ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.02.2014
DIN: Wiener Neustadt
ÎNSCRIS: 01.06.10
FEB-2014

Inaltimi si 'Trepte spre nimic'

Multi oameni iubesc muntele dar mare parte il prefera vara cand pajistele sunt verzi iar lacurile si varfurile, respectiv platourile inalte ale acestora sunt datorita soselelor sau instalatiilor pe cablu accesibile majoritatii.

Iarna insa muntele este altfel: inghetat, ostil, primejdios dar incredibil de frumos imagini cu acesta in sezonul hibernal sunt de coperta.

Eu ma numar printre cei multi, imi place sa cred asta, care iubesc muntele in ambele ipostaze dar parca vacantele iarna sunt ceva mai inedite, poate si din cauza perioadei mai lungi de inactivitate in aer liber sunt un fel de pauza mare din timpul unei zile la scoala cu toate ca vara posibilitatile si atractiile sunt mai multe.

La o parte sa lasam zilele scurte mohorate, cu temperaturi oscilante azi -5 maine +10, azi zapada, maine paraie pe strazi si sa mergem impreuna deasupra norilor unde este doar soare si multa lumina in munti si daca se poate tot mai sus la Obertauern (Deasupra pasurilor montane) sau etimologia mai sugereaza si "deasupra Taurilor"in frumosul Salzburgerland undeva in centrul Austriei.

Statiunea se afla pe ceea mai inalta portiune a pasului Tauernpass la 1700 de metrii altitudine o sosea importanta ce leaga sudul cu nordul Landului si care are pe parcursul ei mai multe tunele si aparatori antiavalansa datorita versantilor foarte apropiati de aceasta. Merge practic paralel cu autostrada A10 Tauern Autobhan doar ca aceasta trece prin vaile mai joase ale muntilor traseul ales pentru constructie fiind clar mai usor...

Precizez ca este una din zonele favorite pe timp de iarna in primul rand datorita sigurantei oferite de existenta zapezii ultimii ani au fost pentru multe zone poate mai celebre un adevarat fiasco dar aici sase luni pe an este Polul Nord al Alpilor nu neaparat prin prisma temperaturilor. Alt motiv este pozitia buna pentru a putea face incursiuni la atractii turistice importante din practic patru landuri: Salzburg, Carinthia, Austria Superioara si Styria aflate la maxim 60 km de zona noastra.

Cazare am avut precum in alti ani la Hotel Karla (am scris anul trecut) din nou excelent, anul acesta poate si din cauza vacantei copiilor din prima saptamana din februarie circa 25-30% din capacitate era ocupata de turisti din tara. Ce m-a surprins cei mai multi nu erau veniti pentru practicarea sporturilor de iarna, relaxarea si mici excursii in imprejurimi sau cate o partida de sanie erau ocupatiile de peste zii. Centrul Spa al hotelului este si foarte bine inzestrat iar clientii hotelului au gratuitate la acesta.

Obertauern sau "caldarea de zapada" inseamna in primul rand un domeniu schiabil urias cu peste 100 km. de piste excelent pregatite si o panorama de vis sper pozele sa va incante, cred ca nu am urcat odata fara a avea un aparat foto cu mine asa m-a impresionat din nou zona. Cabane idilice insirate la marginea partiilor concerte pe terasele acestora lume multa si bine dispusa un paharel de vin cald sau ceai cu rom intregea un tablou ce face parte din normalitate intr-o statiune montana pe timp de iarna si totul inconjurat de varfuri semete si o urias ocean alb.

Seara incepe vinzoleala in localitate lume grabita pentru a mai gasi un loc la cabana preferata unde se anunta o noapte de pomina sau altii prefera saunele si piscinele o seara mai relaxanta si linistita. Concerte si muzica live si in strada pana tarziu in noapte, sau schi pe nocturna o mare diversitate cu care poti sa-ti petreci seara.

A fost zona preferata a celebrei formatii Beatles in Austria, Si-au petrecut multe clipe libere aici, chiar secvente din legendarul film Help s-au turnat aici in 1965. Marturie mai gasim in celebra locatie Lurzeralm, poze afisate la loc de cinste precum si diverse lucruri personale ale membrilo trupei.

Preturi si cazare aici e bai mai ales in ultimii zece ani am observat o tendinta accentuata de scumpire uneori exagerata de la an la an. E clar schiatul este o placere ce arde la buzunar si asta peste tot in Europa as spune: Austria sta inca bine pe la mijloc dar puncteaza la capitolul partii de schi si preturi bunicele la cazare fata de alte tari de aceea este si la mare cautare. Skipass-ul a ajuns insa sa coste cat o noapte la un hotel de 3*-4* cu mic dejun pe zii ceea ce pare exagerat (40 -47€) iar daca toata familia schiaza se ajunge la peste100€/zii!!

Aici avantaj cei ce nu schiaza vorba regretatului Toma Caragiu"ca asa- i in tenis"tot un sport alb :)).

Trei zile am schiat zilnic pana la inchidere ora 16 am avut parte de un timp ideal, a nins pana in ziua dinaintea venirii noastre vreo doua zile non stop pe timpul sejurului doar vreo cativa cm. intr-o noapte.

Ziua urmatoare ne-am propus o zii Ski Free si o iesire chiar mai aventuroasa si anume o urcare cu telecabina pe ghetarul Dachstein (acoperisul de piatra). Aflata la circa 45 de minute de mers cu masina zona Dachstein propune una dintre cele mai spectaculoase panorame din Alpi iar ansamblu de constructii si platforme de aici inaugurate anul trecut sunt o mandrie a tehnicii si ingineriei totul la 3000 de metri altitudine facute parca sa ne dea fiori.

Noile gondole (2) in care au loc pana la 50 de persoane sunt prevazute cu material transparent in mare parte ceea ce permite o mai buna vizualizare dar si o emotie mai mare una intre ele are pe acoperis chiar si o terasa-balcon unica de acest fel in lume... Traseul masoara peste 1000 de metri si nu are nici un punct de sustinere de la baza 1260 m. pana in varf 2995m esti pur si simplu in vazduh atarnat de un fir diferenta fata de sol masoara maxim 210 metrii si o viteza de 43km/h! Temperatura jos +3 grade sus -9 si totul in doar cateva minute. Ultimii 4-500 metri sunt cei mai interesanti cablul se apropie pana aproape de stanci de acolo suntem trasii in sus practic pe verticala precum un lift. Am avut parte chiar in aceea zi parte de conditii meteo nu chiar propice valuri de ceata si ceva vant ceea ce ne-a ingreunat vizibilitatea. Sus se afla o platforma cu podeaua transparenta iar peretele coboara vertical vreo 350-400 metri asa ca printre valuri de ceata sau nori se zarea intermitent si ce era sub noi, aceasta platforma se numeste Dachstein Sky Walk si face parte din constructiile vechi precum si Palatul de Gheata (Eispalast) sau restaurantul ghetarului. In zilele senine se vede cu ochiul liber majoritatea varfurilor alpilor austrieci iar pe partea sudica pana la Triglav (2860m) cel mai inalt varf al Sloveniei. Aceste lucruri se pot vedea si datorita unui telescop electronic acesta recunoaste masivul spre care este indreptat iar pe ecran apare si textul cu principalele date, inaltimea si numele respectivului masiv.

Constructii noi: un ansamblu de scari lipite de versant care coboara si urca ocupand partea sudica a acestuia totul partial suspendat numele spune totul:

Treppe ins Nichts (treptele spre nimic) 14 la numar coboara spre neant la capat cativa metri de sticla sub picioare... si cam atat.

Podul suspendat: Agatat intre doua stanci are 100metri lungime si o inclinatie de 12% pana jos nu se vedea doar o supa de aburi miscatori a fost inaugurat in iulie 2013.

Interesant este ca pe acest ghetar se afla si granita dintre Styria si Austria Superioara urci dintr-un land si ajungi in varf in altul :))

Pe ghetar bineinteles se poate schia si asta tot timpul anului partiile au doar 4km. un funpark pentru copii. Adrenalina maxima ofera aceasta escapada pe Dachstein iar daca ai parte de timp frumos panorama este unica. Un site util pentru a vizualiza atractiile de pe ghetarul Dachstein aveti aici.

Sunt si instantane surprinse in timpul constructiei ansamblului de platforme.

La doar 5km. de aici se afla frumoasa statiune Schladming cu celebrele parti de schi de pe Planai este una din cele mai mondene locatii de acest fel din parte estica si centrala a Austriei cu o populatie de aproape 5000 locuitori si un numar de peste 100 de ori mai mare de turisti anual. Anul trecut a fost gazda CM de ski prilej de noi investitii si modernizari. Zona este de asemenea pitoreasca si ofera multe posibilitati de petrecere a timpului liber, un tur de statiune sau o urcare pe jos sau cu telegondola spre zecile de cabane rustice de pe munte (almhütte) de pe terasele carora poti savura cele mai frumoase privelisti.

In zona sunt si multe castele datant in mare din evul mediu intr. o stare foarte buna si deschise vizitatorilor.

Amintesc aici: Burg Finstergrün din secolul 12 este si astazi sediul unei organizatii religioase are o colectie respectabila de piese antice.

Burg Mautendorf: ridicat pe o colina in mijlocul localitatii un castel al cavalerilor, turnurile sunt azi museu in el mai exista si o sala a cavalerilor cu tavanul boltit, mobilierul si parte din armuri sunt originale.

Castelul Moosham in secolele 17-18 aici au avut loc nenumarate procese ale vrajitoarelor o camera de tortura este bineinteles de vizitat. Camerele castelului sunt in stile baroc si rococo mobilier, picturi sau tapete. Acesta face parte din sirul de castele"Special Austria" unde se crede ca ar avea loc si activitate paranormala, (vezi aici) spre surprinderea mea aici apare si celebrul palat Schönbrunn din Viena.

Aceste trei castele sunt pe un radius de 12 km. asadar intr-o zi se pot usor vizita mai departe la cca. 60 km se afla impozantul castel Hohenwerfen iar la 90 km. orasul Salzburg.

In incheiere recomand minunata zona Obertauern si imprejurimile atractia ceea mai importanta fiind bineinteles natura prin frumoasele linii ce le-a trasat aici un cadru de neuitat. sper fotografiile sa fie edificatore.

Trimis de claudiu 71 in 24.02.14 18:18:53
Validat / Publicat: 24.02.14 20:32:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 4211 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudiu 71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O parte din "Caldarea de Zapada"

[25.02.14 13:39:17]

claudiu 71AUTOR REVIEW