ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.03.2014
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 04.10.09

Pentru AmFostAcolo...

Bună dragii mei,

Voi încerca să creionez câteva impresii din punct de vedere al celui implicat în organizarea acestui eveniment, apele s-au liniştit, valurile s-au potolit, soarele a apărut printre ultimii nori puturoşi, astfel încât voi încerca să vă povestesc câte ceva.

Din primele zile ale anului am vorbit cu sufletul site-ului, Cornel, care s-a arătat foarte sceptic pentru organizarea unei noi întâlniri AFA, motivele au fost numeroase și unele dintre ele foarte întemeiate, nu intru în detalii acum, însă uşor uşor, am demontat fiecare argument prezentat şi am promis că voi găsi soluţii. Soluţii care în cele din urmă l-au bucurat pe Cornel şi astfel a dat verde pentru a organiza întâlnirea din acest an.

Am avut în vedere complexul Cheile Grădiştei (Fundata), însă acolo preţurile negociate au fost cu aproximativ 50% mai mari peste oferta obţinută la Mistral Resort Moieciu, astfel încât n-am mai căutat altceva, spaţiile de cazare din zonă fiind numeroase, dar cu locuri limitate per unitate.

Am demarat discuţiile cu doamna Boantă, directorul hotelului Mistral, un om cum rar mi-a fost dat să cunosc, un adevărat profesionist, care mi-a prezentat prima ofertă, pentru 51 de camere. Au urmat negocierile, cele mai multe au fost referitoare la copii şi băuturi, iniţial era prevăzută o singură seară festivă (sâmbătă), însă ulterior mi-a venit ideea carnavalului şi m-am gândit să facem două seri tematice. Discuţiile erau deja demarate pe site, o parte achitase doar pentru o singură cină, am ţinut la ideea carnavalului, astfel încât au urmat alte mesaje, telefoane, alte calcule care să includă carnavalul. Partea cea mai dificilă a fost negocierea cu hotelul, cu ajutorul lui Cornel, mult mai tranşant într-o negociere, am reuşit să scoatem un preţ de 40 de lei pentru seara de vineri, într-adevăr fără băutură.

Focul de tabără a fost mutat vineri, aşa cum a dorit marea majoritate, şi acum sunt convins că nicăieri în România nu vom găsi la un astfel de hotel o cină de 40 de lei cu bufet, foc de tabără cu meniu și vin fiert. Iar mâncare a fost până la miezul nopţii, vă mulţumesc pentru că aţi evitat aglomeraţia de la bufet, tăvile au fost periodic schimbate, îmi era într-adevăr groază de imaginea de la Piatra Mare, în urmă cu 4 ani, când utilizatorii au stat la o coadă imensă în faţa bufetului, inclusiv subsemnatul care nu a mai prins mare lucru. Doar că acolo jumătate erau agenţi de turism, obişnuiţi cu protocolul şi mâncare multă, gratis.

Pe măsură ce intenţia de organizare a întâlnirii prindea contur, m-am gândit împreună cu Cornel, că ar fi o ocazie excelentă să demarăm pentru partea de munte, în speţă Braşov , prima ediţie a premierii unităţilor de cazare din zona Bran - Râşnov - Moieciu - Fundata, care pe site-ul AFA au acumulat un grad de recomandare şi medii foarte bune (exact după modelul celor două ediţii organizate deja pentru hotelurile de pe litoralul românesc), ca o recunoaştere a serviciilor de calitate oferite turiştilor. Iniţial am dorit să includem Braşov, Poiana Braşov şi Predeal, însă totalul unităţilor de cazare ar fi fost foarte mare, am decis să organizăm ulterior o astfel de premiere doar pentru acele zone, sperăm să reuşim să o concretizăm cât mai repede.

Pentru premierea unităţilor de cazare m-am bazat foarte mult pe aportul doamnei Corina Martin, prieten vechi al site-ului AmFostAcolo, dânsa ne-a ajutat cu tot ceea ce înseamnă promovarea acţiunii, punând la dispoziţia noastră întreaga armată de funcţionari ai asociaţiilor de promovare şi primăriilor pe raza cărora s-au aflat pensiunile premiate. Nu mai aduc în discuţie procesul de premiere, filmul îl puteţi urmări aici, însă vreau să evidenţiez rolul important jucat de dânsa în acest important eveniment, fără de care nu cred că ne-am fi descurcat.

Poate pe unii i-a deranjat exuberanţa grupului de la Constanţa, altora le-a plăcut, eu am rugat ca cele două persoane, Adrian si Liliana să cânte, au voci fantastice, îmi pare rău că la un moment dat microfonul sau staţia au jucat feste. Îmi pare rău că muzica lor, ceva mai veche, din anii 70 sau 80 nu a plăcut, au fost șlagăre de top prezente la Mamaia, iar acum mă bucur că n-am adus-o şi pe Ileana Şipoteanu , aşa cum aveam de gând– ea n-ar fi rezistat să vadă ceea ce s-a întâmplat.

Am fost convins că AmFostAcolo este o comunitate sufletistă, iar după această întâlnire şi după ce am citit impresiile voastre, sunt convins că liantul dintre noi este foarte solid şi foarte greu se poate rupe, sunteţi oameni de calitate, fără excepţie şi vă mulţumesc pentru că v-aţi integrat perfect în ritmul întâlnirii.

Carnavalul de vineri a fost nemaipomenit, unul dintre cele mai reuşite organizate la Mistral, vreau să vă mulţumesc pentru efortul de a vă procura costumele şi a vă prezenta povestea, ştiu că nu este uşor şi implică mulţi factori. Şi eu cred că acest carnaval ar trebui inclus în programul întâlnirii următoare, dacă ea va mai fi organizată.

Referitor la momentul de debut pentru carnaval, echipa Mistral Moieciu, obişnuieşte ca în deschiderea fiecărei seri festive să cânte imnul hotelului şi să invite lumea la dans, este o tradiţie respectată, îmi pare rău că acest lucru nu s-a înţeles iar mulţi s-au supărat.

Sâmbătă, la festivitatea de premiere, la un moment dat Cornel m-a rugat pe mine să preiau ștafeta, însă nici eu nu mă simţeam foarte bine, fiind epuizat de momentele ultimelor zile. Prestaţia mea a fost jalnică, nici nu ştiu dacă am reuşit să spun ceva, însă îmi cer scuze…aşa a fost să fie.

Seara festivă, o seară magică pe care toţi au aşteptat-o cu mare nerăbdare, am avut parte de o formaţie care a avut un program artistic foarte bun, tematic în funcţie de costumaţia lor, care a reuşit să-i mobilizeze pe toţi pe ringul de dans.

Grupul de la Constanţa nu a mai fost atât de evident, chiar am vrut să-I repoziţionez la o masă mai retrasă, abia după ora 12 -1 noaptea au dansat „I believe in love” şi asta la insistenţele unor colegi de site care au învățat dansul şi care doreau să-l danseze alături de Corina. Este dansul care va fi prezent la toate manifestaţiile de pe litoral, în acest sezon estival.

După aceea o parte s-au mutat în Club Heaven, o altă parte au rămas la un karaoke excepțional (felicitări @le_maitre), iar distracţia a continuat până spre 5 dimineaţa, dar deja ştiti asta.

Of Doamne, sunt multe de spus, le am amestecate iar dacă nu le scriu în aceste zile, probabil nu le voi mai scrie niciodată.

Vorba lui @MCM, doresc să-i mulţumesc familiei şi în special soţiei mele, care m-a suportat aproape două luni, fiind în transă pentru a organiza impecabil (aşa am vrut eu) această întâlnire. Dacă se va face un muzeu AFA, voi pune la dispoziţie toate hârtiile cu fiecare utilizator în parte şi cu notiţele din dreptul fiecăruia referitoare la cât a plătit, banca, ce camera dorește, ce masă dorește, dacă este fumător, despre afinităţile de pe site, ce cartonaș are și de ce, cu cine s-a râcâit, pe cine a supărat, dacă vrea cu vederea la munte sau spre sat, dacă vine cu mașina, etc.

Am exact 276 de mailuri primite de la utilizatori, eu am trimis tot pe atâtea, în plus factura la telefon depăşeşte cu mult o sumă decentă , bani pe care ii plătesc din buzunarul meu, în detrimentul familiei. Nu suntem un site care atrage fonduri, totul se face datorită unor oameni care cred în acest proiect şi poate de aici durerea când unii pun interesul personal înaintea interesului de grup. Dar poate lucrul cel mai important, piticii (nervii) mei pe care de multe ori n-am reuşit să-i stăpânesc, nopţile care nu mai erau întregi de mult timp, iar până să aţipesc mă gândeam că mai este ceva de făcut şi mă ridicam din nou. Totul a culminat cu momentul Moieciu, când practic habar n-aveam cum se numesc copii mei sau ce număr am eu la maşină. A urmat episodul de vineri seară când m-a terminat definitiv. Sâmbătă eram doar o legumă, nici nu ştiu cum de am făcut faţă (ba da – cu o carafă de vin), însă sufletul era la pământ. Duminică, până la Constanţa, am aţipit de două ori la volan, bunul Dumnezeu m-a ajutat şi n-am făcut o tragedie.

Nu vă spun aceste lucruri ca să-mi plângeţi de milă, vreau să ştiţi ce înseamnă o organizare în care pui mult suflet şi buget propriu, iar aici au fost două evenimente importante, fiecare cu probleme distincte. De exemplu au fost proprietari de pensiuni care ma întrebau cât costă premiul sau cât costă participarea la premiere. Mulţi nu înţeleg că este posibil să faci turism în România oferind doar servicii de calitate pentru care primeşti aprecieri. Aprecierile nu se cumpără! Respectul nu trebuie să-l ofere cineva, respectul se câştigă. Mai ales când este vorba de AmFostAcolo!

Cel sau cei care vor organiza în viitor astfel de întâlniri trebuie să ţină cont de ceea ce am povestit mai sus, să se înarmeze cu mult calm, să se detaşeze de familie, să-şi pună bani deoparte pentru telefoane şi nu în ultimul rând, să creadă cu adevărat în ceea ce face.

În final mai vreau să vă mai spun ceva. O apreciez pe doamna Corina Martin pentru tot ceea ce face pentru turismul naţional şi în special pentru litoral şi Delta Dunării. O apreciez pentru că este într-un război veşnic cu ministerul de resort şi în ciuda acestor lucruri, reuşeşte să-şi impună noua atitudine în turism din care avem de câştigat cu toţii. Sunt fericit şi mândru să mă număr printre prietenii ei, am învăţat şi voi învăţa multe de la dânsa, lucrul cel mai important, valabil în orice moment este să nu ne pierdem speranţa şi să credem până la final. Restul veţi citi sau vedea la TV. Vă mulţumesc doamnă, pentru tot sprijinul oferit comunităţii AmFostAcolo!

Doresc să-i mulţumesc lui Adi Ungureanu, cel mai bun ghid al Râşnovului, care a avut amabilitatea să ne prezinte cetatea, dacă am fi avut mai mult timp la dispoziţie, am fi vizitat şi peştera.

Vă mulţumesc tuturor pentru înţelegere şi îmi cer scuze dacă nu m-am putut plia mai bine pe cerinţele voastre, iertaţi-mă, atât am putut eu. Îmi cer scuze tuturor celor pe care i-am supărat din diverse motive, regret enorm. Doresc să mulţumesc utilizatorilor care m-au ajutat în diferite momente ale organizării, fără ei ar fi existat mult mai multe probleme.

Vă iubesc pe toţi, aşa cum iubesc AmFostAcolo!

- clipul cu gala de premiere a hotelurilor şi pensiunilor din Bran-Moieciu-Râşnov-Fundata aici

- carnaval 1 - prezentarea costumelor aici

- carnaval 2 - prezentarea costumelor aici

- parada costumelor - aici

- festivitaea de premiere a celor mai bune costume aici.

Toţi participanţii merită aprecierea noastră!

- Imnul Mistral de întâmpinare pentru turişti la cina festiva aici

- i believe in love - aici

- carnaval 3 - deliberarea juriului aici

- seara festiva de sâmbătă - 1 aici

- seara festivă de sâmbătă - 2 aici

-------

Pozele de la Întâlnire aici (peste 1 Gb) free in your computer.

Se pot descărca doar până pe 13 martie, fiind pe un link wetransfer.

Rugămintea mea este să le folosiţi public, doar pe cele care vă privesc în mod direct. Am filtrat imaginile, însă la pozele de grup sau cadrele din planul 2 sau 3 n-am avut ce face.

Trimis de pepsi70ro in 11.03.14 13:53:00
Validat / Publicat: 11.03.14 20:21:56

VIZUALIZĂRI: 2510 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P38 A doua poză cu premianţii de la Carnaval
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 22052 PMA (din 52 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

pepsi70roAUTOR REVIEW
[11.03.14 14:47:21]

Rog un moderator, ataşarea următorului clip

Show must go on

Mulţumesc

[11.03.14 20:35:22]

krondia*
[11.03.14 21:10:25]

Mulţumim, Ovidiu!

Ştim ce muncă titanică a implicat această întâlnire care a fost, cred eu, cea mai reuşită de până acum dar şi cea mai complexă atât prin activităţile propuse dar şi numărul record de participanţi. Efortul depus a fost totuşi mult prea mare pentru o singură persoană.

Să ne revedem cu bine cu toţii, eu de-abia aştept următoarea întâlnire.

balasa violeta
[11.03.14 21:51:12]

@pepsi70ro: superbonus, despre organizare, despre oamenii care au participat la intalnire, numai la superlativ putem vorbi!

Munca ta a fost apreciata si cred ca ai simtit acest lucru.

Intalnirile AFA deja sunt o traditie!

nindesign
[11.03.14 22:00:04]

Pentru tot ceea ce a însemnat aceasta întâlnire, pentru toți cei care s-au implicat " JOS PĂLĂRIA! "

Respect Ovidiu!

Mulțumesc Mistral!

Mulțumesc AFA!

traian.leuca †
[11.03.14 22:24:08]

Felicitările mele Ovidiu!

Între anii 76'-84 m-am ocupat cu organizarea de excursii la nivel de întreprindere în colaborare cu ONT Prahova. Discutam cu fiecare doritor în parte, alegeam împreună cele mai bune locaţii, trasee, obiective şi niciodată nu am reuşit să mulţumesc pe toată lumea.

Mai târziu am întâlnit un citat din franceză: "învaţă să spui nu, pentru că niciodată nu vei reuşi să împaci pe toată lumea" şi am încercat să înţeleg acest aspect.

Eu nu am putut din păcate să vin la Mistral (fiind internat în spital), dar din discuţiile telefonice avute cu unii colegi întâlnirea pe care ai organizat-o a fost un real succes şi trebuie să fii mândru de acest lucru.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
Adrian73
[11.03.14 22:49:09]

buna, eu am rata intalnirea, cand se organizeaza urmatoarea si unde? multumesc

roth
[11.03.14 23:04:29]

o mana prietenoasa pe umar si o vorba de duh la final de acctiune spun multe.

cunosc sentimentul de gol dupa ce dai tot si mai pui ceva pe deasupra si totusi nu ai acoperit plaja perfect.

tu sa fi sanatos ca noi am mere mai departe... a fost perfect si asta conteaza.

... pe data viitoare.

Michi
[11.03.14 23:26:24]

Mulţumesc Ovidiu pentru organizarea excepţională a întâlnirii. Dacă ar fi fost fisuri nu ne-am fi putut integra atât de bine şi nu am fi trăit toţi acea stare de graţie de care ne vom aduce aminte întregul an în perioadele în care vom trece prin momente mai dificile.

krisstinna
[12.03.14 07:42:16]

Ti-am multumit de multe ori si inca o mai fac: MULTUMESC! Sa iti dea Dumnezeu sanatate, multa putere, tie, lui Cornel, dar si familiilor voastre. A fost PERFECT! Bine ca nu am simtit rautatile si nemultumirile ca ma intristam. Cred ca unii oameni s-au nascut nemultumiti si nu ai cum sa-i schimbi. Din fericire suntem diferiti! Trebuie sa te bucuri de fiecare clipa a vietii, sa iei fiecare secunda de frumusete si sa o transformi in fericire!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
mariana.olaru
[12.03.14 09:06:46]

Adaug si eu buchetul meu de mulţumiri! Nu pentru că aşa e... trendul, ci pentru că meriţi cu adevarat. Ca una ce am organizat de multe ori work-shop-uri, team-building-uri sau mai pe romaneste, întâlniri profesionale, ştiu foarte bine ce inseamna efortul comun de scenarist şi totodata regizor al unor astfel de evenimente.

Niciodata nu vor lipsi criticile, niciodata nu vor lipsi cârcotaşii si niciodata nu vei reusi să-i mulţumeşti pe toţi la aceeaşi cotă de satisfacţie. De altfel, privind dinafara "bucătăriei", lucrurile mi se par fireşti şi corecte: gusturile şi pretenţiile sunt atât de diverse, iar bucătarul trebuie să răspundă tuturor cu aceeaşi bunăvoinţă. Iar dacă reuşeşte să lase până în final o impresie bună, dând satisfacţie tuturor, dar şi împăcându-se pe sine, acesta este un motiv pentru care el merită aplauze şi recunoştinţă.

Găsesc că tu eşti bucătarul din această poveste, aşa încât... ascultă aplauzele mele şi primeşte recunoştinţa mea sinceră. Efortul tău, alături de cel al lui Cornel, este demn de toată gratitudinea! În cele din urmă, fii sigur că toţi am rămas cu o frumoasă amintire de la întâlnirea celei de-a şasea aniversări a site-ului care ne-a înfrăţit pe toţi.

Eu îţi doresc să mai ai puterea şi generozitatea să mai fii şi la viitoarele întâlniri... unul din dirijorii corului AFA

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
marbostgms
[12.03.14 09:14:54]

Activitatile la care am participat au fost organizate excelent.

Felicitari Ovidiu! Felicitari Cornel!

La urmatoarea intalnire voi face tot posibilul sa numai absentez la nici o activitate.

Sa ne revedem sanatosi la urmatoarea intalnire.

Multumesc AFA!

[12.03.14 09:19:47]

Felicitări Ovidiu pentru curajul şi abnegaţia de care ai dat dovadă de a duce la bun sfârşit o astfel de acţiune.

Cred că pentru următoarea întâlnire (vreau să cred din tot sufletul că va exista aceasta) ar fi bine să se înfiinţeze o rubrică undeva pe site spre sfârşitul anului la care să aibă acces fiecare membru AFA, vorba aceea... unde-s mulţi puterea creşte, şi unde să se pregătească din timp viitoarea întălnire cu tot ce înseamnă, de la alegerea locaţiei şi pănă la gestionarea avansului.

Citind cele spuse de tine Ovidiu este evident că implicarea mai multor persoane este necesară pe viitor!

TraianS
[12.03.14 09:20:46]

Triple like...

le_maitre
[12.03.14 10:57:16]

@pepsi70ro: Unul dintre cei mai "vocali" cârcotași, măcar la nivel scriptic, îți adresează un simplu dar absolut justificat "MULȚUMESC"!

Mulțumesc cu acest prilej și @all care fuserăți + vă distrarăți acolo și care, prin calitatea voastră de oameni (aș spune vii dar mi-e frică să nu mi-o iau ați contribuit la succesul acestei Întâlniri!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
iulianic
[12.03.14 11:21:44]

@pepsi70ro: Mulţumim şi noi pentru dăruirea cu care te-ai implicat în organizarea celei de-a 6 aniversări AmFostAcolo! Pentru ceea ce a ieşit, felicitări din toată inima!

@traian. leuca: Regretăm că problemele de sănătate te-au împiedicat să ni te alături la Mistral. Multă sănătate şi rămânem în aşteptarea următoarei ocazii de a ne cunoaşte!

@urjanclaudiu, @clau70, @iulian68: În P46 se vede cât sunteţi de fericiţi şi mândri că purtaţi tricourile AmFostAcolo. Atât de fericiţi încât le-aţi îmbrăcat invers. Ştiu, ştiu că nu e o greşeală! Aţi vrut să se vadă mai bine textul inscripţionat.

pepsi70roAUTOR REVIEW
[12.03.14 12:16:59]

Ieri nu aveam o stare de spirt foarte bună, de aceea rw. poate părea fără culoare, azi am revăzut câteva din imaginile întâlnirii şi m-am bucurat ca un copil. Voi sunteţi secretul acestei reuşite, iar pentru acest lucru vă mulţumesc!

Nu ştiu dacă voi mai organiza vreo întâlnire, dar dacă o voi face mă gândesc că o croazieră ar fi ceva inedit. Ce părere aveţi?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Dragoș_MD
[12.03.14 12:55:59]

@pepsi70ro: la o croazieră nu prea ai ce organiza, că se ocupă compania ofertantă de tot. Și nici prea mult loc de negociat n-ar fi. Așa că ai scăpa ușor. Nu știu totuși câți se vor putea strânge; nu e totuși o distracție „populară”.

Dar DA! chiar ar fi mișto...

Poate „una mică” din Constanța până-n Grecia, de trei-patru zile...

Michi
[12.03.14 14:57:41]

@Dragos: graţie lui Cornel şi Cristi noi am scos o croazieră la preţ popular, doar cu puţin peste o excursie de seniori. Ca lux, servicii, distracţie, confort, aş putea spune că a fost excursia vieţii noastre deşi am fost în destule locuri, unele exotice. Într-adevăr nu prea ai ce organiza înafară de preţ şi câteva ponturi, de ex. să facturezi băuturile din ţară pentru că pe vapor sunt mai scumpe sau să vizitezi porturile în care staţionează nava pe cont propriu sau în grup, în niciun caz cu ofertele companiei care sunt scumpe.

Sunt prima´întâia care ader la o croazieră, bineînţeles negociată de băieţi.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
marocanu21
[12.03.14 16:21:02]

@pepsi70ro: Cam tarziu, dar abia acum am realizat (dupa ce am vazut ca poza mea ai pus-o la P13, sarind peste P12 ca vineri seara nu-ti ardea de gluma mea cu @ciocoiu76! Imi cer scuze daca te-am necajit!

Din afara nu-ti dai seama cat e de greu sa organizezi un eveniment de asemenea anvergura, dar te-ai descurcat admirabil! Felicitari!

Sper sa gasesc si eu putin timp sa scriu despre aceasta intalnire! Si nu numai... !

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Marian Preda
[13.03.14 17:43:54]

@pepsi70ro:

Consideratie, admiratie si respect!

Iti multumim pentru tot efortul depus, atat tie cat si celor implicati!

Va felicit pentru tot ce ati facut pentru noi!

clau70
[14.03.14 12:12:52]

@pepsi70ro:

Iti multumesc pentru tot

Iubitul nostru matelot

Si-n ecou m-ai ascultat:

Ovi... pregateste ceva ciudat...

In croaziera vom pleca

Si pe rand ne-om inbarca

Toata suflarea AFA!!!

Alb
[26.03.14 22:05:30]

Foarte frumoasa intrevederea dvs. V-ati distrat super tare!

Bravo!

Adrian73, Alb, balasa violeta, clau70, iulianic, krisstinna, le_maitre, marbostgms, Marian Preda, mariana.olaru, marocanu21, Michi, nindesign, roth
Alte articole din această RUBRICĂ2014 Întâlnire AFA - Mistral Resort MOIECIU: