ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2014
ÎNSCRIS: 15.04.10

Fenomenul AFA, reflecţii după întâlnire.

Amfostacolo, este în primul rând un fenomen, o stare şi apoi un sait. Altfel cum s-ar explica cele 46 de pagini de ecouri în pregătirea evenimentului? Fiecare, postând o dată, de cinci sau de zece ori a încercat să ajute cu informaţii, sugestii, comentarii, în fiecare era dorinţa să iasă bine.

Cum s-ar explica cele 152 de ecouri postate după întâlnire până astăzi 7 februarie, orele 19? Cele şapte reviewuri scrise până acum, au fost doar pretextul ca fiecare să-şi arate bucuria şi gratitudinea că afa există. În acele zile luminoase ale întâlnirii în care şi natura a ţinut cu noi, fiecare a uitat de viaţa de zi cu zi, a evadat din monotonie şi rutină. Poate a lăsat acasă o mamă bolnavă, poate a auzit că locul lui de muncă va fi restructurat, poate nu ştie cum va plăti plăti creditul la bancă, poate ar mai trebui să facă nişte analize, poate copilul ajuns mare s-a depărtat de el, poate patronul e bădăran şi el este obligat să-i zâmbească- probleme ale vieţii reale care i-au adus multe ore de insomnie. În viaţa de zi cu zi suntem oameni obişnuiţi, păcătoşi în sens biblic cu defecte şi calităţi.

Toate s-au şters şi noi ne-am uniformizat în revărsarea de lumină şi de bună dispoziţie. Că ne-a unit pasiunea pentru călătorii? Nu, cred că ea doar ne-a adunat dar comuniunea trebuie să aibă altă sorginte. Faptul că tu care scrii ai văzut cascada Niagara şi cel care te citeşte ştie că n-are să ajungă acolo, că tu alergi după puncte şi un loc în clasament care te scoate în faţă cum n-ai reuşit în viaţa reală, că îţi transformă o călătorie banală făcută pe bani puţini într-un prilej de încântare şi descoperire a frumosului pe care-l împărtăşeşti şi altora, ca şi atătea alte situaţii particulare nu sunt motive suficiente pentru că sunt individuale. Amfostacolo este un fenomen, o stare pe care o trăim cu toţii la unison, -chiar şi cei mai sceptici dintre noi,- de câte ori ne întâlnim.

Mulţumesc Cornel, mulţumesc Ovidiu, mulţumesc tuturor userilor de la cei fondatori la cei nou veniţi, mulţumesc acestui mozaic de personaje care în zilele întâlnirilor noastre capătă nimb de aur şi care suntem noi.

Trimis de Michi in 07.03.14 20:07:01
Validat / Publicat: 07.03.14 21:49:01

VIZUALIZĂRI: 1223 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2038 PMA (din 38 voturi)

Eugenia55* †
[07.03.14 22:08:14]

Sa fiti iubita!

roth
[07.03.14 23:11:52]

sunteti un fenomen... multe zile cu soare.

va iubesc si va respect.

adri-nico
[08.03.14 00:41:03]

Superbonus!!!

Marian Preda
[08.03.14 15:03:07]

Respect pentru tot acest adevar!

Respect pentru intelepciune!

Respect, un cuvant inventat pentru dumneavoastra!

Cu consideratie...

Costi
[09.03.14 16:41:31]

Cu scuzele de rigoare, nu am de gând să scriu și eu un review, dar am rămas dator cu ceva.

În primul rând, trebuie să subliniez că muzica de la petrecere nu mi-a aparținut decât într- o foarte mică măsură (vreo 15 - 20 de minute, la început), în cea mai mare parte ea fiind asigurată (mă refer la seara de vineri în special) de ”colegii de platou” de la Constanța, din grupul Club 70.

Eu însă am rămas dator față de Michi, care mă rugase să pun și ceva muzică mai veche.

Profit de faptul că webmasterul cu muzica nu a atașat (încă) nicio ilustație muzicală, pentru a propune aici melodia pe care o pregătisem ca dedicație specială pentru Michi: The Young Ones (Tinerii), cântată de Cliff Richard, în filmul cu același nume, din 1961, cu urarea:

Să rămâneți mereu tânără, iubită doamnă!

Să rămâneți cu toții mereu tineri!

https: //www.youtube.com/watch?v=-JKtHcM05Dk

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
MichiAUTOR REVIEW
[09.03.14 21:35:02]

@Costi: M-ai omorât cu zile Costi, mulţumesc. Pe lângă melodia cântată de toţi care eram atunci tineri, din clip mi-am adus aminte de moda anilor ´60 cu rochii puse pe jupoane cu sârmă, cu talia foarte pensată şi pantofi cu bot ascuţit şi toc cui de 10 cm, -o modă foarte feminină.

Costi
[09.03.14 22:24:51]

@Michi:

Mă bucur că a fost o alegere potrivită.

Mai ales că a avut și o mică aventură. Mai exact, plasasem acest ecou cu dedicație la review-ul scris de iulianic, pentru că nu-l văzusem pe acesta.

Apoi, l-am descoperit și mi s-a părut normal să cer unui webmaster să-mi mute ecoul, cu dedicație cu tot, aici, unde-i era locul de drept.

Și pentru că Iulia nu merita să rămână fără o melodie frumoasă, atașată review-ului ei, i-am făcut și ei o dedicație din aceeași categorie, a anilor '60, pe care un webmaster a atașat-o acolo. Merită a fi ascultată și ea!

Mulțumesc, webmaster!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]