ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2014
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 15.01.09

Intalnirea AFA - un dar al primaverii!

”A fost odata ca niciodata” – este inceputul unei povesti frumoase, ale carei pagini sunt scrise rememorand fiecare moment unic in care ne-am simtit mai apropiati unii de altii, mai emotionati decat oricand… Moieciu de Sus.

De SUS viata pare mai frumoasa, nu-i asa? Daca nu s-ar fi ales acest satuc de munte ca punct de intalnire a membrilor echipei AFA, cine stie daca as fi ajuns vreodata prin aceste locuri.

Facand parte din depresiunea Tara Barsei, incorsetata de muntii Bucegi si Piatra Craiului, localitatea se afla intr-o zona pitoreasca, linistita, la o altitudine de 1100 metri, la capat de drum rutier si inceput de drum forestier ce se adanceste in frumusetea naturala a Rezervatiei Bucegilor. Pentru 2-3 zile Moieciu a devenit pentru noi toti sinonim cu starea de bine.

Noi am ajuns cu doua zile inaintea tuturor, iar dupa intalnire am mai ramas inca doua zile in Moieciu. La inceput a fost acea stare de nerabdare ajunsa aproape la paroxism in asteptarea prietenilor care soseau pe rand din toata tara, iar apoi, dupa ce ne-am despartit, a ramas doar nostalgia clipelor pe care le-am petrecut impreuna…

Ningea molcom ca-n basmele bunicii cand am parasit Galatiul, vreo 350 de kilometri, prin pasul Oituz, apoi Brasov, incet-incet padurile de foioase sunt inlocuite de cele de brazi - sunt totusi cateva sute de metri diferenta de nivel – si iata-ne ajunsi spre dupa-amiaza in Moieciu de Sus, unde am tras la o pensiune. Ultimii kilometri, datorita starii drumului, pe o distanta de vreo 8 km mi s-au parut interminabili. Si acel parcurs aveam sa-l facem de vreo zece ori dus-intors, vizitand imprejurimile.

Joi dimineata, pe o vreme insorita am pornit pe un drum serpuitor spre Cheile Gradistei – Fundata. Aici, ne-am bucurat de descoperirea unor privelisti asupra imprejurimilor muntoase asemanatoare celor dragi mie din Austria. Daca si soselele ar semana cu ale lor…Case raspandite pe coline sau in vai domoale pe ale caror cosuri fumul se ridica lenes in vazduh, poienite, izvoare si mici cascade, turme de oi ce-ti taiau calea, care incarcate cu fan – toate alcatuiau un tablou bucolic de care mi-era dor.

Si-apoi aerul… Oare de ce se spune ”aer tare de munte”? Dimineata cand deschideam usa de la balcon, aerul incarcat cu acele miresme ce-mi aminteau de copilaria de pe valea Trotusului, inunda intreaga odaie…

Primele intrevederi cu prietenii AFA au fost joi dupa-amiaza. Cunoscuti de la intalnirea AFA de acum doi ani de la Tarlungeni, sau recunoscuti doar dupa nick-name-ul de pe site, legaturile dintre noi s-au stabilit imediat, cu usurinta. Doar ne leaga prin fire invizibile aceeasi pasiune de a calatori si ea este atat de mare, incat nu exista cale de intoarcere…

Apoi, ziua de vineri. La pranz am participat la festivitatea de premiere a celor 30 de unitati de cazare – hoteluri si pensiuni – din zona Bran – Moieciu – Fundata – Rasnov, care au obtinut cele mai multe aprecieri pozitive din partea utilizatorilor site-ului AFA. Aceasta intalnire a fost organizata de AFA cu sprijinul Federatiei Asociatiilor de Promovare Turistica din Romania, al Asociatiei Rosenau Turism din Rasnov si al Asociatiei Bran- Moieciu – Fundata. Aici am facut cunostinta cu inimoasa doamna Corina Martin, vicepresedinte ANAT.

Pe inserat, sub bolta instelata, la caldura focului de tabara s-a incins o mica hora in jurul lui. Bunatati locale incarcate pe imense platouri de lemn au fost degraba devorate.

Si a venit momentul party carnaval! O explozie de culori, buna dispozitie, dansuri infocate, a fost distractie mare pana tarziu in noapte… Felicitari pentru frumoasele costume pe care le-ati ales si care va stateau atat de bine! Multi dintre voi chiar erau greu de recunoscut sub masti…

Sambata 1 Martie – ziua Martisorului meu! In cursul diminetii, datorita lui Ovidiu, am avut parte de o adevarata incursiune in istorie vizitand cetatea Rasnov. De multa vreme imi doream sa vizitez acest loc, de fiecare data, in drum spre Austria, priveam cu jind la semeata cetate… Tanarul ghid, o biblioteca de informatii, ne-a condus in atmosfera fortaretei medievale unde fiecare piatra are povestea ei, ce mai, ne-a fermecat pe toti cei peste 30 de vizitatori!

De la cetate, fiecare cu masina sa, ne-am indreptat spre centrul orasului Rasnov de unde ne-a preluat unul dintre autocarele care faceau curse gratis pana la complexul de sarituri cu schiurile. Aici, timp de doua zile s-a desfasurat Cupa Mondiala de sarituri cu schiurile, un eveniment in premiera in Romania. Am admirat tinerele (unele aveau doar 15-16 ani) ce se avantau curajoase in zbor. Poate v-ati intrebat – de unde zapada pe trambulina de 100 de metri? A fost depozitata in zona Diham si transportata pana la partie in peste 100 de autocamioane si peste 150 de voluntari au avut grija de dimineata pana seara ca trambulina sa se prezinte in cele mai bune conditii.

Dupa–amiaza s-a incheiat cu festivitatea de premiere a iubitorilor de calatorii, s-au impartit diplome pentru membrii de elita si de suflet ai site-ului AFA. Imi pare rau si-mi cer scuze pentru ca n-am mai putut tine in frau emotiile ce ma coplesisera in acele momente… Totodata, ma bucur ca am mai vazut ceva sclipiri si la alti prieteni… O data in plus mi-ati dovedit ca sunteti persoane deosebite…

Cuvinte de lauda si multumiri s-au raspandit in toata sala, adresate lui Cornel si lui Ovidiu, dar si celorlalti sufletisti mai putin cunoscuti de noi, dar care-si aduc contributia pentru ca site-ul sa se mentina pe primul loc! Entuziasmul si voia buna au acompaniat cina din acea seara, iar tombola ce i-a urmat ne-a dat noi motive de bucurie.

Duminica 2 martie – si chiar trebuia sa ne despartim? Promisiuni de revedere cat mai curand, fotografii, din nou ceva sclipind in coltul ochilor, masini parasind parcarea hotelului rand pe rand… Ne-am mutat din nou pentru inca doua zile ceva mai la vale, cale de vreo 2-3 sute de metri la pensiunea Padurea Verde.

Dar n-am ramas ”acasa”. Am pornit imediat la drum, incercand sa alung gandul despartirii… La Rasnov se desfasura cea de-a doua mansa in care aveau sa evolueze saritoarele care obtinusera rezultate bune in prima runda. Si pentru ca v-am obisnuit sa va povestesc ca in fiecare calatorie trebuie sa mi se intample cate ceva special, iata ca si de data aceasta s-a implinit! La competitia de la Rasnov, dintre cele cateva sute de spectatori, poate chiar peste, cu cine credeti ca ne-am nimerit alaturi? Cu Andox! O fi fost despartirea de voi toti atat de impovaratoare si mi s-a mai oferit o picatura din VOI?

Peste noapte, Moieciul s-a acoperit in mantie de nea, vrand parca sa acopere urmele lasate de cauciucurile masinilor voastre… Eu doar va promisesem cu o luna in urma ca la Moieciu va fi zapada! Macar o zi sa mai fi stat sa va bucurati de peisaj… Si pentru ca probabil era ultima zapada din aceasta iarna, am hotarat sa dam o fuga la Predeal. A fost o decizie mai greu de luat pentru ca aveam sa ajung la vila strabunicilor mei in care nu mai intrasem de vreo sapte ani si unde un costum si niste schiuri inca mai asteapta… … a fost poveste, a fost realitate? AFostAdmirabil!!! Orice ar fi fost, s-o repetam cat mai curand!

Trimis de Alina53 in 07.03.14 16:27:46
Validat / Publicat: 08.03.14 08:06:31

VIZUALIZĂRI: 1827 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P96 krisstinna
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2039 PMA (din 39 voturi)

[07.03.14 16:33:08]

Webmaster, te rog pentru aceasta minunata lume AFA: www.youtube.com/watch?v=HPcgM1MnDnI - Louis Amstrong - What a Wonderful World! Multumesc!

[07.03.14 16:51:14]

@Alina53:

Melodia cerută are dezactivată opțiunea de atașare pe un alt sait.

Încorporarea a fost dezactivată la cerere, scrie acolo.

Am ales o altă variantă , aceeași melodie.Dacă nu-i ok , te rog să ne indici alt clip.

[07.03.14 17:37:15]

@webmaster: se poate schimba, te rog: www.youtube.com/watch?v=SzJEyC4j0xk - Roses for my friends, multumesc

[07.03.14 22:02:43]

maria55 †
[08.03.14 09:39:18]

@Alina53, stiai ca esti minunata?! Iata si dovada... acest review de "Martisor", primit dis- de -dimineata!

TraianS
[08.03.14 09:49:42]

La multi ani tuturor Doamnelor AFA!

[08.03.14 10:08:35]

@maria55: parca mi-a mai spus cineva asa, cu vreo 40 de ani in urma... Asa a fost sa fie, de ”Martisor”. ”LA MULTI ANI! ” tuturor doamnelor, domnisoarelor si fetitelor din familia AFA

pepsi70ro
[08.03.14 10:25:14]

La mulţi ani, doamnelor, domnişoarelor! Să aveţi parte de o primăvară caldă şi de bucurii pe măsura inimii voastre!

iulianic
[08.03.14 10:41:08]

@Alina53: Draga mea nouă cunoştinţă AFA şi vecină la masa 1, felicitări pentru rândurile tale pline de delicateţe şi frumuseţe!

@All: Mulţumim pentru urările ocazionate de venirea primăverii! Cel puţin calendaristic şi în inimile noastre, primăvara a sosit!

[08.03.14 10:46:47]

La mulţi ani, doamnelor, domnişoarelor!

De 8 Martie senin,

Într-un cadru anonim

Primăvara a sosit

În al iernii asfințit.

Primăvara-n suflet vă dorește - web26.

marocanu21
[08.03.14 10:58:29]

La mulţi ani tuturor doamnelor şi domnişoarelor din AFA! Multă sănătate şi fericire!

TraianS
[08.03.14 11:11:22]

... oops... eu uitasem "domnisoarele". Nu am vrut sa fac discriminari. Va iubesc pe toate. Multumim ca existati.

Michi
[08.03.14 14:29:15]

Înafară de frumuseţea reviewului remarcată şi de ceilalţi, eu te felicit pentru impresionantul număr de poze care m-a plimbat şi pe unde nu am fost (cetatea Râşnov, săriturile, festivitatea patronilor) dar în special pentru că ai scris în dreptul fiecărei poze numele persoanei. Dacă nu aş fi urmărit atât la tine cât şi la Marian Preda asocierea dintre chipul pe care-l reţineam şi nume sau viceversa ar fi rămas nişte pete albe, ori toţi userii afa sunt speciali şi trebuie amintiţi (era să scriu reţinuţi dar zilele astea nu dă bine!)

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[08.03.14 19:22:39]

@Michi: multumesc pentru aprecieri, iti citisem doleanta de a mentiona numele fiecaruia sub fotografie, sper ca n-am facut vreo greseala...

balasa violeta
[08.03.14 20:44:58]

@Alina53: multumesc! La multi ani!

Domnilor, multumesc pentru urari!

Marian Preda
[08.03.14 20:49:53]

Pentru toate doamnele si domnisoarele din minunata comunitate AFA, va doresc o primavara frumoasa, alaturi de cei dragi!

Fie ca toate implinirile frumoase, sanatatea si spiritul acestei zile sa va insoteasca pretutindeni si... fie ca primavara iubirii sa va inunde sufletul cu bucurie si cu parfumul tuturor florilor sale. Va doresc un 8 Martie cat mai frumos si va asigur ca fiecare aveti cate un coltisor in rangul inimii mele!

La multi ani!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]