ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.10.2009
ÎNSCRIS: 27.10.09
SEP-2009
4 AD. + 1 COPII

Muntenegru - cu adevarat natura salbatica

M-am intors si eu din Muntenegru si vreau sa spun ca am fost absolut coplesit de frumusetea naturii din zona Balcanilor de vest. A fost o vacanta fara niciun fel de plan sau rezervari si a iesit minunat.

Traseul de dus a fost: Portile de Fier-Zajecar-Kraljevo-Cacak-Prijepolije- Zabljak unde am innoptat la o cabana f frumoasa cu 30 euro/noapte (mic dejun inclus).

Aici am mai vizitat si Crno Jezero si am mancat la restaurantul de pe malul lacului.

De aici mai departe am mers prin Canionul Tara catre Mojkovak am reintrat pe europeanul pe care merge toata lumea catre Podgorica. Dupa Podgorica datorita dorintei noastre ne a ne caza in golf am mers pe drumul de "infarct" ce leaga Cetinje de Kotor insa nu regret o secunda ptr ca peisajele si senzatiile de pe acest drum sunt fantastice (nu e un drum recomandat incepatorilor in ale condusului).

Am gasit cazare undeva catre Radovici intr-un mic satuc numit Bjelila si aveau oamenii cazare de la 20 la 50 euro (la 50 erau apartamente de 5-6 oameni). (am pus o poza si cu vederea din balcon).

Am experimentat mai multe plaje: Plavi Horizonti (plaja cu nisip fin), Mirista, Trsteno, Verige (o plaja micuta din golf) ne-a placut f mult.

Proprietarul pensiunii ne-a invitat intr-o zi la un circuit prin golf cu 5 euro/persoana cu oprire in Perast, bisericile din golf iar in alta zi am mers intr-un alt circuit cu plecare de pe Plaja Mirista la Plava spilja (Grota albastra) si am vizionat forturile Arza si Mamula si ne-am scaldat atat in grota cu apa aceea indigo cat si in mijlocul marii in apropiere de Mamula. Cel de-al doilea circuit cu barca a fost 4 euro/persoana.

Am mancat f bine peste tot iar preturile sunt la fel ca in Grecia sau Croatia (in medie 15 euro/pers un pranz) si aici e vb de fructe de mare si alte specialitati locale nu de mici sau pleskavica care sunt ieftine.

Cel mai mult ne-a placut cetatea din Kotor si mai putin Budva pentru ca era mai mica si mai comerciala. In afara de acea cetate statiunea Budva este urata (din pct meu de vedere) plina de chinezisme, kitsch si circul clasic ce se regaseste si in statiunile noastre.

Drumul de intoarcere (pe care mi l-am dorit f mult sa-l parcurg si pe care as mai veni ptr ca e liber si nu are curbe f stranse) a fost: Kotor-Budva-Niksic-Foca (Bosnia) -Gorazde (Bosnia) -Mokra Gora (un loc f frumos) -Uzice-Cacak (unde ne-am oprit ptr somn o noapte) -Portile de Fier pe drumul clasic. Pe acest traseu am avut parte de niste peisaje absolut spectaculoase pe canionul Piva.

Pe drumul de intoarcere ne-am oprit la Mokra Gora sa vedem trenuletul Sargan (din pacate am ajuns tarziu si nu ne-am putut plimba cu el). Gasiti aici o mica prezentare in imagini.

Tot in zona la nici 2 km la Drvenik gasiti un satuc de basm facut cu suportul lui Emir Kusturica care este totodata si un hotel de 4 stele si anual are loc festivalul de film ptr studenti si incepatori Kustendorf

La intoarcere am dormit in apropiere de Cacak (cu cativa km pana in Cacak) si pentru ca nu imi doream sa dorm in oras printre masini si alte zgomote urbane am gasit iarasi un loc minunat unde erau 2 mici hoteluri unul avand un bazin cu apa termala iar in apropiere erau multe manasitiri. Din pacate nu stiu cum se numeste asezarea dar pot explica celor interesati cum se ajunge acolo. Aici am mancat in cel mai pur stil balcanic (mult, bun si ieftin) si am platit cu cardul desi acceptau si euro.

Motorina a fost 1,01 euro in Muntenegru si cam tot atat in Serbia insa am alimentat numai din MNE iar calitativ masina mea s-a simtit mai bine cu motorina Eko.

Cred ca ar mai fi o groaza de spus si poate am sa mai adaug daca cineva este interesat. Repet: nu e o destinatie ptr turistii comozi si pretentiosi. Personal m-am simtit foatre bine am vazut o natura ce m-a lasat mut de uimire iar mizeria despre care se tot vorbeste pe forumuri este exagerata.

Trimis de atupi in 27.10.09 10:19:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 7508 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (atupi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Canionul Piva. Dupa parerea mea peisajele sunt mult mai frumoase decat in Tara.

michirec [27.10.09 10:53:59] »

Am inteles ca ai trecut la intoarcere prin coridorul Gorazde... cum este drumul acum? In 1996 am participat cu militarii la repararea si largirea soselei, la asfaltarea ei... imi parea un loc sinistru atunci, erau case pe jumatate distruse, parasite in urma razboiului... 2 luni de toamna rece si ploioasa am stat cu tabara aici...

atupi [27.10.09 11:46:06] »

Coridorul Gorazde este foarte bun din pct meu de vedere ca si sofer. Soseaua este buna, trafic mic si este de preferat daca vrei sa ajungi in nordul MNE sau sudul Croatiei (Dubrovik).

Bineanteles ca sunt urme ale razboiului dar nu asa de rele cum am vazut in alte parti ale Bosniei. Ar fi interesant sa povestesti ce si cum era in Bosnia in perioada cand ai fost tu acolo.

michirec [27.10.09 16:50:24] »

Cele mai urate urme ale razboiului se pot vedea in Sarajevo, in cartierul de langa aeroport (cred ca Aeroport se numeste); s-a tras asupra blocurilor de locuinte in dusmanie, cu tor armamentul din dotare, calcanele blocurilor sunt si acum ciuruite, nu le-au reparat si nici nu le vor repara, spre aducere aminte... Daca intrebati cine, sarbii au tras, acolo locuind musulmani bosniaci; deasemeni, mai spre centru, pe bulevardul principal, este fosta cladire a centrului de presa, a fost bombardata si nu mai exista etaj intreg, fatada este o ruina; nici acesta nu va mai fi reparata, nici nu ai ce sa mai repari, ar trebui pur su simplu daramata... dar ramane pe loc pentru... "aducere aminte".

Case in ruina se gasesc si in cartierul rezidential din Doboj, acolo am vazut si moschei bombardate si culcate la pamant... terifiant.

TLA [25.03.10 11:31:15] »

buna! am si eu cateva intrebari: ai plecat din Bucuresti? cum ai configurat traseul asta, pe viamichellin? cate ore ai facut pana in Zabljak si cum se numeste locul unde ati inoptat, ai facut rezervare inainte?

atupi [25.03.10 23:24:54] »

Buna,

am plecat din Bucuresti si am innoptat la parinti la Craiova si de dimineata am plecat catre Muntenegru. Cred ca este prea mult spus "configurarea traseului": m-am uitat pe o harta si am ales drumul cel mai important (european). Am consultat si Via michelin insa nu e bine sa te increzi orbeste in situri de rutare sau gps mai ales in Balcani. Gps-ul nu l-am folosit deloc, o singura data m-am oprit sa intreb pe cineva pentru ca nu eram sigur despre directia de urmat intr-o intersectie in rest indicatoarele si harta cumparata de la librarie e de baza dupa parerea mea.

Nu am facut rezervari nicaieri si ne-am orientat la fata locului si nu am dat gres. Am platit 30 euro/dubla cu MD la Zabljak si in Kotor am stat cu 20euro/camera dar in niste conditii mai speciale insa se gasea lejer la 35-40 eur.

Am trecut frontiera pe la Portile de Fier pe la ora 7. 30 si la ora 17-17. 30 eram la Zabljak in conditiile in care ne-am deplasat lejer, am mai mancat pe drum si ne-am bucurat de peisaje.

Drum bun!

webmaster13 [26.03.10 08:12:03] »

atupi, am atasat aceasta melodie drept fond sonor pentru impresiile tale despre Muntenegru, daca vrei sa schimbam suntem aici!

TLA [26.03.10 10:09:05] »

am inteles, si la noi era o varianta Craiova ca are sotul rude acolo, dar e prea aproape de Buc si ar ramane destul drum de facut dintr-o bucata, sa vedem cum rezolvam..

Cristian_h* [26.03.10 10:41:32] »

TLA din Craiova tot prin Tr Severin am facut 16 ore pana in Ulcinj, drumurile in Sarbia calitativ sunt bune insa inguste cu multe linii neintrerupte, iar in trafic multe masini vechi care se deplasau cu 40/50km/ora!

tirol [09.02.12 13:36:05] »

Un vot maxim si doua rugaminti:

numele cazarii tale din kotor

numele plajei din fotografia ""plaja preferat din golf""

Iti multumesc!

atupi [11.02.12 16:32:09] »

Din pacate locatia nu tin minte sa aiba un nume dar e vis a vis de Vila Kristina care vad ca e singura prezenta pe internet. Ei aveau 2 vile in curte, una in care inchiriau camere ptr turisti si in care preturile erau mai mari (40-50 euro) si vila in care stateau membrii familiei si in care ne-au inchiriat si noua cate o camera la ultimul etaj mai ieftin decat in cealalta vila.

Sunt cateva case toate in acel satuc

De asemenea numele plajei nu mi-l amintesc insa era aproape de locatia unde am avut cazarea. Oricum plimbandu-te cu masina in jurul goljului vei gasi multe plaje de genul aceleia prezentata de mine. Daca insisti voi incerca sa o identific pe google earth.

atupi, michirec, tirol, TLA
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Golful Kotor: