ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.03.2014
ÎNSCRIS: 03.09.12
OCT-2013

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Muzeele Vaticanului - Între „Agonie și extaz”...

Cred cu convingere ca una dintre cele mai mari realizari ca excursionist si impliniri personale ca iubitor de istorie si arta, este sa vizitezi Muzeele Vaticanului.

Am avut sansa ca acest vis sa mi se indeplineasca in octombrie 2013.

Deci, in cadrul unui circuit in Italia, am ajuns cu grupul cu ghid la muzeu, in jurul orei 9.00.

Am stat destul de putin la una dintre cele doua cozi (cea pentru grupuri care aveau biletele rezervate din timp si care era mai mica) si ne-am vazut intrati in muzeu.

De fapt, muzeul este format dintr-un complex al celor mai minunate muzee ale lumii continand una dintre cele mai importante colectii de arta ale omenirii.

Intrucat sunt foarte multe de vizitat, timpul nu-ti permite sa studiezi pe indelete fiecare exponat, fiind purtat de valurile de turisti dintr-o incapere in alta.

Astfel, condusi de ghid am urmat unul dintre cele patru tururi marcate prin diverse culori, ce a cuprins vizitarea Muzeului Pio-Clementin, Pinacoteca Vaticanului, Muzeul Antichitatilor Clasice (grecesti si romane), Muzeul Pio Cristian, Tapiteriile, Ceramicile, Mozaicurile in miniatura si a sfarsit cu Capela Sixtina.

Am fost impresionata de cele patru camere, cunoscute sub numele de “Stanze di Raffaello”, ce gazduiesc operele lui Rafael si ale altor artisti membri ai scolii sale, precum si de operele unor maestri ca DaVinci, Michelangelo si Bernini.

Contrar asteptarilor, cel mai putin am fost impresionata de Capela Sixtina, unde, din cauza slabei luminozitati, picturile sunt mai putin puse in valoare si nici nu le poti observa de aproape, fiind interzise utilizarea aparatelor foto si video.

Nu-mi amintesc cu exactitate cat a durat turul nostru, poate doua sau trei ore, deoarece, dupa ce am iesit din Capela Sixtina, pe usa pentru grupuri organizate, am vizitat Basilica San Petro, unde am mai petrecut ceva timp.

Regret ca nu am putut vizita si Muzeul Gregorian Egiptean care, am inteles de la ghid, ca ar mai fi cuprins noua camere, cu obiectele de arta din secolul III i. C. pana in secolul III d. C.

Inchei prin a incuraja pe toti cei ce iubesc istoria si arta sa viziteze Muzeele Vaticanului, macar o data in viata, eu cu siguranta doresc sa revin.

Trimis de elenaadina in 23.03.14 19:50:56
    Validat / Publicat: 23.03.14 21:40:21
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 4848 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 la intrarea in muzeu

iulianic
    [25.03.14 09:50:48]

@elenaadina: O dată cu superbonusul, un prim comentariu.

Da, Muzeele Vaticanului merită cu prisosinţă să fie vizitate nu doar de marii cunoscători ai artei, dar şi de turişti. Puţine locuri adună şi expun într-un spaţiu atât de mic un număr atât de mare de valori artistice şi culturale. Este adevărat că, în fluxul unei vizite de circuit, nu poţi vedea chiar totul şi nu poţi rămâne în contemplare într-un punct în care ai fost fascinat de ceva. Părerea mea este că circuitul are în principal rolul de a-ţi arăta câte puţin din foarte multe frumuseţi, de a-ţi deschide cumva calea spre o vizită viitoare. Venind ulterior pe cont propriu nu te mai cramponezi de problema orientării, iar timpul este totalmente la dispoziţia ta. Cunosc persoane care au plecat dimineaţa din Bucureşti şi s-au întors în seara aceleiaşi zile, singurul obiectiv fiind revizitarea Vaticanului.

TraianS
    [25.03.14 10:07:50]

"Celebrele scari ale muzeului", nu sunt cele din P02. Acestea cred ca sunt mai noi. Scarile vechi, sunt folosite la iesirea din muzeu. Vezi aici: Bramante Staircase (en.wikipedia.org/wiki/Bramante_Staircase). Nu cred ca le-ai vazut, deoarece din Capela Sixtina, ai continuat spre Basilica Sf. Petru, pe traseul folosit de grupuri.

elenaadinaAUTOR REVIEW
    [25.03.14 11:48:01]

@TraianS: E posibil, de abia acum am reusit sa gasesc ceva timp pentru review si am observat ca indepartăndu-ma de eveniment amintirile nu-mi mai sunt clare... de aici si confuziile...

[17.01.17 10:54:33]

Nu mai luati tururi ghidate, mai ales in asa obiective importante! In 2-3 ore nu ati vazut nimic din muzeele Vaticanului. Noi am fost de capul nostru, am urmat traseele marcate si am vazut toate muzeele, inclusiv sala egipteana. Pentru a vizita muzeele Vaticanului iti trebuie o zi intreaga. Noi am intrat in muzeu la ora 09:00 si am iesit la 16:00,17:00. Nu intelegi mai mult din tururile alea ghidate, totul este scris pe pereti, pe afise si ghizii tot aia iti spun. In 2-3 ore faci un tur de forta sa zici ca l-ai marcat si pe asta.

[17.01.17 10:56:39]

@TraianS: Scarile acelea, intr-adevar sunt la iesirea din muzeu.

Costi
    [18.01.17 11:39:42]

@deeaghe:

Nu mai luati tururi ghidate, mai ales in asa obiective importante! [... ] Nu intelegi mai mult din tururile alea ghidate, totul este scris pe pereti, pe afise si ghizii tot aia iti spun. In 2-3 ore faci un tur de forta sa zici ca l-ai marcat si pe asta.

Dă-mi voie să te contrazic și să-ți spun că „sfatul” tău nu e bun! Poate că nu ai beneficiat niciodată de un ghidaj bun printr-un muzeu, ca să spui asta...

Dar, dimpotrivă, „mai ales la obiectivele importante”, un ghid bun face cât 1000 de vizite „de capul nostru”.

Eu am vizitat Muzeele Vaticanului cu ghid, pentru că numai astfel de bilete mai erau online când am vrut eu să merg, dar am considerat că a făcut toți banii. Păi ghida ne-a vorbit în fața unor scheme jumătate de oră și abia apoi am intrat. Apoi explicațiile ei nu le-am găsit nicăieri, decât, parțial, în DVD-ul cumpărat din muzeu. De exemplu, ai văzut stația de radio a lui Marconi? Cu siguranță ai văzut-o (de la distanță), dar nu ai știut ce este, că nu scrie nicăieri. E drept, dacă nu știi cine a fost Marconi, nici nu prea are importanță...

Cât privește durata vizitei ghidate, așa este, ea a fost de vreo trei ore, dar ghida, la despărțire, ne-a sugerat, ba chiar ne-a spus că este recomandabil să revenim și putem sta cât dorim, până la închidere, ceea ce am și făcut, am revenit și am refăcut traseul, în ritmul propriu, dar cu informațiile proaspete, pe care nu le găsești „pe pereți”.

Nici nu-ți imaginezi cât de mult contează un ghid bun... Iar la Vatican, chiar au ghizi buni!

Nu mai spun că, la despărțire, ghida ne-a spus și pe unde să ieșim, dacă vrem să vizităm și bazilica.

În concluzie (și o spun pentru ceilalți, care vor citi ecoul), ignorați „sfatul” lui deeaghe și faceți așa cum vă convine, dar trebuie să știți că un ghid (fie el și audio, unde asta e opțiunea), nu poate fi înlocuit de nimic altceva.

Și spun asta deși sunt un adept al călătoriilor pe cont propriu și, ca atare, nu beneficiez de serviciile de multe ori discutabile ale ghizilor agențiilor române. De altfel, nu la aceștia mă refer când spun că un ghid nu poate fi înlocuit de nimic altceva...

[19.01.17 11:12:08]

@Costi: Usor. Nu trebuie sa te aprinzi asa... Mi-am spus si eu parerea asa cum si altii au spus-o si o vor spune. Eu nu am zis sa iti ignore cineva sfatul sau ecoul. Consider ca in aceasta comunitate orice sfat este binevenit pentru oricine. Poate sfatul meu nu este bun pentru tine, dar pentru cei care prefera tururile neghidate va fi bun.

Eu de obicei nu iau tururi ghidate pentru ca nu imi plac. Am avut si tururi ghidate dar nu pot spune ca le-am gasit benefice PENTRU MINE. Asta nu inseamna ca pentru cineva pasionat de detalii profunde nu sunt bune. Fiecare cu preferintele lui.

Sfatul meu pentru tine ar fi ca in viitor sa fi mai intelegator si sa le permiti si altor persoane sa isi exprime parerea PERSONALA chiar daca asta se regaseste pe pagina ecoului tau PERSONAL.

P.S Toata lumea stie pe unde sa iasa daca vor sa ajunga in Basilica, chiar dinainte sa ajunga acolo.

O zi frumoasa iti doresc!

[20.01.17 09:42:23]

@Costi: P. S II. Stiu cine este Marconi, nu trebuie sa fii ironic daca cineva are alta parere decat ai tu si am vazut si statia de radio a lui Marconi si chiar si Muzeul Gregorian Egiptean pe care din lipsa de timp tu nu ai vazut-o, pentru ca 2 ore sunt "suficiente" pentru a vedea toate muzeele Vaticanului.

deeaghe, elenaadina, iulianic
    Alte impresii din această RUBRICĂÎn vizită la Vatican: