ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.02.2014
DIN: Ramnicu Valcea
ÎNSCRIS: 20.02.14
JUL-2013

O luna de miere ca in vis

Bine v-am gasit!

Voi incerca pe scurt sa va spun cat de frumos a fost la hotel La Blanche din Turgutreis.

Transportul a fost cu avionul, cu escala in Istanbul - Compania Turkis Airlines.

Transferul asigurat pana la hotel.

Ajunsi acolo, am avut o primire calduroasa, in aproximativ o ora ni s-a dat camera standard room. O camera mare, spatioasa, cu mocheta pe jos, foarte curata, vedere spre piscina si spre mare, cu un balcon maricel, unde se aflau 2 scaune si o masuta. Lenjeria de pe pat era de un alb imaculat. Baia era mare, cu cada si foarte curata. In camera ni s-a facut curatenie in fiecare zi. Daca nu puteau intra in camera sa fac ordine, iti lasau sub usa o hartie prin care te rugau sa ii anunti cand pot veni sa curate camera. lenjeria ne-a fost schimbata o data in cele 8 zile de sedere, iar prosoapele zilnic. Comparativ cu un alt hotel din Turcia situat in Kusadasi, in care nu ni s-au schimbat nici prosoapele, sa nu mai vorbim de lenjerie...

La Blanche este un hotel curat, iar serviciile sunt calitative. Nu pot spune ca am vazut mocheta de pe hol sau pe cea din camera murdare, asa cum am citit pe site in explicatiile unui turist. Poate conditiile hotelului s-au mai schimbat, de la an la an.

Mancarea a fost diversificata, gustoasa, multa si care, imi este greu sa cred ca nu ar fi putut satisface si cea mai exigenta persoana. Este un hotel care iti ofera si calamari si creveti la restaurantul principal si in fiecare seara, minim 3 feluri de paste foarte gustoase. Este adevarat ca dimineata stateai la coada pentru a lua omleta, ou prajit sau clatite americane, deoarece se faceau pe loc in fata ta. Insa nu dura mai mult de 5 - max. 8 minute sa ajungi in fata pentru a fi servit. Poate daca ar fi sa dau un minus as da pentru faptul ca ospatarii nu erau prea receptivi, trebuia sa le faci semn si sa le ceri tu de baut, nu veneau din proprie initiativa sa te intrebe. Cu toate acestea, nu a fost foarte deranjant acest aspect.

Referitor la vesela din plastic, este adevarat ca era un bar in apropierea plajei unde se serveau cartofi prajiti, pizza etc. in farfurii de plastic, pe care cred ca le refoloseau. Motivul pentru care cred ca erau din plastic este faptul ca majoritatea persoanelor lua mancarea de aici pe plaja.

Mie personal mi-a placut foarte mult mancarea de la acest hotel si nu am avut nici o problema de sanatate din cauza ei, asa cum ma patit la hotelul din Kusadasi, despre care voi scrie un alt articol.

Piscina era curata, foarte mare, sezlonguri multe, aproape lipite unele de celelalte, din cauza lipsei spatiului. Plaja era cu nisip fin si mici pietricele, intrarea in mare foarte lina si nu erau valuri, gratie digului pe care l-au construit cei de la hotel.

Sezlongurile erau gratuite, la fel si masutele. Nu existau umbrelute, insa era o copertina sub care puteai sta.

Pe plaja era un bar pe ponton, unde puteia sta pana seara la ora 01.00. Foarte frumos! Intr-o seara s-a organizat acolo o petrecere unde s-a dansat. Echipa de animatie era foarte activa, poate nu cea mai amuzanta, dar sunt convinsa ca nu era nici cea mai slaba.

Am primit din partea hotelului in camera un tort in forma de inimioara, petale de flori pe pat si o sticla de sampanie cu 2 pahare, drept cadou pentru ca eram in luna de miere. Este drept ca a trebuit sa le reamintesc, deoarece uitasera :D ne-au promis si un cos cu fructe in camera, dar acela nu a mai fost oferit. Nu ne-a deranjat acest aspect, deoarece erau atat de multe fructe la masa, incat nu puteai manca din toate.

Cei de la receptie au fost sociabili si foarte amabili. La sfarsitul sejurului cei care trebuia sa se ocupe de transferul nostru de la hotel spre aeroport, ne-au uitat acolo. Problema a fost in final rezolvata de care alta firma, cu ajutorul domnului de la receptie, care a dat telefoane si s-a certat cu cei de la firma transportatoare, deoarece nu au intrat in hotel sa intrebe de noi si sa ne anunte ca au schimbat masina pe care noi o asteptam, cu un autocar. Am avut emotii, dar pana la urma a fost bine.

Locatia hotelului iti oferea posibilitatea sa te plimbi prin statiune pe jos. La 15 minute de mers pe jos gaseai magazine, un supermarket, restaurante, un bazar si un port. Ocazie pe care nu o ai la multe hotelui in Turcia, datorita locatiei izolate pe care o au multe hoteluri.

In concluzie, eu recomand acest hotel deoarece am fost multumita de raportul calitate - pret.

Va doresc vacante placute!

Trimis de emafunhouse in 27.02.14 12:14:24
Validat / Publicat: 27.02.14 16:04:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Hotel Surmeli Ephesus

VIZUALIZĂRI: 3691 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (emafunhouse); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Priveliste de la balconul camerei - Hotel La Blanche
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 23 voturi)

webmaster [27.02.14 16:04:44] »

@emafunhouse: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

codrin [27.02.14 16:15:07] »

Ati avut probleme cu vantul in timpul zilei? Cat stateati la piscina sau la plaja?

emafunhouse [28.02.14 00:21:28] »

@codrin: Vremea a fost ideala, vantul adia foarte putin. Am stat pe plaja aproape in fiecare zi, cu exceptia unei singure zi, cand am vizitat orasul Bodrum, pe care recomand tuturor turistilor sa il viziteze. In Bodrm este un castel impresionant care merita vizitat.

emafunhouse [28.02.14 00:40:23] »

@webmaster: Multumesc! Va voi impartasi impresiile si experientele mele cu mare drag.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [28.02.14 08:49:32] »

@emafunhouse:

Bun venit pe site și Casă de Piatră!

Un review realist despre un hotel frumos.

L-am remarcat și eu acum trei ani plimbându-mă prin Turgutreis, de fapt, a fost singurul care mi-a trezit interesul. La acea vreme, majoritatea turiștilor erau francezi, așa a fost și la voi?

Păcat că ai ratat excursia în insula Kos, perfectă pentru voi care erați veniți cu avionul, iar portul era foarte aproape.

emafunhouse [02.03.14 18:41:53] »

@nicole33: Multumesc frumos pentru urari! Este adevarat, erau foarte multi turisti straini, francezi, polonezi, nemti, romani mai putini.

Da, din pacate nu am mers in insula Kos. Anul acesta ne propunem sa mergem in insula Rhodos, unde speram sa ne placa si sa ne simtim la fel de bine ca in Turgutreis.

Si noi, cat ne-ma plimba prin statiune, nu am vazut un alt hotel care sa ne atraga atentia.

kelyboy [03.03.14 08:45:11] »

Ma bucur ca a fost o luna de miere reusita! Casa de piatra! Sunt incantat sa aud lucruri placute despre acest hotel, cu atat mai mult cu cat l-am ales pentru concediul de anul acesta!

Vacante placute in continuare si alegeri intelepte!

emafunhouse [03.03.14 10:09:05] »

@kelyboy: Va multumim si asteptam sa ne povestiti cum a fost in concediu la acest hotel. Vacanta placuta va dorim, de pe acum!

Adrian73 [20.08.15 13:09:58] »

buna ema, pe 28 august 2015, urmeaza sa plec in Turcia la acest hotel, doresc cateva precizari

- daca la receptie, la sosire, doresc o alta camera mai mare sau una cu 2 camere (am un baiat mai mare), pot da ceva in pasaport?

ce cumparaturi se pot face acolo, langa hotel, in oras sau in Bodrum?

ce bani sa am potriviti (lire, euro, dolari) cu care sa cumpar cate ceva?

daca ai fost in Bodrum cu ce si cam ce preturi sunt?

ce poti sa imi mai spui avand in vedere partile negative...

ms mult

emafunhouse [20.08.15 23:17:55] »

@Adrian73: Buna seara, la Receptie nu stiu daca se poate proceda asa, nu cred ca accepta sa cereti pat suplimentar daca nu a fost stabilit de la inceput. Ca bani puteti folosi euro sau lire turcesti. La 20 minute de hotel in statiunea Turgutreis gasiti tarabe, supermarket, magazine si un port dragut. In Bodrum am fost cu microbuz pe care l-am luat din statia de langa tarabe. Preturile erau un pic mai mari decat in Kusadasi. In principiu nu as putea spune nimic rau de hotel. Va doresc sejur placut! Sper sa nu se fi schimbat calitatea serviciilor prestate.

Adrian73 [20.08.15 23:47:33] »

@emafunhouse: ms mult, am prevăzut cam cu un pat suplimentar dar poate au una mai mare. Multumesc

Adrian73 [11.09.15 17:39:24] »

Am revenit din Turcia, hotel La Blanchete. Super ok, dar drumul fff obositor. Cât a costat (cu toate taxele) avionul?

webmaster70 [11.09.15 20:54:55] »

@Adrian73 -

Am revenit din Turcia, hotel La Blanchete.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Adrian73, codrin, emafunhouse, kelyboy, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂLa Blanche Resort & SPA [Turgutreis]: