ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.03.2014
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 13.08.10
MAR-2014

Servicii foarte bune!

Un hotel bun in Craiova!... Asta o pot numi eu provocare deoarece, in ciuda ofertei foarte bogate, hotelurile din acest oras nu se ridica foarte mult in ceea ce priveste gradul de satisfactie al clientilor. Am observat acest lucru cautand pe cel mai cautat site de rezervari. Astfel am inclinat catre Royal, fara a avea asteptari prea mari pentru ca, un hotel cotat sub nota 9, intotdeauna iti poate oferi surprize. Am facut rezervare pentru 4 nopti telefonic intrucat pretul oferit, de 200 ron/noapte/camera matrimoniala pentru doua persoane, cu mic dejun inclus a fost mai mic decat cel de pe internet. In momentul rezervarii, am cerut camera cu pat matrimonial, la primul etaj (hotelul nu are lift), nefumatori.

Hotelul este intr-o cladire veche din secolul XIX, restaurata, situata pe Strada Muncitoare nr. 88, aproape de centrul orasului. Este o cladire foarte frumoasa cu doua etaje. Din pacate nu are lift.

De asemenea, locatia nu are o parcare dedicata dar, in fata hotelului, sunt cateva locuri rezervate pentru hotel. Oricum sunt suficiente locuri in preajma, nu am intampinat probleme in aceasta privinta.

Ne-am cazat foarte repede si am urcat in camera sa ne lasam bagajul pentru ca aveam ceva treburi de rezolvat. Au fost cateva neconcordante pe care le-am trecut cu vederea si anume faptul ca am primit camera la etajul al doilea si patul era compus din doua paturi twin apropiate. Am trecut peste aceste aspecte intrucat camera, desi micuta, este foarte curata si mobilata cu bun gust. Televizorul lcd functioneaza ok, minifrigiderul la fel, chiar daca este cam golas (2 ape, 1 bere si 2 sucuri), wi-fi-ul bun, lenjeria foarte curata, perne bune, saltele acceptabile, papuci, aer conditionat exista. In camera, pe parcursul noptii a fost bine, caloriferul a fost cald. Seif nu exista in camera si nici cartela electronica de acces, ci cheie normala, de alfel lucru oarecum normal pentru 3*.

Baia este micuta dar foarte curata, cu o cabina de dus foarte moderna, cu feon, cosmetice consumabile, un odorizant cu senzor, prosoape foarte curate. Oricum nu exista niciun fel de miros neplacut.

Un minus ar fi ca nu exista calorifer in baie dar, aceasta fiind micuta, se incalzeste foarte repede daca folosesti dusul. (Nu stiu insa cum este iarna?!) Asa am descoperit ca lipsesc halatele de baie, mentionate de alminteri, atat pe siteul hotelului cat si pe siteul de rezervari, ca facand parte din dotarile camerei.

Dimineata cand am coborat la micul dejun, am intrebat o camerista despre halate si am primit un raspuns surpriza: “Camerele de la etajul doi nu au halate dar, daca doriti, va aduc.” Bineinteles ca am cerut.

M-am adresat apoi receptionerului sa ma lamureasca cu povestea asta cu etajul doi. Am aflat astfel ca exista o diferenta de pret intre camerele matrimoniale (care se afla la primul etaj) si cele duble care sunt ceva mai ieftine, asa cum am primit noi. Problema este ca mie nu mi-a spus nimeni asta la momentul rezervarii atunci cand am rezervat o matrimoniala. Am lasat-o asa, cu toate ca receptionerul mi-a promis solemn ca, in momentul in care se elibereaza o camera matrimoniala, se ocupa ei de mutare fara nici un alt cost suplimentar. Chiar nu este cazul, credeti-ma, pentru ca mie mi-a placut si camera pe care am primit-o, l-am rugat doar sa rezolve problema cu halatele si acestea erau déjà in camera cand am urcat.

Despre camere as mai spune ca nu sunt 100% antifonate, dar nu este foarte deranjant, nu este galagie in hotel si nici zona in care se afla nu este foarte zgomotoasa.

Aseara am mancat in restaurant cu niste prieteni si, chiar daca nu am comandat ceva sofisticat (doar gratare, cartofi prajiti, tigaie picanta), totul a fost foarte proaspat si gustos iar preturile rezonabile.

De alfel, micul dejun pot spune ca este punctul forte al hotelului deoarece este foarte bogat, diversificat si foarte gustos. A intrecut chiar micul dejun pe care l-am servit la multe alte hoteluri de 4*.

In concluzie, hotelul este foarte curat, elegant, bine amplasat, parcare …se gaseste fara probleme, . Nu are lift dar sunt doar doua etaje iar receptionerul se ofera sa ajute cu bagajul, daca este cazul. Camerele sunt intime, luminoase, curate, cu toate dotarile necesare pentru 3* si chiar peste (vezi halat si papuci iar micul dejun l-as numi chiar copios. Personalul este extrem de amabil si incearca sa rezolve orice solicitare.

Cu siguranta il recomand ca fiind un hotel bun si, cu prima ocazie cand vom reveni in Craiova, vom opta din nou pentru acest hotel. Poate doar as mentiona mai explicit ca dorim o camera la primul etaj.

Trimis de mirmicu in 18.03.14 10:14:17
Validat / Publicat: 18.03.14 11:03:43

VIZUALIZĂRI: 1940 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirmicu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Royal- camera dubla (206)

roth
[20.03.14 17:35:51]

Au fost timpuri in care mergeam cam la 3 saptamani in Craiova cu treaba si stiu ca dormeam la un hotel in aproprierea zonei unde aveam treaba, dupa un timp personalul deja invatase si ce mananc dimineata asa ca nu era nevoie de prea multe lamuriri... sincer mie mia placut la vremea aia acest aspect.

Acum sa trec la rw de fata si sa spun ca astfel de locatii merita promovate fiindca nu sunt la tot pasul.

D e multe ori o vorba buna, ceva respect si o curatenie temeinica fac ca mici scapari sa nu fie luate in seama. Ma bucur de sejurul tau acolo, ma bucur ca ai povestit despre aceasta locatie si daca o sa mai ajung in zona cu siguranta nu o sa uit de povestea frumoasa spusa aici.

mirmicuAUTOR REVIEW
[20.03.14 22:34:20]

@roth: Multumesc. Incerc, atat cat pot, sa-mi impartasesc experientele legate de cazare pentru ca si eu, la randul meu, caut cat mai multe informatii legate de unitatile de cazare sau despre locurile unde se poate manca bine. Impreuna cu sotul meu suntem nevoiti, prin prisma jobului, sa calatorim foarte mult. Dormitul prin hoteluri nu e o optiune dar incerc, pe cat posibil, sa nu-l resimtim ca pe o corvoada. Si asta este posibil doar daca, dupa cum spuneai si tu, hotelul este curat si esti tratat cu atentia si respectul cuvenit clientului.

mirmicu, roth
Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Hotel [ex Casa Împăratului]: