ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.02.2014
STATUS: APOLLO
JUN-2013

La Nydri

Giannis Parios - ΕΓΩ ΚΙ ΕΣΥ

La Nydri, orăşelul-port din estul insulei Lefkada, am fost de multe ori. Nu am avut cazare acolo, ci în Vasiliki, la Iliaxtida Studios.

Cum explorarea insulei, cu maşina, pe cont propriu, nu poate face abstracţie de o aşezare atât de pitoresc amplasată pe ţărm, Nydri - situat pe cea mai circulată arteră care leagă nordul de sudul Lefkadei - a fost atins de mai multe ori, fie în trecere, fie în scop de vizită şi promenadă, cu servirea unei cine tradiţionale la Ionion Restaurant.

Despre Nydri nu pot vorbi aşa cum ar face-o cineva care a fost cazat acolo şi i-a luat pulsul zi după zi, pe întreg parcursul vacanţei sale. Cu toate acestea, pentru că am un mesaj de transmis, voi creiona în câteva cuvinte şi impresiile mele de simplu vizitator în Nydri.

Aflat la câţiva kilometri sud de Lefkada - oraşul capitală a insulei, faţă în faţă cu un arhipelag format din patru insuliţe (Madouri, Sparti, Skorpidi şi Skorpios - insula lui Aristotel Onasis), Nydri a fost până nu de mult doar un mic sat de pescari. În prezent, în ciuda plajelor sale modeste, este o staţiune aglomerată. Dar ce contează că plajele sunt modeste? Oare vine cineva aici hotărât să nu părăsească plajele estice când vestul şi tot restul insulei au atât de multe frumuseţi de arătat? Am cunoscut persoane care s-au cazat în Nydri doar pentru confortul pe care-l oferă ca staţiune, pentru promenada şi tavernele sale cu oferte variate, pentru apropierea de continent, pentru cluburile de noapte şi mai ales pentru croazierele care se fac spre alte insule sau spre plajele mai greu accesibile ale Lefkadei. Portul oferă posibilitatea închirierii de bărci pentru explorarea împrejurimilor pe cont propriu. Asta şi-a dorit şi chiar a realizat şi nepotul meu, cel cu care veniserăm în Lefkada. Nu condusese niciodată o barcă... Cred că am avut sentimentul găinii care a clocit ouă de raţă şi-şi vede răţuştele avântându-se pe apă pentru prima oară.

Dar, să vorbesc despre lucruri mai… pământene.

Pentru vizitatorii orăşelului Nydri, două sunt străzile mai importante. Strada principală, comercială, este paralelă cu faleza. Pe strada principală, ca şi pe străduţa de legătură cu faleza, sunt concentrate magazine cu suveniruri, centre de închirieri, marketuri, cofetării, patiserii şi gelaterii. Tavernele de pe strada principală au deschidere şi spre faleză oferind un cadru mai agreabil servirii unei mese tradiţionale, greceşti. În zona centrală, pe strada principală, circulaţia autoturismelor şi a scuterelor este restricţionată seara, acestea fiind direcţionate spre o arteră lăturalnică.

Faleza, cea mai atrăgătoare zonă din întreaga staţiune, este înţesată de taverne, mai asaltate de turiştii străini fiind cele cu dans tradiţional şi muzică live. Plimbându-ne de la un capăt la altul, privind de o parte marea cu nenumăratele ambarcaţiuni ancorate în port, iar de cealaltă parte terasele, cafenelele şi barurile, cam pe la jumătatea falezei, am remarcat şi am fotografiat bustul unei personalităţi necunoscute mie până atunci, Wilhelm Dörpfeld.

Am aflat ulterior că Wilhelm Dörpfeld a fost un arhitect şi arheolog german care şi-a petrecut ultimii ani ai vieţii la Nydri, a murit la 25 aprilie 1940 şi a fost înmormântat acolo. După ce a studiat descrierile lui Homer din Iliada şi Odiseea, Wilhelm Dörpfeld a concluzionat că Lefkada ar fi Ithaca lui Homer şi că palatul lui Ulise s-ar afla lângă Nydri, pe coasta insulei Lefkada. Săpăturile pe care le-a efectuat aici, au scos la iveală morminte miceniene, rămăşiţe de ziduri, ruine şi artefacte cu care a încercat să-şi sprijine ipoteza. Chiar dacă nu descoperise Ithaca istorică şi casa lui Ulise, descoperirile arheologului Wilhelm Dörpfeld au importanţa lor, iar grecii îi recunosc meritele.

Dacă alegeţi să serviţi cina la una dintre tavernele de pe faleză, în ritmuri de bouzouki, cu siguranţă vă va prinde seara. Este - poate - momentul cel mai frumos al unei zile în Nydri. Luminile de la terase de o parte, cele de la vaporaşele ancorate în port de cealaltă parte, de diferite culori, de diferite intensităţi, muzica în surdină care se aude peste tot, te fac părtaşul unui spectacol unic.

Cred că nu există (sau n-ar trebui să existe) vizitator al orăşelului Nydri care să nu se abată la Cascada Dimosari.

Situată la aprox. 3 km de Nydri, în interiorul insulei, notificată pe unele hărţi "Nidri waterfalls", cascada va impresiona pe oricine. Este o abundenţă de apă care se prăvale de pe o stâncă înaltă şi formează un mic lac înainte de a o lua la vale într-un sprinten pârâiaş.

Cum se ajunge acolo? Ne-a fost greu să identificăm drumul cel mai bun spre cascadă. Nu există indicatoare în apropiere de staţiune şi cu mare greutate, întrebând şi având norocul să întâlnim un cuplu de români care tocmai fusese acolo, am descoperit o plăcuţă mică de lemn, fixată pe un stâlp, pe care scria simplu "Waterfalls". Urmând direcţia indicată de săgeată, am continuat printre frumoase livezi de citrice până la un loc de parcare unde am lăsat maşina, apoi - per pedes - am străbătut ultimii 350 de metri.

O terasă unde puteţi servi o cafea sau o băutură răcoritoare şi o tarabă de unde puteţi cumpăra miere de Lefkada, sunt în aceeaşi măsură puncte de popas şi locuri de pierdut vremea. Drumul până la cascadă este de fapt o cărare lată, pietruită şi uşor de străbătut chiar încălţat cu papuci. Pe porţiunile în care panta este mai abruptă sunt trepte cu balustradă. Printre stânci năpădite pe alocuri de vegetaţie, drumul înaintează în munte paralel cu pârâiaşul care vine de sus, intersectându-l uneori pe mici podeţe stropite de picurii sprinţari. Peisajul este deosebit de pitoresc, iar în umbra stâncilor înalte aerul este curat şi răcoros. Este o mare plăcere să faci acest drum şi ar fi păcat ca cei care străbat atâta cale până în Lefkada să rateze Cascada Dimosari. Ajunşi la capătul cărării, la cascadă, veţi fi surprinşi şi impresionaţi de şuvoiul năvalnic ţâşnind din inima de stâncă a muntelui.

Sper ca poezia momentului să nu vă fie spartă în mod brutal aşa cum ni s-a întâmplat nouă şi celor ajunşi la Dimosari cam în acelaşi timp cu noi. În ochiul de smarald, între stânci, câţiva românaşi se răcoreau râzând, chiuind şi plescâind din palme nesinchisindu-se de cei care aşteptau pregătiţi cu aparatele foto să imortalizeze un crâmpei de frumuseţe pură.

Oameni buni, români din România şi de pe alte meleaguri! Mă bucur când vă întâlnesc prin lume, dar… lăsaţi şi altora bucuria de a percepe natura nealterată de imaginea burţilor voastre dezgolite, umflate cu bere! Lekada este înconjurată de mare, este apă pentru toată lumea, iar plajele pentru asta există!

Trimis de iulianic in 20.02.14 09:34:07
Validat / Publicat: 20.02.14 15:43:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5723 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Nydri - O mică străduţă din orăşelul staţiune.

[20.02.14 15:52:09]

iulianicAUTOR REVIEW
[20.02.14 16:25:17]

@webmaster13: Mulţumesc, este OK!

alinafulg
[20.02.14 17:41:47]

Oh, ce amintiri mi-ati rascolit. Am avut cazare in Nydri in august 2012, iar la barul din poza 11 (p11) am urmarit, la o ora destul de tarzie, meciul dintre FC Barcelona si Real Madrid. Barul era plin de englezi ce nu au avut rabdare sa vada intregul meci, spre final am ramas doar noi, barmanul si prietenul sau.

Diaura*
[21.02.14 09:51:42]

@iulianic:

Romanasii aceia despre care pomenesti la sfarsit, isi traiesc viata dupa motto-ul " nimeni nu-i ca mine si nu ma intereseaza de altii " si in plus vor sa demonstreze ca nu doar abdomenele cu patratele sunt demne de admirat. (in conceptia lor, tot ce le apartine este mirific). Noroc ca nu ei formeaza populatia acestei superbe insule... caci altfel nu stiu cine se mai ducea pe acolo.

[03.10.14 06:28:18]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Nidri" (deja existentă pe sait)

Kronik
[15.02.15 09:31:02]

@iulianic -

Salut Iulian,

Anul acesta voi pleca si eu in Nydri, singura problema ar fi perioada: din 20 mai, dar nu-i bai.

As vrea sa aflu mai multe despre pretul inchirierii barci si alte detalii;

Ce se mai poate vizita in afara de Cascada Dimosari in Nydri si nu numai;

Despre toata Lefkada in general; Voi sta la Hotel Oscar-acolo am gasit ultimele camere disponibile

iulianicAUTOR REVIEW
[15.02.15 12:37:00]

@Kronik - Bine ai venit printre noi! Îţi doresc o vacanţă plăcută pe ţărmurile minunate ale Lefkadei, iar la întoarcere te aşteptăm cu impresii!

Despre Lefkada în general s-a scris foarte mult aici, pe AmFostAcolo, iar dacă vei citi, cu siguranţă vei afla tot ceea ce trebuie să ştii despre plaje, locaţii de cazare şi obiective de vizitat.

Despre plimbarea cu barca pe cont propriu, îţi pot spune că eu, personal, nu am fost. Doar nepotul meu, cel cu care veniserăm în Lefkada. El nu condusese niciodată o barcă cu motor, dar îşi dorea asta foarte mult. Mai întâi a discutat cu cei care închiriază (sunt pe faleza, în port). A doua zi, în cursul dimineţii, a revenit în port şi a închiriat pentru toată ziua o barcă. Deşi erau 4 persoane (3 plus un copil), i-au dat o barcă de 6 persoane. A costat 50 euro plus alţi 30 euro calculaţi pentru consumul de combustibil.

alinafulg, Diaura*, iulianic, Kronik
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nidri și împrejurimile: