ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2014
DIN: Alba Iulia
ÎNSCRIS: 29.11.10
FEB-2014

Dincolo de ocean - Mexic

După mai bine de 19 ore de zbor (inclusiv escala de 5 ore şi jumătate la Frankfurt), atingem pentru prima dată continentul american, aterizând la Mexico City.

Primul contact nu a fost chiar plăcut întrucât după atâta zbor am fost nevoiţi să aşteptăm aproape două ore la punctul de control deoarece au sosit aproape concomitent 5 curse mari, a peste 500 de călători. Apoi, ieşiţi din aerogară am fost întâmpinaţi de un aer greu respirabil ce provoacă uscăciune în gât, datorită gazelor de eşapament. Traficul este enorm. Într-un oraş cu peste 20 de milioane de locuitori, milioanele de maşini te sufocă.

Ne îndreptăm spre reşedinţa noastră şi după o noapte liniştită ne trezim într-o oază de linişte şi aer curat, în Cuernavaca – “oraşul eternei primăveri”. Doar câteva păsări scot ciudatele sunete neobişnuite pentru noi.

De aici începem periplul sau mai binezis călătoria deoarece am străbătut doar 6 din cele 32 de state mexicane – Mexico City, Morelos, Guerrero, Michoacan, Puebla şi Tlaxcala. Reţeaua de drumuri find foarte dezvoltată se ajunge foarte uşor şi rapid la orice destinaţie.

Mexicul este o ţară a contrastelor. Atât de vechi şi atât de nou, bogăţie şi sărăcie, clădiri măreţe dar şi cubicele căsuţe cenuşii, verdeaţă şi flori dar şi terenuri aride cu stânci şi cactuşi.

Ca obiective turistice, pornind de la milenarele piramide, muzeul de antropologie din Mexic cu vestigii de peste 30.000 de ani, muzee de istorie, artă şi cultură (multe din acestea au obiecte vechi de peste 4000 de ani), clădiri specifice colonialismului, dar şi clădiri moderne, rezervaţii naturale, zoo safari şi vestitele staţiuni de pe litoralul Pacificului, iar pentru pasionaţii de bijuterii de argint – oraşul argintului, Taxco.

Ospitalitatea, serviabilitatea şi zâmbetul oamenilor te întâmpină la tot pasul, în magazine, în localuri, pe stradă. “ POR FAVOR” şi “GRACIAS” sunt ca o muzică. În benzinării, nimeni nu se dă jos din maşini doar dacă doreşte. Încă de la intrare te cheamă la pompă unde, un lucrător alimentează iar altul spală parbrizul şi şterge ultima picătură de apă de pe cheder. Plăteşti şi laşi un mic bacşiş la care primeşti un zâmbet şi un“GRACIAS” parcă din tot sufletul. Răspunzi de asemenea cu “GRACIAS” şi pleci mai departe.

Toţi lucrează, îşi caută orice de lucru să câştige un pesos. Nimeni nu întinde mâna, doar ştim încăpăţânarea şi poate mândria pe care nu o afişează, de a nu se umili în faţa nimănui, mai ales în faţa unui “gringo”. Pe străzi, vânzători ambulanţi îţi oferă de toate – produse alimentare sau industriale auto, de uz casnic; “acrobaţi” în intersecţii la semafoare îşi fac numărul, dar nu întind mâna. Dacă văd intenţia de a primi moneda vin la maşină, primesc, mulţumesc şi pleacă.

Gastronomia mexicană este diversă, unele mâncăruri fiind specifice zonei respective. Se mănâncă iute şi foarte iute, deci atenţie la sticluţele şi borcănaşele de pe masă.

Siguranţa însă este o mare problemă în Mexic, mai ales în zonele de conflict de aceea recomand o informare temeinică şi nu în ultimul rând un ghid foarte bun pentru a ocoli aceste zone.

Trimis de Vasile S in 21.02.14 19:45:30
Validat / Publicat: 21.02.14 21:07:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 3658 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Vasile S); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Piramida Soarelui de la Teotihuacán
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 23 voturi)

Michi [22.02.14 00:08:55] »

Frumos review şi pentru mine o scurtă aducere aminte a excursiei pe care am făcut-o acum 15 ani. Spun scurtă aducere aminte pentru că vreau să cred şi sper că ne vei bucura şi cu alte episoade din splendida călătorie

dananecula [22.02.14 02:09:14] »

@VAsile S

Bine ati revenit acasa! Va asteptam cu multe, multe povesti si poze din frumoasa voastra sedere in Mexic. Dar mai ales, asteptam cu nerabdare sa ne revedem la marea intalnire AFA de la Moieciu. Sunt sigura c-o sa aveti o multime de minunatii de povestit, dar si noi surprize ce-am pregatit. Asteptam cu nerabdare sa ne revedem !

iulianic [04.03.14 15:55:07] »

@Vasile S: Cu o destul de mare întârziere citesc şi eu impresiile tale de pe meleaguri atât de îndepărtate.

O altă lume, o altă cultură! Felicitări!

le_maitre [04.03.14 19:40:36] »

@Vasile S: Spre rușinea mea de maare doritor/admirator/potențial călător pe aceste meleaguri pline de istorie olmecă, maya, toltecă și aztecă... ei bine nu știam că ai scris rew-uri pe această temă până când am zărit, la Mistral, un calendar aztec pe care l-a câștigat la tombolă o doamnă deosebită!

În mod automat, globii oculari s-au transformat în sistem exoftalmic și am întrebat: de unde, cum, cine, ce?

După ce am aflat mi-am promis în barbă că voi extrage info, însă antrenul deosebit ne-a împiedicat să apucăm a socializa!

Nu-i timpul pierdut, așa că spun: felicitări, voi ceti serialul din urmă și voi aștepta continuările... Jesus y Madre de Dios... 28 de zile de vacanță!!!

Later Edit că uitasem: P12 mi-a luminat seara!

Vasile S [04.03.14 19:52:16] »

@le_maitre: O să mai urmeze şi alte episoade. Mai am de scris...

adri-nico [09.03.14 23:08:31] »

frumos! am pastrat mailurile in care eram anuntata despre aceste reviewuri si acum, ca am putin timp, ma delectez cu ele.

adri-nico, dananecula, iulianic, le_maitre, Michi, Musata, Vasile S
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind Mexicul: