ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.03.2014
ÎNSCRIS: 11.01.14
SEP-2013

Revenire la Club Evrika

Am fost in septembrie 2013 la acest hotel, pe care l-am ales si cu un an in urma in aceeasi perioada. Desigur, intre timp pana sa plecam am citit aici review-uri, am auzit in ultimii ani de schimbari de manageri la varii hoteluri si astfel de schimbari la nivelul serviciilor oferite. Sincer, m-am "ingrozit" aproape citit fel si fel de review-uri pe aici scris despre cum totul s-a stricat comparativ cu un an inainte.

Ne-am dus cu inima stransa, intr-o perioada anuntata a fi ploioasa, din care a plouat imediat ce am ajuns pentru cam 5 minute.

Cu un an inainte luasem prin firma X cazare la camera dubla de lux cu vedere la piscina (scria pe contract acum 2 ani ca vom primi in corpul D - care este cel mai nou). Anul acesta nu scria ca vom primi in corpul D, asa ca pentru prima oara in cel putin 5 ani am stat un pic pe ganduri la venitul la receptie daca sa dam sau nu bani in pasaport si eventual si ce suma. Personal nu sunt de accord cu astfel de sume strecurate, nu ii condamn pe cei care o fac, insa sunt de parere ca daca ti-ai platit o anumita camera e cam imposibil sa iti dea o alta. Desigur, din acest motiv mai mereu in ultimii ani am preferat sa luam camera mai buna daca s-a putut financiar, tocmai pentru a nu fi dezamagiti ca poate am primit o camera mai rea fata de altii. Am vorbit cu receptionista, comparativ cu un an in urma, am prins un grup de germani, nu prea pareau sa ne bage in seama initial dar a fost bine pana la urma, ne-au cazat in corpul D. In urma cu un an statusem la etajul 5, camera foarte buna. Anul acesta am prins etajul 2, mai in dreapta, unde nu e si etajul 5 construit, dar mi s-a parut camera mult mai buna fata de cea de cu un an in urma, desi e la aceeasi categorie cotata, dar mi s-a parut un pic mai spatioasa.

Desi am lasat si noi bacsis nu ne-am bucurat de forme din prosoape, desi ne-am bucurat ca nu am ramas fara bani sau alte lucruri lasate prin camera, deci oricum dansele primesc un bonus pentru curatenia exemplara.

Un alt bonus consider ca il merita si ei, comparativ cu un an inainte, de aceasta data un baiat a venit si ne-a dus bagajele pana in camera.

Desi mi-am dorit sa revin la acest hotel datorita facilitatilor si plajei in primul rand, anul acesta am omis datul pe tobogane (eu sunt copilul familiei desi am 25 ani, dar nu ma pot abtine :))) si intratul in piscina - apa era rece:(. Desigur asta nu m-a oprit sa ma balacesc toata ziua in mare, desi am prins o zi cu cateva alge si un fel de gandacei care te piscau de piele, din cauza lor am luat o pauza de mare in respectiva zi, erau cu miile. A doua zi au disparut.

Plaja eu o consider curata, bauturile de la barul de pe plaja ok, berea buna, presupun ca, era cam spalacita dar oricum nu vii la plaja ca sa bei ci sa te bronzezi, iar soare a fost.

Desi s-a anuntat vreme ploioasa si am luat 10 ml de crema solara, desigur ca ne-a mai trebuit, pentru cer senin trebuie mai multa asa ca am cumparat din coltul hotelului, unde este un fel de mini market, preturi ok mi s-au parut. Crema Pizbuin (favorita mea) in tara este 100 ron aproximativ era, acolo echivalentul in ron, parca chiar mai ieftina, pe la 80 ron desi este totusi statiune la mare.

Animatia, mie mi s-a parut cam slabuta pentru gustul meu, in anul anterior am prins lucrui mai interesante. A fost intr-o seara concert ABBA, animatorii de acolo, aceeasi de cu un an in urma au avut costumatie tip ABBA si au cantat melodiile lor, chiar foarte bune unele dintre ele. (desigur playback), coregrafie minunata, cred ca au invatat cateva ore bune pentru un show de aproximativ o ora.

Mancarea buna, noi nu obisnuim sa mancam enorm, eu acolo cel putin e singurul loc unde incerc cate putin din aproape toate. Am prins pizza in unele seri, peste, pui, desigur se mai si repetau dar pe mine nu m-a deranjat. Parca mai putine prajituri pe gustul meu fata de anul trecut.

Mare atentie totusi la, animatori, prietena mea a fost cooptata sa ii acompaniem la un bar prin statiune unde cica ne-am fi distrat mult mai bine. Nu am mai ajuns dar ne-au povestit altii ca, de fapt te duc prin 2-3 barulete unde platesti o suma consistenta pe bautura. Noi ne gandisem ca sunt niste draguti ca vor sa ne duca sa ne simtim bine, ei de fapt fac un fel de marketing.

Anul acesta ne-am bucurat de o excursie pana in Bourgas, oras aflat la aproximativ 30 km daca nu ma insel de Nessebar/Sunny Beach.

Pentru a ajunge acolo, intrebati la receptie, va va da indicatii precise, cum ni le-a zis asa au si fost.

Drumul presupune: luat autobuz 3-4 statii (autobuz 1 sau 8), apoi cand veti cobora, la nici 20 m va fi o strada spre dreapta, imediat dupa stop. Mergeti cam 50-100 m pe strada din dreapta si ajungeti la Autogara. De acolo luati bilet cu 6 leva catre Bourgas, tipa de la ghiseu va zice si care e.

Se ia autobuzul 1 sau 8 (costa 1 leva calatoria de persoana), se merg 3-4 statii, oricum e la prima statie dupa centrul lor oficial, acolo unde e un hotel inalt Cazino parca ii zice. Mare atentie cand coborati in statie, e plin de bulgari taximetristi care vor sa va convinga sa va duca cu 20 euro in bourgas. E teapa mare de tot, daca intrebati femeile care vor sa vanda tapiterii, va vor zice ca nu stiu, presupun ca sunt in cardasie cu taximetristii.

Din autogara ajungeti in Bourgas cu 3 euro (6 leva) de persoana, deci cu 24 euro faceti drum dus-intors, nu doar dus cu 20 euro.

Recomand atentie la autobuzul ales. Noi la dus l-am luat pe primul venit, am impresia ca vine unul cam la 30 minute. Autobuz modern, aer conditionat, foarte bun (chiar mai bun cel cu care ne-am intors).

La dus - ne-a dus prin statiunile de pe plaja, este o statiune care mie mi se pare mai de lux, minunata, hoteluri asemantoare cu cele din Turcia zona Antalya.

La intoarcere - am luat autobuzul pe alt traseu, mare greseala, ne-a dus prin dealurile lor prin niste sate asemanatoare cu ale noastre. Tot drumul am stat panicata ca am gresit autobuzul si ca vom ajunge gresit, caci eu spusesem sa-l luam. Dar nu a fost cazul, am intrebat-o pe tipa care ne-a luat biletul si m-a asigurat ca ajungem in Sunny Beach (de asemenea la intoarcere platiti bilet direct din autocar)

Orasul Bourgas

Cum este orice oras, frumos, autogara are statie finala in centru, langa un parculet. Exista si un postament care va explica ce autocar sa luati pentru a ajunge in X loc si la ce ora pleaca. Exista si toaleta contra-cost in statia respectiva, curata. Initial ni s-a parut ca si cum eram acasa, doar ca nu cunosteam locurile cu magazine si dupa mers hai-hui prin acel parculet am avut chiar in intentie sa revenim in Sunny Beach. Am insistat din fericire si am gasit pe vis-a-vis de autogara, o strada centrala in Bourgas, cum sunt cele din centrul vechi al Bucurestiului doar cu zona pietonala. Stanga-dreapta magazine, 1-2 banci, 1-2 terase si chiar si cateva fantani mici si cu design frumos.

Am nimerit perioada de reduceri, dar comparativ cu RO unde eu gasesc lucruri uratele la reduceri si niciodata pe marimea mea, aici tot ceea ce fusese "nou" pana de curand, acum era redus la jumatate. Asa am reusit sa facem cumparaturi pretioase, pantofi, bluze, geaca pentru subsemnata. Am mancat la McDonalds, la ei era aranjat asemeni unui tren inauntru, total neinspirat pentru ca era loc mic, magazin lung. Am mancat afara unde erau 3-4 masute. Au si noutati pe langa noi, aveau o prajitura intr-un pahar tip chocolate muffin cu inghetata si crema de trufe, delicioasa. Din fericire carnea de pui de la ei avea acelasi gust cu cea de la noi, am auzit ca prin alte parti ar fi distincta.

In zona au si un mini mall, unde de asemenea am prins reduceri masive - blugi care costau si 400 euro i-am luat cu 40-50 perechea.

Per total a fost o super vacanta, care desigur a trebuit sa aiba parte si de ceva neplacut la plecare.

Aparent stiam ca plecam cu un autocar mare la punctul de intalnire. De fapt am plecat cu un maxi-taxi, condus de un bulgar total paralel cu engleza, noroc cu niste doamne romance care venisera cu acelasi tip si din vorba in vorba am aflat ca dansul e cel cu care ne intoarcem. Mai trist a fost pentru ceilalti turisti care la fel asteptau marele autocar si in afara de noi nimeni nu era in statie.

Ne-am invatat minte, pe viitor revenim la cealalta agentie unde nu avem surprize de genul.

Trimis de AndreeaTi in 05.03.14 23:46:37
Validat / Publicat: 06.03.14 03:31:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de aur - Riu Viva, Grifid Bolero, Iberostar Obzor

VIZUALIZĂRI: 2758 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AndreeaTi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.03.14 03:30:21]

@AndreeaTi, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

AndreeaTiAUTOR REVIEW
    [06.03.14 16:21:51]

@webmaster: Am citit si inteles. Scuzele mele, le-am pus impreuna intrucat excursia la Bourgas a constat intr-o jumatate de zi si de aceea

Pe viitor voi scrie cum ai recomandat.

AndreeaTi
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :