ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.02.2014
ÎNSCRIS: 24.02.14
FEB-2014

Un sfârșit de săptămână plăcut

Un sfarsit de saptamana in care am vrut sa schimbam agitatia din Bucuresti cu aerul curat al muntelui, ne-a adus la Cabana Conacul Ursului.

In trecut, fiind in trecere pe Transfagarasan, am mai oprit ocazional doar pentru un pranz pe fuga la restaurantul cabanei si mi s-a parut decenta atat servirea cat si calitatea mancarii. Asa ca am (re) venit cu incredere.

Desi iarna, cu zapada aproape pe duca, nu am fost foarte entuziasmat pe drumul spre Transfagarasan. Insa locul si oamenii mi-au placut, iar conditiile de cazare, pentru o cabana la poalele muntelui, situata practic cu o latura pe sosea, sunt foarte bune in opinia mea. Am stat atat la hoteluri de 3-5 stele in tara si in strainatate, cat si la cabane demult "apuse" prin tara (chiar si la celebrul "prici"), si consider ca am masura sa apreciez conditiile comparativ cu "clasa" din care face parte.

Am fost cazati la etajul 1, intr-o camera de dimensiune medie spre mica, insa curata, foarte bine incalzita pe toata durata sederii, cu asternuturi si prosoape care realmente scartaiau de curate. Poate totusi o perdea de protectie la cada pentru un dus pe fuga fara stropi pe pardoseala, nu ar fi stricat. Apa calda a fost la discretie. Curatenie in camera a fost facuta atat sambata cat si duminica, dimineata.

Vederea spre rau, cu brazii pe fundal, a fost o adevarata incantare dimineata la trezire.

Dimineata micul dejun nu a fost foarte variat, insa suficient pentru un inceput de zi agitata. Atat datile trecute, cat si de aceasta data, servirea la restaurant a fost destul de prompta, chiar si in orele aglomerate de sambata seara in care a fost organizat un eveniment local in memoria unui salvamontist cazut.

Mancarea nu a fost foarte variata, insa buna. Am mancat sambata seara o fasole facuta la cazan cu lemne, cu o ceapa langa ea si un pahar de tuica de mi-au mers la inima! :)

Cu ocazia evenimentului in memoria salvamontistului cazut ("Memorialul Alin Tava"), a fost organizat un concurs cu tema montana / salvamont. Sincer va spun ca nu ma asteptam ca organizatorii sa fie atat de seriosi cu coordonarea si desfasurarea concursului. Am ramas placut impresionat si de acest lucru, iar fata mea a participat si a fost incantata.

Au chiar si o "ursoaica", Yasmine, o catelusa de (deja) cateva zeci de kilograme cu care am facut o plimbare de cca. 2 ore in cursul zilei de sambata!

"Parcul de aventura" completeaza imaginea de cabana montana, cu cateva tiroliene destul de reusite si trasee diverse prin copaci.

In concluzie, raportat la pretul platit, cazarea si masa au fost la nivelul asteptarilor. Daca as fi platit mai mult, aveam si pretentii mai mari, evident. Insa pentru 150 RON / cazare 2 persoane cu mic dejun inclus / noapte (plus patul suplimentar al copilului - 40 RON), conditiile au fost cel putin decente, iar oamenii foarte primitori.

Eu unul voi reveni atat pentru conditiile de cazare, cat si pentru oportunitatile de ascensiune montana asistata de catre cabanier. Recomand calduros Conacul Ursului.

Trimis de Catalin C in 24.02.14 22:18:22
Validat / Publicat: 24.02.14 23:24:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSFĂGĂRAȘAN. A mai fost în/la: Valea Prahovei (Sinaia, Pestera, Predeal, etc), Bran - Moeciu, Brasov (Poiana, Sacele, etc), Ranca (Parang), Sibiu (si imprejurimi), Sighisoara, Neamt, Cabane in Bucegi, Cabane in Fagaras, Baia Mare, Baia Sprie (Suior), Litoral, etc.

VIZUALIZĂRI: 1720 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catalin C); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.02.14 23:05:05]

@Catalin C: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

arru
    [25.02.14 11:06:14]

Bun venit, deci

E un review pe care il asteptam, pentru ca am facut si eu rezervare pentru august la Conacul Ursului, pentru o noapte, si chiar imi doream ceva detalii mai "proaspete". Ceea ce am citit aici imi confirma ca am facut o alegere buna si informatia despre parcul de aventura cu tiroliene chiar ma face sa reconsider perioada de sedere Toate bune!

arru
    Alte impresii din această RUBRICĂCabana Conacul Ursului [Piscu Negru]: