ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.03.2014
ÎNSCRIS: 01.09.13
AUG-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 12 ani

Super vacanta

Calatoria cu avionul a fost in general ok.

Locatia resortului este superba, cladiri de maxim 2 etaje, o adevarata gradina botanica in jurul cladirilor. Arhitectura turceasca, de un bun gust desavarsit (proprietarii sunt turci), plus o gradina intretinuta exemplar. Maslini, lamai, portocali, arbusti diversi, multi pini etc. A fost o placere sa ne plimbam pe aleile dintre cladiri.

Camera (family room) excelenta, pardoseala si pereti din marmura, cu scara interiora, pat matrimonial jos si doua paturi single la mansarda. Camera in care am fost cazati era la etajul II, in cladirea nr. 7, intr-o zona foarte linistita. Curatenie exemplara in fiecare zi, prosoape de un alb imaculat schimbate in fiecare zi si tot in fiecare zi au schimbat lenjeria de pat. Papuci de baie, halate albe de bumbac pentru toti ocupantii camerei plus geanta pentru plaja. Samponul, gelul de dus etc. de foarte buna calitate (parfum de pin).

Seif gratuit in camera si destul de incapator. Televizor LCD atat jos cat si sus.

Doua minibaruri re-umplute zilnic. Minibarul de la etaj, cel dedicat copiilor nu continua bauturi alcoolice. Cel pentru adulti avea vin rosu, vin alb, bere pe langa alte bauturi racoritoare, apa, dulciuri, alune...

Plaja acoperita de nisip fin, putin cam neglijata din punct de vedere al curateniei, intrare lina in apa marii, marea foarte limpede, calda si fara pietre. Prosoape gratuite in fiecare zi pentru piscina si plaja. Esista un bar cu terasa chiar la intrarea pe plaja.

Resortul are doua piscine. Una este mai aproape de intrare (cea secundara) dar care este echipata cu ciuperci stropitoare si jacuzzi plus o piscina mai mica cu nisip si jucarele pentru ai mai mici turisti. Bar dedicat si un restaurant mediu ca marime pentru mic dejun intarziat si pranz. Tot aici sunt situate si topoganele.

Piscina principala este intre pini, locatia este chiar spectaculoasa dar era destul de greu sa gasesti sezlonguri libere dupa ora 8 dimineata. Barul principal este localizat langa piscina.

Restaurantul principal are parter si etaj, se extinde lateral pe terase acoperite dar si in gradina, exista sali cu aer conditionat foarte utile la pranz si seara in sezonul de vara, iar mancarea se gaseste intr-o sala mare separata. Mancarea variata, fructe proaspete, faguri cu miere de pin, dulciuri, inghetata de la 7 la 23 la restaurant, la cafenea si la toate cele 3 baruri (ambalata, sau la cornet) etc. Ne-a impresionat foarte mult faptul ca serveau la micul dejun fresh de portocale, de morcov si de grapefruit si chiar erau freshuri de calitate.

Vinul (la alegere, rosu, alb si roze) sec, autohton, putea fi servit si in timpul pranzului/cinei dar si la barri. Bauturile racoritoare pepsi, mirinda etc. servite la sticla si numai daca solicitai expres te servea de la dozator. Sucurile neacidulate numai la cutii tetrapack, nu existau dozatoare de limonada artificiala, iar berea gratuita era tuborg si era disponibila si la sticla si la dozator. Cocktailuri, ice tea etc. la dispozitie permanent. Existau si bauturi mai dichisite sa zicem, dar pe bani. Insa, ce era inclus a fost mai mult decat suficient si de buna calitate.

La ora 11 dimineata, langa plaja se servea pepene rosu rece, iar la ora 15 serveau castravete crud. Tot la ora 15 isi facea aparitia pe plaja un ingrijitor care oferea turistilor prosoape albe congelate si parfumate pentru a se racori.

Din cand in cand turistii erau chestionati de catre un reprezentant al resortului cu privire la conditiile oferite.

Toaletele anexe erau de o curatenie impecabila si existau mici prosoape curate pentru a te sterge pe maini in afara hartiei traditionale.

Loc de joaca pentru copii pe plaja si in gradina cu tot felul de jocuri electronice si alte facilitati.

Normal, n-au lipsit pisicile. Fiecare pisica avea poza si detaliile despre varsta, stare de sanatate etc. afisate la avizierul principal.

Nici magazinele nu au lipsit din incinta resortului dar destul de scumpe.

In general, personalul hotelului a fost foarte atent cu toti turistii indiferent de nationalitate si putem spune ca munceau neintrerupt de dimineata pana seara.

Activitati extra in fiecare zi. Echipa de distractii a incercat sa fie cat mai discreta si sa nu streseze turistii inutil.

Trupa de dansatori foarte tanara, toti rusi si foarte buni. Au avut intr-o seara un spectacol dedicat lui Michael Jackson care ne-a impresionat in mod deosebit.

Ca si minusuri: balconul camerei poate cam prea mic, curatenia pe plaja (mai trebuie imbunatatita), show-ul pentru copii destul de slabut, lipsa unui teu (dig) asa cum au alte hoteluri, limba engleza nu era foarte raspandita, mai mult germana si rusa (dar totusi suficient pentru a putea sa te intelegi si sa nu apara neintelegeri), si poate distanta mai mare fata de aeroport (circa o ora si jumatate de la aeroportul din Antalya la hotel). Oricum, din punctul nostru de vedere au fost minusuri minore care pot fi trecute usor cu vederea.

In zonele verzi (mai ales in zonele cu pini) aveau instalate niste dispozitive care imitau cosasii-greierii. Ulterior am aflat ca erau dispozitive anti-gandacime. Adevarul este ca nu am vazut niciun gandac rapitor care sa-i genereze lu' fi-mea un atac de panica si in afara unor musculite pe la plaja care apareau cand si cand si numai dimineata ca sa mai ciupeasca un pic turistii (cam intre 9 si 11 dimineata) in rest n-am vazut nici macar un singur tantar. Este adevarat ca si stropeau la 2 zile cu insecticide.

Oricum zgomotul produs de aparatele respective pe noi nu ne-a deranjat. De fapt ne-am si obisnuit dupa prima zi. Aparatele le porneau pe la 9 dimineata pana pe la orele 9 - 10 seara.

Din punctul nostru de vedere a fost o vacanta foarte reusita, chiar una dintre cele mai reusite, si recomandam cu multa caldura resortul. Un resort ideal pentru cei care cauta si liniste si vegetatie dar si pentru familiile cu copii.

Trimis de Wayfarer in 20.03.14 11:13:47
Validat / Publicat: 20.03.14 19:43:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya, Lara, Royal Wings

VIZUALIZĂRI: 11011 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Wayfarer); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P37 Catre magazine

[20.03.14 19:43:20]

@Wayfarer: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

vra70*
[05.08.14 14:23:06]

In primul rand multumim pt informatii. Te rugam sa ne spui cam cat de mult e de mers de la cele mai indepartate vile la plaja sau restaurantul principal? Exista alt mijloc decat mersul pe jos? La receptie se poate discuta pentru o vila mai apropiata? Te intreb pt ca la bafta mea sigur nimeresc in cea mai indepartata vila! Multumesc

WayfarerAUTOR REVIEW
[16.08.14 19:31:25]

@vra70: Buna seara si scuze pentru intarziere dar tocmai ne-am intors din Turcia (din nou). De la cea mai indepartata vila la restaurantul principal se face pe jos, la pas, circa 10 min. Restaurantul principal este situat fata de plaja la circa 3-4 min. de mers pe jos, tot la pas. Se poate comanda prin telefon din camera, la receptie, masinuta electrica. Au in dotare masinute electrice pe care le utilizeaza pentru transportul turistilor si bagajelor. Uneori le poti "agata" pe drum. Oricum, noi nu am folosit pentru ca plimbarile pe aleile locatiei au fost o placere. Va recomand sa solicitati cazare in cladirile 2,6, 7 sau 10. Sunt la mijloc, suficient de aproape de oricare obiectiv de pe locatie si linistite noaptea. Nu recomand cladirile 4,5, 12 care sunt foarte aproape de restaurantul principal, au si centrul SPA (in 4) si mai sunt prin zona niste compresoare mari care fac ceva zgomot (12). Vedeti ca este o harta in pagina 3 de fotografii unde se vede cum sunt situate cladirile. La receptie eu am dat 10 euro dar am solicitat inca de cand am achizionat sejurul sa fie scris pe voucher cladirea 6 sau 7. Desigur, o sa depinda si de cat de aglomerat este hotelul. Daca mergeti acolo va doresc sejur placut si speram sa va simtiti foarte bine.

rrpoli
[17.12.17 20:11:58]

@Wayfarer: Buna seara! Spuneti-mi va rog referitor la intrarea in mare, cam pe la ce distanta de mal apa depaseste 1,50 m, inaltimea fiicei mele. Totul pare minunat la Ali Bey Resort dar m-ar ajuta aceasta informatie daca se poate. Multumesc!

rrpoli, vra70*, Wayfarer
Alte impresii din această RUBRICĂAli Bey Resort Side [Sorgun]: