 km distanţă: Ladies beach, Long beach, Pygale beach.

În bazar, de cum se însera începea furnicarul. Toate magazinaşele mari şi mici erau deschise şi fiecare dintre vânzători încercau să te atragă în fel şi chip în magazinul lor. Peste tot terase cu o ofertă bogată şi preţuri diverse.

Langă port este un mic complex cu magazine, personal am studiat oferta de haine de piele şi am constatat că erau marfuri de mai bună calitate comparativ cu bazarul. Modele diverse, copiate după ultimele cataloage, cu etichete corespunzătoare. Primeau ca plată în schimbul marfurilor, orice fel de valută, cu numerar, cu card, nu contează. Erau dotaţi cu toată aparatura necesară şi pentru plata on line. Dacă iţi placea un produs, il negociai şi voiai să îl cumperi a doua zi, erau dispusi ca a doua zi să trimită pe cineva cu marfa la hotel.

În spatele magazinelor se aflau mai multe terase şi hala de peşte. Dacă doreai peşte, putea merge cineva de la terasă cu tine să te ajute în alegerea şi cumpărarea peştelui şi îl pregăteau cum doreai, contra cost, 10 lire pe kg de peşte pregătit.

Intrarea în port era păzită de doi agenţi însoţiţi de câine. Cine dorea să pătrundă în port trebuia să treacă prin dispozitivul de scanare şi verificare a persoanelor.

În port un alt lanţ de magazine, cu preţuri foarte mari dar şi produse de foarte bună calitate.

In perioada sejurului am cumpărat de la una dintre agenţiile de turism excursii la:

- orasul antic Efes, casa fecioarei Maria, templul zeitei Artemis şi mormântul sfântului Ioan – cost 35 euro de persoană în care au fost incluse: transportul, servicii ghid, bilete intrare la obiective, masa de prânz inclusă; suplimentar am vizitat moscheea Isa bey din Selcuk (unde nu se plateşte intrarea);

- pamukkale – cost 30 euro in care au fost incluse transportul, servicii ghid, bilete intrare la obiectiv, masa de prânz inclusă la hotel Pam Thermal, precum şi vizită izorul termal, eventual baie în apa termală;

- excursie cu barca – 5 euro de persoană fără băuturi sau masă înclusă

Nouă nu ne-a ajuns timpul petrecut acolo să vedem tot dar ca oferte ale agenţiilor de turism mai existau şi:

- excursie cu vaporaşul în insula Samos, unde se poate vizita casa lui Pitagora

- seara turcească;

- plimbare cu vaporaşul în timp de o zi în trei insule, masa de prânz inclusă.

Vă sfătuiesc să nu rataţi aceste obiective turistice. In ceea ce ne priveşte, ne-am propus să revenim pentru a descoperi alte lucruri deosebite.

Trimis de essib* in 24.03.14 23:50:43
    Validat / Publicat: 25.03.14 06:34:36
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3815 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (essib*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 kusadasi - Hotel Surtel - vedere de la balconu

[25.03.14 06:33:39]

ne-am bucura să putem citi impresiile tale de la Surtel scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

DB-01-VIN
    [25.03.14 08:30:29]

Frumoase randuri care mi-au trezit amintiri la fel de frumoase...

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [25.03.14 09:05:02]

@essib, in ce perioada din septembrie ati fost in Kusadasi? Intre 15/09-26/09 am fost si noi, cazati tot la Surtel...

mariana.olaru
    [25.03.14 10:14:32]

Frumoase fotografii, frumoasa destinatie! O invitatie ispititoare pentru cei care n-au vazut Kusadasi, un prilej de nostalgice amintiri pentru cei care au petrecut deja acolo una sau mai multe zile.

DB-01-VIN, maria55, mariana.olaru
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kusadasi și împrejurimile: