ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.10.2009
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 23.03.09
OCT-2009

Un hotel bun

Din nefericire, la Cornelia De Luxe am ajuns dupa un sejur de 7 zile la Rixos Premium Belek, ceea ce ne-a influentat in mod substantial impresiile. Deci:

am avut norocul de a rezerva un villa junior suite, ceea ce a insemnat un junior suite in zona de vile, cu iesire directa la piscina.

Camera: cam 30-35 mp, cu tot cu baie (adica unul din punctele forte). Era practic pe 3 paliere: livingul: cu canapea si fotoliu, televizor, comoda, sifonier, apoi 2 trepte si urma dormitorul cu un pat f. mare (si bun), dupa care alte 2 trepte si urma baia, despartita de camera print-un geam.

Baia facea toti banii: dus separat, ca si toaleta, lavoarul arata mai mult ca un bar, iar piesa de rezistenta il reprezenta jacuzzi-ul ingropat, cu vedere la gradina (daca trageai perdeaua). Super!

Am avut camera la etaj, deci nu direct la piscina, insa din balcon coborai cateva trepte si aveai un ponton micut (la care aveau acces 2 camere de la etajul superior) si PISCINA.

Am trecut-o cu litere mari, deoarece design-ul e chiar super. Al piscinei, precum si al zonei de vile, in general. Poate cel mai bun punct al hotelului, din punctul nostru de vedere. Multa verdeata, liniste, design interesant. Cei de la zona de vile aveau mic-ul dejun asigurat la restaurantul Hedera, aflat chiar la 2 pasi de noi.

Hotelul: vorba sotului: mult beton si sticla (si mi-a spus-o pe ton de repros, va asigur! ). Design modern, totul compact.

Venind dupa Rixos, a carui suprafata este de 405. 000 mp, Cornelia cu 65. 000 mp ne-a parut absolut minuscul. In tot! Plaja era de circa 5/6 ori mai mica ca lungime, iar cea de la Rixos avea de 1, 5 ori latimea celei de la Cornelia. Dar toti cei de acolo pareau absolut fericiti (mai putin noi, care ne uitam cu regret la Rixos, pe care il vedeam in zare).

Mancarea: rezonabila! Repet, veneam dupa Rixos, unde e un dezmat gastronomic! Cel putin la micul dejun, in restaurantul Hedera, care deservea vilele, ni se parea absolut ridicola varietatea preparatelor. Iar seara, in restaurantul principal, un curent de nedescris, un numar f. mic de gratare, prea multa mancare gatita si in general, prea putine feluri de mancare. Din acest punct de vedere (al mancarii) mult mai bun mi s-a parut IC Green Palace anul trecut, de exemplu sau Amara Dolce Vita.

Puncte pozitive: animatia, care era buna spre f. buna (spre deosebire de Rixos, de exemplu, dar nu mai buna ca la Delphin sau IC Green), spectacole bunicele (dar nici nu s-ar fi putut sustine spectacolele de Rixos sau IC Green pe scena absolut minuscula de la Cornelia), personalul (din care gaseai cel putin 3/4 care stiau 2/3 cuvinte in romana), bauturile unde mai gaseai ceva marci straine (dar numai daca iti exprimai in mod hotarat comanda de a fi cu branduri straine, altfel, tot cu celebrele marci turcesti iti preparau cocktail-urile).

Un punct Pozitiv (cu P mare), in special pentru doamne: relaxe massage costa doar 28e (ceea ce este absolut excelent). Piscina interioara cam micuta, in special daca prinzi o zi ploioasa (absolut insuficienta pentru atata popor).

Oricum, pe noi ne-a cam dezamagit Cornelia. Ghinionul a fost ca venisem de la Rixos, cu spatii largi si dezmat culinar.

Hotelul in sine cred ca este bun, dar daca as fi sa aleg intre Cornelia, Delphine Deluxe, Amara Dolce Vita si IC Green (am fost la toate cele enumerate), as alege fara ezitare fie IC Green (cam naspa camerele) sau Amara Dolce Vita (departe de aeroport si cam multi rusi), insa raportat la banii pe care i-am dat, sunt net superioare.

Poate ne plac noua mai mult spatiile mai largi, cu multa verdeata, nu stiu ce sa zic. De aceea hoteluri precum Cornelia sau chiar Delphin nu sunt chiar pe gustul nostru. Servicii bune, design modern (in special la Cornelia, fata de Delphin, care, ca si Rixos e de un lux ceva mai ostentativ, gen estic), totusi nu sunt pentru noi. Cel putin la Cornelia, zona de vile e fff buna. De aceea, celor care le place mai mult verdeata si linistea in detrimentul animatiei si modernismului (desi zona de vile la Cornelia are un design modern, placut, la modul neagresiv, precum este hotelul), ori nu il alegeti ori mergeti la vile (sunt si vile fara acces direct la piscina, insa la preturi ceva mai rezonabile).

Minibarul a fost, ca de obicei, alimentat zilnic cu bere, sucuri si apa, iar la sosire am avut un cos cu fructe, prosoapele schimbate de cate ori le lasam in cos. Am stat doar 3 nopti, insa in acest timp nu ne-au schimbat asternutul (desi am lasat tip).

Ah, si inca ceva: peste tot tip box (aproape uitasem de el anul acesta, deoarece la Rixos NU EXISTA asa ceva).

Iar Rixos este peste ele toate.

Trimis de chrismo in 27.10.09 23:27:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4620 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chrismo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cristim10 [19.02.12 08:07:40] »

Poate faci si o comparatie de preturi intre hotelurile in care ai mai stat nu numai de serviciile oferite...

cristim10
Alte impresii din această RUBRICĂCornelia De Luxe: