ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.02.2014
    DIN: Constanta
    ÎNSCRIS: 31.01.14
    SEP-2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Surpriza: purcel de lapte la tavă!

La începutul lunii septembrie, am vrut să petrecem un sfârşit de săptămână la bulgari şi în viteză, am cumpărat o zi la complexul Orhideea din Albena, pentru că era mai aproape de Constanţa şi noi vroiam să ne odihnim şi să nu să petrecem prea mult timp pe drum.

În ceea ce priveşte preţul, am fi avut o reducere mai mare dacă am fi achiziţionat măcar 2 nopţi, dar noi nu puteam sta decât o noapte aşa că am plătit cam 10 euro mai mult/cameră. Deci impresiile vor fi în urma celor 24 de ore, dar sper să fie folositoare pentru cei care aleg pentru vară acest hotel, care la un moment dat era printre cele recomandate de specialişti.

Hotelul este situat undeva pe deal, în zona împădurită, undeva la stânga, după ce intri în Albena; sunt indicatoare, dar trebuie să fii atent la ele, altfel, vei ocoli mult spre dreapta; noi am ocolit pentru că am vrut să ne facem o idee despre hotelurile poziţionate spre Nisipurile de Aur. Am ajuns la hotel unde nu am găsit iniţial loc în parcarea din faţa hotelului, care are capacitate mică (cam 15 locuri) şi am parcat puţin mai pe deal, după restaurantul Orhideea, într-o parcare mult mai mare, care atunci, fiind sfârşit de sezon, era mai liberă. Mai tarziu am gasit loc de parcare chiar in fata hotelului.

Cazarea se făcea incepand cu ora 14, dar ne-au oferit totuşi o cameră pe la 12,30, când ajunsesem noi; am refuzat-o pentru că era la parter şi cu vederea spre parcare, aşa că am aşteptat până la ora 14 când ne-au oferit una din puţinele camere care aveau vedere spre mare, adică se vedea marea, printre copaci; pe noi, cei drept, ne interesa să nu fie zgomot şi praful din parcare (bineînţeles că ne-am bucurat de priveliştea oferită).

Acest complex nu este ca un hotel propriu zis, are mai multe corpuri; unele intrări sunt din grădină, recomand camerele de la parter, dar cu poziţionarea spre centrul staţiunii, pentru că au ieşire chiar în parc. In parc erau multe veverite care ne-au încântat privirile; dacă vom mai merge acolo sper să nu uităm să luăm cu noi şi nuci pentru drăguţele veveriţe.

Am coborât până la mare, dar la urcare pe scări a fost mai greu, era si cald. Pentru a merge în centrul staţiunii sau la plajă, puteai folosi şi un autobuz, gratuit dacă aveai brăţara hotelului; mai puteai folosi şi microbuzul, contacost.

Statiunea linistita si curata pe final de sezon

Despre hotel cred ca de-abia după ce vei merge odată acolo, poţi să hotărăşti în ce cameră ai dori să petreci un sejur.

Camera la etajul unu, micuţă, fără pretenţii, cu o mică terasă, mobilată minimal, cu gresie pe jos, baia curată şi Ok în general, lenjerie şi prosoape acceptabile; totuşi, cred că era una din camerele mai bune!

Mai fusesem la hotel Kaliakra şi aveam impresia că în toate hotelurile din Albena, se intră cu prânzul; aici surpriză, se intră cu cina sau de fapt cu gustările de la ora 14; deşi am vorbit cu aşa zisul manager al hotelului şi i-am solicitat intrarea cu prânzul, pentru că vom sta o singură zi, nu ne-am putut întelege, lucru care m-a deranjat... şi mi-am adus aminte de „ceafa groasă”...

Dupa amiaza: la ora 14 la barbeque-ul din curtea interioara, un bucatar ,,harsiit’’ ajutat de o femeie de serviciu facea gratare: chiftelute, carnaciori, niste coaste de porc super, cartofi prajiti, mai tărziu ceafă şi cotlete, aveau si altele de mancare si un stand cu inghetata unde copii nu mai foloseau cornete ci umpleau paharele cele mai mari. Bauturi locale alcolice si nonalcolice la vreo 2 baruri şi în restaurant, în timpul meselor.

Normal, la barul de la piscina, pahare de unica folosinta, inchipuiti-va un pahar de sticlă spart ce ar insemna. Piscinele, într-adevăr, micuţe dar bine gîndite, pentru adulţi şi copii, teoretic, căci practic, copii erau grămadă unde era apa mai adâncă (1,80 m), cu sărituri şi zbenguială pe cinste, peste adulţi!

La receptie era o vitrina frigorifica cu apa plata, rece, gratuit pentru însetatii care veneau de la plaja.

La masa de seara salate, supe, carne de toate felurile, garnituri, fructe si prajituri, dar ne cam trecuse pofta de mancare dupa nemaipomenitele coaste de porc mancate in grădina. Doar un carcotas ar stramba din nas că nu ar avea ceva să-i placa. Sau poate aşa vedeam noi care stăm de obicei 1-2 max 3 zile şi nu avem timp să ne plictisim sau să le încercăm pe toate. Din curiozitate aproape de ora 21, de inchidere la masa, am dat o raita prin restaurant şi tocmai ce strangeau pe o tava mare ceea ce mai ramasese dintr-un purceluş de lapte. Nu că mi-ar fi fost foame, dar parca aş fi vrut, asta este, data viitoare.

Morala: pentru a vedea tot ce se serveşte la cină, trebuie să treci din când în când pe la standurile de prezentare.

A doua zi am luat-o de capat cu mic dejun, aveau si mic dejun intarziat până la 11, piscină, leneveala, masa de pranz. La ora 12 am predat camera, ne-a luat bratarile si ne-au dat un bilet valabil pentru masa de pranz si tichetul pentru a iesi din statiune. Am uitat sa va spun ca la Albena la intrarea in statiune este o bariera (un ,,Mazare”) care automat iţi elibereaza un tichet, cu acesta plateşti parcarea la recepţia hotelului, o suma fixa (cred) indiferent de durata, si hotelul validează tichetul necesar la plecare pentru a se ridica bariera.

La plecare am descoperit masa de tenis dar tot copiii erau la putere.

Distracţia, seara, a lipsit, turiştii coborau în centru, unde erau spectacole.

Trimis de eugen88* in 24.02.14 22:47:21
    Validat / Publicat: 25.02.14 07:00:43

VIZUALIZĂRI: 3337 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eugen88*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

DanielaPaduraru