ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.03.2014

Dedeman Park Denizli

Karsıyaka District, 2394 Street, No: 4 20175 Denizli / Turkey

Phone: +90 (258) 268 80 00 | Fax: +90 (258) 251 44 22

Email: denizli@dedeman.com

Caracterizarea care si-o fac pe booking. Nu am gasit si versiunea in limba romana:

“Located on the Denizli-Ankara highway, this hotel is located 3 km to the city centre. It offers a fitness room, free Wi-Fi and comfortable rooms with air conditioning, a satellite TV and a mini fridge.

The rooms at Dedeman Park Denizli come with modern furnishings. They all feature carpeted floors, ironing facilities and a desk. Some spacious rooms offer tea/coffee making facilities.

Daily breakfast is served in buffet style. You can sample traditional Turkish cuisine at Turkuaz Restaurant. The hotel’s bar serves alcoholic drinks and beverages.

The front desk is available 24/7. You can benefit from the car rental services offered at Dedeman Park Denizli. There is also a mini market at the guests' service.

Only 16 km to the natural site Pamukkale full of hot springs and travertines, the hotel is 15 km to the ruins of the ancient Greco-Roman city Hierapolis. Denizli Cardak Airport is a 50-minute drive away. Free private parking is available on site.

Camerele Hotelului: 120, Lanţ hotelier: Dedeman Hotels. ”

Dupa ce am ratat cazarea din satul Pamukkale, despre care am vorbit pe scurt aici -vezi impresii, iata-ne in miez de noapte (nu era chiar “miez”, dar era vreo 21:00 si intuneric bezna) in cautare de culcus. Aruncasem eu o privire foarte fugara pe booking.com si stiam minimal, cateva hoteluri. Hotelasurile si pensiunile din satul Pamukkale nu mi-au inspirat deloc incredere la fata locului, iar hotelurile ceva mai stralucite, cele cu All Inclusive, erau gandite in special pentru agentii si autocare si cunosteam destul de bine tehnica de a tine pretul sus la receptie, in ideea daca vine vreun ratacit il ardem, iar doi, sa vada clientii veniti cu autocarul cat de “scumpi” suntem. M-am hotarat sa ne intoarcem in Denizli, la hotelul Dedeman Park, care vazusem ca arata bine si avea preturi rezonabile.

Ca locatie, era excelent, deoarece se afla la marginea Denizliului, inspre drumul care vine de la Pamukkale. Mai avusesem timp sa citesc pe la comenturi, ca o serie de turisti avusesera probleme cu gasirea hotelului, deoarece intrarea e destul de greu de localizat si se afla pe un “one way street”. Chiar cu GPS avusesera probleme. Mi-am zis ca nu-i bai, ca eu nu am GPS si-l gasesc mai usor. :) Teapa. :)

Gasirea intrarii

Ne-am intors in Denizli si chiar cum am intrat in oras, am observat hotelul pe partea stanga. Nu puteam trece spre el, deoarece drumul e cu doua benzi, separate si nu se poate trece de pe o parte pe alta. In prima instanta, am tinut pe banda din stanga, deoarece am crezut ca gasesc un semafor sau un giratoriu, sa ma intoarca pe partea cealalta. Nu a tinut faza, deoarece am mers o bucata buna pana in centrul orasului, pana am reusit sa intoarcem. La intoarcere, am ratat hotelul si iar am ajuns pe drumul de Pamukkale. La intoarcere nu-l mai vedeam, deoarece era ascuns dupa un deal.

Incercam din nou. :)

Am dat cateva ture din astea, pana m-am obisnuit cu autostrada. Am oprit si la o benzinarie si am intrebat si omul mi-a spus, ca dupa benzinarie, fac prima la dreapta, si iau iesirea inspre Karsıyaka. Am facut, am reusit, ne-am intors pe cealalta banda mai repede. Tot nu am reusit sa gasesc intrarea. Drumul avea la un moment dat o bifurcare, inspre Ankara tot inainte, si inspre Pamukkale la dreapta pe sub un pod. Am tot tinut Pamukkale, deoarece il vazusem cand venisem pe drumul ala.

Am intrat si prin Karsıyaka – un cartier amarat aflat pe un varf de deal. Simteam hotelul aproape, numai nu puteam sa-l gasesc. Dupa ce ne-am plimbat o bucata buna si acolo, am intrebat un mosulica, si asta a reusit in sfarsit sa ne explice cum sa ajungem. Acum va explic si voua, tot traseul.

In caz ca veniti dinspre Pamukkale, veti vedea hotelul, undeva in stanga. Cum vedeti hotelul, mergeti si pe dreapta veti vedea o benzinarie. Dupa benzinarie, luati primul exit, la dreapta inspre Karsıyaka. Aici, va baga la stanga pe un pod si treceti pe sensul celalalt. Tineti pe drumul principal, nu va bagati prin cartier. Ati ajuns, pe sensul celalt, ca si cum ati veni din centrul orasului Denizli. La un moment dat, aveti indicator Pamukkale Laoudikea, la dreapta, printr-un tunel. Nu mergeti pe acolo, tineti drept inainte inspre Ankara. Cum treceti de exitul inspre Pamukkale, continuand inspre Ankara, veti vedea intrarea hotelului pe dreapta. Mergeti mai incet, deoarece e la cateva sute de metri, dupa exitul de Pamukkale.

Recapitulez. Venind inspre Denizli, exit la Karsıyaka, intoarceti pe celalt sens de mers, continuati inspre Ankara, imediat dupa ce treceti de exitul de Pamukkale, gasiti hotelul pe dreapta. Capisci?

Hotelul

E destul de nou construit si face parte din lantul Dedeman. Astia au mai multe hoteluri, gandite in special pentru business. Sala de conferinta mare, etc. Au si un hotel de lux prin Istanbul, vreo 15 prin Turcia si cateva in afara, prin Iraq, Uzbekistan... etc. Hotelul e mare, are vreo 120 de camere. Receptie deschisa non-stop.

Intreb la Receptie cat costa o camera, zice ca vreo 70 si ceva de euro – adica vre 220 de TL. Eu il vazusem cu 140TL, pe booking, ca aveam niste discounturi, de pay now, last minute etc. Ii spun la receptie, ca atata l-am vazut pe booking. Mi l-a lasat la 180 TL, dupa ceva negocieri, adica 60 euro cu mic dejun inclus. Pret excelent pentru acest gen de hotel.

Camera

Incapatoare, mocheta pe jos. Pat mare, asternuturi curate. Minibar, dar era gol. Baia mare, curata etc. Consumabile etc. Mai o tava, cu fierbator, plicuri de ceaiuri si cafea instant.

O alta chestie pe care nu am vazut-o la nici un hotel pana acum, e un control panel, care e langa usa de intrare pe interiro si are are unul similar si afara pe hol. Apesi dinauntru, butonul cu “Do not disturb”, si se aprinde si afara. Nu mai trebuie sa pui chestiile alea cu Do not Disturb pe usa.

Au si meniu in camera si room service. Ne era foame si intrebasem daca bucataria e inca deschisa. Ne spusesera ca da.

Restaurant

Am fost singurii de la restaurant, dar se facuse vreo 22:00. Am comandat o salata si niste şiş de pui. Mancarea buna, prezentata frumos. Am dat vreo 50 de TL pentru 2. E ok. Nu stiu ce alte restaurante as fi gasit prin zona.

Micul dejun

Asta este capitolul la care hotelurile turcesti cred ca exceleaza. Pentru turci, e foarte important micul dejun. Nu se apuca sa faca nimica daca nu au mancat. E o masa peste care nu sar. Numele turcesc al micului dejun e “kahvaltı” – e format din doua cuvinte si are sensul de “sub cafea”. Adica mananci ceva, dupa care iti bei cafeaua, sa nu o bagi pe stomacul gol. Daca nu ti-ai baut cafeaua, nu existi, iar cum cafeaua nu merge fara “kahvaltı”, e clar cum merge treaba.

Swedish buffet, dotat foarte bine. Aveau fel de fel de mezeluri reci, 4 feluri de salam, 4-5 feluri de branza, 4 feluri de masline, 4-5 feluri de salate etc. Vreo 3 feluri de mancare calda, omleta, oua simple, sau cu carnaciori. Placinte calde de mai multe feluri etc. Pe langa, astea cele obisnuite, marmelade, fructe, cereale etc.

Ce mai... mananci bine de tot, sa-ti ajunga pe toata ziua.

Prin imprejurimi

Nimic.

Daca nu ai propria masina nu ai ce face. E un hotel de centura, autostrada etc. Daca ai masina, mergi in centrul orasului Denizli care e la vreo 3 km distanta. Acolo gasesti restaurante etc. ce-ti trebuie. Pana la Pamukkalei vreo 15 km - in vreo 15-20 de minute esti acolo.

Alte ganduri

Am vazut la micul dejun ca hotelul era destul de plin. In marea majoritate clienti buni, business, la costum etc. veniti cu afaceri prin Denizli. Sper sa nu bage si agentiile grupuri pe aici – deoarece ar strica treaba. Nu stiu cat mi-ar place daca as da peste o gasca din asta (indiferent de tara). :)

La minusuri

E accesul de pe “autostrada”, care e putin dificil, pana te prinzi cum sta treaba. Si la iesire din hotel, chiar daca vrei sa mergi inspre centrul orasului Denizli, sa zicem, esti obligat sa faci dreapta si sa mergi putin inspre Ankara, pana la primul exit, de unde reusesti sa intorci.

In concluzie

Un hotel pe care-l recomand, in caz ca aveti treaba la Pamukkale si vreti sa petreceti o noapte in zona. Raportul calitate – pret e excelent.

Vacante frumoase.

Trimis de TraianS in 11.03.14 11:29:34
Validat / Publicat: 11.03.14 18:43:58

VIZUALIZĂRI: 2534 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TraianS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Venind dinspre Pamukkale, mergand inspre centrul orasului Denizli, veti observa hotelul pe stanga. Acum cum facem sa trecem partea cealalta si sa ajungem la el?

[11.03.14 12:27:09]

Marian Preda
    [11.03.14 18:48:06]

@Traian;

Onorat sa-ti acord primul vot! Felicitari!

TraianSAUTOR REVIEW
    [12.03.14 09:29:06]

@Webmaster

Pozitionarea este corecta. Multumesc.

Probabil ar fi fost bine, sa incadrez hotelul la orasul Denizli, dar orasul nefiind, tocmai turistic, cred ca acest hotel poate fi de folos celor ce viziteaza Pamukkale. E doar la vreo 15km de acesta si-n buza drumului care duce acolo.

@Marian

Multumesc. Un domn ca intotdeauna.

Marian Preda