ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.03.2014
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 12.02.08
SEP-2012

O parte mica de riviera din Muntenegru-SVeti stefan -Budva

Dupa drumul din munti, cu serpentine, canioane, peisaje spectaculoase din Muntenegru, destinatia finala a fost Marea Adriatica, pe care o adoram!

Prima zona de cazare a fost aproape de Budva, pentru ca ne place sa putem vizita orasele mari turistice, dar sa locuim in orasele mai mici, apropiate, pentru a ajunge repede, de cate ori vrem sa facem o plimbare in orasele mari - la 10 minute de mers cu masina, in sveti stefan -

Despre cazare am povestit separat, apartment Millicer, il recomandam din toata inima! Este aproape de plaja, magazine, taverne, de tot ce trebuie!

Accesul in Sveti stefan se face pe un drum ingust, printre pini si maslini, pe sub doua porti uriase de piatra, din el se bifurca mici alei cu bariere de acces permis doar celor cazati acolo, dar drumul se continua si iese spre Petrovac-Bar!

In zona sunt trei magazine, (unul chiar la coltul strazii unde este apartamentul) cu preturi ceva mai mari decat la noi si in BUdva, unde poti ajunge si cu autobuzul cost bilet 1,5 euro!

In BUdva exista supermarket-uri, iar preturile sunt mai mici, asa ca poti merge cu dublu scop in Budva- vizitezi si te aprovizionezi!

Plaja publica din sveti stefan este o plaja cu nisip o parte su pietricele o parte /apa marii este o nebunie, curata, clara si foarte calda, la orice ora -in jur de 25-26 grade!! puteai face baie la orice ora doreai!

Tot aici exista multe plaje private, unde sezlongurile costa intre 30-75 euro!! da, vedeti bine, nici noi nu am crezut, dar am intrebat pentru dubla asigurare (desi erau scrise preturile, tot nu credeai)

Statiunea sveti stefan e superba-are plaje superbe, le poti vizita. te poti plimba pe ele, are un parc racoros, extrem de curat, cu palmieri, leandri, pini, maslini, te poti plimba prin padure, te poti plimba seara pe malul marii pana la intrarea pe sveti stefan unde nu ai acces daca nu locuiesti acolo (in jur de 900-1000 euro pe noapte), au cateva taverne dragute-preferata noastra a fost konoba familiei Kentara, pe care o recomandam cu incredere! Este o afacere de familie, mancarea este foarte buna, portiile mari, atmosfera relaxanta, personalul extrem de amabil!

Aici am vazut prima oara kiwi crescuti pe bolta, fiind planta agatatoare!

Mancarea este cu specific mediteranean, peste, paste, lasagna, mix grill pentru 2 persoane 18 euro, vin de casa foarte bun 500 ml-6 euro, apa 750 ml- 3 euro, iar surpriza era desertul din partea casei! in fiecare seara!!

De aici am vizitat Petrovar, un sat mic pescaresc, mai dragut de pe mare decat de pe uscat si Bar cu cetatea binecunoscuta din orasul vechi si Budva, statiune renumita din Muntenegru, o destinatie pentru tineri, cu viata de noapte activa si intensa, si o cetate extrem de bine intretinuta!

In Budva cetatea este foarte comerciala, plina de magazine, restaurante, terase, un labirint de stradute inguste pe sub iedera si flori agatatoare. Mi-a placut foarte mult citadela si privelistea care se deschidea de aici asupra statiunii!

Ne-a placut foarte mult si portul cu yahturile de lux!

Si in Muntenegru inghetata este foarte foarte buna, exact ca in Italia!

Daca vii cu autobuzul, chiar pe bulevardul principal, aproape de statia unde cobori pentru centrul vechi, pe dreapta, dupa Batta, Vodafone, este supermarketul Roda, lant binecunoscut in Croatia si Muntenegru!

Preturile erau coca-cola 2l =1,4-2 euro, berea l acutie = 0,5-0,8 euro, uleiul =1,3 euro, uleiul de masline extravirgin 8,4-9,5 euro, pieptul de pui 8-10 euro pe kg, ciocolata milka 1,4 euro

Daca iti place sa imbini utilul cu placutul, vei avea o vacanta minunata fara un buget mare si complicat!

Urmatoarea cazare a fost tot pe riviera, mai sus, in Herceg novi, la granita cu Croatia, mai exact Dubrovnik, pe care l-am si vizitat de acolo!

Trimis de andreea72 in 16.03.14 15:06:29
Validat / Publicat: 16.03.14 16:34:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MUNTENEGRU.

VIZUALIZĂRI: 3714 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 sveti stefan de lux, cu circuit inchis

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța pe Riviera muntenegreană: