ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.03.2014
ÎNSCRIS: 27.03.12
JUN-2012

Aventura in Corfu

Giorgios Lembesis-Aporo

De ceva timp mi-am propus sa scriu despre sejurul nostru in Corfu si acum a sosit clipa. Undeva prin Februarie-Martie 2012, ma suna sotia: draga, am luat bilete, mergem in Corfu in iunie!!! Surpriza totala. In discutiile noastre fusese vorba despre Halkidiki, Thassos, ceva Nei Pori si cam atat. De unde pana unde…Corfu? In fine, trec peste, cand ma anunta solemn: vezi ca suntem 6 persoane, asa ca trebuie sa iei microbuzul de la munca. Dupa o socoteala rapida imi dau seama ca este OK treaba, costurile transportului sunt mai mici, deci raman mai multi euroi pentru Mythos, caracatita etc., basca faptul ca aveam companie in masina. Asa ca, aproape zilnic, studiam pe AFA trasee, locuri must see, citem tot ce puteam. Si asa, a sosit si ziua plecarii. La ora 17.30, pe 10 iunie am parasit Bucurestiul cap compass Igumenitsa. Drumul pana la Salonic il cunosteam, apoi Egnatia Odos m-a impresionat cu viaductele si tunelurile ei. La ora 5.30 eram in port la Igumenitsa si chiar am vrut sa urc pe un ferry care era plin cu camioane de marfa! Cel care dirija imbarcarea si-a pus mainile in cap si a venit glont la geamul meu sit imp de 2-3 minute a turuit in greaca, eu ascultand-ul cu un zambet candid pe fata, pentru ca la final sa ii dau replica: Y do not speak greek, English please! Urmarea? Hohote generale de ras din partea martorilor (soferii de camioane), urmate de indicarea, la cateva sute de metri mai la vale, a locului de imbarcare pasageri si a caselor de bilete. Casele de bilete s-au deschis in jurul orei 6. Dupa studierea ofertelor, am trecut la negocieri. Am obtinut 110 euro dus-intors, 6 persoane plus busul de 9 locuri, nu mai retin compania, pentru Cofu Town, plecare la 6.30, erau oferte si mai ieftine cu 10-15 euro, dar plecau la 9.30, asa ca la 8.30 puneam “cauciucul” pe pamant corfiot. Cazarea am avut-o in Ipsos, la hotel Jason, 290 camera dubla cu mic dejun.

Despre hotel. Este pozitionat la cateva sute de metri de plaja din Ipsos, la intrare dinspre Dassia, pe un deal. Camerele sunt ok. pentru pretul platit, mic dejun continental, pentru cei fara pretentii, sucuri la dozator, ceai, cafea (ceva subtire), etc. Dupa prima dimineata, am renuntat sa mai cobor, eu nu consum dimineata decat cafea (preparata in camera) si... tigari (aduse de acasa). Alte detalii: piscina (nu am folosit) arata destul de curata si intretinuta, celebra panta de acces la hotel poate fi pacalita (la cativa zeci de metri dupa accesul in curtea hotelului, exista niste trepte care duc in parcarea din spatele hotelului. Parcarea este suficient de mare, nu am avut nici o problema, indifferent de ora la care am venit sau plecat...

Prima zi. Am sosit la hotel in jurul orei 10 si nu a fost nici o problema cu cazarea (poate datorita faptului ca era inceput de sezon si hotelul era destul de liber). Dupa despachetare, am plecat in explorare. Ipsos este o statiune destul de micuta, cu plaja de maxim 10 m latime, cu pietris, situata langa soseaua ce strabate localitatea. Desi pe plaja nu sunt terase, nu este nici o problema, doar traversezi strada si gasesti tot ce doresti. Sunt terase, magazine, taverne, fast-food, insirate de-a lungul strazii. Noi am indragit o taverna situate in capatul pajei, pe malul marii, unde un mile la protap delicios. (imi accord o bila neagra, deoarece nu am retinut numele tavernei). Aici am gustat prima data “garlic bread” si dupa aceea, oriunde mergeam, aceasta era primul lucru comandat. Ca si preturi, 8-15 euro calamar, caracatita, sepia (2 persoane nu am depasit 35 euro cu ouzo, bere[mythos draft large]).

A doua zi. Plecat de acasa hotarat sa vad cat mai mult din insula, am infiintat “comisia de programare” a sederii noastre in Corfu. Fiind singurul posesor de permis, cel mai documentat in privinta insulei (multumesc AFA), mi-am permis sa abuzez de pozitia mea si am decretat: Paleokastritsa! Asa ca pe cai, gps setat si… pauza. In Corfu, gps-ul da mari tepe gen: virati pe prima la dreapta- dupa 2-3 sute de metri de lucul faptei, virati Sidaristanga acum- unde, in hau? etc. Asa ca, primul lucru a fost procurarea unei harti auto a insulei, iar Ioana a fost dezactivata. Citisem despre drumurile din Corfu, steam ce ma asteapta, aveam masina destul de mare, asa ca prima intalnire cu un autocar nu a fost o surpriza pentru mine. Am dat napoi 20-30 m, pana ne-am putut strecura unul pe langa celalalt si totul ok. Sfat pentru soferi: o sa intalniti semafoare in mijlcul pustietatii, respectati-le, altfel veti fi nevoiti sa suportati consecintele. Am ajuns in Paleokastrtsa, am parcat langa Akrotiri si am plecat in explorare. Am coborat pe plaja de langa hotel (cu pietris), apa limpede, curate, atat apa cat si plaja, sezlonguri (contra consumatie), se poate face scuba (cam 50 euro), se pot inciria barci cu motor, hidrobiciclete, taxi-boat etc. Peisajul este superb, apa un pic mai rece decat pe celelalte plaje, darn u cred ca asta constituie un minus. Nu trebuie ratata cafeneaua La Grota, dar, mai ales Bella Vista (italienii sunt de vina, ajunsi aici au exclamat: ma che bella vista!), de unde aveti o panorama minunata.

A treia zi. Cap compas Agios Georgios. Aceasta zi am decis ca trebuie sa facem plaja. Ajunsi aici, am descoperit o plaja generoasa, cu nisip nu tocmai fin, dar nu ne-a deranjat de fel. Fusese furtuna in larg, erau ceva alge la mal, dar asta nu a stricat nimic din frumusetea locului, ba, din contra, a adus un “ceva” locului. Aici am servit masa la una din tavernele de langa plaja (inca o bila neagra, nu an retinut numele), unde ne-am prelungit la…table cu onor patronul, care ne servea. Atmosfera, glume, s-a straduit sa ne “sechestreze”, si, in mare parte, a reusit. Nota 10 cu felicitari pentru atmosfera.

A patra zi. Sidari si Pantokrator. Sidari, ca si Patokrator erau “must see” pe lista mea, asa ca la atac! Ajunsi in Sidari, am cautat si gasit parcarea, un loc viran, ingradit si semnalizat corespunzator, fara plata, langa plaja. Plaja este cu nisip, apa este mica, la 30-40 m de tarm era la umeri. Datorita particularitatii tarmului, are o culoare tulbure, care nu deranjeaza. Plaja este generoasa, statiunea plina de englezi (ca mai toata insula, fosta colonie engleza), ce nu trebuie ratat, este Canal D”Amour”. Cuvintele sunt de prisos, asa ca las pozele sa vorbeasca. De aici am plecat spre Pantokrator. Nu credeam ca autocarele pot circula pe drumurile din inima insulei, dar m-am inselat. Va rog sa ma credeti, soferul de autocar si un localnic, si-au dat mana, unul de la volan, celalalt de la fereastra casei lui! Eu, personal, am asteptat ca posesorul unui scaun sa elibereze drumul! Pantokrator, deasupra insulei! Cuvintele sunt de prisos.

A cincea zi. Croazeta Paxi-Antipaxi. Sincer, nu recomand, mai degraba 2-3 zile aici decat 3-4 ore dus, vizitat pe fuga, luat masa, 3-4 ore intors. Doar cei carora le place mersul cu vaporul vor fi incantati, restul nu. Parere personala, asa cred si simt eu, nu mi-o luati in nume de rau!

A sasea zi. Cu ocazia achizitionarii excursiei Paxi-Antipaxi, am descoperit, in Gouvia, o agentie care oferea si alte excursii pe apa, cu barca proprie... Asa ca am achizitionat un “Barbeque trip’, la prêt de 25 euro de persoana. A fost asa de …ok, incat, la sosire am antamat excursia de a doua zi. Si prima zi cu capitanul Spiros. Am plecat din Gouvia spre nord, foarte zgarcit asupra traseului. Tot ce stiam, era faptul ca o sa oprim undeva, pe o plaja si vom lua masa. Afost ceva de vis, recomand din toata inima, nu neaparat aceasta excursie, cautati si veti gasi!

A saptea zi Alta excursie cu Spiros. De data aceasts, am mers in sud. Fara masa, dar nu mai putin interesanta... Vazut manstirea (sau biserica Vlaherna), insula soricelului (Pontikonisi), Benitses, etc.

Ultima zi Nu mai detin informatii, totul este un amalgam, trebuiesc macar 15 zile pentru a putea bifa insula. Ca o parere personala, cine a fost in Corfu o singura data, musai sa se intoarca acolo. Ps Urmeaza poze.

Trimis de onisoru* in 03.03.14 13:31:28
Validat / Publicat: 03.03.14 14:47:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5215 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (onisoru*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P27 Pauza pentru balaceala!

[03.03.14 14:44:20]

Cazarea am avut-o in Ipsos, la hotel Jason, 290 camera dubla cu mic dejun.

@onisoru*, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de la Jason Hotel scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai ocazia ca prin notele și evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor destinații. Poti folosi linkul "Adauga Review Simplu"

[03.03.14 15:45:53]

@onisoru*, felicitari!

"Am citit AFA", "studiam trasee pe AFA"... iata ca cineva se revanseaza fata de acest site si asterne la randul lui impresii din calatorie! Pt asta da-mi voie sa te felicit inca odata!

Multi, dar nu toti, se pare, uita ca la randul lor sa posteze cateva impresii si asta dupa ce acest site ne ajuta f mult. Ce bine ar fi ca toti acei utilizatori care aglomereaza rubrica "intrebari" sa-si aminteasca la intoarcerea din vacanta, faptul ca impresiile lui ar ajuta pe multi altii... asa cum si noi am fost ajutati!

Actualizarea oricarei informatii este binevenita!

danadana*
[03.03.14 17:28:01]

buna ziua! ce este GOUVIA unde ati descoperit agentia? o localitate in COrfu? ce localitate cunoscuta este mai aproape GOUVIA?

Dragoș_MD
[03.03.14 17:59:06]

@danadana: e o mică localitate de lângă Kerkira (Corfu Town) - cca 6 km.

Un site de prezentare ar fi : gouvia-bliss.com

[03.03.14 18:04:38]

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[03.03.14 18:14:11]

Cand ai ajuns in port, in primul port, ala nu era un port de marfa sau de pasageri, in Igoumenitsa sunt doua porturi unul domestic si celalat international, ai oprit fara sa stii, ca si mine prima data in portul ce are ca destinatie Italia, desigur ca poti ajunge in Kerkira si de acolo, dar conditiile sunt altele si probabil si preturile.

Din oricare port pe ferryboat se pot urca camioane, pasageri si orice fel de masini sunt permise, din portul domestic se pleaca mult mai des si nu e nevoie de rezervare si nici de a veni mai devreme cu niste ore asa cum e nevoie neaparat la portul international care are si terminal modern cu case de bilete si conditii civilizate ca in aeroporturi.

[03.03.14 18:24:10]

@ionescunic: Inclin sa iti dau dreptate, momentul a fost antologic, merita relatat!

[03.03.14 18:26:23]

@webmaster13: Multumesc, webmaster, este in ton cu sentimentele mele!

[03.03.14 18:41:21]

@danadana: Asa cum a spus @Dragos, este o localitate. Agentia nu am descoperit-o noi, ele exista, trebuiesc doar cautate. Eu sunt adeptul conceptului, daca il pot numi asa, venit, vazut, placut (si achitat, bineinteles).

danadana*
[03.03.14 19:17:14]

Multumesc mult @dragos si @onisoru!

lupul negru
[18.05.14 18:41:42]

buna ziua,

anul acesta am ales sa merg in Corfu. Sunt in cautarea a doua tipuri de locatii din doua motive:

-daca merg eu, sotia si baiatul nu suntem pentru o locatie aglomerata, galagioasa cu baruri de noapte, dar nici pustie sa poti face seara o plimbare, sa servesti cina ascultand o muzica orchestrala,

-daca mergem impreuna cu o alta famile atunci ma intereseaza o locatie mai mare sa ai unde sa-ti petreci timpul seara pana in jurul orei 24.00. sa putem fi intr-o miscare continua, cu bazaruri si magazine, dar fara masina

Ca buget cca 600 e doar cu MD si neaparat hotelul pe plaja

Transport individual

[19.05.14 08:55:49]

@lupul negru: Noi am avut cazarea in Ipsos, o statiune destul de micuta, insa preferata de tineret, in special italieni, destul de galagiosi, dar care nu ne-au deranjat, avand hotelul destul de departe de strada principala. Plaja din Ipsos este ingusta, situata linga soseaua ce strabate localitatea. viata de noapte era destul de anosta (10-17 iunie), de-abia se amenajau cluburile si discotecile. In 2-3 seri te saturi de aceleasi terase si magazine. O locatie mai potrivita mi s-a parut Sidari, care, cred eu, poate satisface toate gusturile.

[19.05.14 09:45:11]

@onisoru*: dragilor, plec in Corfu... AMR. 2 zile... Sidari!

Sunt atat de incantata, mai ales ca pe langa pozele tale am vazut si pozele @ionescunic si am ramas... socata de atata frumusete...

Nu-mi pasa nici de posibila vreme neprielnica, nici de vant si nici daca locatia nu va fi una deosebita... sunt incantata ca pot sa va calc pe urme, sa vad aceste locuri minunate si sa pot sa ma bucur de o noua vacanta! Atat!

Doresc tuturor vacante placute, oriunde ar fi ele!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[19.05.14 15:35:34]

@maria55: Nu uita să mergi la Paleokastritsa, să-i saluți din partea nostră pe amicii de la Spiros Taverna!

[19.05.14 16:03:07]

@johnnyredlabel: cu siguranta! Am luat notite... va pup!

lupul negru
[19.05.14 18:26:12]

maria55,

soare la greu si distractie la maxim iti dorim!

la inapoiere vreau sa ma convingi sa aleg Sidari pentru vacanta!

[19.05.14 18:40:13]

@lupul negru: multumesc f mult... sper sa te conving, asa cum si eu m-am lasat convinsa de unii de pe aici... @johnnyredlabel, @ionescunic...

Cu ceva vreme in urma eram atat de hotaraita sa nu aleg... nevar... Grecia, iata ca m-am virusat usor si an de an daca sanatatea ne permite, voi alege inceputul de sezon aici, iar in septembrie ma intorc cu fata spre Turcia.

De scris, am sa scriu pt ca din documentarea mea pe aici... Sidari este destul de slabut reprezentata!

danadana*, lupul negru, maria55, onisoru*
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Corfu: