ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.03.2014
ÎNSCRIS: 19.03.14
AUG-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 2 ani

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Dorinta de a veni luna august

DE 6 ani mergem in aceasta locatie RODON HAUSS THASSOS...

Hotelul se gaseste la 50 m de plaja, toate camerele sunt spre mare, cu terase generoase, mini bucatarie in camera, net, tv, piscina.

restaurant cu specific italienesc (PATRONUL ESTE ITALIAN un tip super) in general personalul este amabil, loc de joaca pentru copii, mult spatiu verde ingrijit...

de apa marii spun ca este ca o sticla lichida, curata si f f calda.

Noi ne-am simtit f bine, in siguranta si linistiti. DEGUSTIBUS NON DISPUTANDUM... insa merita incercat.

Trimis de loreta.istrate in 19.03.14 12:15:43
Validat / Publicat: 19.03.14 18:13:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: in mai multe locatii

VIZUALIZĂRI: 3616 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (loreta.istrate); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [19.03.14 13:23:17] »

@loreta.istrate: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

webmaster [19.03.14 13:24:34] »

Mutat la rubrica "Rodon House Aparthotel [Limenaria]" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor.

flllo [19.03.14 19:35:08] »

@loreta. istrate: plaja este cu nisip sau pietris? intrarea cum se face in mare... lina s-au te duci dupa 2-3 pasi in hauu. viata de noapte exista pe acolo? daca ai cateva fotografii ar fi fain... apropoo ce statiune ai recomanda in thassos cu plaja cu nisip, hotel cat mai aproape de plaja si noaptea sa am ce face. multumesc

ufoman [19.03.14 20:51:11] »

Foarte bun comentariul, explicit si pe intelesul tuturor!

Daca toti am scrie comentarii de genul asta... am merge la namol la Eforie Sud sau la hepatobiliare la Govora.

Poate data viitoare te chiunui sa ne scrii mai mult.

Perlele in latina imi plac cel mai mult .

loreta.istrate [20.03.14 08:22:21] »

@flllo: plaja este cu nisip, murdarita insa de sutele de romani care invadeaza vara de vara Thassosul si care arunca peste tot... Dar insula are 100 km de plaja oriunde puteti merge... seara in functie de ce doriti aveti ce face... daca nu sunteti circotas o sa va placa.

loreta.istrate [20.03.14 08:27:07] »

@ufoman: Trebuia sa intelegi ca daca noua ne place nu este obligatoriu sa-ti placa si tie... mai multe informatii le ai la indemina pe net...

DB-01-VIN [20.03.14 10:53:28] »

@ufoman: Subscriu cuvintelor tale. Chiar am fost anul trecut in Thassos iar review-ul desi nu a fost poate cel mai documentat, nu am insirat 30 cuvinte fara noima despre o locatie pe care din cate inteleg de 6 ani o tot frecventeaza.

Se putea mai mult, iar un "review" fara poze si atat de lacunar (nu că ar fi unicul de pe AFA) nici nu ar trebui acceptat/validat de moderatori.

loreta.istrate [20.03.14 15:06:33] »

@DB-01-VIN: Regret malitiozitatea... cit despre POZE acceseaza RODON HAUSS si gasesti tot ce te intereseaza...

ufoman [20.03.14 15:21:35] »

@loreta. istrate: Nu stiu ce trebuia sa inteleg?

Am fost in Thassos de trei ori si pot spune ca imi place insula si chiar am scris despre acest lucru.

Din ce scrii tu nu prea ti-a placut ca plajele erau pline de gunoaie aruncate de "sutele de romani" ca sa te citez si de aici intrebarea: Ia-i identificat tu dupa buletine ca erau romani?

Sper ca acum ai aflat tot ce te interesa la ce mi-a placut sau nu.

Vacante frumoase si ganduri bune!

DB-01-VIN [21.03.14 15:06:32] »

@loreta. istrate: Genul acesta de site-uri este acela de a oferi si altceva membrilor in afara de "pozele oficiale ale siteului" oricarui hotel, etc. Pt. ca asa cum un hotel prezinta niste poze (orientative, retusate, etc) are si o descriere a hotelului, de unde am putea trage concluzia ca nici impresiile de calatorie nu isi mai au rostul.

Mai exact: un review ca si pozele atasate se vrea a fi mai mult decat niste randuri seci si cateva poze pe care le putem gasi pe mai toate siteurile hotelurilor.

O alta problema ar fi "marimea" review-ului +"substanta" randurilor scrise de dvs. Cred ca si pe site-ul hotelului descrierea este mult mai buna decat ce am citit mai sus. Vad ca desi multi incearca sa "va deschida ochii" in aceasta privinta, ori va faceti ca nu pricepeti, ori...

Poate ar trebui sa mai cititi alte review-uri, etc ca sa aveti niste puncte de reper, nu stiu...

Oricum, imi mentin ideea: pe acest gen de site-uri, care sunt dedicate unor anumite tipuri de impresii de calatorie, etc moderatorii /admin. NU ar trebui sa admita orice insiruire de cuvinte drept "review", pt ca, ca in orice domeniu, trebuiesc indeplinite anumite cerinte fara de care...

Cateva exemple care poate va dau de gandit: Cunoasteti expresiile: "multa lume, putini oameni"? sau "nu orice croncanit de cioara e cantec de privighetoare? ", etc

Sper ca ati prins ideea.

webmaster [21.03.14 15:29:34] »

@DB-01-VN, daca ai ceva intrebari despre acest hotel poti sa le pui, daca nu, ar fi de preferat sa incetezi cu astfel de ecouri.

DB-01-VIN [21.03.14 16:06:29] »

@webmaster: Sfatul meu ar fi sa incetezi tu cu astfel de aprecieri. Nu sunt singura persoana nemultumita de acest"review". Nu fac decat sa-mi expun punctul de vedere. daca nu iti este pe plac, este strict problema ta.

Daca 10 useri citesc un review, 2 -3 au timp si curaj sa posteze impresii (toate negative) asta nu inseamna fie ca review-ul e ok, sau ca restul l-ar considera ok, sau orice mai vreti tu sa consideri.

Daca ceva nu este bun, adica nu corespunde, trebuie sa fie spus, fara frica ca am putea fi sanctionati pt. asta.

Atata timp cat din primul meu coment am primit drept replica sfatul sa ma duc pe site-ul hotelului ca sa vad poze, e clar ca mesajul chiar nu a fost inteles de autoarea review-ului. Iar varsta chiar nu are vreo importanta (asa cum ai incercat sa-ti motivezi pe privat avertismentul dat), crede-ma. Mai sunt pers. in vasrta care pot scrie adevarate impresii, nu doar sa insiruie cateva cuvinte.

Sfatul meu e sa mai reflectezi si tu "inainte sa dai avertismente" si "genul asta de "sfaturi".

Iti urez tie, autoarei si oricui e de parere ca sunt prea "malitios" o zi minunata, pt. ca restul membrilor AFA stiu singuri sa si-o faca dupa bunul plac fara urarile mele "de bine".

webmaster [21.03.14 16:49:11] »

@DB-01-VN, dacă nu îţi place un review, ai două variante:

1. Treci la următorul.

2. Votezi cu minus, eventual argumentând într-un ecou, pe un ton civillizat, de ce ai votat aşa.

Nimeni nu a fost niciodată sancţionat pentru că îşi spune părerea, ci pentru felul în care o face. Este o mare diferenţă.

Şi nu, vârsta nu are neapărat o legătură, însă având în vedere că doamna este o persoană care poate nu este obisnuită cu calculatorul, cu internetul în general, mi se pare de bun simţ să încerci o altă abordare, dacă chiar nu te poţi abţine. Cu atât mai mult cu cât este la primul review. Poate un mic ajutor, nişte sugestii despre ceea ce te-ar fi interesat să citeşti, nişte sfaturi, ar fi fost mai potrivite.

Şi în nici un caz nu o să încetez cu astfel de aprecieri, pentru că de aia sunt aici, ca să am grijă ca discuţiile să se poarte în mod civilizat.

Consideră acest ecou un ultim avertisment şi te rog, încă o dată, să încerci să nu îmi mai dai sfaturi, ştiu foarte bine ce am de făcut.

O zi minunată şi tie.

Alesia2891 [09.04.14 01:15:27] »

@loreta. istrate: Buna ziua! Spune-mi, te rog, daca e ok aici la Rodon Hauss si pentru familie cu 2 copii mici. Ma intereseaza din punct de vedere al spatiului in camera in primul rand. Eu am un pat pliant pt unul din copii, iar pt celalalt as avea nevoie de o canapea in plus in camera / sofa... si cum la greci camerele sunt de obicei mici, nu vreau sa am surprize... Multumesc anticipat pt timpul acordat!!

loreta.istrate [09.04.14 07:37:45] »

@Alesia2891: Este o alegere buna mai ales pentru o familie cu 2 copii... va sugerez ca atunci cind faceti programarea concediului sa luati legatura cu patronul, sa spuneti ca veniti cu copii si sa va rezerve o camera spatioasa si mai jos (hotelul este desfasutat in trepte pe verticala)

Bogdan888 [05.07.14 19:16:11] »

sal

m-am saturat de reclama asta mascata la Rodon pana peste cap.

Rodon-ul nu are nici un merit pt locatia de vis... plaja aia cu care il tot laudati e mai mult meritul hotelului de 4 stele de langa nu al Rodonului... hotelul de 4 stele si teresa aferenta lui au pus umbrele si sezlonguri pe plaja.

Personal plaja Tripiti mi se pare plina de pietris mai ales intrarea dinspre Rodon neaparat incaltaminte speciala, altfel o sa pasiti cu greu.

Acum sa revenim la Rodon... aici pe AFA in dreptul Rodonului este numai reclama... cititi review-urile si celor ce au fost nemultumiti... or sa va aduca mai aproape de realitate.

Netul este inexistent... merge doar jos in jurul receptiei si la bar... poate si pe vreo terasa.

Meniul este mare parte cu mezeluri la 1 euro sau 2 pachetul... o sa le vedeti este plin de ele pe insula la supermarket.

Plusul este iaurtul grecesc cu miere

Probleme apa calda cand camerele sunt toate ocupate instalatia face fata cu greu sau deloc si poti ramane nespalat... sa nu vina nimeni cu contra argumente... ca asta sa intamplat in cazul meu in cel putin o noapte... in restul apa a fost calie.

Galagie mare in jurul piscinei.

Ultima chestie... cine naiba se duce in grecia sa manance specific Italian?

Tot personalul in afara de patron (italian) si manager (grecoaica)... este bulgaresc.

Concluzia... niciodata... dar niciodata nici gratis daca mi s-ar oferii nu as mai alege Rodon.

Succes

P. S. ecoul meu este mai mare si mai detaliat decat review in sine.

webmaster [05.07.14 19:33:10] »

@cainebogdan & all-who-may-concern:

m-am saturat de reclama asta mascata la Rodon pana peste cap.

acuzaţiile de mai sus sunt uşor jignitoare, inclusiv la adresa saitului. Dar asta are, poate, mai puţină importanţă. Rog reţineţi însă că fiecare review încărcat este analizat ÎNDELUNG şi că doar cele la care nu avem vreun dubiu trec (sunt publicate).

Trebuie să ştiţi că noi avem acces la o multitudine de informaţii în verificările noastre. În cazul de faţă, de exemplu, autoarea este din Focşani (aşa cum a şi declarat) şi a studiat într-un cu totul alt domeniu decât turismul, probabilitatea de a fi un "agent de turism mascat, interesat să vândă această destinaţie" este ridicol de mică.

Sper că odată şi odată să realizaţi cât de diferiţi suntem (nu trebuie să gândească / aprecieze toţi la fel ca mine / tine, câinebogdan!) şi că este *perfect posibil* ca un om să se simtă bine într-un loc are nu place altora, chair majorităţii! (şi viceversa)

webmasterX [05.07.14 19:34:43] »

@cainebogdan: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Bogdan888 [08.07.14 20:03:14] »

sal

pai a scris 10 randuri in acest review... face reclama ca are de toate acel hotel... in 2 fraze... recomanda ca trebuie incercat... scrie review la 7 luni de la data cand a fost acolo... da nota de 9.9 ca sa creasca nota la general

si nu este reclama?

Eu am fost acolo si nicaeri pe unde am mai fost nu am vazut reclama cu nota de pe Booking cu un an anterior inramata.

NU TOATE camerele sunt spre mare... iar marea nu se vede decat de la minim nivelul 2 in sus.

Mini bucataria este praf utilata si veche... am stat in 2 camere diferite.

Net Wireless nu merge decat de pe terasa deasupra barului si la receptie... in camera nu functioneaza

TV are maxim 6-8 posturi toate in lb. greaca iar semnalul este prost.

restul ce a spus initiatorul acestui post este adevarat

bye

Dabator [08.07.14 20:58:56] »

@cainebogdan: Eu scriu review-urile de multe ori și la 2 ani după ce amfostacolo. Asta pentru că nu am timp sau inspirație mereu.

De câte ori mi-am propus eu să scriu despre Roda garden Village deex. Nu am făcut-o și au trecut cred 4 ani de atunci.

Din plângerile tale aș putea să remarc următoarele:

- am avut cazări cu minibucătărie însă nu am folosit facilitățile - de aceea nu m-am plâns de ea.

- în multe hoteluri numărul de posturi nu e foarte mare. Îți mărturisesc că eu nici nu prea aveam timp de TV. Dar dacă ai timp atunci e un dezavantaj.

- Și pentru mine absența netului e un mare dezavantaj. Însă puține hoteluri au net în cameră. Și sunt altele, foarte multe (mai ales mai spre vest) unde netul costă o grămadă de bani.

Ce vreau să spun? Fiecare își pune în balanță avantajele și dezavantajele. Iar fiecare impresie este subiectivă. De aceea este o impresie personală.

Dacă tu vei posta o impresie negativă despre acest hotel înseamnă că ești plătit de cineva să îi faci antireclamă?

Alesia2891, Bogdan888, DB-01-VIN, flllo, ufoman
Alte impresii din această RUBRICĂRodon House Aparthotel: