ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.10.2009
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 01.06.09
    JAN-2009

Ski acceptabil

Pentru ca se apropie sejurul de ski, m-am gandit ca un review la acest boutique hotel, total necunoscut in Romania nu ar fi rau. Am fost in ianuarie 2009, rezervarea am facut-o direct la ei, printr-un amic din Bulgaria... Nu am platit nimic pentru rezervare, totul s-a platit la sfarsit. Vorbesc engleza f bine si accepta carduri.

Este un boutique hotel, cu vreo 9 camere, fiecare decorata altfel, situat chiar in centrul statiunii, in zona pietonala. Ca dezavantaj, masina trebuie parcata la vreo 100 m distanta. Camerele sunt decorate cu gust, spatioase, cald, singurul impediment fiind faptul ca izolarea fonica lasa de dorit. Se cam aude tot, deci in cazul in care vrei sa tragi un pui de somn dupa ce vii de la partii e cam greu. Pretul a fost de 70 EURO/noapte, dubla cu mic dejun. Micul dejun saracacios, oarecum tip bufet. Deoarece nu prea erau clienti in aceasta perioada, era f greu de facut un bufet decent si ne intrebau seara ce dorim sa mancam pt mic dejun. Sauna este inclusa in pret. Pana la partii cam 5 minute cu masina. De asemenea se ofera si ski bus gratuit din partea hotelului, dar dupa o experienta neplacuta intr-o zi (au uitat sa ne ia la intoarcere la ora stabilita) am renuntat si am preferat sa platim parcarea la partii (8 leva/zi).

Locatia este f cunoscuta in Bansko datorita restaurantului traditional (mehana) de la parter. Mancaruri delicioase, atmosfera excelenta, preturi pe masura. Cred ca este unul din cele mai scumpe localuri din Bansko dar noi ne-am simtit excelent.

Bansko este o statiune placuta, in care s-a contruit enorm si creed ca acum cu criza financiara vom vedea f multe contructii incepute si neterminate. De asemenea s-au contruit f multe apartamente, cumparate de englezi, astfel incat se pot gasi pe web-siteuri britanice de inchiriat la preturi f bune.

in ceea ce priveste ski-ul. Ca sa va faceti o parere Poiana Brasov se afla la zeci de ani distanta si investitii de Bansko. 75 km de partie, aproape toti acoperiti si de tunuri de zapada artificiala, zona de ski cea mai inalta undeva la 2700 m. Partii pentru toate gusturile, instalatii de cablu destul de noi si eficiente. Totusi dimineata se pot forma cozi la gondola chiar si de 1 ora. Costa cam 40 leva /zi un ski pass, deci undeva spre 100 lei. Partiile sun batute in fiecare dimineata, deci amatorii de ski pe partii tip "autostrada" vor fi f fericiti. Cei care prefera un pic off piste au variante putine. Ca si minusuri as aminti: cabanele si localurile pt bauturi/mancare pe partii sunt sub nivelul celor din vest, din pacate ne aflam in Balkani si asta se observa la tot pasul, incepand cu turistii de pe partie (bulgari, romani, rusi, moldoveni, sarbi, britanici dar si fff multi greci) si cu nivelul lor de educatie in ale skiului si terminand cu personalul de pe partii. Mai multe informatii despre resortul de ski puteti gasi pe www. banskoski. com. Oricum, comparand cu romania, schiezi la aceeasi bani la care mai adaugi drumul. Din Bucuresti se fac in jur de 5 ore pana la Sofia si de acolo inca vreo 2-3 pana la Bansko... Aprox 500 km.

Cam atat... Din pacate nu am poze pentru ca am uitat aparatul acasa. Probabil voi mai incerca Bansko poate chiar si Momini Dvori. Daca nu pentru accomodation in mod cert pentru papa bun si atmosfera din mehana.

Trimis de molko* in 28.10.09 10:35:03
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2673 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (molko*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Admin [28.10.09 11:09:27] »

bravo pentru subiectul abordat -- unul cat se poate de potential util multor iubitori de schi, sunt sigur, tinand cont de sezonul ce bate la usa si de accesibilitatea destinatiei, din toate punctele de vedere

molko* [28.10.09 11:33:47] »

Mersi,

Mi se are ciudat totusi ca Bansko nu prea are review-uri. Erau destul de multi romani pe acolo. Probabil utilizatorul amfostacolo nu prea e pasionat de ski.

cristi_an3000 [28.10.09 11:54:05] »

Sa nu generalizam

Eu deja am pus un review despre o partida de ski din iarna trecuta, si mai mult ca sigur ca urmeaza si in iarna ce sta sa vina.

raul [28.10.09 12:07:55] »

Si eu sunt convins ca sunt destui interesati de ski. Eu de exemplu urmaresc cu mare atentie tot ce se scrie pe site despre vacantele de iarna la ski, am fost in destule locuri in astfel de sejururi, dar sunt cam "lenes" la scris si nici nu prea am "har" din punctul asta de vedere.

Probabil ca sunt destui ca mine (cunosc inca vreo 2 exemplare in grupul meu de "schiori"). Oricum o sa incerc sa postez si eu cate ceva de prin Austria si din tara cand ma simt mai inspirat si cand am ceva timp.

Numai bine si scrieti fratilor de ski, ca asteptam cu nerabdare!

molko* [28.10.09 12:15:04] »

ok, daca sunt atatia interesati de ski, voi gasi timp si voi scrie si despre experientele din Austria din anii trecuti (Mayrhofen, Zillertal arena, ghetarul Hintertux). Si eu sunt f interesat de subiect, si astept review-uri din locuri mai putin umblate.. gen Elvetia, Italia, Slovenia.

divio* [28.10.09 18:53:18] »

Buna tuturor,

Am inceput sa scriu un review despre o alta statiune de ski din FYROM (Republica Macedonia) -Mavrovo, poate cvasinecunoscuta amatorilor de ski, insa la fel de dotata ca si cea prezentata mai sus. Distanta este de aprox 700 km de la Bucuresti, este o statiune micuta, ascunsa intre munti, insa cu nenumarate partii de ski, pentru toate categoriile.

Promit ca saptamana viitoare sa postez review-ul, insotit de fotografii cat se poate de convingatoare.

edith simon [18.11.09 16:21:03] »

Bravo, o "radiografie "foarte bine facuta despre statiunea Bansko. Am fost si eu in decembrie 2008 si subscriu la cele scrise de tine.

O recomandare in cazul in care vreti sa mancati bine si sa beneficiati de o atmosfera extraordinara, pe care o sa v-o asigure proprietarii: Mitko si Nadia incercati la WINERY TODEVA HOUSE Str. NEOFIT RILSKI NR. 7. O data locatia gasita probabil v-a trebui sa va faceti rezervare ptr. ca tot timpul este f. aglomerat... dar merita!!!

molko* [18.11.09 17:07:42] »

multumesc de recomandare, sper sa ajung si iarna asta pe acolo macar 3-4 zile...

webmaster10 [09.02.11 17:39:11] »

@molko, cand ai timp arunca te rog o privire aici pentru a confirma localizarea hotelului pe harta interactiva, multumesc.

molko* [09.02.11 21:59:32] »

@wm10... pe acolo pe undeva... cred că e aproape corect.

divio*, edith simon, molko*, raul