ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.03.2014
1 AD. + 2 COPII -- v: 10, 14

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Hotel Marc Aurelio, Roma, pro si contra

Cand m-am hotarat sa-mi duc copii sa vada istoria antica a Romei la ea acasa, am avut sansa sa gasesc si o oferta super acceptabila (170eur/pers - cazare 4 nopti + mic dejun + avion cu toate taxele incluse). Asa ca am facut bagajele si am plecat. Asta nu inainte de a ma documenta temeinic despre Roma si despre hotelul la care vom sta.

Despre cum ne-am impartit timpul necesar vizitarii obiectivelor, voi vorbi mai pe larg in alt review, acum vreau sa "atac" doar drumul pana la hotel si calitatea cazarii.

Noi am plecat cu Blue Air-ul din Bucuresti (Henri Coanda), duminica 16.03.2014, ora noastra 16.45 - sosirea fiind la aeroportul Fiumicino, doua ore mai tarziu.

Dupa ce treceti prin toate filtrele, statia autobuzului pentru Roma, in directia Cornelia (unde se afla hotelul Marc Aurelio), o gasiti la vreo 100 m, cum iesiti, in stanga. Pe el trebuie sa scrie COTRAL si directia CORNELIA. Dar inainte de asta, de la Tabaccheria de langa punctul de informare, veti achizitiona biletele necesare, care costa 3.90 eur. Tot acum este momentul sa va achizionati si Roma Pass (daca considerati ca este cazul). Acesta costa 34 eur.

Dupa ce am stat la o coada uriasa, pt verificarea pasapoartelor, noi am reusit sa ne imbarcam in autobuzul de 19.10. Cum deja se facuse intuneric nu am reusit sa vedem nimic afara si parea ca suntem pierduti in noapte.

Daca autobuzul nu are afisaj electronic, rugati soferul sa va atraga atentia unde sa coborati. Noi asa am facut.

Dupa ce am bajbait nitel, am reusit sa descoperim Via Boccea, pe care am mers pana la Via Gregorio XI. Acolo am facut stanga si am mers pana am ajuns la hotel. Nu aveti cum sa-l ratati sau cum sa va incurcati.

In cateva minute eram cazate, la etajul 5 intr-o camera tripla (504), unde, fiind ultima de pe palier, am avut sansa ca baia sa aiba geam afara, ceea ce a fost excelent.

Camera mi s-a parut foate buna, mobilier nou, saltele excelente (ce mult conteaza dupa o zi de alergatura), curatenie la superlativ. Personalul de la receptie foarte prietenos si serviabil (chiar si cand unul dintre copii a reusit sa ne inchida pe afara, cu cheia ramasa in camera :)).

Nu am avut niciun fel de incidente neplacute, pe tot sejurul!

Micul dejul poate parea intr-adevar saracacios, pentru romanul care este invatat cu vacantele all-inclusive de la bulgari (nu vreau sa jicnesc pe nimeni!), insa ai esentialul: ceai de 5-6 feluri, cereale diverse, iaurt, lapte, cascaval, salam, unt, miere, 5-6 feluri de dulceata, cafea, capucino, ciocolata calda, sucuri, cutiute cu pulpa de fructe, si sa nu uit, senzationalele croisante!!! Si chiar daca se repeta in fiecare zi, nu este un lucru rau, abia stomacul tau nu se va revolta, nelasandu-te sa te bucuri de plimbarile lungi.

Sala de mese este foarte frumos aranjata, iar personalul (de diverse origini) foarte serviabil.

Sa va luati in calcul la socotelile pe care le veti face, si taxa de oras, care in cazul acestui hotel este de 3 eur/pers/noapte. Destul de mult, dar au fost draguti si m-au scutit de la plata pentru persoana cea mai mica, care depasea totusi varsta limita maxima.

Este adevarat ca este destul de departe de statia de metrou Cornelia, dar o sa vedeti ca ce va spun este adevarat. Dimineata, cu stomacul plin si odihniti bine, pana la metrou drumul parea o jucarie, mai ales ca pe via Gregorio sunt blocuri de locuinte, toate prevazute cu balcoane si terase, pline de flori si verdeata.

In schimb seara, dupa ce ai batut Roma cu piciorul, drumul ni se parea foarte lung. Si totusi, decat sa fi fost la marele bulevard, unde circulatia nu se opreste niciodata, e mult mai bine asa!

In plus, un lucru foarte important, in zona este si un Carrefour Express. Din Via Boccea, in drumul spre hotel, faceti stanga pe via Federico Galeotti si mergeti pana se intersecteaza cu via Giovana Tamassia. Ajunsi acolo nu aveti cum sa-l ratati. Preturile sunt destul de decente si gasiti de toate. De acolo am luat tot ce ne trebuia pentru pachetul luat in rucsacul pentru peregrinarile noastre prin Roma.

La intoarcere, catre aeroprt am mers tot cu autobuzil COTRAL, de la statia Cornelia, care este capat de linie. De la hotel mergeti pe via Greogorio, pana la via Boccia, pe care o traversati, si o tineti tot inainte, pana se termina stada. Va lasati usor pe dreapta pe o straduta scurta si ati ajuns la statia de autobuze.

Important: biletele nu se cumpara niciodata de la sofer, asa ca in drumul vostru cumparati-le de la orice Tabaccheria!!!

Drumul cu autobuzul dureaza cam o ora si un sfert, dar la intoacere, fiind pe zi, ne-am bucurat ochii cu toate casutele de pe traseu, imbracate si inconjurate de verdeata si de liniste.

Sper sa va oferit ceva detalii ajutatoare!

Trimis de vulpe mihaela in 22.03.14 09:32:46
    Validat / Publicat: 22.03.14 11:48:32
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 4071 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Baia, spatioasa si super curata.

webmaster15 [22.03.14 11:47:06] »

Mutat la rubrica "Marc'Aurelio Hotel" (deja existentă pe sait).

• Alte impresii din această RUBRICĂMarc'Aurelio Hotel: