ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2014
DE msnd
ÎNSCRIS: 05.07.13
STATUS: CONSUL
SEP-2011

First Flatotel Internacional, Benalmádena, un hotel interesant.

Când ne-am organizat excursia pe Costa del Sol, am stabilit să stăm două zile în Malaga, și restul într-o stațiune limitrofă. În consecință, pe lângă Hotelul Trebol am făcut o rezervare și la un hotel din Torremolinos. Dar, cu o săptămână înainte de plecare, site-ul de rezervări ne trimite un mail cu scuze și păreri de rău, dar nu știu din ce motive nu ne mai poate asigura rezervarea. Ne oferă în schimb, la același preț, și în aceleași condiții, cazare la un hotel de categorie superioară, dar cu vreo 10 km mai departe de Malaga. Și așa am ajuns la First Flatotel Internacional, Benalmádena.

La prima impresie este un hotel imens, o bară lungă, cu 10 etaje, perpendiculară pe mare. Totuși nu are decât 100 de camere. Asta pentru că majoritatea sunt apartamente cu 2 sau 3 dormitoare. Poziția oferă tuturor camerelor vedere atât la mare cât și la muntele unde am văzut Spectacolul Vulturilor

Noi am avut un apartament cu 2 dormitoare, la etajul 10.

Apartamentul are un mic hol la intrare, din care în față se intră în sufragerie și în dreapta în bucătărie. Sufrageria are circa 30 mp și e mobilată cu o masă cu scaune, o servantă cu televizor, două fotolii și o canapea extensibilă. Mai există aici ceva mobilă cu spații de depozitare și, probabil adus de pe balcon, un suport, uscător de rufe. Două ferestre mari, din tavan până în pardoseală, dintre care una cu ușă de acces, dau într-un balcon (logie) lung cât sufrageria.

Bucătăria are o deschidere gen bar către sufragerie și este echipată cu absolut tot ceea ce este necesar (chiuvetă, frigider, aragaz, filtru de cafea, fierbător de apă, vase, veselă, tacâmuri, etc.). Singurul lucru pe care nu l-am găsit, dar pe care, drept este, nu l-am găsit nici la alte hoteluri, este un detergent de vase.

Din sufragerie se desprinde un hol, relativ îngust și lung, către dormitoare. Primul (de fapt al doilea ca importanță) este imediat în stânga. Cel important (”Master Bedroom” cum am învățat eu în engleza mea de baltă) este în fundul culoarului. Amândouă au circa 20 mp fiecare și cam același tip de mobilier, relativ simplu (pat, noptiere, oglindă). Diferența este că cel important are un pat matrimonial (de fapt două paturi lipite) și acces direct la baia proprie. Baia celui de-al doilea este pe o ramificație spre dreapta a culoarului, perete în perete cu bucătăria. Băile sunt dotate cu tot ceea ce este necesar, inclusiv uscător de păr. Însă, consumabilele consumate nu au mai fost completate. Prosoapele au fost schimbate de două ori pe parcursul sejurului. Pe ramificația culoarului, pe peretele opus băii nr. 2, sunt mai multe dulapuri în perete pentru depozitare. Curățenie s-a făcut zilnic, fără a interfera cu programul nostru, cu excepția ultimei zile, când ne pregăteam de plecare.

Atât sufrageria, cât și cele două dormitoare, au câte un aparat de aer condiționat. Problema este că pentru toate trei există o singură telecomandă. Așa că, pe timpul nopții, trebuie stabilită o înțelegere privind ocupanții celor două dormitoare privind un punct comun de găsire a telecomenzii.

Hotelul dispune de un restaurant, dar noi nu l-am folosit. Am folosit în schimb bucătăria, în special pentru micul dejun, cu aprovizionare da la un magazin tip „mini-market” de la parterul hotelului, sau de la un supermarket de la 10 minute de mers cu mașina.

Hotelul mai dispune de un bar cu o terasă în aer liber, lângă care este și o piscină. Păcat că în a doua jumătate de septembrie, după ora 17.00, piscina era în umbră, și era cam răcoare. Alăturat era și un teren de mini-golf. Nu am remarcat existența unui loc de joacă pentru copii și nici vreo activitate care să-i antreneze pe cei mici sau mari.

Mai existau în hotel o serie de facilități, dar cu care noi nu am avut de-a face (sala de jocuri, sala de forță, sala de conferințe, etc.). Trebuie să remarc însă amabilitatea personalului de la recepție. Toți sunt vorbitori de limba engleză și gata în orice moment să-ți răspundă la o întrebare, sau să-ți dea o indicație. Pe lângă nenumărate hărți și pliante, am obținut informații utile privind obiectivele interesante din zonă, cum se ajunge în diverse locuri, care sunt cele mai bune drumuri către destinațiile alese de noi.

Plaja din dreptul hotelului nu ne-a inspirat prea tare. Mică ca suprafață, cu multe stânci atât pe uscat cât și în apă, mai necesita și coborârea / urcarea a vreo 20 m de trepte. Așa că, în zilele destinate pentru plajă, la recomandarea personalului hotelului, am luat autobuzul local către direcția Malaga pentru 3 stații (2 euro de persoană), și după circa 1.5 km am ajuns la o plajă cu nisip fin. Atât de fin, că intra piciorul în el până la gleznă. Plaja era organizată, cu închiriere de umbrele și șezlonguri (9 euro de persoană și zi). (Toate prețurile sunt pentru septembrie 2011).

Un aspect interesant privește parcarea. Hotelul dispune de o parcare proprie, parțial acoperită, parțial în aer liber. La prima impresie, îmi pare puțin subdimensionată față de capacitatea hotelului. Totuși, oricât de târziu ne-am fi întors, am găsit cel puțin un loc liber. Nu știu însă care este situația în plin sezon. Problema este însă costul. În prezent ei declară parcarea cu plată. Noi însă nu am plătit nimic, dar nu știu dacă aceea era politica hotelului la data respectivă, sau am beneficiat de condițiile contractate inițial la primul hotel.

În concluzie îmi este greu să-mi definesc părerea despre acest hotel. Pentru noi a fost locul de unde am plecat și unde ne-am întors din excursiile planificate. Dar el își realizează foarte bine scopul de cazare, oferind multe facilități, dar nu iese în evidență cu lucruri deosebite (probabil este normal pentru cele 3 stele pe care le are). Structurat mai mult pe apartamente, pare a fi destinat în primul rând familiștilor. Totuși nu are sectoare sau activități destinate copiilor. Mai curând pare a fi destinat grupurilor de prieteni. În apartamentul nostru cu 2 dormitoare și o sufragerie aveau loc comod 6 persoane. În aceste condiții îl consider „un hotel interesant”, și îl recomand celor care se împacă cu ce am descris anterior.

P. S. Prețul menționat în caseta tehnică este prețul contractat pentru un apartament de 2 dormitoare la hotelul inițial.

Trimis de msnd in 07.03.14 00:10:46
Validat / Publicat: 07.03.14 16:07:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 1601 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 1. Sufrageria are un televizor cam mic pentru dimensiunile ei.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 23 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 42.00 EUR pe cameră

[07.03.14 09:58:32]

msndAUTOR REVIEW
    [07.03.14 10:29:18]

@webmaster:

Da este bine. Semnul este pus pe rondul din fața hotelului. Hotelul propriu-zis este alături, cu acoperișul roșu. Piscina se vede mai la nord. Între piscină și hotel este terasa, cu barul și terenul de mini-golf, În umbra hotelului este parcarea.

Atenție! Coordonata de longitudine a apărut cu semnul ”-”.

msnd