ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.03.2014

Sub orice critică
Extrem de nemulțumit

Mizerabil

Bine v-am gasit,

In cele ce urmeaza va voi povesti despre o experienta neplacuta traita la Pensiunea Cibin din Gura Raului, langa Sibiu.

Am fost cazata impreuna cu sotul meu si inca doua cupluri, dintre care unul avea si un copil de 7 ani, la Pensiunea Cibin.

Legat de aceasta locatie, mi s-a dovedit cat de adevarata poate fi zicala: Afara vopsit gardul si inauntru leopardul.

In fotografii arata foarte bine locatia, o pensiune cocheta din lemn, in stil rustic, numai bine pentru 2 zile de relaxare la munte, in aer curat.

Am ajuns la locatie intr-o seara de vineri pe la ora 20.00. Ne-a intampinat proprietarul, un domn foarte amabil si zambitor.

Cum am intrat in incinta pensiunii, in living, ne-a izbit un miros oribil de soareci. Ne-am uitat unii la ceilalti, am continuat drumul spre bucatarie, unde era o mizerie de nedescris. In viata mea nu am vazut asa ceva, decat la emisiunea Curat Murdar. Chiuveta era neagra de mizerie, gunoiul cu varf si in masca de la chiuveta se plimba un sobolan.

Suportul de vase din plastic alb, nu mai era de fapt alb, era gri de mizerie. Impreuna cu una dintre prietenele cu care am mers ne-am apucat sa spalam tot: chiuveta, pahare, farfurii, tacamuri.

Data fiind ora tarzie si faptul ca nu aveam rezervare la alta pensiune, am decis sa rezistam o noapte.

In camere era plin de muste moarte pe pardoseala din lemn si de muste vii in jurul plafonierelor. Mirosul de soarece era acoperit de cel de spary de camera.

Prin pereti puteai asculta sobolanii cum alergau de colo-colo.

A fost o noapte de cosmar.

Dimineata am servit micul dejun pe terasa, unde era un aer ceva mai respirabil.

Proprietarul incerca sa fie foarte amabil, parea un om cumsecade, dar mizeria tot te facea sa o iei la fuga.

M-am gandit mult daca sa postez acest review, dar am considerat ca este indicat sa imi fac publica parerea, mai ales ca pot merge acolo familii insotite de copii si este pacat sa se imbolnaveasa.

La plecare proprietarul in loc sa realizeze cat de grava este situatia, ne-a spus ca nu a vazut femei mai obsedate de curatenie decat noi.

Amabilitatea si zambetul pe buze, nu sunt tot ce trebuie sa oferi unui client, dar se pare ca nu toti cunosc codul bunelor maniere, desi unii dintre ei au si o varsta inaintata.

In speranta ca review-ul meu va va ajuta sa luati o buna decizie, va doresc concedii placute si alegeri intelepte!

Trimis de emafunhouse in 03.03.14 10:48:27
Validat / Publicat: 03.03.14 12:44:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GURA RÂULUI [SB]. A mai fost în/la: Voineasa, Calimanesti, Mamaia

VIZUALIZĂRI: 1632 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (emafunhouse); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [03.03.14 11:04:04] »

emafunhouse [03.03.14 12:40:52] »

@webmaster: Da, aceasta este locatia.

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [06.03.14 08:56:41] »

Impresiile tale ar fi avut mai multa consistenta, iar pe noi ne-ar fi convins mai mult, daca imaginile de cosmar din bucatarie si din camera de dormit ar fi fost imortalizate foto. In felul acesta, ar fi fost cert pentru toata lumea ca nu esti o femeie obsedata in exces de curatenie si ca pretentiile tale au fost cat se poate de indreptatite. Iar daca aceasta e starea lucrurilor, daca intr-adevar ai zarit un sobolan patruland pe masca chiuvetei de la bucatarie, eu una n-as mai fi ramas la micul dejun, indiferent ca ar fi fost platit deja prin costul cazarii, sau ar fi fost adus la pachet de acasa. Ce garantie as fi avut ca mancarea n-a fost contaminata de... incursiunile rozatoarelor, care precum stim, sunt purtatoare ale unor bacterii, microbi si paraziti, dusmani de moarte ai oamenilor. Chiar sunt curioasa: vorbind despre acest subiect, ce a spus proprietarul pensiunii?!

emafunhouse [06.03.14 09:26:19] »

@mariana. olaru: Sobolanul despre care am scris, era in masca de la chiuveta, cand am deschis usa sa arunc gunoiul in sacul mare si plin, am vazut sobolanul fugind. Iar desper mancare, am avut mancarea noastra pe care am tinut-o in frigider, care ni s-a parut singurul loc mai igienic si in masini. Iar motivul pentru care am stat acolo a fost faptul ca am ajuns destul de tarziu si eram departe de casa pentru a ne intoarce, iar fotografii nu am facut pentru ca la acel moment nu m-am ganit sa scriu pe acest site. Si din pacate, sobolanul oricum nu statea la o sedinta foto si nici mirosul pregnant de soareci nu il puteam imortaliza in poza.

Asa cum am precizat, m-am gandit daca sa las acest review sau nu. In final am considerat necesar sa il scriu pentru ca poate vor mai merge si alte persoane insotite de copii.

Daca veti avea ocazia sa mergeti in zona, va puteti convinge singura.

Eu am postat si pe contul meu personal de facebook aceste impresii, in urma cu cateva luni. Daca va intereseaza, va pot da id-ul contului, unde veti putea citi si acolo impresiile mele.

Daca veti ajunge la aceasta pensiune si veti discuta cu proprietarul, domnul Arsenie, cu siguranta cu felul de a fi, amabilitatea si povestea trista de viata pecare o are, ma veti intelege de ce am ramas o noapte acolo si de ce nu am facut sesizare la Protectia Consumatorului.

Prin aceste impresii nu vreau sa denigrez aceasta pensiune, imi doresc doar ca omul sa o igienizeze, sa isi dea seama ca inclusiv el locuieste intr-un focar de infectie si unica pisica pe care o tine in bucatarie, nu poate "curata" toti soarecii de la acea cabana de lemn. Este pacat de peisajul frumos care o inconjoara si de spatiul generos.

Am trait o experienta in care mi-a fost rusine de rusinea dumnealui ... ca sa nu mai spun cum m-am simtit fata de cei cu care am fost, deoarece eu am gasit locatia, dar cum in poze nu se reflecta intotdeauna realitatea ... nu am stiut ce "surprize" ascunde acel loc.

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [06.03.14 12:03:31] »

@emafunhouse: Multumesc pentru completari si pentru raspuns. Fara indoiala, cele scrise de tine au un pronuntat grad de utilitate, atat pentru corectarea conduitei prestatorului de servicii turistice, cat si pentru noi, prezumtivii beneficiari. Deci... sa luam cu totii aminte!

Si nu uita: o imagine face cat multe, multe cuvinte !

emafunhouse, mariana.olaru